Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI LISTOPAD 2021

Radosna Niepodległość

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w papieskiej trójce miały szczególnie uroczysty i różnorodny charakter. Wszystkie działania łączyła jednak wspólna cecha – były radosnym świętowaniem wolności. Szkolne obchody Święta Niepodległości w szkole kierowanej przez dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego trwały w tym roku przez trzy dni. Nauczyciele wymyślili dla uczniów wiele atrakcyjnych form świętowania.

Muzyczne przerwy
Od poniedziałku 8listopada do środy 10 listopada – codziennie na długich przerwach na szkolnym korytarzu spotykali się uczniowie starszych klas, by wspólnie śpiewać pieśni legionowe. Ściany drżały, kiedy z młodych gardeł rozlegały się dźwięki i słowa takich utworów jak: „ Ułani, ułani…”, „Warszawianka”, „Z młodej piersi się wyrwało”, „Pierwsza Kadrowa” czy „Maszerują strzelcy”. Na gitarze grała nauczycielka historii – p. Agnieszka Nowak, która przygotowała dla uczniów także śpiewniki. Chętnych do muzycznego świętowania nie brakowało.

Kolorowa, czyli biało-czerwona
Uczniowie klas ósmych wzięli udział w niezwykłym eksperymencie teatralnym. Zostali poddani teatralnym działaniom w ramach przygotowanego przez Fundację Banina monodramu „Kolorowa, czyli biało-czerwona”. Na podstawie swoich przeżyć podczas warsztatów rozmawiali o granicach między patriotyzmem a nacjonalizmem i o technikach manipulacji. To było bardzo kształcące, choć trudne doświadczenie.

Na sportowo
Młodsi uczniowie świętowali 9 listopada na sportowo. Już po raz czwarty nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zorganizowali dla nich „Bieg radości z niepodległości”. W miejskim parku rozgrzewkę dla maluchów poprowadziła pani wiceburmistrz Eliza Bujalska, a potem ubrani w biało-czerwone stroje i rekwizyty biegali po parkowych alejkach i rozwiązywali zagadki dotyczące historii Polski.

„Z Orłem w tle”
Finałem szkolnych obchodów Święta Niepodległości był spektakl przygotowany przez p. Izabellę Kożuchowską i p. Katarzynę Chłopik z klasami 2a i 2c. Oglądaliśmy barwne i ciekawe widowisko teatralne, w którym pojawiły się wiersze, scenki teatralne, pantomima, taniec czy piosenki. Młodzi artyści za pomocą różnych środków ekspresji pokazywali, jak trudno było wywalczyć niepodległość, a słowa naszego patrona Jana Pawła II były mottem tego święta, bo prawda jest, że „Wolność nie jest dana raz na zawsze”.   
Piękną niespodziankę przygotowali dla nas uczniowie, rodzice i wychowawczyni klasy 3c – p. Małgorzata Kożuchowska. Mogliśmy obejrzeć, jak trzecioklasiści z pięknych, szlacheckich strojach zatańczyli poloneza.

11.11
Nasza szkołą włączyła się również w ogólnopolski projekt „Szkoła do hymnu!” i 10 listopada o godz. 11.11 odśpiewaliśmy uroczyście hymn państwowy. W postawie zasadniczej śpiewali młodsi uczniowie zebrani w hali widowiskowo-sportowej i starsi uczniowie zgromadzeni przed budynkiem szkoły.

Zagrajmy
Na zakończenie w środowe popołudnie klasa 8c pod kierunkiem nauczycielki historii p. Agnieszki Nowak przygotowała dla uczniów kl. 4-8 szkolną grę terenową. Trzyosobowe drużyny reprezentowały nie tylko wszystkie klasy 4-8, ale także nauczycieli oraz dyrekcję. Wszyscy na równych prawach biegaliśmy po szkole w poszukiwaniu kolejnych punktów i wypełnialiśmy przeróżne zadania. Trzeba było wykazać się znajomością biografii Józefa Piłsudskiego, rozpoznawać obrazy przedstawiające wydarzenia niepodległościowe, układać z puzzli mapę Polski, odgadywać wydarzenia historyczne na podstawie rekwizytów, a nawet strzelać czy nosić rannego na noszach lub bandażować. Było przy tym sporo emocji i zabawy. Najlepsi otrzymali dyplomy, a wszyscy – batoniki regeneracyjne.
Dużo się działo w papieskiej trójce w listopadzie, ale głęboko wierzymy, że tylko poprzez działania dotrzemy do młodego pokolenia i przekonamy je, że warto być dumnym z wolnej, niepodległej Polski.

Izabela Saganowska  

 

  • RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ (1)
  • RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ (2)
  • RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ (3)
  • RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ (4)

wstecz

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim