Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI WRZESIEŃ 2023

Chorea Antiqua i Leo Volodko Kunicki koncert w MDK

Miejski Dom Kultury w MIńsku Mazowieckim zaprasza 17 września o godzinie 18:00 na koncert Leo Volodko Kunicki i Zespołu Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA.

Koncert będzie składał się z dwóch części: Pierwsza część, to opowieść o historii i występ Zespołu Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA z programem dawnych tańców dworskich. Tu królował polonez, kujawiaki, contredanse czy menuety. Wszystko to w pięknej oprawie muzycznej z opowieściami o Mazowieckich dworach i balach na królewskim dworze oraz XIX wiecznych salonach Warszawskich, a druga część to współczesność, zaś Polonez jest mostem, który połączył te dwie różne epoki.

Polonez to wielowiekowy, najpopularniejszy polski taniec narodowy w takcie trójmiarowym o uroczystym, podniosłym charakterze. To jeden z nielicznych tańców dawnych wieków, który zachował swoją żywotność aż do dzisiaj. Tańczony niezmiennie tak jak trzysta lat temu w chodzonym korowodzie, stanowi obecnie kontynuację obyczajów polskiej kultury dworskiej i mieszczańskiej. W drugim znaczeniu, polonez jest formą muzyczną odzwierciedlającą charakter tego tańca. W XIX wieku stał się symbolem polskiej kultury narodowej. I taką rolę pełni po dziś dzień. Obecnie trwają starania o wpisanie Poloneza na listę niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W części tanecznej z programem dawnych tańców dworskich wystąpi Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA, który w tym roku obchodzi 35-lecie działalności. Poza Polską występował m.in. w Danii, na Ukrainie (Lwów, Kijów, Odessa, Mikołajewo), Białorusi, w Rumunii, na Łotwie, Estonii i na Węgrzech. Zespół wystąpi w historycznych, tradycyjnych polskich strojach kontuszowych. Zaprezentuje m.in. Poloneza A dur Chopina, „Poloneza Rycerskiego” i „Cześć ci Polsko” Karola Kurpińskiego (1816), kujawiaka, walca a mol Chopina i contredanse.

 
W części drugiej - wokalnej usłyszymy znakomitego solistę Leo Volodko Kunickiego - pieśniarza, poetę, autora melodii i tekstów, tłumacza z języka francuskiego i angielskiego. Występuje w bogatym repertuarze: klasyczne ballady i romanse, własne kompozycje w języku polskim, francuskim, angielskim i rosyjskim oraz przeboje światowe w 14 językach. Występował w Niemczech, we Francji, na Słowacji, we Włoszech i w Chinach. W 2014 roku zajął pierwsze miejsce na pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Poloneza w Warszawie. Od wielu lat współpracuje z Zespołem CHOREA ANTIQUA.

Całość zakończy współcześnie napisany i skomponowany przez Leo Kunickiego Polonez „Tollere liberum” („Urodzony Wolnym”) zaśpiewany po polsku, angielsku i francusku z piękną choreografią Marii Czerwińskiej i w wykonaniu Zespołu CHOREA ANTIQUA.
Koncert poprowadzi Paweł Świętorecki i Zofia Czernicka

Wstęp wolny

Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego i MDK w Mińsku Mazowieckim. 

Szczegóły: Chorea Antiqua i Leo Volodko Kunicki

  • po lewej stronie w kole zdjęcie ludowego zespołu na tle dawnych murów zamku, dwie kobiety z przodu trzymają bukiety...

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim