Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI MAJ 2023

Adoptujemy jeże w Mińsku Mazowieckim!

    

Wspierając rozwój bioróżnorodności przyrodniczej naszego miasta, a także zachęcając młodzież do realizowania swoich zainteresowań, we współpracy z Fundacją Primum / Jeżurkowo, 13 maja wypuściliśmy na łono natury stadko 10 uratowanych i wyleczonych jeży. Za wsparcie dziękujemy zastępcy komendanta Straży Miejskiej Robertowi Kokoszce, a Pawłowi Szustakiewiczowi z Fundacji w Podróży za cenne rady.

W Mińsku występują dwa gatunki jeży: zachodnie oraz liczniejsze wschodnie. Podgatunek zachodni można rozpoznać m.in. po ciemniejszych zabarwieniu i gęstszej czuprynie. Dorosły jeż zachodni ma nawet 8.000 igieł. 

Miejskie działania wspierające bioróżnorodność rozwijamy m.in. w ramach projektu edukacyjnego „Rozwój talentów oraz zainteresowań uczniów poprzez poznawanie świata i podróże” realizowanego we współpracy z Fundacja w Podróży.

W najbliższych latach planujemy kolejne aktywności wspierające różnorodność biologiczną, w tym populację jeży ...

A Ty co sądzisz o takich jeżowych działaniach?

 

Informacje o Partnerach

Fundacja Primum / Jeżurkowo

Człowiek zmienia swoje otoczenie, co sprawia że tereny zajmowane przez dzikie zwierzęta coraz bardziej się kurczą.  Powoduje to, że świat dzikiej przyrody przenika do miast, pojawiają się też nowe zagrożenia dla zwierząt. Fundacja PRIMUM powstała, by udzielać pomocy zwierzętom poszkodowanym przez kontakt z cywilizacją. Przybliża też życie drobnych dzikich ssaków, które możemy spotkać każdego dnia.

Ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt działa od marca 2011, zgodnie z zezwoleniem Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. 

Każdy jeż, który trafia do Jeżurkowa,  spędza pewien czas na obserwacji i jeśli to konieczne, leczeniu. Wyleczony jeż trafia do zagrody zewnętrznej, żeby przypomnieć sobie, albo nauczyć się całkiem od nowa, jak żyć w dziczy. W zagrodzie zewnętrznej jeże żyją w kontrolowanej wolności. Nie mają kontaktu z ludźmi, żyją własnym jeżowym życiem. Od pełnej wolności zagroda różni się tylko tym, że codziennie pojawia się jedzenie, a jeże mają przygotowane miejsca do wypoczynku i spania.
Kolejnym krokiem jest uwolnienie pensjonariusza – jeż udaje się „na swoje. 

Na swojej stronie Fundacja pisze m.in. : 

Od maja do końca lata rodzą się małe jeżyki. Samice mogą wyprowadzać 2 mioty w ciepłym okresie roku. Dlatego też każdego spotkanego jeża w tym czasie należy traktować jako potencjalnie karmiącą samicę. Zabranie jeża z jego środowiska to ostateczność. Jednak trzeba także pamiętać, że ranna, osłabiona lub chora samica nie będzie w stanie odchować młodych. Reagujmy w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem, a w problematycznych sytuacjach prośmy o poradę w jednym z ośrodków rehabilitacji zwierząt.

Zupełnie niedopuszczalne jest jednak zabieranie zdrowych jeży ze środowiska, a także popularne przewożenie ich w "bezpieczne miejsce". To działanie które nie tylko jest niezgodne z prawem, ale też wprost szkodzi jeżom.

Straż Miejska

Funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Mińsk Mazowiecki pomagają rannym zwierzętom, przewożą je do lecznic weterynaryjnych w celu udzielenia im fachowej pomocy medycznej. W akcjach pomagają im również Strażacy, szczególnie jeśli pomoc dotyczy rannych ptaków lub uwięzionych w gałęziach drzew na dużych wysokościach. 

Strażnicy wyposażeni są  w odpowiedni sprzęt do odławiania bezdomnych psów, które przewożone są do miejsca tymczasowego pobytu, gdzie przebywają do czasu odnalezienia ich właścicieli lub znalezienia przez  wolontariuszy zastępczych opiekunów. Ponadto funkcjonariusze wspierają także wszelkie działania, które przyczyniają się do wzrostu świadomości ekologicznej.

Więcej informacji jak pomagać jeżom i wspierać pasjonatów przyrody: 

http://jezurkowo.primum.org.pl/

https://www.facebook.com/Jezurkowo/

https://publicystyka.ngo.pl/dokad-noca-tupta-jez

https://www.bibliotekalegionowo.pl/wywiad-z-oktawianem-szwedem-prezesem-fundacji-primum-prowadzacej-osrodek-rehabilitacji-dzikich-zwierzat-jezurkowo/

  • zdjęcie łąki, na której leżą pudełka wypełnione sianem i papierami, w środku jeże
  • w trawie jeż

wstecz

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim