Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI LUTY 2023

Piotr Lipiński "Kroków siedem do końca" spotkanie autorskie w MBP

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie 2 marca o godz. 18:30. Inspiracją do rozmowy będzie przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O powojennym podziemiu antykomunistycznym opowie Piotr Lipiński, autor reportaży historycznych publikowanych przez Wydawnictwo „Czarne”.  

Tematem przewodnim spotkania będzie książka "Kroków siedem do końca". Jest to historia ostatnich dni antykomunistycznego podziemia, sprawiająca wrażenie szpiegowskiego thrillera. Pomiędzy 1945 a 1948 rokiem istniały cztery komendy konspiracyjnej organizacji "Wolność i Niezawisłość". Jej żołnierzy zwalczał Urząd Bezpieczeństwa, a stalinowskie sądy skazywały na karę śmierci. W 1948 roku powstała V Komenda, której udało się przetrwać aż do roku 1952. Wydelegowała na Zachód kurierów, których przeszkoliło CIA. Tak przygotowywano się do wybuchu III wojny światowej.
Kilkadziesiąt lat później okazało się, że V Komenda była mistyfikacją. Prowokację - największą w historii tajnych służb Polski Ludowej - przeprowadzili funkcjonariusze i agenci Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Co zaskakujące, wśród prowokatorów znaleźli się byli żołnierze Armii Krajowej. Dlaczego przeszli na stronę komunistów? V Komenda to największa tajemnica powojennego podziemia.

Piotr Lipiński – rocznik 1967. Za sprawą reportażu „Mięso, a w środku rzeźnik” znalazł się wśród stu najlepszych polskich reporterów XX wieku.
Przez niemal dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Ostatnio pisze w "Newsweeku". Specjalizuje się w historii polskiego komunizmu. Publikował w pismach „Polityka”, „Po prostu”, „Press”, „Kontynenty”, „Na Przełaj”. „Radar” „Corriere della Sera”, „Lidove Noviny”.
W ostatnich latach jego książki ukazywały się głównie w wydawnictwie „Czarne”. To biografie władców PRL-u: "Cyrankiewicz. Wieczny premier" (nominacja do nagrody historycznej imienia Kazimierza Moczarskiego), "Bierut. Kiedy partia była bogiem", "Gomułka. Władzy nie oddamy" oraz "Bicia nie trzeba było ich uczyć"  o procesie zbrodniarza stalinowskiego Adama Humera.
Współautor "Absurdów PRL-u" oraz "Niepowtarzalnego uroku likwidacji", zbioru reportaży o Polsce lat dziewięćdziesiątych.
Kilkakrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i nominowany do nagrody Grand Press. Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za zrealizowany dla TVP 1 dokument "Co się stało z polskim Billem Gatesem".

 

  • Po lewej stronie informacje dotyczące wydarzenia po prawej stare zdjęcie odcisków palców na nich tekst Piotr Lipiński...

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim