Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI STYCZEŃ 2024

Urban change - zaproszenie do współpracy dla mińskich przedsiębiorców

Miasto realizuje różnego rodzaju projekty w obszarze smart city.

Od roku 2023 promuje zastosowanie technologii BlockChain, pokazując, na przykładach, jakie korzyści ze sobą niesie. Oprócz praktycznych rozwiązań we współpracy z dr Sebastianem Grabowskim* zajmuje się także edukacją w tym zakresie. Obecnie trwają prace nad nowym projektem, zapraszamy mińskich przedsiębiorców świadczących usługi do włączenia się  w jego realizację. 

Otwarte spotkanie, podczas którego opowiemy o projekcie i możliwościach współpracy lub/i współudziału odbędzie się 19 stycznia o godzinie 15.30 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Piłsudskiego 1a.

Poprowadzi je dr Sebastian Grabowski, teoretyk i praktyk wprowadzania inteligentnych rozwiązań w miastach. 

Wstępne informacje o projekcie: 

UrbanChange to międzynarodowy projekt, którego twórcą jest Fundacja Colu. Proponowane przez Colu rozwiązania wdrażane są z sukcesem w wielu amerykańskich miastach. Po raz pierwszy UrbanChange zaprezentuje swoje rozwiązania w Europie, właśnie w Mińsku Mazowieckim. Głównym celem przedsięwzięcia jest zachęcanie mieszkańców do zmiany zachowań i sposobu myślenia na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta. Projekt opiera się na promowaniu konkretnych aktywności, za które po realizacji przyznawane są tokeny, zamieniane następnie na wirtualną walutę. Sprzymierzone w projekcie podmioty (sklepy, punkty usługowe, instytucje kultury) umożliwią wydatkowanie waluty, „zarobionej” dzięki zaangażowaniu społecznemu. 

Proponowane aktywności odpowiadają na wyzwania danej społeczności. W Mińsku Mazowieckim zaprosimy mieszkańców do wzmożonej aktywności ruchowej. Innym działaniem zaplanowanym w ramach projektu jest promowanie zaangażowania obywatelskiego poprzez wolontariat oraz udział w lokalnych wydarzeniach. 

Za udział w aktywnościach będzie można otrzymać stworzoną na potrzeby projektu wirtualną monetę (minscoin), którą będzie można „wymienić” na konkretne zniżki w określonych punktach usługowych. Wartość jednego minscoin’a to 5 zł. 

Korzyści z udziału w projekcie:

  • zwiększenie zaangażowania społecznego
  • budowanie zrównoważonego miasta
  • wzmacnianie poczucia sprawczości mieszkańców
  • promowanie prospołecznych zachowań

Na spotkanie zapraszamy potencjalnych użytkowników aplikacji, ewentualnych partnerów (branża gastronomiczna, usługowa) oraz osoby zainteresowane praktycznym wykorzystaniem technologii BlockChain. 

*Dr Sebastian Grabowski - absolwent Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Koszalińskiej, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, doktorat Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy badawczej zajmuje się tematyką Otwartych Ekosystemów Informacyjnych, Otwartych Danych oraz Interakcjami pomiędzy użytkownikami sieci telekomunikacyjnych i Internetu.

Prezes Fundacji ArchitectsPL zajmującej się popularyzacją idei otwartości oraz nowych technologii w miastach polskich, gdzie min. przy współpracy z samorządami  Polski  oraz Litwy w roku 2019, Fundacja ustanowiła Rekord Guinnessa. ArchitectsPL należy do Polskich prekursorów zajmujących się tematyką Otwartych Danych i do tej pory z sukcesem rozwija platformy otwartych danych w Kołobrzegu, Gdańsku i w Warszawie.

Ekspert Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji ds. Smart City, Członek Rady Programowej Instytutu Industry 4.0 przy Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, Wykładowca na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W roku 2017 wyróżniony przez Polska Izbę Informatyki i Telekomunikacji tytułem „Cyfrowa Osobowość roku 2017 w Polsce”, W roku 2021 otrzymał wyróżnienie specjalne redakcji MIT Sloan Management Review Polska oraz ICAN Institute w kategorii Odpowiedzialna Technologia – Mistrz Innowacyjnej Transformacji za projekt – Transformacja miasta Bolesławiec w Smart City – wdrożenie ekosystemu inteligentnych rozwiązań usprawniających zarządzanie infrastrukturą miejską”.

Laureat „Listy 100 w roku 2021” przyznawanej przez Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. „Lista 100” to listy 100 osób, które w sposób szczególny, swoją aktywnością przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce w roku 2021. Założyciel VBloga Miasto <-> Miasto poświęconego tematyce samorządu polskiego.

Zawodowo od 22 lat związany z branżą teleinformatyczną, gdzie pełnił szereg funkcji zarządzających, w tym kierował Centrum Badawczo Rozwojowym Orange Polska oraz zarządzał biznesem Internetu Rzeczy, Smart City oraz M2M na rynku B2B Orange. Obecnie pracuje w środowisku międzynarodowym  pełniąc funkcję Head of IoT/Smart City/Industry/Egde Enterprise Architecture Practises w Orange Business Services.

  • Na jasnym tle trzy zdjęcia ekranów telefonów. W prawym górnym rogu rysunek miasta 3D

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim