Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI MAJ 2023

232. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom za wspólne radosne świętowanie 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W programie obchodów była Msza Święta w intencji ojczyzny w parafii NNMP, przemówienia burmistrza Marcin Jakubowskiego, posła na sejm Czesława Mroczka oraz byłego wojewody mazowieckiego, Jacka Kozłowskiego.

Prezes Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej  Oddział w Mińsku Mazowieckim, Józef Jedynak, wręczył pamiątkowe odznaki oraz Odznaczenie Krzyż  Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej dla Burmistrza Marcina Jakubowskiego.

Po złożeniu kwiatów przez licznie przybyłe delegacje samorządów, instytucji, szkół i stowarzyszeń, na zakończenie części oficjalnej, przy dźwiękach Orkiestry Dętej Miasta Mińsk Mazowiecki odbyła się defilada z udziałem kompanii honorowej, pocztów sztandarowych i mieszkańców. 

W części animacyjnej spotkania Muzeum Ziemi Mińskiej zaprosiło mińszczan do wspólnych fotografii z królem Stanisławem Augustem, szlachcianką i mieszczanką, a także do udziału w warsztatach herbacianych. Oddział 7 Pułku Ułanów Lubelskich prezentował karabin wręczony pułkowi pod czas święta 3 maja w 1939 roku, a Miejski Dom Kultury zapraszał do rysowania okolicznościowych grafik na chodniku przy fontannie. Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała zajęcia z dekorowania pamiątkowych toreb, gry planszowe i zagadki. 

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa plenerowa Muzeum Historii Polski, przybliżająca okoliczności powstania pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Wystawa pokazywała też dumę i radość towarzyszące uchwaleniu pionierskiego aktu prawnego, entuzjastyczne reakcje prasy zagranicznej, a także siłę, jaką do dziś, pamięć o Konstytucji 3 Maja daje Polakom. 

Konstytucja, uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 3 maja 1791 roku stanowiła pierwszy tego typu dokument w Europie i drugi na świecie. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

To ważne byśmy w takim dniu manifestowali swoją obecnością jakie wartości są dla nas ważne. W Mińsku Mazowieckim doceniamy przeszłość i budujemy przyszłość. Wspólne świętowanie to okazja do rozmowy o demokracji i spotkania z mieszkańcami. 

Serdeczne podziękowania za wsparcie i obecność przedstawicielom 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Hufca ZHP „Mazowsze”, miejskich instytucji Kultury MZM, MDK i MBP. Dziękujemy za oprawę artystyczną Orkiestrze Dętej Miasta Mińsk Mazowiecki, a za zadbanie o zieleń  mińskiemu ZGK. Miejsce zabezpieczył dla nas ZDiTM, a wodą częstował PWiK. 

Uroczystość poprowadził Dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej Leszek Celej. Dziękujemy!

Z przemówienia burmistrza Miasta Marcina Jakubowskiego:

„Dla mnie osobiście najważniejszą wartością zagwarantowaną w konstytucji jest wolność. Wolność, która raz dana nie zawsze z nami pozostaje. I to wcale nie oznacza, że musi być nam odbierana siłą. Bywa, że sami godzimy się na to, aby tę wolność nam ograniczano. Śpiewał o tym Kazik Staszewski z zespołem Kult w latach osiemdziesiątych. „Wolność, po co Wam wolność, macie przecież tyle pieniędzy i będziecie ich mieć coraz więcej”. Telewizja, pieniądze, przywileje… to wszystko w zamian za ograniczanie nam wolności. Wolności słowa, wolności wyznania, wolności wyboru, wolności sumienia.

To właśnie konstytucja daje nam gwarancję tego, aby żadną ustawą, rozporządzeniem czy innym aktem żadna władza nie mogła odebrać lub ograniczyć nam naszej wolności. To nasze najwyższe dobro. Dbajmy o nie i strzeżmy go.”

 • pomnik konstytucji 3 maja, przed pomnikiem kwiaty, po lewej stronie flagi, po obu stronach stoja żolnierze
 • orkiestra dęta idzie po ulicy grając
 • poczet honorowy przy pomniku usłanym kwiatami, po lewej stronie stoi orkiestra dęta i gra, po środku przed czarnym namiotem...
 • zgromadzone osoby na uroczystości siedzą na krzesłach, w tle osoby stojące
 • mężczyzna przemawia przy mównicy, w tle żołnierze przy pomniku i siedząca orkiestra dęta
 • orkiestra dęta gra na instrumentach
 • szpaler pocztów sztandarowych
 • dwóch mężczyzn i kobieta składają wieniec pod pomnik, w tle osoby
 • osoby pozują do zdjęcia przed pomnikiem
 • osoby pozują do zdjęcia przed pomnikiem
 • defilada pocztów sztandarowych
 • defilada pocztów sztandarowych
 • dzieci malują torby siedząc przy stołach, naokoło ludzie
 • cztery osoby pozują do zdjęcia trzymając prawe dłonie na postumenie z konstytucją
 • osoby czytają informacje na tablicy, w tle osoby
 • osoby przy stoisku przygotowują sobie herbaty
 • zdjęcie akrtki, dziecko wypełnia quiz
 • kobieta daje flagę biało-czerwoną dzieciom, w tle inne osoby
 • osoby oglądaja karabin przed którym stoi obraz ze starymi zdjęciami
 • dziecko rysuje kolorowymi kredami na chodniku, w tle osoby
 • osoby pod namiotem oglądają gr, rysują

wstecz

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim