Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI LIPIEC 2022

Wystawa #StolenMemory w Mińsku Mazowieckim. Pomóż odnaleźć rodziny ofiar obozów koncentracyjnych!

Od 2 sierpnia na placu przy Pałacu Derałowiczów w Mińsku Mazowieckim będzie można oglądać wystawę #StolenMemory, zrealizowaną przez Arolsen Archives – Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich. Ekspozycja prezentuje historie ofiar obozów koncentracyjnych i przedmioty zabrane im w chwili zatrzymania, a także zachęca do włączenia się w poszukiwania rodzin, którym dziś zwracane są te ostatnie pamiątki po bliskich. Otwarcie będzie połączone z prelekcjami:

– Ewelina Karpińska-Morek – Prezentacja założeń i idei wystawy Stolen Memory

– Przemysław Fedorowicz – Oficerowie 7 Pułku Ułanów Lubelskich w obozach koncentracyjnych i jenieckich

– Mariusz Dzienio – Mińszczanie i ich pomoc dla więźniów obozowych: postać Heleny Gołasz, Zofii Dłużewskiej, Adama Reneforda.

Otwarcie i prelekcje odbędą się na placu przy Pałacu Dernałowiczów o godz. 18.00 2 sierpnia.

Wśród zachowanych przedmiotów są obrączki ślubne, zegarki, długopisy czy portfele ze zdjęciami. #StolenMemory to kampania, której celem jest zwrot zachowanych z czasu II wojny światowej depozytów. Od czasu rozpoczęcia kampanii w 2016 r. odnaleziono już ponad 600 rodzin na całym świecie. Wystawa nie jest jednak opowieścią o samych przedmiotach, ale za ich pośrednictwem odtwarzane są historie ofiar nazistowskich prześladowań i przywracana jest pamięć o ich tragicznych losach. Cel wystawy: zwrócenie uwagi i pozyskanie wsparcia w poszukiwaniach.

Przedmioty prezentowane na wystawie zostały oznaczone kategoriami „poszukiwani” oraz ”odnalezieni”. W pierwszym przypadku chodzi o pamiątki, których jeszcze nie udało się zwrócić rodzinom. To jednocześnie apel o przyłączenie się do poszukiwań, ponieważ w Arolsen Archives wciąż znajduje się 2500 rzeczy czekających na zwrot. Druga kategoria odnosi się do przedmiotów osobistych, które już zostały zwrócone. Dzięki niej poznajemy głębiej nie tylko historie osób prześladowanych, ale również to, w jaki sposób udało się po wielu latach od zakończenia II wojny światowej odnaleźć bliskich ofiar i zwrócić im zrabowane pamiątki. Wartość emocjonalna rzeczy” Wiele ofiar nazistów nie pozostawiło żadnych materialnych śladów swoim rodzinom.

Ponieważ naziści zabrali im wszystko” – mówi Floriane Azoulay, dyrektor Arolsen Archives. Zwrot rzeczy jest więc często bardzo nieoczekiwany dla krewnych. „Niektórzy z nich nie wiedzą nic lub wiedzą bardzo niewiele o tej części historii życia swoich dziadków, rodziców, wujków i ciotek. Tym bardziej ważne jest, aby przedmioty te zostały zwrócone rodzinom” – dodaje. Kolejnym miejscem po Mińsku Mazowieckim, do którego dotrze wystawa objazdowa, jest Mielec.

Ekspozycję będzie można oglądać w Polsce w 2022 i 2023 roku. Miasta i instytucje zainteresowane pokazaniem wystawy zapraszamy do kontaktu, ponieważ trasa na 2023 jest obecnie ustalana. Wystawa i strona internetowa.

W trasie są już cztery kontenery ekspozycyjne – dwa z nich od maja 2022 odwiedzają również miasta w Polsce i Belgii. Wystawa jest wspierana i współfinansowana przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, placówki dyplomatyczne USA w Polsce i w Niemczech, a także Ministerstwo Spraw Zagranicznych Belgii. Towarzysząca wystawie strona internetowa stolenmemory.org/pl oferuje ciekawe spojrzenie: krótkie, animowane filmy z uzupełniającymi je historiami multimedialnymi opowiadają o poszczególnych formach prześladowań. Materiały te zostały opracowane z myślą o młodzieży i w czerwcu 2021 r. otrzymały nagrodę Grimme Online Award w kategorii „Wiedza i edukacja”. Na stronie internetowej dostępne są również do bezpłatnego pobrania obszerne materiały edukacyjne, które mogą być wykorzystane przez szkoły i instytucje w kontekście wystawy objazdowej lub całkowicie niezależnie od ekspozycji.

Organizacja wydarzenia w Mińsku Mazowieckim: Muzeum Ziemi Mińskiej i Arolsen Archives

Miejsce: Plac przy Pałacu Dernałowiczów, Mińsk Mazowiecki

Termin: 2-23 sierpnia 2022

Godziny otwarcia : Od 9.00 do 19.00

  • Kobieta ogląda wystawę planszową

wstecz

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

W Banku Spółdzielczym w Mińsku Mazowieckim przy ul. 11 Listopada 12 można dokonywać wpłat z tytułu opłaty skarbowej bez dodatkowych opłat.
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim