Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI LUTY 2022

Pomóżmy Rodakom w ogarniętej wojną Ukrainie

Publikujemy list Fundacji Wolność i Demokracja skierowany do gospodarzy polskich gmin. My, mieszkanki i mieszkańcy Mińska Mazowieckiego także możemy z niego dowiedzieć się o możliwościach wsparcia.

Szanowni Państwo, Gospodarze Polskich Gmin,

W tym szczególnym momencie, gdy Federacja Rosyjska rozpoczęła zbrojną interwencję na Ukrainie, Fundacja Wolność i Demokracja zwraca się do Państwa z apelem.

Jesteśmy organizacją, która od ponad 15 lat działa na Wschodzie, w tym na Ukrainie. W 2014 roku po inwazji na wschodnie terytoria Ukrainy, obwody ługański i doniecki, Fundacja Wolność i Demokracja koordynowała ewakuację Polaków z Donbasu.

Dziś również z powodu rosyjskiej agresji wielu Ukraińców, w tym Polaków i osób polskiego pochodzenia będących obywatelami Ukrainy, opuści swój kraj. Szacunki mówią o nawet milionie uchodźców. Samych Polaków, których według ostatniego spisu powszechnego na Ukrainie (2001) jest 144 tys. Polski rząd ogłosił, że ciągu najbliższych godzin, przy polsko-ukraińskiej granicy w województwach lubelskim i podkarpackim powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy.

Mamy jednak świadomość, że z taką rzeszą osób, które będą próbowały szukać schronienia w Polsce, nie poradzi sobie sam żaden rząd. Nawet najlepiej zorganizowane i zamożne państwo nie jest w stanie udźwignąć takiego ciężaru.

Dlatego zwracamy się do Państwa, Gospodarzy Polskich Gmin, o to, byście zgłaszali do nas swoje możliwości pomocy uchodźcom. Chodzi o zgłaszanie miejsc noclegowych – ich lokalizacji i liczby – w których osoby uciekające z Ukrainy będą mogły znaleźć schronienie, a także o zbiórki pieniędzy.

Pieniądze są niezbędne do tego, by pomóc tym osobom na Ukrainie, które z różnych powodów nie będą mogły jej opuścić. Chodzi przede wszystkim o osoby starsze, schorowane, uchodźców wewnętrznych (osoby w trudnej sytuacji życiowej, rodziny wielodzietne). One będą musiały mieć dodatkowe wsparcie finansowe na zakup niezbędnych do przeżycia środków: żywności, opału, agregatów prądotwórczych, zestawów do uzdatniania wody, butli gazowych, lekarstw, środków opatrunkowych, a dla uchodźców wewnętrznych dodatkowo: na opłaty za wynajem lokali, opłacenie mediów. Zebrane pieniądze posłużą nam także na zakup sprzętu dla uchodźców, potrzebnego przy ewakuacji z Ukrainy: plecaków, konserw, żywności o wydłużonej przydatności do spożycia, koców, śpiworów, leków, środków opatrunkowych.

Wpłaty na pomoc materialną dla potrzebujących na Ukrainie można przekazywać na konto mBank 24 1140 1010 0000 5060 3200 1020.

Nasze wieloletnie kontakty na Ukrainie, znajomość polskich środowisk, polskich organizacji społecznych, parafii rzymskokatolickich, polskich działaczy i kapłanów we wszystkich obwodach, ponad 200 zrealizowanych tam projektów (m.in. jeden z ostatnich: „Nie jesteś sam – program wsparcia polskich seniorów na Ukrainie”), są gwarantem, że pomoc finansowa udzielana na Ukrainie dotrze do najbardziej potrzebujących.

Powołujemy biuro koordynacyjno-informacyjne przeznaczone do kontaktów w sprawie uchodźców z Ukrainy. Na państwa oferty czekamy pod adresem ukrainapomoc@wid.org.pl

 

Pozdrawiam serdecznie

Lilia Luboniewicz

Prezes Zarządu

Fundacja Wolność i Demokracja

Al. Jerozolimskie 30/14

00-024 Warszawa

Tel. 226288505, 731 880 889

  • data: 2022-02-24
  • Fundacja Wolnośc i Demokracja z Ukrainą

wstecz

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim