Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI LISTOPAD 2021

Rok 2021 - Europejski Rok Kolei

Rok 2021 został ogłoszony Europejskim Rokiem Kolei, aby wesprzeć realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu w obszarze transportu. Tegoroczne wydarzenia kulturalne  promują kolej jako zrównoważony i innowacyjny sposób transportu. Jest to również najbezpieczniejszy rodzaj transportu lądowego: 0,1 ofiar śmiertelnych na miliard pasażerów/km to ofiary wypadków kolejowych, w porównaniu do 0,23 ofiar wypadków autobusowych, 2,7 ofiar wypadków samochodowych i 38 ofiar wypadków motocyklowych (2011-2015).
 
Komisarz ds. transportu Adina Vălean, stwierdziła: Transport kolejowy przynosi ogromne korzyści w większości takich obszarów jak zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo, a nawet prędkość – gdy jest zaprojektowany i funkcjonuje zgodnie z zasadami XXI wieku. Kolej ma jednak również głębszy aspekt: łączy UE nie tylko w sensie fizycznym. Stworzenie spójnej i funkcjonalnej sieci w całej Europie jest działaniem w obszarze spójności politycznej. Europejski Rok Kolei nie jest wydarzeniem przypadkowym. Został zaplanowany we właściwym momencie – gdy UE potrzebuje tego rodzaju wspólnego przedsięwzięcia.

W całej Europie w ramach czwartego pakietu kolejowego (zbiór 6 dokumentów legislacyjnych, mających na celu ujednolicenie i uproszczenie rynku usług kolejowych na obszarze Unii Europejskiej) trwa modernizacja kolei, która ma na celu uczynić ją jeszcze bardziej popularną alternatywą dla mniej zrównoważonych rodzajów transportu. Promocja tego środka transportu odbywa się także poprzez wydarzenia kulturalne i akcje społeczne takie jak DiscoverEU. Jest to inicjatywa Unii Europejskiej, dzięki której młodzi ludzie w wieku 18 lat mogą wygrać jeden z 60 tyś. biletów uprawniających do bezpłatnych podróży europejskimi kolejami w konkursie wiedzy o kulturze i historii Europy oraz o unijnych inicjatywach skierowanych do młodych.

Transport kolejowy jest przyjazny dla środowiska i energooszczędny. Jako jedyny rodzaj transportu od 1990 r. niemal stale obniża poziom emisji CO2 i jednocześnie odnotowuje  wzrost przewozów.

W tym roku przypada kilka ważnych dla kolei rocznic: 20. rocznica pierwszego pakietu kolejowego, 175. rocznica budowy pierwszego w historii połączenia kolejowego między dwiema stolicami europejskimi – Paryżem i Brukselą oraz 40-lecie TGV i 30 lat istnienia ICE.
 
W ramach Europejskiego Zielonego Ładu Komisja pracuje obecnie nad strategią na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności. Transport odpowiada za jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w UE, jednak jedynie 0,4% emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej pochodzi z sektora transportu kolejowego. Do 2050 r. wielkość emisji w sektorze transportu ma spaść o 90 procent.

Punkt Europe Direct

  • Infografika nr 1
  • Infografika nr 2

wstecz

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim