Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI STYCZEŃ 2022

8. Miński Orszak Trzech Króli

8. MIŃSKI ORSZAK 3 KRÓLI - 6 STYCZNIA 2022

 • POCZĄTEK 12.30 MSZA ŚWIĘTA KOŚCIÓŁ PW. NNMP W MIŃSKU MAZOWIECKIM
 • JASEŁKA W DRODZE
 • ZAKOŃCZENIE : 14.30 KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ANTONIEGO
 • 8. MIŃSKI ORSZAK 3 KRÓLI

Spotkanie ze Stefano Terrazzino

Miłość do tańca może uskrzydlać, dodawać odwagi, a nawet przenieść nas do zupełnie innego kraju. Tego wszystkiego doświadczył Stefano Terrazzino, który 27 stycznia, o godzinie 18:30 będzie gościem naszej Biblioteki. Wspólnie z Ewą Anną Baryłkiewicz opowie o książce „W chmurach. Taniec, moje życie” stworzonej z fragmentów ich wspólnych, szczerych rozmów.

Stefano Terrazzino z zawodu jest krawcem teatralnym. Przygodę z tańcem rozpoczął dopiero w wieku szesnastu lat, a jego celem nie była wcale światowa kariera, a jedynie pokonanie własnej nieśmiałości. Jednak taniec okazał się czymś znacznie ważniejszym – wielką pasją, która odmieniła jego życie.

W Polsce Stefano zyskał popularność za sprawą uczestnictwa w programie telewizyjnym „Taniec z Gwiazdami”. Obecnie poza byciem tancerzem, śpiewa ze swoim zespołem, reżyseruje spektakle, gra w teatrze, opracowuje choreografię. Z Pauliną Biernat uczy tańca towarzyskiego, z kolei z mamą Giovanną udziela wskazówek, jak gotować w iście włoskim stylu. Aby dowiedzieć się, skąd czerpie energię i motywację do tych wszystkich wspaniałych aktywności, zapraszamy do Biblioteki na spotkanie.
Liczba miejsc ograniczona.

 

 • Spotkanie ze Stefano Terrazzino

Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie

Wojewoda mazowiecki wprowadził nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na całym obszarze zagrożonym wścieklizną - MAZOWSZE!
Rozporządzenie nr 49 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 grudnia 2021 r. Kliknij:  https://bit.ly/349tN3Y
 Brak szczepienia psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.
 Na właścicielach kotów (którzy są mieszkańcami terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) spoczywa obowiązek zaszczepienia kota w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Koty aktualnie starsze niż 3 m-ce należy zaszczepić niezwłocznie.
 W Polsce istnieje już obowiązek ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie psów powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
 Na obszarze zagrożonym wścieklizną nakazuje się m.in. trzymanie psów na uwięzi (wyprowadzanie tylko na smyczy) lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu (nie wypuszczać na samowolne spacery).

 • Obowiązkowe szczepienie kotów - plakat

"Śniegu już nigdy nie będzie" - Kino Kameralne MDK

Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się on – atrakcyjny mężczyzna z „egzotycznego wschodu”. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet.

Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od „gorszego” świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

Reżyseria: Małgorzata Szumowska, Michał Englert
Obsada: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat, Krzysztof Czeczot.
Czas trwania: 113 min.

MDK, 8 stycznia 2022, godz.18:00. BILET 10 zł.

 • Kino kameralne MDK

Spektakl "Poper" w MDK

Spektakl w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia. Małżeństwo Szwarców drży w posadach. Drobny konflikt rozpętał okrutną i absurdalną wojnę między małżonkami. W intrygę zostaje wciągnięty tytułowy Poper, sąsiad Szwarców, dobrotliwy kawaler, który dotąd wiódł spokojne życie. Niszczycielska siła złego słowa zaczyna deformować życie bohaterów. Przyjaciel domu o wiele mówiącym imieniu Kac oraz młoda prostytutka Kulpa, stają się kolejnymi elementami tej skomplikowanej i emocjonalnej układanki. Czy bohaterom, którzy przyjmują swój los zaskakująco bezrefleksyjnie, uda się zwyciężyć swoją niemoc? Co napędza w naszym życiu zmianę? Strach przed samotnością? A może tęsknota za lepszym światem?

Sztuka izraelskiego dramaturga, pisarza i reżysera teatralnego, to fascynujący tekst, w którym humor łączy się z okrucieństwem, tragizm z absurdem, a codzienność z poezją. Autor doskonale łączy elementy komedii i tragedii, a najlepszym dowodem jego odwagi jest fakt, że do tej wybuchowej mieszanki konwencji, Levin wprowadza... piosenki. Za zachętę niech posłużą choćby dwa tytuły utworów - "Piosenka palca w nosie", "Piosenka przedniej i tylnej potrzeby".

TWÓRCY SPEKTAKLU:
Autor Hanoch Levin
Przekład Agnieszka Olek
Muzyka, przygotowanie wokalne zespołu Daniel Zieliński
Reżyseria i scenografia Stanisław Dembski

Obsada:
Szwarciska  Katarzyna Lasota
Szwarc  Sebastian Słomiński
Poper  Michał Zieliński
Kulpa  Aleksandra Iwanowska
Kac  Mikołaj Sierociuk

Muzycy:
Magdalena Górska skrzypce
Maria Wierzbicka altówka
Bernard Łasecki fagot

Prawa autorskie:  Agencja Dramatu i Teatru ADiT
Zdjęcia: Paweł Balejko

MDK, 9 stycznia, godz.17:00. BILET 25 ZŁ.

 • Spektakl "Poper" w MDK

Relacja z wystawy Art déco z kolekcji Mariusza Żyły

Wystawa Art déco z kolekcji Mariusza Żyły, która jest częścią projektu "6 Wielkich Kolekcji na 600-lecie Miasta" dobiegła końca. Dla wszystkich, którzy jej nie widzieli mamy niespodziankę przygotowaną przez Beata Mironiuk artystkę malarkę, która prowadzi również swój kanał na You Tube poświęcony malarstwu i sztuce w sposób, który zainteresuje każdego. Zapraszamy do obejrzenia filmu, na którym sam Mariusz Żyła opowiada o swojej kolekcji.
Link: https://www.youtube.com/watch?v=GFKs7yWgtz8

Styczeń w Miejskiej Bibliotece Publicznej

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MIŃSKU MAZOWIECKIM - harmonogram wydarzeń na styczeń 2022

10.01 - 18.00 - Klub czytelnika (Czytelnia)
12.01 - 13.00 - Kinoteka dla Niewidomych film "Szarlatan" (Sala konferencyjna)
13.01 - 18.30 - Biblioteka podróży z Piotrem Malczewskim o Kolei Transsyberyjskiej (Sala konferencyjna)
15.01 - 14.00 - Mińsk mi się śni - wystawa i warsztaty z Magdaleną Bernat-Protaziuk (Sala konferencyjna)
25.01 - 10.15 - Klubikowy Bal Przebierańców (Oddział dla Dzieci)
27.01 -18.30 - Spotkanie autorskie ze Stefano Terrazzino (Sala konferencyjna)

 • Styczeń w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Uwaga na oszustów podających się za pracowników wodociągów !

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Miasta Mińsk Mazowiecki.

Z uwagi na powzięcie informacji o oszustach podających się za pracowników Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim zwracamy się z prośbą o zachowanie czujności i ostrożności w kontaktach z takimi osobami.

Informujemy, że pracownicy Spółki wykonujący obowiązki służbowe posiadają stosowne identyfikatory służbowe ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz stanowiskiem służbowym.

W razie wszelkich wątpliwości prosimy o kontakt z operatorem SUW Mirecki całodobowo pod nr tel. 609 793 620.

PREZES ZARZĄDU
mgr inż. Jarosław Grenda

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.
uI. Józefa Mireckiego 20; 05-300 Mińsk Mazowiecki
Tel. (25) 758-58-60

 • Pismo z PWiK Sp.z o.o.

Wyłożenie do publicznego wglądu projektu MPZP

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Mińsk Mazowiecki wyłożony do publicznego wglądu: Obszar Nr 1: działka o nr ewid. 1246/5, Obszar Nr 2: działka o nr ewid. 2681/5 i 2681/8.

Wigilia w Mińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

„Jest taki dzień…” Ostatnie spotkanie naszego  MUTW w tym roku poprzedziły godziny spędzone na przygotowaniu upominków i krótkiej części artystycznej. W prace te zaangażowany był Zarząd Stowarzyszenia RTW i Rada Słuchaczy UTW. Uroczyste spotkanie  odbyło się 16 grudnia 2021 roku w MSA od wykładu prof. Igora Pogorzelskiego, który przybliżył nam tradycje kolędowania na świecie. Następnie na scenie „pojawiła się” choinka, którą wspólnie udekorowaliśmy, a światełka zapaliła gospodyni obiektu dyrektor Paulina Rzewuska-Korycińska. Potem sceną  zawładnęły dzieci z Domowego Przedszkola i zaprezentowały nam „Bożonarodzeniowe Jasełka”. Brawom nie było końca! Wreszcie na scenę wkroczył Mikołaj wraz ze swoimi uroczymi  Elfami z Rady Słuchaczy, by rozdać dzieciom i wszystkim uczestnikom imprezy drobne prezenty. Po chwili ze sceny popłynęły znane i mniej znane kolędy oraz życzenia od Zarządu, Rady Słuchaczy i przyjaciół naszego Uniwersytetu. Spotkanie zakończyło  się pamiątkowymi zdjęciami z Mikołajem przy choince, z czego nasi słuchacze ochoczo korzystali.

Dziękujemy wszystkim za udział w tym wykładzie, który z racji pandemii zastąpił nam tradycyjne spotkanie wigilijne. Wierzymy, że wszyscy zdrowi i gotowi do działania spotkamy się w 2022 roku! 

tekst opracowała Teresa Marciniak

fot. Sławomir Ziemicki

 • Wykład prof. Igora Pogorzelskiego - podziękowanie
 • „Bożonarodzeniowe Jasełka” - dzieci z Domowego Przedszkola
 • Powitanie przy choince
 • Słuchace MUTW śpiewają kolędy
 • Śpiewanie kolęd
 • Słuchaczki MUTW. Foto grupowe z Mikołajem.

Skąd nasz ród? Warsztaty genealogiczne.

Gdzie szukać źródeł genealogicznych?
Jak czytać księgi metrykalne i hipoteczne?
Jak poznać dzieje swojej nieruchomości?

Przyjdź na warsztaty genealogiczne i poznaj historię własnej rodziny! Pomożemy Ci w korzystaniu z zasobów różnych archiwów, w tym z opublikowanych w internecie metryk parafialnych!
Spotkanie prowadzi dr Andrzej Nowik.
Bilet 5 zł (do kupienia przed warsztatami).

MDK, 13 i 27 stycznia, godz. 18.30.

 • Skąd nasz ród? Warsztaty genealogiczne

Dotacje dla klubów sportowych - II tura

Kluby sportowe zainteresowane złożeniem oferty na realizację zadań publicznych z zakresu tworzenia warunków, w tym organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu informujemy, że w zakładce Samorząd - konkursy o środki z budżetu - ogłoszenia  widnieje Informacja Burmistrza Miasta o wykazie zadań i wysokości środków na realizację zadań publicznych przez kluby sportowe na 2022 rok - II TURA.

Zarządzenie burmistrza w sprawie powołania komisji konkursowej

ZARZĄDZENIE NR 751/313/22 BURMISTRZA MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI z dnia 10 stycznia 2022 r. w sprawie powołania Komisji Konkursowej ds. opiniowania ofert na realizację zadań publicznych w zakresie działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży w Mińsku Mazowieckim w 2022 roku.

Nowe oferty na realizację zadań publicznych

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi uproszczonymi ofertami realizacji zadań publicznych  (w trybie art. 19a Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).

Skecz z "Miedzyczasem"

MIĘDZYCZAS ZAPRASZA... STWÓRZ Z NAMI SKECZ

JEŻELI MASZ POMYSŁ
CHCESZ TWORZYĆ SUPER PROJEKT
I NIE BRAKUJE CI KREATYWNYCH POMYSŁÓW

PRZYJDŹ NA PIERWSZE SPOTKANIE
Centrum Młodzieżowe MIĘDZYCZAS
Warszawska 173 (Piwnica Pałacu Dernałowiczów), godz. 15:00, 15 STYCZNIA 2022
 

 • Stwórz skecz z "Międzyczasem"

Stand-up "Życie" w MDK

Przedpremierowy pokaz i tańsze bilety.
Antoni Syrek-Dąbrowski - "ŻYCIE"
„Życie” to mój czwarty pełny program stand-upowy. Szczerze, nie wiem, czy umiem w to „życie". Nadal wiele nie rozumiem, dużo rzeczy mnie wnerwia, ale generalnie staram się udawać, że wiem, o co chodzi.

+ Łukasz Kowalski z programem "I tak się powoli żyje"
Poszedł do Mam Talent
Dostał 3 razy TAK
Nie przeszedł dalej.

Wydarzenie dla dorosłych!!!

* Brak zgody na nagrywanie audio/video.
* Osoby, które będą przeszkadzać podczas wydarzenia zostaną wyproszone. Bez zwrotu pieniędzy za bilet.

MDK, 21.01.2022, godz.18:00. BILET 30 ZŁ.

Kup bilet: https://ekobilet.pl/mdkminsk/standup--antoni-syrekdabrowski--zycie-40824

Malarstwo i rzeźba z kolekcji Mariusza Dzienio

Zapraszamy Państwa na wernisaż wystawy "Malarstwa i rzeźby z kolekcji Mariusza Dzienio". Jest to czwarta wystawa z serii kolekcjonerskiej. Wydarzenie będzie miało miejsce w MZM przy ul. Okrzei 16 dzisiaj o godzinie 18.00.
Impreza odbędzie się zgodnie z przepisami sanitarnymi. Wystawa czynna będzie do 11 marca 2022.

 • Malarstwo i rzeźba z kolekcji Mariusza Dzienio

Ruta Transport promuje miasto w Polsce i Europie!

Firma Ruta Transport promuje nasze miasto w Polsce i Europie. Bardzo dziękujemy za umieszczenie logo 600-lecia Mińska Mazowieckiego na firmowych samochodach. Bardzo nas cieszy, kiedy radość i duma z jubileuszu wyrażone są również wizualnie i podzielają je zarówno lokalni mieszkańcy jaki i przedsiębiorcy.

Ruta Transport powstała w 1987 roku właśnie w Mińsku. Dziś jest jedną z największych firm transportowych w Polsce, wyspecjalizowanych w krajowym oraz międzynarodowym transporcie drogowym neutralnych materiałów sypkich luzem w silosach.

Dzięki takim inicjatywom mieszkańcy różnych zakątków nie tylko Polski, ale i całej Europy dowiadują się o naszym święcie.

 

 • Cysterna z logo 600-lecia miasta
 • Cysterna z logo 600-lecia miasta

Dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami

W ramach realizacji zapisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U 2020 r. poz. 1062) uprzejmie informujemy, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest w posiadaniu środków alternatywnego dostępu zapewniających dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami.

Dla osób słabosłyszących jest dostępna pętla indukcyjna umożliwiająca wzmocnienie sygnału przy rozmowie z pracownikiem.

Dla osób głuchych i słabosłyszących – dostępny jest INFOKIOSK z opcją nawiązania  wideorozmowy w czasie rzeczywistym z tłumaczem polskiego języka migowego PJM.

Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – na poziomie „0” budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jest możliwość wjechania wózkiem oraz poruszania się w zakresie 360 stopni, INFOKIOSK umożliwia podejście wózkiem pod ekran dotykowy w celu wydruku dokumentów, obejrzenia filmów instruktażowych, wyszukania rejonów pracowników socjalnych, znalezienia danych kontaktowych, nawiązania połączenia z tłumaczem polskiego języka migowego PJM. Z poziomu INFOKIOSKU możliwy jest dostęp do wydruku wszystkich wniosków świadczeń wypłacanych przez MOPS oraz wniosków ze strony internetowej Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki.

Dla osób niewidomych jest możliwość wejścia z psem przewodnikiem.

Dodatkowo została zmodyfikowana strona internetowa, która spełnia wymogi dostępności (według standardu WCAG 2.1) dla osób ze szczególnymi potrzebami. Poza możliwością zmiany kontrastu i wyboru wielkości czcionki została dodana funkcjonalna wyszukiwarka rejonów pracy socjalnej, mapa serwisu oraz możliwość odczytania na głos zawartości strony za pomocą wtyczek do popularnych przeglądarek internetowych.

Źródło: https://minskmaz.mops.pl/2022/informacje/dostepnosc-dla-osob-ze-szczegolnymi-potrzebami/

 

 • Pętla indukcyjna i oznakowanie dla osób z psem przewodnikiem.
 • INFOKIOSK z opcją nawiązania wideorozmowy w czasie rzeczywistym z tłumaczem PJM.

Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych w styczniu

Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych
w styczniu br. w czwartki, będzie przyjmował interesantów w godz. 8:00 - 12:00.

W pozostałe dni tygodnia bez zmian.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

Konkurs plastyczny sztabu WOŚP

Sztab WOŚP 4914 w Mińsku Mazowieckim ogłasza konkurs plastyczny, którego motywem przewodnim będzie „30 JUBILEUSZOWY FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY”
W konkursie może wziąć każde dziecko w wieku od 6 do 15 lat.
Zapraszamy dzieci ze szkół, kółek, instytucji.
Koordynatorem Konkursu jest Paulina Goebel.

Regulamin oraz oświadczenie do pobrania: https://photos.app.goo.gl/zQ7ByDNi7Roq7JC27

 • Konkurs plastyczny sztabu WOŚP

Informacja dot. przetargu

I n f o r m a c j a

Stosownie do § 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2021 r., poz. 2213) informuję, że w dniu 3 stycznia 2022 r. w siedzibie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przeprowadzono pierwszy przetarg ustny ograniczony do innych współwłaścicieli nieruchomości na sprzedaż udziału ¼ części w nieruchomości składającej się: z działki gruntu Nr 2106 o powierzchni 461 m2 oraz dwóch budynków mieszkalnych i jednego budynku gospodarczego, obu w złym stanie technicznym, oraz z działki gruntu Nr 2107 o powierzchni 665 m2 oraz dwóch budynków mieszkalnych i dwóch budynków gospodarczych, wszystkie w złym stanie technicznym, położonej w Mińsku Mazowieckim przy ulicy Spółdzielczej 3 i 3a, stanowiącej współwłasność Miasta Mińsk Mazowiecki oraz osób fizycznych, zgodnie z księgą wieczystą Nr SI1M/00000073/7.

Wadium w wymaganej wysokości wpłaciło 2 oferentów i zostali oni przez Komisję Przetargową dopuszczeni do uczestniczenia w przetargu.

Cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 200.500,00 złotych, a najwyższa osiągnięta w przetargu 450.000,00 zł, cena ta jest zwolniona z podatku VAT zgodnie z art.43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r., poz. 685 z późn. zm.).

Wygrywającym przetarg, a tym samym ustalonym w drodze przetargu nabywcą nieruchomości została Pani Teresa Śledziak.

Informację niniejszą podaje się do publicznej wiadomości, poprzez zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki oraz poprzez wywieszenie w siedzibie tego Urzędu na okres 7 dni począwszy od 11 stycznia 2022 roku.

/-/ Marcin Jakubowski

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Auschwitz – Birkenau, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady, został wyzwolony w 1945 roku.  Aby uczcić pamięć ofiar Zagłady Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Miasto Mińsk Mazowiecki i Muzeum Ziemi Mińskiej zapraszają na spotkanie upamiętniające tych, którzy zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci.

W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi.

Dzięki współpracy miasta z Holocaust Awareness Museum and Education Center z Filadelfii( USA) i Fundacji We are here! z Perth (Australia)  mamy możliwość spotkania online  z Ocalonym z Holokaustu Davidem Tuckiem.

Celem wydarzenia jest oddanie hołdu pomordowanym, uwrażliwienie na problem Holocaustu i zapobieganie aktom ludobójstwa w przyszłości. Pamięć o ofiarach trwa dzięki prawdzie i przekazywaniu jej obecnym i przyszłym pokoleniom. By tragedia drugiej wojny światowej była dla nas wszystkich przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Szczegóły spotkania na plakacie.

 • Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - plakat

Wystawa „Mińsk mi się śni” i kreatywne warsztaty rodzinne

Biblioteka zaprasza na wernisaż wystawy „Mińsk mi się śni” i kreatywne warsztaty rodzinne „Jak powstaje książka”.
15 stycznia godz. 14.00.

W trakcie spotkania:
- obejrzymy wystawę ilustracji, popijąc ciepłą herbatę,
- poznamy tajniki pracy ilustratora,
- dowiemy się jakie są kolejne etapy powstawania książki dla dzieci,
- poznamy ciekawe pojęcia związane z powstawaniem książki,
- posłuchamy wierszy o Mińsku w interpretacji autorki,
- na kreatywnych warsztatach każda rodzina stworzy własny lapbook,
- odwiedzi nas wielki pluszowy gość.

Będzie również możliwość zdobycia autografu autorki i ilustratorki książki "Mińsk mi się śni".
Zapraszamy całe rodziny - wstęp wolny!

Wydawcą książki jest Muzeum Ziemi Mińskiej.  Ilustracje pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Mińskiej.

 

 • Wystawa i warszaty "Mińsk mi się śni"

Wieści z Mińskiego Centrum Profilaktyki

13 stycznia 2022 r. w siedzibie Mińskiego Centrum Profilaktyki odbyło się spotkanie  przedstawicieli samorządów Miasta Mińsk Mazowiecki i Gminy Mińsk Mazowiecki inicjujące współpracę w obszarze świadczenia usług dotyczących profilaktyki uzależnień.

Miasto Mińsk Mazowiecki na mocy porozumienia zawartego z Gminą Mińsk Mazowiecki przyjęło do wykonania zadanie obejmujące zapewnienie mieszkańcom Gminy usług w zakresie dostępności pomocy terapeutycznej dla osób uzależnionych od alkoholu i zagrożonych narkomanią, pomocy terapeutycznej dla młodzieży eksperymentującej ze środkami psychoaktywnymi oraz pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie dla rodzin dotkniętych problemem alkoholowym.  
Zadanie będzie realizowane w siedzibie Mińskiego Centrum Profilaktyki przy ul. Juliana Tuwima 1 w Mińsku Mazowieckim przez doświadczonych ekspertów tworzących zespół specjalistów udzielających  porad i konsultacji.  

Cieszymy się, że specjaliści zatrudnieni w Centrum Profilaktyki będą świadczyć bezpłatne usługi także mieszkańcom Gminy. Działania na rzecz zdrowia są naszym wspólnym obowiązkiem.

W spotkaniu udział wzięli: Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski, Wójt Gminy Antoni Janusz Piechoski, zastępca burmistrza Eliza Bujalska,  kierowniczka Centrum Bożena Zagórska oraz Sekretarz Gminy Jolanta Damasiewicz i radny Gminy -  Paweł Lipiński -  członek Gminnej KRPA

 

 • IMG_4171
 • IMG_4176
 • IMG_4181
 • IMG_4185
 • IMG_4188
 • IMG_4192
 • IMG_4194

Tubis Trio - Koncert Jazzowy w MDK

Docenione przez krytyków trio jazzowe tworzą od 2008 roku Maciej Tubis (fortepian), Paweł Puszczało (kontrabas) oraz Przemek Pacan (perkusja).
 
Zespół wykonuje autorskie kompozycje, których styl nakreśla improwizacja zaczerpnięta z jazzu, ale otwarta na szersze horyzonty. W ten sposób powstają utwory z melodyjnymi tematami, ale nieprzewidywalnymi formami.
Trio inspiracje czerpie z szeroko pojętej muzyki, czasami sięgając nawet po tematy muzyki pop, ale przerobione z największym kunsztem artystycznym. W ten sposób nawiązując do zespołów takich jak The Bad Plus czy E.S.T.
Tubis Trio zaskakuje publiczność świeżością z jaką podchodzi do każdego koncertu. Zawsze dając 100% ekspresji, która jest najważniejsza w tym zespole i którą publiczność zawsze w pełni od muzyków odbiera.
Trio wydało płytę „Live In Luxembourg”, która w 2009 roku została wybrana jedną z najlepszych płyt jazzowych na świecie według brytyjskiego magazynu Jazzwise.
 
MDK, 23.01.2022 r., godz.17:00. BILET 10 ZŁ

Kup bilet: https://ekobilet.pl/mdkminsk/tubis-trio--koncert-jazzowy-40791
 • Tubis Trio - koncert w MDK

TITANE - Kino Kameralne w MDK

Złota Palma festiwalu w Cannes i francuski kandydat do Oscara. Najbardziej szokujący film roku, który pokochała amerykańska publiczność. „Titane” to dzika, rozsadzająca ekran opowieść o seryjnej morderczyni, w stylu kultowych filmów Quentina Tarantino i Davida Cronenberga.

Alexia (wbijająca w fotel kreacja Agathe Rousselle) – seksowna tancerka, posiadaczka ognistego samochodu, po dokonaniu kilku morderstw musi uciekać przed policją. Szybko nadarza się okazja, by zmienić tożsamość i podać się za zaginioną osobę. Alexia rozpoczyna życie w nowej skórze, ale uwolnić się od przeszłości będzie niezwykle trudno… Autorka kultowego „Mięsa” Julia Ducournau demoluje granice gatunków. „Titane” to epicki spektakl, jednocześnie brutalny i zabawny, wielowymiarowy i szalony manifest, aż w końcu wariacja na temat ludzkiego ciała – jego granic i przemian.

MFF w Cannes 2021 - Złota Palma; Toronto IFF 2021 - Nagroda Publiczności (Midnight Madness)

reżyseria Julia Ducournau
obsada Vincent Lindon, Laïs Salameh, Agathe Rousselle, Garance Marillier, Dominique Frot
czas trwania 1g 48 min.

MDK, 22 stycznia, godz. 18.00. BILET 10 ZŁ.

Kup bilet: https://ekobilet.pl/mdkminsk/titane--kino-kameralne-40789
 • Titane - Kino Kameralne w MDK - plakat

Złóż deklarację o źródłach ogrzewania budynków

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje na załączonej ulotce, jak to zrobić.

Więcej informacji na: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow

 

 

 • Plakat - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Stolarka dla dzieci - warsztaty rodzinne

Rodzinne warsztaty twórcze, podczas których dzieci samodzielnie stworzą zabawki z drewna. Będziemy piłować, wiercić i wbijać gwoździe!

Wierzymy, że bezpośredni kontakt z kawałkiem drewna i wysiłek włożony w jego obróbkę daje radość, satysfakcję i moc! Podczas warsztatów dzieci pracują z drewnem w naturalnej postaci. Uczą się używać pełnowymiarowych narzędzi stolarskich jak piły, młotki czy wiertarki. Z gałęzi, pniaczków i desek budują pojazdy, roboty i statki, tworzą drewniane obrazy, projektują gry i układanki. "Dzikie Dzieci" powstały z przekonania, że najbardziej niepozorny patyk może być zabawką.
Każdy element przyrody daje nieskończoną ilość możliwości odczytania, użycia i nazwania. Temat jest dla nas umowny i stanowi jedynie punkt wyjścia do indywidualnej pracy. Stawiamy na samodzielność, doświadczanie swojej siły, naukę przez próbowanie, korzystanie z minimalnej pomocy raczej w formie podpowiedzi niż robienia „za”. Staramy się iść za uczestnikiem i pomagać mu w doświadczaniu procesu realizacji własnego pomysłu.

Warsztaty są opracowane i prowadzone przez Annę Berę projektantkę, rzeźbiarkę i stolarza. Anna jest absolwentką Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Poznaniu oraz technikiem snycerzem.

MDK, 21.01.2022, godz.11:00 BILET 40 ZŁ

Kup bilet: https://ekobilet.pl/mdkminsk/stolarka-dla-dzieci--warsztaty-rodzinne-40788

 

ZAMYKAMY park miejski!

 
W związku z silnym wiatrem, który może powodować zagrożenie dla przechodzących parkiem miejskim (łamanie gałęzi, przewracanie drzew) prosimy o wybieranie innej drogi do szkoły i pracy. To dla waszego bezpieczeństwa.
Dziękujemy za wyrozumiałość!

Kolejne sukcesy PEC Sp. z o.o.

Miło nam poinformować o kolejnych sukcesach Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Podczas XXIX Jubileuszowej Gali oficjalnie zostaną wręczone wyróżnienia: „FIRMA GODNA POLECENIA” oraz certyfikat jakości „WIARYGODNY PARTNER W OCHRONIE ŚRODOWISKA”.
Prezes PEC Jarosław Belkiewicz zostanie uhonorowany tytułem „LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI” za zgodne z najwyższymi standardami zarządzanie przedsiębiorstwem.
Nagrody są dowodem uznania dla kierownictwa i pracowników PEC. Gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju przedsiębiorstwa.
 • Certyfikat „FIRMA GODNA POLECENIA”
 • Certyfikat „WIARYGODNY PARTNER W OCHRONIE ŚRODOWISKA”
 • Certyfikat „LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI”

Aktualny repertuar Kina MUZA

Zapraszamy do Kina MUZA. W załączeniu  aktualny repertuar.

 • Repertuar Kina Muza

Sieciowanie wzmacnia relacje

Wczoraj w Centrum Młodzieżowym Międzyczas odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą. Prowadząca spotkanie Stanisława Retmaniak z Lokalnego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej pomogła uczestnikom uświadomić sobie potencjał danej organizacji i wypracować obszary współpracy pomiędzy samorządem a organizacjami.

To było bardzo cenne spotkanie, które z pewnością przyniesie pozytywne rezultaty. W spotkaniu wzięły udział zastępczyni burmistrza Eliza Bujalska i kierowniczka wydziału Promocji Kultury i Sportu Katarzyna Łaziuk Dziękujemy za podzielenie się z nami trudnościami, z jakimi borykają się organizacje. Sieciowanie wzmacnia relacje.

 • Spotkanie z NGO w Centrum Młodzieżowym "Międzyczas"
 • Zastępczyni Burmistrza - Eliza Bujalska - zapisuje uwagi ze spotkania

Ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Zapraszamy do zapisów na "Ferie w Bibliotece". Szczegóły na plakacie i na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej: https://mbpmm.pl/ferie-w-bibliotece/

 • Ferie w Bibliotece

Dobre praktyki marketingu terytorialnego!

Na zaproszenie Uniwersytetu Warszawskiego kierowniczka Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Katarzyna Łaziuk spotkała się ze studentami kursu Rewitalizacje i Innowacje Społeczne i podzieliła wiedzą na temat realizacji działań marketingowych miasta. Cieszymy się z każdej okazji mówienia o Mińsku Mazowieckim i promowania naszego kapitału. Jak podkreśla kierowniczka wydziału, naszym największym kapitałem są mieszkańcy. To z myślą o ich potrzebach projektujemy wydarzenia społeczno-kulturalne.  

 • Dobre praktyki marketingu terytorialnego! - prezentacja

Grand Prix Polski w kickboxingu

15 stycznia odbył się ogólnopolski turniej Kickboxingu zorganizowany przez Stowarzyszenie Klub Walhalla oraz Walhalla Fight Club – „Grand Prix Polski w Kickboxingu”, pod patronatem Polskiego Związku Kickboxingu oraz patronatem honorowym Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki.

Na turniej przyjęto łącznie 536 zgłoszeń z 41 klubów z całej Polski. Podczas zawodów rozegrano blisko 500 walk. Zmaganiom sportowym przyglądała się zastępczyni burmistrza Eliza Bujalska, która wzięła udział w ceremonii otwarcia wydarzenia.

Gratulujemy dobrego turnieju!

 

 • Grupowe zdjęcie zawodników uczestniczacych w turnieju.
 • Walka zawodników na macie.
 • Walka zawodników na macie.
 • Walka zawodników na macie.
 • Najważniejsi goście turnieju.
 • Wręczenie podziękowań.
 • Wręczenie podziękowań.
 • Wręczenie podziękowań.
 • Wręczenie podziękowań dla Zastępczyni Burmistrza Miasta - Elizy Bujalskiej

Zaproszenie na koncert "Kolędowanie na Mazowszu"

Warszawska Opera Kameralna i Alicja Węgorzewska zapraszają na koncert z cyklu "Kolędowanie na Mazowszu"

23  stycznia 2022 r w niedzielę o godzinie 9.30

Kościół Rzymskokatolicki
pw. Św. Jana Chrzciciela
ul. Gen.Kazimierza Sosnkowskiego 43a 05-300 Mińsk Mazowiecki

Wystąpią
Alicja Węgorzewska - światowej sławy mezzosopran, Dyrektor Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej,OLga Bończyk - aktorka i piosenkarka,  skrzypek i aranżer Bogdan Kierejsza i mistrz organów Robert Grudzień.

W programie koncertu najpiękniejsze polskie kolędy i utworu świąteczne . Zapraszamy serdecznie do wspólnego kolędowania.

Ks. Proboszcz Marian Sobieszek zaprasza także w tym dniu o godz.17.30 na koncert kolęd w wykonaniu Chóru Dziecięcego VIVO z Zespołu Szkół Salezjańskich pod dyrekcją Leny Sakowicz.

 • "Kolędowanie na Mazowszu" - koncert

Ferie z MOSiR

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim Sp. z o.o. ogłasza nabór na aktywności feryjne. Jeśli są Państwo zainteresowani uczestnictwem w zajęciach prosimy o przesłanie e-maila ze zgłoszeniem. W załączeniu zasady naboru.

Dział Marketingu, Imprez i Sportu Młodzieżowego, ul. Wyszyńskiego 56, 05-300 Mińsk Mazowiecki,
tel. 25 752 75 13, e-mail: imprezy@mosir.org.pl, www.mosir.org.pl.

Zasady naboru na nieodpłatne zajęcia Ferie 2022

 • Ferie w pałacu - plakat

"Ferie w Pałacu"

W tym roku zapraszamy Was na "Ferie w Pałacu", podczas których weźmiecie udział w warsztatach scrapbookingu oraz obejrzycie fantastyczne filmy w naszym kinie. Więcej informacji na stronie:  https://www.facebook.com/mdkmmz/

 • Ferie w pałacu - plakat

Mobilny Punkt Informacyjny w Mińsku Mazowieckim

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza do Mobilnego Punktu Informacyjnego w Mińsku Mazowieckim.

Kiedy: 26 stycznia 2022r. (środa) , w godz. 10:00 – 13:00.

Gdzie: Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki,  ul. Konstytucji 3 Maja 1, 05 - 300 Mińsk Mazowiecki

Zgłoszenia: Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, ul. Jagiellońska 74, 03 – 301 Warszawa

Kontakt: punkt_kontaktowy@mazowia.eu

 • Mobilny Punkt Informacyjny w Mińsku Mazowieckim

Informacja dla mieszkańców w związku ze wścieklizną

Wścieklizna!

W województwie mazowieckim odnotowuje się przypadki wścieklizny u zwierząt (m.in. lisów, nietoperzy, kotów, saren)
Zachowaj ostrożność! Nie zbliżaj się do dzikich zwierząt! (również tych mniejszych, np. wiewiórek, jeży)
Nie dotykaj padłych, dzikich zwierząt! W przypadku pogryzienia lub innego kontaktu, niezwłocznie zgłoś się do lekarza!

Nie puszczaj bez opieki i kontroli zwierząt domowych! Pamiętaj o zaszczepieniu pupila!

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt o niezmiernie ostrym i prawie zawsze śmiertelnym przebiegu, atakującym ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt

Zachęcamy do obserwowania kanałów informacyjnych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.
www gov.pl/uw-mazowiecki

 • Infografika - wścieklizna
 • Plakat - wścieklizna
 • Dane kontaktowe
 • LOGO ZUS

Wsparcie ZUS dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2022 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy w ramach pakietu zmian do wielu ustaw, związanych z wprowadzeniem Polskiego Ładu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z Krajową Administracją Skarbową włączył się w szeroko zakrojoną akcję informacyjną, która koncentruje się na udzielaniu informacji przedsiębiorcom. Płatnicy składek mogą skorzystać z pakietu wsparcia, który zawiera m.in.:

-       szkolenia online (webinaria),

-       indywidualną opiekę w placówkach ZUS i KAS,

-       dyżury ekspertów w mediach, w placówkach ZUS i Urzędów Skarbowych.

Informacje o planowanych inicjatywach dla przedsiębiorców w Oddziale ZUS w Siedlcach i podległych terenowych jednostkach organizacyjnych w Garwolinie, Mińsku Mazowieckim, Sokołowie Podlaskim, Łosicach i Węgrowie są na bieżąco umieszczane na stronie www.zus.pl w zakładce „Szkolenia i wydarzenia”.  

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach i dyżurach ekspertów.

Przydatne linki:

Poradnik "Polski Ład Co zmienia się w przepisach dotyczących rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne"

Informacje o zmianach od 2022 r.

Podatki.gov.pl

"Zdrowe pyszności" - warsztaty dla dzieci

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MIŃSKU MAZOWIECKIM zaprasza na  "ZDROWE PYSZNOŚCI" - warsztaty dla dzieci (wiek 6+)
01.02 - godz. 11:00
08.02 - godz. 11:00

Zapisy w Oddziale Dla Dzieci MBP.
tel. 25 740 50 87
 

 • Plakat - zdrowe ferie w MBP

Bajeczne miasto - warsztaty MBP

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MIŃSKU MAZOWIECKIM zaprasza na warsztaty plastyczno-literackie na podstawie książki "Mińsk mi się śni" Magdaleny Bernat-Protaziuk - 31.01, godz. 11.00.

Zapisy w Oddziale Dla Dzieci MBP.
tel. 25 740 50 87
 

 • Bajeczne miasto - warsztaty MBP

Teatr edukacji i profilaktyki w bibliotece

TEATR EDUKACJI I PROFILAKTYKI "MASKA" zaprasza na spektakle do biblioteki

„Kto w Bibliotece gości i kradnie mądrości?" - 02.02 10:00 (grupa 1),  11:00 (grupa II)
"Baśń dla małych łakomczuszków - tajemnica zdrowych brzuszków" - 09.02, 10:00 (grupa I), 11:00 (grupa II)

Zapisy na spektakle w Oddziale Dla Dzieci MBP
tel. 25 740 50 87
Miejska Biblioteka Publiczna
wiek 6+

 

 • Teatr edukacji i profilaktyki w bibliotece

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Mińsku Mazowieckim

Sztab WOŚP 4914 Mińsk Mazowiecki zaprasza na
30 Finał  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Mińsku Mazowieckim "PRZEJRZYJ NA OCZY"


29.01.2022 (sobota), Miejski Dom Kultury, ul. Warszawska 173 w Mińsku Mazowieckim

13:00 – 15:00 MUZYCY I MEDYCY DLA WOŚP - porozmawiaj z Medykiem z formacji UFO „Holters" – porady lekarskie
Gotowi do rozmów będą:
Prof. Rafał Dąbrowski - kardiolog Dr Jacek Gessek - kardiolog
Dr Beata Kocyła-Karczmarewicz - okulista dziecięcy
Dr Stefan Karczmarewicz - kardiolog Dr Anna Mierzyńska - psycholog kliniczny
Dr Michał Skalski - psychiatra, specjalista zaburzeń snu

PO KONSULTACJACH LEKARZE ZMIENIAJĄ SIĘ W MUZYKÓW! KONCERT o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury

30.01.2022 (niedziela), Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim – dziedziniec

SPORT
LODOWISKO MOSIR, UL. Kard. S. Wyszyńskiego 56 w Mińsku Mazowieckim
09:00 - 11:00 Mecz Hokejowy

MDK i Park Miejski, ul. Warszawska 173 w Mińsku Mazowieckim
09:45  Rozgrzewka z Fit&Joy
10:00  5. Miński Bieg „Policz się z cukrzycą" (Park Miejski)
ok. 11:00 Dekoracja zwycięzców
11:15 Konkursy dla uczestników biegu

REKORDOWY SZALIK HAND MADE DLA WOŚP
od 11.00 - Szkoła Podstawowa nr 1 (Kopernik) w Mińsku Mazowieckim - PREZENTACJA SZALIKA

OTWARCIE ULICY
14:00 - Otwarcie ulicy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
(łącznik ul. Siennickiej z ul. Błonie)

MOTORYZACJA
12:00 - 14:00 -  wystawa pojazdów zabytkowych z możliwością przejażdżki - Klub Dawnych Motocykli „Magnet"

ZBIÓRKA KARMY
Zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt w holu MDK

ZDROWIE
09:00 - 13:00 AKCJA KRWIODAWSTWO - pobór krwi - Ambulans RCKIK
09:00 - 20:00 Rejestracja potencjalnych Dawców Szpiku - DKMS (hol MDK)
10:00 - 20:00 Szczepienia COVID-19 - namiot Tokarmedic (bez zapisów, do wyczerpania zapasów)
15:00 Pokaz pierwszej pomocy OSP w Mińsku Mazowieckim (hol MDK)

KULINARIA
16:00 - 20:00 „Kosbab” – kebaby serwowane przez Kosbud Bracia Kosińscy S.J.

15:00 Rozpoczęcie 30. Finału WOŚP

ROZRYWKA
15:10  Występ Seniorów z Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - „Jak nie my to kto" cz. 1
15:25 Pokaz sztuk walki - KW GRAPPLER
15:40 Występ Seniorów z Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - „Jak nie my to kto" cz. 2
16.00 Występ zespołu Wszyscy Byliśmy Harcerzami
17:00 LICYTACJE
17:15 Występ Marcina Błądzińskiego
17:45 LICYTACJE
18:00 Występ formacji Drugs&Drive
18:45 Dekoracja nagrodzonych w konkursie plastycznym
19:00 Występ zespołu SteelFire
19:45 LICYTACJE z Burmistrzem, przemówienia, podziękowania
20:00 TRADYCYJNE ŚWIATEŁKO DO NIEBA
20:30 Dyskoteka pod sceną 30. Finału WOŚP w Mińsku Mazowieckim


Patronat Honorowy - Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski

 • ZBIORCZY PLAKAT WOŚP
 • Otwarcie ul. WOŚP - zaproszenie
 • Plakat szczegolowy - medycy
 • Plakat szczegolowy - muzycy
 • Konkurs plastyczny na WOŚP
 • Policz się z cukrzycą - biegi z okazji WOŚP

159. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe, które było kolejnym zrywem zbrojnym Polaków o charakterze walk partyzanckich. Powstanie to wpisuje się w trwający od insurekcji kościuszkowskiej pochód Polaków ku niepodległości aż po epokę Solidarności.
 
Zapraszamy do zwiedzenia plenerowej wystawy pokazującej wielką historię poprzez pryzmat lokalny. Na wystawie prezentujemy informacje o 35 miejscach starć z Moskalami w dawnym powiecie stanisławowskim, do którego należał Mińsk Mazowiecki.
Wystawę przygotowaną przez Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim można oglądać przy rondzie gen. J. Hallera do końca stycznia.
 
Wystawę otworzył Burmistrz Marcin Jakubowski, a w hołdzie dla bohaterów zrywu złożył kwiaty przy pomniku znajdującym się przy ulicy Siennickiej, gdzie podczas Powstania Styczniowego rozegrał się tragiczny epizod – rosyjscy dragoni dokonali krwawej egzekucji około dwudziestu powstańców. Wiązanki złożyli również: dyrektor MZM Leszek Celej, dyrektor SP nr 4 Mirosław Samociuk wraz z przedstawicielami społeczności uczniowskiej oraz Józef Jedynak, prezes mińskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych.
 • Pomnik Powstania Styczniowego
 • Burmistrz Miasta składa kwiaty pod pomnikiem Powstania Styczniowego
 • Wystawa poświęcona Powstaniu Styczniowemu na Ziemi Mińskiej
 • 269676532_5038880292835741_7591180904484730088_n

Wodna Familiada MOSiR

Oprócz aktywności feryjnych dla dzieci, mamy również coś dla całych rodzin! Wodna Familiada, czyli rodzinne zawody pływackie to świetna zabawa, mnóstwo radości i niesamowita atmosfera Zapraszamy do zapisów Szczegóły w Regulaminie:
 • Wodna Familiada MOSiR - plakat

Pierwsza taka w Polsce!

Pierwsza taka w Polsce! Ulica Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zapraszamy na oficjalne otwarcie 30 stycznia (niedziela) o godz.14:00 (łącznik ul. Siennickiej z ul. Błonie) .
 • 14:00 - Otwarcie ulicy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (łącznik ul. Siennickiej z ul. Błonie)

Spotkanie z Bartkiem Zimnym w MBP

Biblioteka Miejska w ramach FERII W BIBLIOTECE zaprasza na spotkanie z Bartkiem Zimnym, pt. "3 fundamenty" , 4.02.2022, godz. 13.00.
Zapisy w Czytelni, tel. 25 740 51 04

 • Spotkanie z Bartkiem w MBP

"Zdrowa głowa" - warsztaty w MBP

Biblioteka Miejska w ramach FERII W BIBLIOTECE zaprasza na warsztaty psychologiczne "Zdrowa głowa" z Martą Patoką.
5.02, 2022
10.00 - 10+
12.30 - 13+
Zapisy w Czytelni, tel. 25 740 51 04.
 

 • "Zdrowa głowa" - warsztaty w MBP

Spotkanie z Kubą Popławskim w MBP

Biblioteka Miejska w ramach FERII W BIBLIOTECE zaprasza na spotkanie z Kubą Popławskim - 9.02 2022, godz. 13.00.
Zapisy w Czytelni. tel. 25 740 51 04.
 

 • Spotkanie z Kubą Popławskim w MBP

Spotkanie z Przemkiem Staroniem w MBP

Miejska Biblioteka w ramach FERII W BIBLIOTECE zaprasza na spotkanie Z PRZEMKIEM STARONIEM - twórcą bestselerowych
książek - "Szkoła bohaterów i bohaterek" - 10.02.2022, godz. 11.30.
Zapisy w Czytelni tel. 25 740 51 04

 • Spotkanie Z PRZEMKIEM STARONIEM

Spektakl w MDK „Ale frajda! Zimowisko”

Serdecznie zapraszamy na spektakl „Ale frajda! Zimowisko”, który wspaniale nastroi do zimowych zabaw oraz przygotuje na chłodniejsze dni.

Poznamy różne oblicza Pani Śnieżanny, czyli Pani Zimy- te bardziej mroźne, pokryte szronem i białym puchem, a także te bardziej słoneczną lub szarą, bez bieli i śniegu.
Poznamy parę zaprzyjaźnionych Bałwanków, Bałwanka Puch i Bałwanka Buch. Zobaczymy, co się dzieje z Bałwankami, kiedy zmienia się pogoda, a nawet pora roku. Dowiemy się także dlaczego zmieniają się warunki atmosferyczne oraz jak to wpływa na nasz nastrój? Nasi bohaterowie przegonią smutek dobrą zabawą.
Bałwanek Puch i Buch pokażą dzieciom wspaniałe, zimowe zabawy, a także przeprowadzą prawdziwą bitwę na śnieżki! Kto wygra? Kto złapie więcej kul śniegowych i czyje będą największe? Dzieci nauczą się tańca bałwanków.

Usłyszymy śpiewane na żywo piosenki, a po spektaklu dzieci otrzymają drobne upominki.
Serdecznie zapraszamy!

Spektakl interaktywny dla dzieci od 3 lat
Czas trwania: 50 minut

MDK, 30.01.2022 r., godz.11:00 BILET 15 ZŁ

 
 • Spektakl „Ale frajda! Zimowisko”

Warsztaty filcowania w MDK

Zapraszam serdecznie na warsztaty filcowania na mokro torebki.
Podczas zajęć wykonasz niedużą torebkę do ręki wraz z filcowanym uchwytem.
Będziemy pracować na wełnie czesankowej w kolorze beżowym lub jasnym szarym (do wyboru), z przodu natomiast ułożysz rysunek według własnego projektu i w dowolnej kolorystyce.
Nauczę Cię:
 • jakie są rodzaje wełen do filcowania i które z nich są najlepsze do filcowania torebek
 • jak stworzyć formę - jak obliczać jej wymiary, aby torebka po sfilcowaniu miała odpowiedni rozmiar i kształt
 • jak filcować uchwyty
 • jak rozkładać wełnę, aby stworzyć torebkę filcowaną w całości, bezszwowo wraz z uchwytami
 • jak rozkładać wełnę na przód torebki, aby stworzyć dowolny rysunek
 • jak można urozmaicić strukturę filcowych wyrobów - czyli jak pracować z lokami wełnianymi, czesankami jedwabnymi, wełną zgrzebną...
 • i w końcu - jak filcować - czyli poprowadzę Cię przez wszystkie etapy filcowania, takie jak masowanie, rolowanie, rzucanie ...
 • co robić z torebką po sfilcowaniu, czyli jak płukać, jak ją suszyć..
Zapraszam serdecznie
Justyna Wróbel-Mikołajczyk/ Zafilcowana
Miejsce: MDK Mińsk Mazowiecki
ul. Warszawska 173
Czas trwania warsztatów: 3,5 - 5 godz. (w zależności od tempa pracy uczestników)
Bbilet: 100 zł - https://ekobilet.pl/.../filcowa.../459583-bilety-na-spektakl
Uwaga! Ten warsztat jest dofinansowany, co oznacza, że koszt uczestnika to tylko ułamek rzeczywistej wartości tego kursu (regularna cena za taki warsztat to 340 zł od osoby)
Ilość miejsc jest ograniczona!
 • Zaproszenie na warsztaty filcowania na mokro torebki

Mirosław Lissowski (1928-2022)

14 stycznia 2022 r. zmarł Mirosław Lissowski, mińszczanin od urodzenia, zasłużony w walkach z okupantem o wolną Polskę, po wojnie urzędnik państwowy i dyplomata.

Mirosław Lissowski urodził się 29 czerwca 1928 r. w Mińsku Mazowieckim i mieszkał tu blisko 30 lat. Podczas II wojny światowej udzielał się w konspiracji w Szarych Szeregach i Armii Krajowej. Za działalność przeciwko władzy ludowej (co wykonywał na polecenie Lubicza, dowódcy Obwodu AK) był dwukrotnie aresztowany przez UB. Ujawnił się 31 stycznia 1946 r. i wyjechał do Szczecina, gdzie ukończył liceum i zdał maturę. Pod koniec lat 40. Powrócił na Mazowsze i podjął pracę w Warszawie oraz rozpoczął studia prawnicze na UW. Po studiach pracę zawodową kontynuował m.in. w Mińsku Mazowieckim jako nauczyciel, ale był też urzędnikiem państwowym, a nawet konsulem w Sydney w Australii i sekretarzem w ambasadzie w Ottawie w Kanadzie. W ramach działalności społecznej Mirosław Lissowski był m.in.: radnym Miejskiej Rady Narodowej w Mińsku Mazowieckim, ławnikiem Sądu Powiatowego dla m.st. Warszawy. Za zasługi dyplomatyczne odznaczony został w 1979 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mirosław Lissowski był synem Zenona Lissowskiego, który do Mińska sprowadził się w 1924 r. po wielu ucieczkach przed aresztowaniami za działalność polityczną (m.in. pracował w drukarki "Robotnika” PPS, współorganizował tajne polskie szkoły), gdzie otworzył firmę poligraficzną „Drukarnia i Pracownia Stempli Z. Lissowskiego” i wydawał czasopismo „Wiadomości Mińsko-Mazowieckie – Tygodnik Informacyjno-Społeczny”.

Zachęcamy do lektury publikacji dotyczących Mirosława Lissowskiego:

- 2. część periodyku „Mińskie klimaty, mazowieckie czasy”, str. 18

Poniżej link do publikacji: http://tpmm.pl/wp-content/uploads/2021/12/II_klimaty_czasy_niska.pdf?fbclid=IwAR3vYv9oSCn16vie1_oaGOz9N67AYkSgyaR9QnIWneaJpti_Gj_axyW6Emw

-  VI tom wydawnictwa "VI Wieków Mińska Mazowieckiego" pt. "Mińsk Mazowiecki w latach 1939-1944 ( wojna i okupacja )" autorstwa Sławomira Kuligowskiego

 • Mirosław Lissowski (1928-2022)
 • Klepsydra Mirosław Lissowski

Wykaz i informacja dot. działki na ul. Przemysłowej

Mińsk Mazowiecki, dnia 24.01.2022 r.

PG.6845.25.8.2022

WYKAZ

            Działając na podstawie art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r., poz.1899 tj.) – podaję do publicznej wiadomości wykaz obejmujący część miejskiej działki gruntu Nr 959/16, położonej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Przemysłowej, przeznaczonej do oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym  na rzecz dotychczasowego najemcy.

Oznaczenie, powierzchnia położenie nieruchomości, numer księgi wieczystej: Część działki Nr 959/16 , o pow. 24 m², Mińsk Mazowiecki ul. Przemysłowa; KW Nr SI1M/00037466/7.

Opis nieruchomości: Część nieruchomości gruntowej w kształcie prostokąta; bez uzbrojenia terenu.

Przeznaczenie terenu i sposób jego zagospodarowania: Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Mińsk Mazowiecki uchwalonym  uchwałą Rady Miasta Mińsk Mazowiecki Nr XX/223/04 z 19 lipca 2004 r. (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 223, poz.5975) – składy, bazy, hurtownie oraz obiekty produkcyjno-usługowe (o uciążliwości nie wykraczającej poza granice lokalizacji) jako przeznaczenie podstawowe, tereny administracji (siedziby firm itp.)
jako przeznaczenie dopuszczone.

Okres dzierżawy: do 15 listopada 2025 r.

Przeznaczenie dzierżawy: handel zniczami/kwiatami.

Wysokość, termin wnoszenia i zasady aktualizacji opłaty z tytułu dzierżawy: wyjściowa opłata dzierżawna 360,00 zł + podatek VAT w stosunku miesięcznym; opłaty płatne za dany miesiąc z góry do 10 dnia tego miesiąca, z możliwością ich zmiany co 6 miesięcy.

Niniejszy wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 na okres od dnia 24.01.2022 r. do dnia 15.02.2022 r., a także zamieszczono na stronach internetowych tego Urzędu.

Burmistrz Miasta
Mińsk Mazowiecki


Mińsk Mazowiecki, dnia 24.01.2022 r.

PG.6845.25.8.2022

I N F O R M A C J A

            Stosownie do art. 35 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2021 r., poz.1899 tj.) – niniejszym informuję, że w dniu 24.01.2022 r. ustaliłem i podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący część miejskiej działki gruntu Nr 959/16, położonej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Przemysłowej o pow. 24 m², przeznaczoną do oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym na rzecz dotychczasowego dzierżawcy.

Wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 na okres od 24.01.2022 r. do dnia 15.02.2022 r., a także zamieszczono na stronach internetowych tego Urzędu.

Burmistrz Miasta
Mińsk Mazowiecki

 

XL sesja Rady Miasta - relacja

XL sesja Rady Miasta Mińsk Mazowiecki

Koncert Reni Jusis w MDK

Reni Jusis to wszechstronnie utalentowana wokalistka, kompozytorka, instrumentalistka i producentka.
Najnowszy muzyczny projekt to zbiór ulubionych francuskich piosenek wokalistki i niezapomnianych piosenek o miłości. Razem z akustycznym zespołem Reni Jusis chce podzielić się z fanami swoimi interpretacjami i swoim zamiłowaniem do muzyki francuskiej.
Reni Jusis występuje nie tylko w roli wokalistki, ale także wibrafonistki. Przenosi słuchaczy na uliczki Paryża i w cudowny retroklimat lat 60 i 70-tych. Zaprzyjaźnia się z kultowymi piosenkami Serge’a Gainsbourga, Francoise Hardy, Michela Legranda czy Joe Dassina.
Fot. Agata Serge
 
KONCERT "Je suis Reni"
Reni Jusis
MDK, 14 lutego/niedz., godz. 19:00
bilet: 40zł | www.ekobilet.pl/mdkminsk
 • Koncert Reni Jusis w MDK

III Ogólnopolskie Mistrzostwa Szaradziarskie Mińska Mazowieckiego

Nie od dziś wiadomo, że łamigłówki i gry logiczne pomagają usprawnić funkcjonowanie mózgu.
Okazuje się jednak, że najbardziej pozytywny wpływ na ten organ ma rozwiązywanie krzyżówek.
Wszystkich pasjonatów umysłowych rozrywek zapraszamy na SZARADZIARSKIE MISTRZOSTWA MIŃSKA MAZOWIECKIEGO!
 •  Termin: 19 lutego 2022 r., godz. 11.00
 •  Miejsce: Miejski Dom Kultury, ul. Warszawska 173, Mińsk Mazowiecki
 •  Organizator: Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim
 •  Współorganizator: Miejski Klub Szaradzistów "Kon-Tiki" Józefów
 •  Uczestnicy: szaradziści z całej Polski bez ograniczeń wiekowych
 •  Ilość miejsc: ograniczona - max. 40 uczestników - decyduje kolejność zgłoszeń
 •  Patron medialny: Rozrywka Sp. z o.o.
 •  Zapisy: zgłoszenia drogą mailową prosimy przesyłać do 10 lutego 2022 r. na adres: promocja@mdkmm.pl
 
Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię, nazwisko, miejsce zamieszczania, tel. kontaktowy, prosimy, aby osoby zaszczepione przeciw COVID-19, wysyłając zgłoszenie, dołączyły informację o posiadaniu certyfikatu.
 
Z uwagi na dynamiczną sytuację związaną z pandemią COVID-19, zmieniającymi się zasadami funkcjonowania instytucji kultury, wprowadzanymi obostrzeniami Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu, formy lub odwołania wydarzenia.
 • III Ogólnopolskie Mistrzostwa Szaradziarskie Mińska Mazowieckiego

"Mensko - źródła pisane"

„Oddajemy w Państwa ręce bogate źródło wiedzy o najstarszych archiwaliach dotyczących XV-wiecznej działalności Jana z Gościańczyc herbu Prus III i prawnych uwarunkowań powstania miasta Mensko. Dla poznania początków dziejów Mińska Mazowieckiego ta książka będzie miała fundamentalne znaczenie, gdyż w sposób metodyczny prezentuje i opisuje wszystkie znane obecnie, a nie zniszczone w czasach wojennych, dokumenty”.
Leszek Celej
Dyrektor MZM

„Andrzej Marek Nowik w swoim opracowaniu poświęconym najstarszym dziejom Mińska opiera się na skrupulatnie zebranych i przytoczonych przekazach źródłowych. Jednocześnie nie obawia się stawiania hipotez, tam gdzie wnikliwie przeprowadzone kwerendy: źródłowa i bibliograficzna – łączące się z biegłą znajomością Autora dziejów średniowiecznego Mazowsza – na ich stawianie pozwalają. Szeroko rysuje tło powstania miasta Mińska, a przedstawiając jego założyciela Jana Gościańskiego z Gościańczyc h. Prus III nie zaniedbuje prezentacji jego kręgu rodzinnego i rodowego.
dr Anna Salina
Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie

Publikacja rocznicowa z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Miastu Mińsk Mazowiecki

Autor: dr Andrzej Marek Nowik
© Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim, 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydana przez Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim
ISBN: 978-83-953818-7-4
Nakład: 500 egz.
Wydanie pierwsze. 2021. 60 stron + okładki
Skład, prepress: Adam Łuczak
Cena: 20 zł

http://mzm-minskmaz.pl/mensko-zrodla-pisane/

 • Mensko - źródła pisane - okładka

Inwestycja z perspektywą

Dzielimy się dobrą informacją. Przedsięwzięcie „ Rewitalizacja terenu Szkolno- Przedszkolnego nr 1 w Mińsku Mazowieckim” otrzymała III miejsce w konkursie Polskiej Agencji Prasowej „ Inwestycja z perspektywą” na najciekawszą samorządową inwestycję współfinansowaną z UE. Cieszymy się tym sukcesem!

 • Statuetka - "Inwestycja z perspektywą"
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 - przedszkole widok z boku
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 - przedszkole wejście główne

Szkolny konkurs poezji i piosenki patriotycznej

Z powodu pandemii, obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego miały w tym roku charakter zamknięty. W związku z tym, społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim zorganizowała szkolny konkurs poezji i piosenki patriotycznej, w którym nie zabrakło również utworów związanych z powstaniem styczniowym. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z występami naszych uczniów!

Tegoroczne obchody zostały przygotowane przez nauczycieli p. Barbarę Szmidt, p. Dorotę Cymbalińską, p. Stanisława Halagierę oraz p. Pawła Parchomenko. Autorkami dekoracji są p. Beata Zdankowska-Wasążnik oraz p. Agnieszka Szostak.

 

Aktualny repertuar Kina MUZA

Repertuar Kina MUZA od 28 stycznia do 4 lutego 2022 r. Zapraszamy.

www.muzakino.pl

 • Repertuar Kina MUZA od 28 stycznia do 4 lutego 2022 r.

Koduj z "GIGANTAMI" - warsztaty

Jak co pół roku edukujemy z programowania. Najbliższe warsztaty w Mińsku Mazowieckim już 26/27 lutego!
Oczywiście będzie coś zupełnie nowego, więc można wziąć udział nawet jak ktoś był na poprzednich!
Liczba miejsc jest ograniczona. Na ten moment zajęcia są planowane w formie stacjonarnej, ale w ostateczności dopuszczamy możliwość zdalnie. Do zobaczenia!
Wydarzenie pod patronatem Burmistrza Marcina Jakubowskiego.

Więcej informacji pod linkami poniżej:

Mińsk Mazowiecki, Kazikowskiego 17, 1 piętro

 

 

Spotkanie z tangiem argentyńskim w MDK

Zapraszamy na kolejną, czwartą już edycję spotkań z Tangiem Argentyńskim w MDK Mińsk Mazowiecki!
Dwa dni warsztatów, w formule przygotowanej dla zupełnie początkujących, dla wszystkich, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach w Listopadzie, Grudniu i Styczniu.
Tym razem Milonga!

Bardzo charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny taniec, który od zawsze jest związany z kulturą Tanga Argentyńskiego.
Choć Milonga zawiera wiele elementów tanga, to jej radosny charakter wyrażony w szybkiej rytmicznej muzyce i tańcu, zdecydowanie nie nawiązuje do jego dramatyzmu. Milonga to nieodzowny element wieczorów, na których tańczymy Tango Argentyńskie.
Zapraszamy na dwa dni spotkania z Milongą, jej muzyką, historią i tańcem. Ruszamy od samych podstaw!
 5 i 6 lutego 2022 / bilet 25 zł (za dzień) - https://ekobilet.pl/mdkminsk/tango--warsztaty-40051
 
Zachęcamy do zapisów w parach - tango to taniec opowiadający historię, której nie da się wyrazić w pojedynkę!
Zajęcia poprowadzą pasjonaci tanga: Sylwia Jarek-Jaworska i Marcin Świstak. Energia Tanga:
https://www.facebook.com/kulturaenergiatanga
 • Spotkanie z tangiem argentyńskim w MDK

Mińskie Klimaty - Mazowieckie Czasy

Ukazał się już szósty numer wydawnictwa "Mińskie Klimaty - Mazowieckie Czasy". Projekt realizowany jest w ramach obchodów 600-lecia miasta Mińsk Mazowiecki.

Archiwum wydań online: https://www.minsk-maz.pl/1157,minskie-klimaty-mazowieckie-czasy

Wydawca:  Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego
ul. J. Piłsudskiego 27, 05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. 513 668 727,
www.tpmm.pl; tpmmaz@gmail.com

Redakcja i korekta:
T. Adamczak, M.L. Kłoszewska, J. Kuligowski,
M. Łodyga, J. Radomińska

Kontakt:
klimaty.czasy@gmail.com

Projekt jest współfinansowany jest ze środków Miasta Mińsk Mazowiecki.

VI Wieków Mińska Mazowieckiego - TOM III

W 2021 roku ukazał się kolejny tom wydawnictwa "Muzeum Ziemi Mińskiej VI Wieków Mińska Mazowieckiego" - TOM III -  Mińsk Mazowiecki w XVI - XVIII w., pod redakcją Dariusza Milewskiego.

...

"Szanowni Państwo,
Oddajemy w Wasze ręce III tom wydawnictwa VI Wieków Mińska Mazowieckiego, który odnosi się do czasów pomiędzy rozkwitem miasta w epoce renesansu w drugiej połowie XVI wieku a jego systematycznym upadkiem na przełomie wieku XVIII. Książka opisuje
najistotniejsze zjawiska charakteryzujące funkcjonowanie prywatnej jednostki miejskiej uwzględniając fakt, że źródła archiwalne są wyjątkowo skromne. Przedstawia również niezwykłą postać tej epoki, jaką był Stanisław Miński, ostatni po mieczu przedstawiciel rodu,
który osiągnął najwyższy stopień politycznej kariery - urząd podkanclerzego koronnego.
Zagłębiając się w lekturę pamiętajmy o tym, że choć Mińsk był miastem prywatnym, to podlegał tym samym procesom gospodarczo-społecznym, które definiowały w tym czasie całą Rzeczypospolitą."

Z wyrazami szacunku
Marcin Jakubowski
Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

...

 • VI Wieków Mińska Mazowieckiego - TOM III
 • VI Wieków Mińska Mazowieckiego - TOM III - strona redakcyjna

„Mińsk Mazowiecki i okolice w gazetach polskich z lat 1825-1939”

W roku jubileuszowym Muzeum Ziemi Mińskiej przygotowało kolejną pozycję wydawniczą „Mińsk Mazowiecki i okolice w gazetach polskich z lat 1825-1939”. Jest to drugie wydanie z serii, która od początku wzbudziła ogromnie zainteresowanie. Materiały zgromadzone w albumie są świadectwem historii i życia społeczno-kulturalnego epoki.
„Niezależne media to klucz do wolności bez względu na to, czy mówimy o gazetach sprzed 100 lat, czy o nowoczesnej kulturze informacyjnej... Dziennikarze opisujący otaczającą ich rzeczywistość towarzyszyli mieszkańcom w najważniejszych, najpiękniejszych, ale też najtrudniejszych, a nawet tragicznych momentach życia. Byli kronikarzami swoich czasów, pozostawiając bogatą spuściznę, z której dziś możemy czerpać wiedzę, o tym, jak wyglądał świat, gdy czekaliśmy na upragnioną wolność,
a potem uczyliśmy się z niej korzystać i urządzaliśmy nasze życie od nowa”.
- Monika Rozalska, redaktor naczel na Tygodnika Mazowieckiego Nowy Dzwon.

Książka będzie dostępna wkrótce w Muzeum Ziemi Mińskiej. Wszelkie informacje zostaną umieszczone na stronie
www.mzm-minskmaz.pl

 • „Mińsk Mazowiecki i okolice w gazetach polskich z lat 1825-1939”

Wstępne konsultacje rynkowe

Miasto Mińsk Mazowiecki ogłasza wstępne konsultacje rynkowe, by zebrać informacje, które posłużą do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia na dostawę 6 autobusów elektrycznych wraz z budową stanowisk ładowania.
Zgłoszenie do udziału we wstępnych konsultacjach należy złożyć do 3 lutego br. za pośrednictwem platformy zakupowej.
 
[na zdjęciu przykładowym autobus elektr. PILEA, producent ARP Vehicles]
 • Autobus elektryczny PILEA, producent ARP Vehicles

Koleje Mazowieckie wspierają 30. Finał WOŚP!

Celem 30. Finału, którego hasło brzmi: „Przejrzyj na oczy!”, jest wsparcie działań zapewniających najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Tradycyjnie, jak co roku, Koleje Mazowieckie zagrają z WOŚP. 

Podobnie jak w poprzednich latach, Koleje Mazowieckie zostały oficjalnym przewoźnikiem WOŚP, a to oznacza, że zarówno wolontariusze, jak i członkowie Pokojowego Patrolu będą mogli korzystać z przejazdów na podstawie identyfikatorów 30. Finału WOŚP – wolontariusze są uprawnieni do nieodpłatnych przejazdów 30 i 31 stycznia, a członkowie Pokojowego Patrolu także
29 stycznia.

Szczegółowe informacje o bezpłatnych przejazdach:

https://www.mazowieckie.com.pl/pl/nieodplatne-przejazdy-wolontariuszy-30-finalu-wielkiej-orkiestry-swiatecznej-pomocy-w-pociagach-km

- Po raz kolejny włączamy się do pomocy organizowanej przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jako oficjalny przewoźnik WOŚP oferujemy bezpłatne przejazdy wolontariuszom kwestującym w ramach 30. zbiórki, czyli na cel zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć to wspaniałe dzieło pomocy oraz pokazać, że kolejarze mają wielkie serca chętne do niesienia pomocy  – mówi Robert Stępień, prezes Kolei Mazowieckich.

W ramach wsparcia działań WOŚP Koleje Mazowieckie przekazały na licytacje fanty, z których środki zasilą cel Finału. Wśród nich jest m.in.: przejazd w kabinie „babci”, czyli najstarszego czynnego pojazdu EN57, dzień w dyspozyturze, zwiedzanie wybranej Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru, czy sesja zdjęciowa z koleją w tle.

Więcej informacji o licytacjach tutaj: https://www.mazowieckie.com.pl/pl/odjazdowe-aukcje-dla-wosp-od-kolei-mazowieckich

Kolejarze nagrali także specjalną „finałową” piosenkę. To kolejna inicjatywa pracowników, którzy łączą pasję do kolei, muzyki i pomagania. Skład zespołu tworzą: Paweł Cielniak (gitary, muzyka), Michał Szymkiewicz (wokal i klawisze), Michał Zalewski (perkusja, muzyka), Daria Uchman (wokal i tekst). Utwór został opublikowany na profilach KM w mediach społecznościowych:

https://youtu.be/5QTjVTyG-88

Na monitorach w pociągach Kolei Mazowieckich będzie można zobaczyć film promujący 30. Finał WOŚP, a kolejarze w zielonych mundurach pojawią się w transmisji ze sztabu głównego WOŚP 30 stycznia o godzinie 10:00.

 • Kasjerka Koleje Mazowieckie

Oferta MIńskiego Centrum Profilaktyki na 2022 rok

W ramach realizacji zadań Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Mińsk Mazowiecki na 2022 rok zapraszamy do korzystania z poradnictwa i konsultacji w Mińskim Centrum Profilaktyki z siedzibą przy ul. Juliana Tuwima 1 w Mińsku Mazowieckim (półpiętro budynku Zarządu Gospodarki Komunalnej)
 

 • Oferta MIńskiego Centrum Profilaktyki na 2022 rok
 • Oferta MIńskiego Centrum Profilaktyki na 2022 rok

Skwer Władysława Bartoszewskiego

Uchwałą nr XL.370.2022 z dnia 24 stycznia 2022 roku Rada Miasta Mińsk Mazowiecki nadała ogrodowi deszczowemu przy ul. Dąbrówki nazwę Skwer Władysława Bartoszewskiego.
 
Link do uzasadnienia https://bit.ly/3AB7SPq
Link do Uchwały https://bit.ly/33TLDZ6
 • Skwer Władysława Bartoszewskiego

Wyniki postępowania w sprawie przyznania dotacji klubom sportowym na 2022 r. - II tura

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki podaje do wiadomości publicznej wyniki postępowania w sprawie przyznania klubom sportowym niezaliczanym do sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku dotacji na realizację zadań publicznych w zakresie nieobjętym ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Konkurs poetycki

W ramach obchodów Jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Mińskowi Mazowieckiemu serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie poetyckim pod hasłem: „MOJE MIASTO MIŃSK MAZOWIECKI”.
Konkurs organizowany jest przez Miejską Radę Seniorów oraz Muzeum Ziemi Mińskiej pod patronatem Burmistrza Miasta Marcina Jakubowskiego.

Zadaniem uczestników konkursu jest:

– napisanie utworu lirycznego (wiersz) związanego z kulturą, tradycją, historią lub najpiękniejszymi zakątkami miasta.

Organizatorem konkursu są:
Miejska Rada Seniorów i Muzeum Ziemi Mińskiej
Koordynatorzy konkursu: Wanda Rombel, Leszek Celej

Celem konkursu jest:
– odkrywanie talentów literackich,
– rozwijanie wrażliwości i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji w formie artystycznej,
– uświadomienie uczestnikom konkursu poczucia tożsamości regionalnej,
– zachęcanie do poznawania i promowania kultury, tradycji, historii oraz najpiękniejszych zakątków miasta Mińsk Mazowiecki .

REGULAMIN KONKURSU:

Warunki uczestnictwa w konkursie:

1. Konkurs adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. Nagrody będą przyznawane w czterech kategoriach wiekowych:
dzieci (7-9)
młodsza młodzież ( 10 -14)
młodzież szkół średnich ( 15 – 19 lat)
dorośli  ( 20 –    )

2. Każdy uczestnik może dostarczyć na konkurs maksymalnie trzy prace (wiersze) napisane samodzielnie, wcześniej nienagradzane i niepublikowane.

3. Przystąpienie do konkursu jest jednoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu oraz wypełnieniem formularza dot. przetwarzania danych osobowych w celach związanych z przeprowadzeniem Konkursu.

4. W celu zagwarantowania obiektywnej oceny prac każdy wiersz powinien być podpisany indywidualnym hasłem. Praca (prace) konkursowe powinny być zapakowane w kopercie, w której oprócz wierszy (wydruk z komputera) należy dołączyć drugą zaklejoną kopertę z wypełnioną kartą zgłoszenia, zgodą osoby pełnoletniej i zgodą rodziców (opiekunów).

5. Osoby zgłaszające swoje prace do konkursu tym samym wyrażają zgodę na przetwarzanie przez organizatora swoich danych osobowych wyłącznie na potrzeby konkursu w zakresie koniecznym do prawidłowego przeprowadzenia konkursu (ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz.926, z późn. Zm.).

6. Wszystkie nadesłane prace przechodzą na własność organizatora. Autorzy przenoszą na organizatorów prawa autorskie, tj. prawa do publikacji drukiem, prawa do przenoszenia dzieła na nośniki elektroniczne, prawa do publikacji na stronie internetowej.

7. Do wyłaniania laureatów i przyznawania nagród uprawnione jest Jury Konkursu powołane przez organizatora w składzie:
Wanda Rombel – przewodnicząca
Karolina Wieczorek – dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej
Renata Bakuła – polonistka
Bożena Macheta – kierowniczka Wydziału Oświaty w Miasto Mińsk Mazowiecki
Leszek Celej – dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej

……………………………………………………………..

Werdykt Jury jest ostateczny i niepodważalny.

8. Wyniki  konkursu zostaną opublikowane na stronie Urzędu Miasta i Muzeum Ziemi Mińskiej.
9. Prace należy składać do 15 marca br.
10. Wyniki konkursu oraz informacje o uroczystym wręczeniu nagród ogłoszone będą na ww. stronach: 22 marca 2022

Adres nadsyłania prac:

Prace konkursowe należy przesłać lub dostarczyć osobiście w formie wydrukowanej na adres Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16, 05-300 Mińsk Mazowiecki.

Kryteria oceny:
Oceniane będą:
– zgodność z tematem,
– oryginalność tekstu,
– twórczy charakter utworu,
– poziom literacki.

Nagrody:

Organizator przewiduje nagrody rzeczowe i dyplomy dla laureatów konkursu.
Dokumenty do pobrania dostępne są na stronie mzm-minskmaz.pl

http://mzm-minskmaz.pl/do-pobrania/

Rozstrzygnięcie konkursu ofert na zadania z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w Mińsku Mazowieckim w 2022 roku.

Informacja

Od 1 lutego 2022 roku komunikacja miejska w Mińsku Mazowieckim jest bezpłatna.

 • plakat informujący że od 1 lutego 2022 komunikacja miejska w Mińśku Mazowieckim jest bezpłatna

OGŁOSZENIE O PRZEPROWADZENIU KONSULTACJI

Działając zgodnie z uchwałą nr XV.153.2016 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 14 marca 2016r., w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania projektów prawa miejscowego z organizacjami pozarządowymi i podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2016 r. poz. 2929) oraz uchwałą Rady Miasta Mińsk Mazowiecki Nr VII.47.2019 z dnia 15.04.2019 r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta Mińsk Mazowiecki (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2019 r. poz. 5419) Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki informuje, że w okresie od 07.02.2022 r. do 20.02.2022 r. zostaną przeprowadzone konsultacje w przedmiocie projektu uchwały Rady Miasta Mińsk Mazowiecki w sprawie wyznaczenia miejsca do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.

Celem konsultacji jest przygotowanie w oparciu o wnioski i propozycje wyrażone
w zgłoszonych opiniach, projektu uchwały.

Konsultacje są prowadzone dla mieszkańców Miasta Mińsk Mazowiecki:

 1. podanie do wiadomości publicznej projektu uchwały na stronie internetowej Miasta oraz przyjmowanie opinii, uwag lub propozycji przesłanych do dnia 20.02.2022 roku na piśmie na adres Urzędu Miasta lub drogą elektroniczną na adres boi@umminskmaz.pl

Konsultacje są prowadzone w trzech formach dla NGO [mogą uczestniczyć organizacje pozarządowe, o których mowa w § 1. Uchwały nr XV.153.2016 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 14 marca 2016r., prowadzące na terenie miasta Mińsk Mazowiecki działalność w zakresie określonym w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057)].

1. protokołowanego spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które odbędzie się w dniu 18.02.2022 r. (piątek) o godzinie 11:00, w pokoju nr 6, parter w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1;

2. zgłaszania przez przedstawicieli organizacji opinii na piśmie;

3. zgłaszania przez przedstawicieli organizacji opinii drogą elektroniczną.

Opinie, o których mowa w pkt. 2. i 3. można zgłaszać na formularzu konsultacyjnym projektu. Formularz dostępny jest pod adresem www.minsk-maz.pl w zakładkach „Miasto –Organizacje pozarządowe – Konsultacje z NGO – bieżące konsultacje”. Wnioski i propozycje należy składać do 20.02.2022 r. w formie pisemnej lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: boi@umminskmaz.pl

 

BURMISTRZ MIASTA

/-/ Marcin Jakubowski

Załączniki do ogłoszenia:

 1. projekt konsultowanej uchwały
 2. formularz konsultacyjny

Hymn Ukrainy

24 lutego przed koncertem w Miejskiej Szkole Artystycznej został odegrany hymn Ukrainy. Wysłuchanie hymnu było gestem solidarności z mieszkańcami naszego miasta partnerskiego Borodianki, ich współobywateli i społeczności ukraińskiej Mińska Mazowieckiego. Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski przekazał zebranym informacje o gotowości miasta do okazania wsparcia materialnego i niematerialnego naszym wschodnim sąsiadom.

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim