Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI LISTOPAD 2021

Spotkanie miast partnerskich w Saint-Égrève

Saint-Égrève, położone w Grenoble, malowniczym rejonie Francji, jest miastem partnerskim Mińska Mazowieckiego od wielu lat. Współpracę zainicjował były burmistrz miasta Zbigniew Grzesiak i kontynuowana jest z sukcesem.

W dniach 18-21 listopada na zaproszenie mera Laurenta Amadieu delegacja naszego miasta uczestniczyła w wizycie studyjnej w Saint- Égrève.  Miasto reprezentowali: burmistrz Marcin Jakubowski, kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Katarzyna Łaziuk oraz mińszczanki Beata Antończak (warsztat terapii zajęciowej) i Iwona Tomusiak (Zespół Szkół Specjalnych im. J. Porazińskiej). Panie miały okazję pokazać swoje prace podczas targów rzemiosła artystycznego. Zaprezentowaliśmy w ten sposób nasze lokalne dziedzictwo kulturowe.  

Gośćmi spotkania byli także przedstawiciele samorządu z Telšiai na Litwie. Burmistrzowi  Kęstutisowi  Gusarovasowi towarzyszyli pracownicy litewskiego biura turystycznego i muzeum.

Wizyta wpisywała się w cykliczne spotkania miast partnerskich, które ostatnio z powodu pandemii nie odbywały się regularnie. Spotkania miast partnerskich odbywają się przede wszystkim w celu wymiany doświadczeń  w obszarze samorządności, kultury i spraw społecznych. Są także okazją do podzielenia się pięknem krajobrazu danego kraju.

Jednym z najważniejszych punktów programu pobytu  był udział w debacie na temat polityki europejskiej Polski, Francji i Litwy. Gośćmi spotkania oprócz burmistrzów miast partnerskich była europosłanka Gwendoline Delbos-Corfield i przedstawiciel Punktu Europe Direct.  Spotkanie w bibliotece publicznej zgromadziło wielu radnych i mieszkańców Saint-Égrève. Rozmawialiśmy o praworządności i wartościach istotnych dla lokalnych samorządów. Burmistrz Marcin Jakubowski odpowiadał na pytania publiczności. Mówił o korzyściach z członkostwa dla naszego miasta i wyzwaniach, z jakimi się mierzymy. Wartością spotkania była różnorodność wyrażanych poglądów i zgoda co do potrzeby dialogu w celu zrozumienia zjawiska eurosceptycyzmu.

Podczas wizyty burmistrz Saint-Égrève zaprosił gości do zwiedzenia instytucji i zobaczenia  inwestycji, z których nasze partnerskie miasto jest szczególnie dumne. Odwiedziliśmy między innymi nowo wybudowany basen. Ciekawym rozwiązaniem jest współfinansowanie tej inwestycji przez Saint-Égrève i dwie okoliczne miejscowości, dzięki czemu na różne podmioty rozkładają się koszty utrzymania basenu.

Przyjrzeliśmy się też straży pożarnej. Jest ona bardzo dobrze wyposażona. Dysponuje różnorodnymi samochodami do zadań na lądzie i wodzie. Ponadto, na wyposażeniu instytucji jest także ambulans. Praca jednostek pożarniczych jest regulowana przez centralę. System komputerowy pozwala na skuteczne i szybkie działania.

W kręgu naszych zainteresowań było także  funkcjonowanie centrum młodzieżowego. Zależało nam na poznaniu specyfiki działalności tej placówki. W naszym mieście w czerwcu został otwarty Międzyczas i jego charakter cały czas się kształtuje. Podpytywaliśmy o dobre praktyki placówki, aby przenieść ja na grunt Mińska.

Zachwyceni byliśmy także funkcjonowaniem centrum opieki dziennej dla dzieci do trzeciego roku życia. Instytucja otwarta jest także dla osób prowadzących prywatne żłobki. Dwa razy w tygodniu nianie-wychowawczynie mogą korzystać z infrastruktury centrum. Najmłodsi mieszkańcy Saint-Égrève podczas takich spotkań mają okazję uczyć się zachować społecznych.

Program obfitował także w wydarzenia kulturalne. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wernisażu Annie Chemin,  której akwarele zostały wyeksponowane w przestrzeni urzędu miasta. Wystawy lokalnych artystów  zmieniają się co miesiąc.

W Muzeum Rewolucji Francuskiej zlokalizowanym w zamku w Vizille zapoznaliśmy się z przyczynami, które doprowadziły do zrywu. Poznaliśmy rozwój kultury oświecenia pod koniec XVIII wieku oraz postaci przywódców ruchu. W muzeum znajdują się także dokumenty, obrazy przedstawiające przebieg rewolucji oraz pamiątki po jej uczestnikach. Zamek położony jest w otoczeniu przedgórza Alp. Wokół niego rozciąga się malowniczy park krajobrazowy z licznymi fontannami i stawami.

Jesteśmy wdzięczni, za to, że gospodarze zorganizowali przejazd wszystkich gości kolejką linową Grenoble-Bastille. Kolejka łączy centrum miasta z Bastylią, z której roztacza się widok na całe miasto. Trasa wznosi się na wysokość 266 m i mierzy 700 m długości.
Burmistrzowie miast mieli czas na wymianę doświadczeń i rozmowy na temat zarządzania miastami.  Takie wizyty są okazją  do uczenia się od siebie nawzajem i podpatrywania ciekawych rozwiązań.

Możliwość współpracy w obszarze  kultury jest dla nas bardzo istotna. Wierzymy, że sprzyja ona zrozumieniu naszych tożsamości.
Gospodarzom bardzo dziękujemy za zaproszenie i za wspólnie spędzony czas. Jesteśmy pełni podziwu dla sposobu zarządzania miastem Saint-Égrève, zachwyceni krajobrazem i zabytkami. Dziękujemy za bardzo wartościowy program pobytu i życzliwość, z jaką był realizowany.

Naszych partnerów zaprosiliśmy na obchody zakończenia jubileuszu 600-lecia miasta w maju 2022 roku.

 • Trech Burmistrzów z Telsiai, Saint-Égrève, Mińska...
 • Wizyta gości w budynk straży pożarnej
 • Wizyta w centrum młodzieżowym
 • Spotkanie w centrum młodzieżowym przy wspólnym stole
 • Nowoczesne centrum młodzieżowe w Saint-Égrève
 • Wizyta w centrum opieki dziennej dla dzieci
 • Wizyta na basenie
 • Debata europejska z zaproszonymi gośćmi
 • Serdeczny uścisk dłoni trzech burmistrzów
 • Wystawa na targach rzemiosła artystycznego
 • Mińszczanki Beata Antończak i Iwona Tomusiak, prezentują...
 • Wizyta u pszczelarzy
 • Spotkanie europosłanką Gwendoline Delbos-Corfield i...
 • Goście na wspólnej debacie na temat polityki europejskiej...
 • Spotkanie Marcina Jakubowskiego z europosłanką Gwendoline...
 • Wspólne zdjęcie z europosłanką
 • Plakat dotyczący debaty na temat wspólnej polityki...
 • Widok na góry i kolejkę gondolową

wstecz

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim