Nawigacja
AKTUALNOŚCI SIERPIEŃ 2024
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i Miński Dzień Wolności
Zapraszamy mieszkańców Mińska Mazowieckiego 1 sierpnia 2024 r. do wspólnego uczczenia pamięci o Powstaniu Warszawskim i Pierwszym Mińskim Dniu Wolności.
Obchody rozpoczniemy już 31 lipca o godz. 18:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkaniem z Agnieszką Cubałą autorką książek o Powstaniu Warszawskim.
1 sierpnia o godz. 14:00 złożymy kwiaty i zapalimy znicze przy pomniku upamiętniającym Powstańców na terenie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy przy ulicy Gen. K. Sosnkowskiego. Od godziny 16:00 będzie można spotkać w centrum miasta mobilną bibliotekę wraz z okolicznościową Jednodniówką przygotowaną przez Miejski Dom Kultury oraz pocztówkami wydanymi przez Muzeum Ziemi Mińskiej dla upamiętnienia Mińskiego Dnia Wolności.
O godzinie 19.00 zapraszamy do Muzeum Ziemi Mińskiej przy ul. Sosnkowskiego na wernisaż i krótki wykład zapowiadający wystawę plenerową "Koniec i początek. Powstańcy Warszawscy w niewoli niemieckiej".
Kulminacją dnia będzie koncert “Mińszczanie śpiewają (nie)zakazane piosenki”, który zagra Ars Musica w MZM Dział 7 PUL przy ul. K. Sosnkowskiego.
Ars Musica wystąpi w składzie: Mirosław Borczyński - śpiew, Paweł Sulej - akordeon, Aneta Borczyńska - skrzypce. Uczestnicy śpiewania otrzymają powstańcze śpiewniki przekazane przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zapraszamy. Bądźmy razem!
Wakacyjna Scena Plenerowa - The Brickvillers
Miejski Dom Kultury zaprasza na Wakacyjną Scenę Plenerową w MDK Mińsk Mazowiecki! 4 sierpnia zagra dla nas zespół The Brickvillers!
The Brickvillers to czterech doświadczonych młodzieńców ze wsi Cegłów. Grają dobre rockowe covery oraz własne piosenki. Nie stronią od improwizacji i luzu na scenie. Ich koncert będzie obfitował w mocne rytmy, ostre gitarowe riffy i szalone saksofonowe solówki.
Niedziela, godz. 19:00, wstęp wolny, taras MDK.
UWAGA! W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie zostanie przeniesione do sali kameralnej MDK Mińsk Maz. (I piętro).
Wakacyjne kino plenerowe
Zapraszamy na WAKACYJNE KINO PLENEROWE w MDK Mińsk Mazowiecki!
"Nie mam mowy" to romantyczna komedia o przeciwieństwach, które się przyciągają i o wrażliwości, która potrafi połączyć dwa bieguny, z Jasonem Sudeikisem i Rebeccą Hall w rolach głównych.
Po śmierci męża, słynnego muzyka folkowego, Hanna wciąż żyje jego życiem, próbując pisać biografię ukochanego. W jej prowincjonalnym, bezpiecznym świecie pojawia się Andrew, nowojorski pisarz, zbierający materiały do książki o jej zmarłym mężu. Tych dwoje dzieli wszystko. Czy mimo to uda im się wspólnie napisać biografię muzyka i rozpocząć nowy rozdział ich własnej historii?
czas trwania: 98 min | Gatunek: komedia
film dla widzów od 12 lat
10 sierpnia, sobota, godz. 20:00, wstęp wolny
UWAGA! W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie zostanie przeniesione do sali kameralnej MDK Mińsk Maz. (I piętro).
Wakacyjna Scena Plenerowa - Karmin
Zapraszamy na Wakacyjną Scenę Plenerową w MDK Mińsk Mazowiecki! 18 sierpnia zagra dla nas zespół Karmin!
Karmin to dynamiczny i utalentowany zespół z okolic Mińska Mazowieckiego, grający muzykę w stylu pop-rock, który zdobywa serca publiczności niezwykłą kombinacją coverów i autorskich piosenek. Ich autorskie teksty są bardzo poetyckie, a muzyka – energiczna i przyciągająca uwagę swoją świeżością i oryginalnością.
Skład zespołu:
Klaudia Karpińska – wokal wiodący
Marta Szuba – chórki
Tomasz Bębnowicz – gitara
Mateusz Mazurek – gitara
Michał Adamiec – perkusja
Wojciech Glezman – bas
Adrianna Michalska – instrumenty klawiszowe
18 sierpnia, niedziela, godz. 20:00, taras MDK, wstęp wolny
UWAGA! W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie zostanie przeniesione do sali kameralnej MDK Mińsk Maz. (I piętro).
Wakacyjne kino plenerowe
Zapraszamy na WAKACYJNE KINO PLENEROWE w MDK Mińsk Mazowiecki!
„Małe szczęścia” to nowa komedia Daniela Cohena w gwiazdorskiej obsadzie. Film z Bérénice Bejo i Vincent Cassel opowiada historię przyjaciół, których lojalność zostanie niespodziewanie wystawiona na próbę w obliczu sukcesu jednej z bohaterek.
Léa, Marc, Karine i Francis przyjaźnią się od lat, jednak ta sielanka kończy się z dniem, w którym Léa oznajmia, że pisze powieść. Z czasem książka staje się bestsellerem, ale zamiast szczęścia pojawiają się zazdrość i złośliwości ze strony męża i przyjaciół. Czy szczęście jednych może prowadzić do nieszczęścia drugich? W końcu prawdziwych przyjaciół można poznać dopiero wtedy, gdy świat leży u twoich stóp.
czas trwania: 98 min | Gatunek: komedia
film dla widzów od 15 lat
24 sierpnia, sobota. godz. 20:00, taras MDK, wstęp wolny
UWAGA! W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie zostanie przeniesione do sali kameralnej MDK Mińsk Maz. (I piętro).
Wakacyjna scena dziecięca - Babroszki lecą w kosmos
Zapraszamy na WAKACYJNĄ SCENĘ DZIECIĘCĄ, czyli niedzielne spektakle plenerowe na tarasie MDK Mińsk Mazowiecki!
To historia nietuzinkowych i przezabawnych stworków Babroszków – Pchły, Manola i Kurkumy. Możecie spotkać je w Baroszkowie, no i w kosmosie – bo właśnie tam pewnego dnia postanawiają się udać. I z miłą chęcią zabiorą w tę podróż wszystkie dzieci!
Jak tam dolecą? Czy nie zapomną ekwipunku? Co się stanie, jeśli w kosmicznych przestworzach spadnie nagle deszcz asteroidów? Prawdopodobnie sobie poradzą, ale zdradzimy, że to nie wszystkie wyzwania, które czekają na Babroszki podczas tej kosmicznej wyprawy.
Spektakl dla dzieci od 4. roku życia o charakterze interaktywnym.
25 sierpnia, niedziela, godz. 16:00, taras MDK, wstęp wolny
Czas trwania: ok. 55-60 minut
Scenariusz i reżyseria: Natalia Walker oraz Paweł Szymkowiak
Muzyka: Paweł Szymkowiak
Obsada:
Manolo – Marcin Lieber
Kurkuma – Justyna Kwiatkowska / Emilia Kubiak / Aleksandra Fielek-Piotrowska
Pchła – Paulina Janik-Żak/ Anna Bączek-Lieber
UWAGA! W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie zostanie przeniesione do sali kameralnej MDK Mińsk Maz. (I piętro).
Wakacyjna Scena Plenerowa - Muzyka Końca Lata i Szpital Uniwersytecki
Zapraszamy na Wakacyjną Scenę Plenerową w MDK Mińsk Mazowiecki! 25 sierpnia zagra dla nas zespół Muzyka Końca Lata i Szpital Uniwersytecki!
Muzyka Końca Lata to kwintet z Mazowsza, który od ponad 20 lat tworzy własną gitarową miksturę mieszając ze sobą bigbit, indie rocka, bezpretensjonalność małych małych miast i punkowy idealizm. Zespół jest tuż po premierze najnowszej płyty pt. „Perła Wszechświata”. Album luźno oparty ma muzyce reggae wypełniły piosenki o związkach człowieka z przyrodą.
Szpital Uniwersytecki to młode trio z Końskich. Ich muzyka to mieszanka emo rocka, midwest-emo oraz shoegaze, tworząca unikalne brzmienie. Zespół od swojego powstania aktywnie koncertuje, krążąc w kręgach zespołów polskiej sceny niezależnej.
Skład:
- Igor Pargieła – gitara elektryczna, wokal
- Karol Socha – perkusja
- Mateusz Kowalczyk – gitara basowa, drugi wokal
25 sierpnia, niedziela, godz. 19:00, wstęp wolny, taras MDK.
UWAGA! W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie zostanie przeniesione do sali kameralnej MDK Mińsk Maz. (I piętro).
Silent Disco w MDK
3, 17 i 31 sierpnia w godzinach 20:00 - 23:00 Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim zaprasza na "Silent Disco" - 3 kolory słuchawek, 3 kanały, Ty wybierasz do jakiej muzyki zatańczysz!
Impreza, na której jest cicho, nie słychać muzyki, ale ludzie tańczą. Do tego w różnym rytmie. Każdy z uczestników ma na uszach futurystyczne słuchawki, które świecą w jednym z trzech kolorów. Kolory odpowiadają wybranym kanałom, czyli konkretnej muzyce granej przez jednego z DJ-ów. W dowolnym momencie można zmienić kanał i posłuchać jednego z trzech DJ stojących za konsoletami. Każdy z nich prezentuje inny styl i inną muzykę.
Pamiętajcie, żeby mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość.
Wstęp wolny. Taras MDK Mińsk Mazowiecki.
Szczegóły: Silent Disco
Żydowska ulica/Jewish street koncert w MDK
21 sierpnia o godzinie 19:00 Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim zaprasza do udziału w wydarzeniach 82. Rocznica Likwidacji Getta w Mińsku Mazowieckim.
„Żydowska ulica/Jewish street”powstała z zamiłowania Izabeli Szafrańskiej do muzyki i kultury żydowskiej. Oryginalne wokalizy i aranżacje tradycyjnych utworów porywają w często nieznany i mistyczny świat klimatycznej muzyki żydowskiej. Na koncert składają się pieśni żydowskie twórców polskiego i żydowskiego pochodzenia, które znalazły się na najnowszej płycie Izabeli Szafrańskiej.
Usłyszymy słynną „Rebekę”, nie zabraknie również najbardziej znanych żydowskich pieśni jak : „Hava nagila”. „Shalom Aleichem”, „Dona Dona” czy „Warszawo ma”.
Podczas koncertu chcemy pokazać różnorodność i piękno kultury polskiej i żydowskiej poprzez przypomnienie wspólnej historii Polaków i Żydów. Chcielibyśmy przedstawić jak te dwie kultury przenikały się ze sobą. Poprzez śpiew i muzykę przywrócimy pamięć o polskich Żydach i upamiętnimy tych, którzy mieszkając w Polsce od wieków zostali wymordowani podczas Holokaustu i zmuszeni do emigracji w latach powojennych.
Izabela Szafrańska - wokal
Przemysław Zalewski - instrumenty klawiszowe
Rafał Grząka - akordeon
Marcin Drabik - skrzypce
Łukasz Belcyr - gitara
Maciej Magnuski - gitara basowa
Przemysław Skałuba - klarnet, duduk, saksofony
Karol Domański - instrumenty perkusyjne
Wstęp wolny. Taras MDK Mińsk Mazowiecki
Szczegóły: Żydowska ulica/Jewish street
Potańcówka dla Seniorów w MDK
Wraz z Miejskim Domem Kultury zapraszamy na letnią potańcówkę!
Wakacyjny wieczór umili zespół “Do tańca”, który zadba o wspaniałą muzykę i niezapomnianą atmosferę. To doskonała okazja, aby spędzić czas w miłym towarzystwie, potańczyć i cieszyć się letnim wieczorem.
Wstęp wolny. Taras MDK Mińsk Mazowiecki.
Do zobaczenia na parkiecie!
Tomasz Samojlik – spotkanie autorskie dla dzieci w MBP
1 sierpnia (czwartek) o godzinie 12:00 zapraszamy dzieci i rodziców na spotkanie z Tomaszem Samojlikiem, autorem książek dla najmłodszych. Spotkanie odbędzi się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim.
Działalność Tomasza Samojlika skupia się na dwóch głównych nurtach. Za dnia jest on naukowcem, doktorem nauk biologicznych zajmującym się historią przyrodniczą Puszczy Białowieskiej w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Nocami zaś pisze i rysuje książki i komiksy, w których stara się połączyć fantastyczne fabuły z dozą wiedzy przyrodniczej, by w ten sposób tłumaczyć specjalistyczną wiedzę naukową na język zrozumiały dla młodszych odbiorców (a przy okazji dobrze się bawić). W ostatnim czasie do listy zajęć dołączył pracę nad dźwiękową adaptacją komiksu (słuchowisko „Ryjówka przeznaczenia” przygotowane i wydane przez studio Sound Tropez w 2015 roku) oraz przygotowanie scenariuszy i projektów plastycznych do serialu animowanego o żubrze Pompiku. (Agencja Autorska Autograf)
Wydarzenie jest organizowane w ramach cyklu “Książka z przesłaniem – spotkania literackie na Mazowszu”.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Gramy w bule!
Poznajcie Pétanque - tradycyjną francuską grę towarzyską, która wywodzi się prawdopodobnie od zręcznościowych gier rzymskich legionistów. Popularna szczególnie w południowej Francji, uprawiana jest także w innych krajach europejskich (Belgia, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Szwecja) i na świecie (Tunezja, Maroko, Tajlandia, Kanada). Bule zyskują też coraz większą popularność w Polsce.
Gra polega na rzucaniu metalowymi kulami w kierunku tzw. świnki (fr. cochonnet), czyli małej drewnianej lub plastikowej kulki. Podczas rozgrywek gracze starają się umieścić swoje kule jak najbliżej świnki lub wybić bule przeciwnika jak najdalej od niej.
Swoich sił w tej rekreacyjnej grze będziecie mogli spróbować w sierpniowe weekendowe popołudnia. Zasady gry pokaże Wam Marek Rajs, instruktor i zawodnik Dębickiego Bractwa Kulkowego.
Zapraszamy w sierpniowe popołudnia: 3, 10, 17 (sobota) i 25 (niedziela) sierpnia w godz. 14.00-17.00 na Skwer przy Placu Kilińskiego.
Do zobaczenia!
Sierpień w MDK
W sierpniu Miejski Dom Kultury zaprasza na:
- 03.08 (sobota) w godzinach 20:00-23:00 Silent Disco / Wakacyjna Scena Disco / wstęp wolny
- 04.08 (niedziela)
- w godzinach 09:00-14:00 Wyprzedaż garażowa i antykwaryczna / Miejski Dom Kultury / Park Handlowy "Aleja" / wstęp wolny
- godzina 19:00 The Brickvillers / wakacyjna scena plenerowa / koncert / wstęp wolny
- 05.08 (poniedziałek) godzina 19:30 Joga w plenerze / wakacyjne warsztaty / Edyta Matejko-Paszkowska. Ja. Szkoła Jogi i Samorozwoju / wstęp wolny
- 10.08 (sobota) godzina 20:00 Nie ma mowy / wakacyjne kino plenerowe / reż. Sean Mewshaw / komedia / czas trwania: 98 min. / wstęp wolny
- 11.08 (niedziela) [łan] SLOW day
- Program:
- 14:00 - 20:00 - Warsztaty / dziedziniec MDK
- kuchnia słowiańska
- monidło wiejskie
- plecionkarskie
- tkackie
- zabawkarskie
- wieczorny pokaz fireshow (ok. godziny 19:00)
- 16:30 - Bukiet talentów / spektakl dla dzieci / taras MDK
- 19:30 - Sutari / koncert / taras MDK
- 14:00 - 20:00 - EKOTARGI - lokalne autorskie marki, twórcy rękodzieła, firmy, którym bliskie sercu jest funkcjonowanie w nursie slow i eco friendly (zgłoszenia na mdk@mdkmm.pl)
- 14:00 - 20:00 - Warsztaty / dziedziniec MDK
- Program:
- 12.08 (poniedziałek) godz. 19:30 Joga w plenerze / wakacyjne warsztaty / Edyta Matejko-Paszkowska. Ja. Szkoła Jogi i Samorozwoju / wstęp wolny
- 17.08 (sobota) w godzinach 20:00-23:00 Silent Disco / Wakacyjna Scena Disco / wstęp wolny
- 18.08 (niedziela)
- godzina 09:00-14:00 Wyprzedaż garażowa i antykwaryczna / Miejski Dom Kultury / Park Handlowy "Aleja" / wstęp wolny
- godzina 19:00 Karmin / wakacyjna scena plenerowa / koncert / wstęp wolny
- 19.08 (poniedziałek) godzina 19:30 Joga w plenerze / wakacyjne warsztaty / Edyta Matejko-Paszkowska. Ja. Szkoła Jogi i Samorozwoju / wstęp wolny
- 21.08 (środa) godzina 19:00 Żydowska ulica / Izabela Szafrańska z zespołem / 82. Rocznica Likwidacji Getta w Mińsku Mazowieckim / koncert / wstęp wolny
- 24.08 (sobota) godzina 20:00 Małe szczęścia / wakacyjne kino plenerowe / reż. Daniel Cohen / komedia / czas trwania: 98 min. / wsęp wolny
- 25.08 (niedziela)
- godzina 16:00 Babroszki lecą w kosmos / wakacyjna scena plenerowa / spektakl / Teatr Trip / wstęp wolny
- godzina 19:00 Muzyka Końca Lata i Szpital Uniwersytecki / wakacyjna scena plenerowa / koncert / premiera płyty / wstęp wolny
- 26.08 (poniedziałek) godzina 19:30 Joga w plenerze / wakacyjne warsztaty / Edyta Matejko-Paszkowska. Ja. Szkoła Jogi i Samorozwoju / wstęp wolny
- 29.08 (czwartek) godzina 19:00-22:00 Zespół "Do tańca" / wakacyjna potańcówka dla Seniorów / wstęp wolny
- 31.08 (sobota) w godzinach 20:00-23:00 Silent Disco / Wakacyjna Scena Disco / wstęp wolny
W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenia zostaną przenies ione do sali kameralnej MDK Mińsk Mazowiecki.
Wszystkie wydarzenia znajdziecie na: https://www.facebook.com/mdkmmz/events/
Bon Energetyczny 2024
Wnioski o przyznanie bonu energetycznego można składać osobiście w siedzibie MOPS, ul. Kościuszki 25A, bądź za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Wniosek musi być podpisany elektronicznie lub uwierzytelniony profilem zaufanym i przesłany jako załącznik do pisma ogólnego za pośrednictwem platformy ePUAP.
Wniosek o o jednorazową wypłatę bonu energetycznego należy składać do 30 września 2024 r. Dla mieszkańców Mińska Mazowieckiego zadanie to będzie realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Bon energetyczny przysługuje:
- osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego dochodu za 2023 r. na osobę nie przekracza kwoty 2.500 zł
- osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego dochodu za 2023 r. na osobę nie przekracza kwoty 1.700 zł
Obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, że bon energetyczny będzie przyznawany także po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych bonów energetycznych to 20 zł.
Bon energetyczny przyznaje się w wysokości:
- 300 zł – gospodarstwu domowemu jednoosobowemu;
- 400 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 2 do 3 osób;
- 500 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 4 do 5 osób;
- 600 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z co najmniej 6 osób.
W przypadku, gdy główne źródło ogrzewania danego gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną, bon energetyczny przyznaje się w wysokości:
- 600 zł – gospodarstwu domowemu jednoosobowemu;
- 800 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 2 do 3 osób;
- 1000 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 4 do 5 osób;
- 1200 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z co najmniej 6 osób.
Źródło to musi być wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, do dnia 1 kwietnia 2024 r., albo po tym dniu – w przypadku, gdy jest ono zgłoszone lub wpisane po raz pierwszy.
Wniosek o wypłatę bonu energetycznego rozpatruje się w terminie 60 dni od dnia jego prawidłowego złożenia. Przyznanie bonu energetycznego nie wymaga wydania decyzji. Informacje o przyznaniu bonu energetycznego będą przekazywane na wskazany przez wnioskodawcę adres poczty elektronicznej. W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę bonu energetycznego, informację o przyznaniu bonu energetycznego będzie można odebrać osobiście. Nieodebranie informacji o przyznaniu bonu energetycznego nie wstrzymuje wypłaty tego bonu.
„Tytanomachia” – wystawa prac Anny Kutery w MZM
Zapraszamy na wernisaż prac Anny Kutery, który odbędzie się 4 sierpnia, o godz. 16:00.
Wydarzenie zainicjuje wystawę „Tytanomachia”, która poprzez swój konceptualizm i multimedialność, poza walorami artystycznymi, zawiera w swej formie przekaz społeczny. Artystka zwraca się w kierunku wartości uniwersalnych i ponadczasowych. Jej spojrzenie kieruje się na człowieka w rozumieniu zbiorowości. Ma odwagę patrzeć na świat z dużą wrażliwością, a przez obraz utrwalony w kadrze wyostrzyć nasze postrzeganie rzeczywistości. Anna Kutera kładzie na szalach sztuki prawdę, dobro, sławę, zabawę, wolność, życie i śmierć, by wzbudzić w nas refleksje związane z ludzkim życiem. Ekspozycja „Tytanomachia” wyraża jej niezgodę na kierunek zmian świata. Pokazując wybrane fragmenty rzeczywistości, stawia sobie i odbiorcom jej sztuki niewygodne pytania, jednocześnie ceniąc ponad wszystko prawdę, jak wartość nadrzędną.
Więcej o Annie Kuterze i szczegóły dotyczące wydarzenia: „Tytanomachia”
Światowy Dzień Kul Bokashi
8 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Kul Bokashi. Choć na świecie nazywa się je „kulami błotnymi (mud ball)”, służą m.in. do likwidacji mułu!
Kule Bokashi to niezwykły, przyjazny środowisku sposób na oczyszczanie zbiorników wodnych. Mogą być stosowane w przydomowych oczkach wodnych, stawach, jeziorach, a nawet… w morzu (w Japonii co roku organizuje się akcję oczyszczania przybrzeżnych stref morskich przy pomocy tysięcy takich kul!).
Wrzucone do wody, opadają na dno, gdzie sukcesywnie rozpadają się, uwalniając efektywne mikroorganizmy. A te zatrzymują proces gnilny i sprzyjają rozkładowi związków organicznych i nieorganicznych. Efekt: woda zdatna do kąpieli, szczęśliwsza fauna i flora, równowaga mikrobiologiczna, zanik przykrych zapachów.
Jak powstają i jak je wykorzystujemy w naszym parku dowiecie się 8 sierpnia. Spotykamy się w Parku Dernałowiczów - alejka nad stawem przy amfiteatrze.
Wraz z ZGK podjęliśmy kroki, by poprawić kondycję wody w Srebrnej i stawach w parku, a współpraca z firmą Greenland - wyłącznym przedstawicielem japońskiej EM Research Organization Inc. (EMRO) na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią przynosi dobre efekty.
Program:
- 9.30 - 11.30 animacje dla grup zorganizowanych z ekspertem Greenland
- 12.00 - 17.00
- ekspert Greenland będzie odpowiadał na pytania mieszkańców
- będziemy wrzucać kule bokashi do wody
- wodą z saturatora poczęstuje PWiK
Serdecznie zapraszamy do parku!
Sierpień w MBP
Zapraszamy w sierpniu do Miejskiej Biblioteki Publicznej:
Przez cały sierpień:
- pon-czw – od godziny 11:00 – Plenerowa Czytelnia
- wtorki – godzina 11:00 – Głośne czytanie dla najmłodszych
- środy – godzina 11:00 – Mobilna Biblioteka – książka jedzie w miasto
- piątki – godzina 11:00 – Kinoteka
- 1 - 30 sierpnia - Wystawa o udziale Dywizjonu "Jeleń" w Powstaniu Warszawskim
- 01.08 (czwartek), godzina 12:00 – Tomasz Samojlik – spotkanie autorskie dla dzieci
- 08.08 (czwartek):
- godzina 11:00 – Zajęcia edukacyjno-muzyczne dla dzieci – Piotr Dorosz, EtnoSmyki (zapisy Oddział dla Dzieci)
- godzina 14:00 – Warsztaty aromaterapii – pachnąca moc roślin – dla młodzieży 13+, Agata Kwaśna-Nowak, La La LAS - szkolenia,siedlisko zielarskie (zapisy w Czytelni)
- 21.08 (środa), godzina 11:00 – Spektakl „Twoje czy moje?” – La La Lena Teatr dla dzieci (zapisy Oddział dla Dzieci)
- 22.08 (czwartek), godzina 11:00 – Zajęcia edukacyjno-muzyczne dla dzieci – Piotr Dorosz, EtnoSmyki (zapisy Oddział dla Dzieci)
- 24.08 (sobota), godzina 11:00 – Warsztaty sensoryczne Intibag dla dzieci 5+ i rodziców – Izabela Chlewińska (zapisy Oddział dla Dzieci)
- 28.08 (środa), godzina 11:00 – Warsztaty kreatywne dla dzieci 5+ – Magdalena Bernat-Protaziuk, Centrum Edukacji „RYM I RYTM” (zapisy Oddział dla Dzieci)
- 31.08 (sobota), godzina 14:00 – Urodzinowy Piknik Czytelniczy – koncert Orkiestra Świętego Mikołaja, spektakl „Zagraj ze mną” Teatr lalkowy dla dzieci Teatr Vaska, warsztaty rękodzieła, plantcrossing - wymiana roślin
Zapisy na wydarzenia od 1 sierpnia.
Oddział dla Dzieci: 25 740 50 87
Czytelnia: 25 740 51 04
Wystawa historyczna w MBP
1 sierpnia będziemy obchodzić 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Z tej okazji od 31 lipca do końca sierpnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim będzie dostępna wystawa o udziale Dywizjonu "Jeleń" w Powstaniu Warszawskim.
Zapraszamy do zwiedzania w godzinach otwarcia biblioteki.
Dziękujemy Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim za udostępnienie wystawy.
Wakacyjny Park Rozrywki z MOSiR
Już w tą niedzielę MOSiR Sp. zo.o. w Mińsku Mazowieckim zaprasza na Wakacyjny Park Rozrywki (strefa dmuchańców i animacji).
25 zł za 1,5h a zabawy co niemiara! Do tego konkurencje i animacje prowadzone przez Załogę MOSiR, w których najlepsi będą mogli wygrać drobny upominek.
Zapraszamy wraz z opiekunami (na pełnoletniego opiekuna max. 3 dzieci) na boiska wielofunkcyjne przy ul. Wyszyńskiego 56
Bawimy się z MOSiR-em w 4 blokach 10.00-11.30, 12.00-13.30, 14.00-15.30 i 16.00-17.30!
Zapraszamy!
Syreny alarmowe
1 sierpnia o godz. 17.00 zabrzmią syreny. Będzie to sygnał ciągły trwający symboliczną minutę. W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zatrzymamy się, by uczcić poległych przed laty Powstańców.
Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie dotyczące sygnałów alarmowych. Warto umieć je odróżniać!
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/mswia/alarmowanie-i-ostrzeganie
#bezpiecznymmz
Utrudnienia w ruchu na odcinku od ul. Jaśminowej do ul. Osiedlowej
Informujemy, że utrudnienia w ruchu polegające na odcinkowym zamknięciu drogi dla pojazdów mechanicznych od ul. Jaśminowej do ul. Osiedlowej w m. Targówka powinny zakończyć się 7 sierpnia 2024 r.
Po tym terminie planowane jest przywrócenie ruchu dla pojazdów mechanicznych na tym odcinku, jednakże zaleca się korzystanie z wyznaczonego objazdu z powodu dalszej realizacji inwestycji drogowej (m. in. wykonanie chodnika, ścieżki pieszo-rowerowej oraz innych elementów wchodzących w zakres niniejszej przebudowy).
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i Miński Dzień Wolności
Zaprosiliśmy mieszkańców Mińska Mazowieckiego do wspólnego uczczenia pamięci o Powstaniu Warszawskim i Pierwszym Mińskim Dniu Wolności. Obchody rozpoczęły się już 31 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkaniem z Agnieszką Cubałą autorką książek o Powstaniu Warszawskim, która pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego, koordynując prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej. Rozmowa skupiła się wokół jej najnowszej książki „Zwyczajni ’44. Ludność cywilna w powstaniu warszawskim”. Spotkanie poprowadziła pani Marta Perchuć-Burzyńska. Szczególnie wzruszające były wspomnienia obecnej na sali uczestniczki tamtych wydarzeń, będącej wówczas 7-letnią dziewczynką.
1 sierpnia o godz. 14:00 burmistrz Marcin Jakubowski, starosta Remigiusz Górniak, przedstawiciele Rady Miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Warszawskich na terenie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2. Podczas uroczystości przygotowanej przez społeczność szkolną burmistrz podziękował za to, że od lat pielęgnują tradycję spotkań w tym miejscu. Od godziny 16:00 na skwerze przy rondzie Hallera można było spotkać mobilną bibliotekę wraz z okolicznościową Jednodniówką przygotowaną przez Miejski Dom Kultury oraz pocztówkami wydanymi przez Muzeum Ziemi Mińskiej dla upamiętnienia Mińskiego Dnia Wolności. O godzinie 17:00 zawyły syreny, by uczcić poległych.
Wieczorem obchody przeniosły się do Muzeum Ziemi Mińskiej przy ul. Sosnkowskiego na wernisaż wystawy plenerowej "Koniec i początek. Powstańcy Warszawscy w niewoli niemieckiej" i prelekcję dr. Michała Jakubika z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinbowicach. Kulminacją wieczoru był wspólny koncert "Mińszczanie śpiewają (nie)zakazane piosenki", który poprowadził zespół Ars Musica w składzie: Mirosław Borczyński - śpiew, Paweł Sulej - akordeon, Aneta Borczyńska - skrzypce. Uczestnicy śpiewania otrzymali powstańcze śpiewniki przekazane przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Dziękujemy za wspólne chwile!
Weekendowy rozkład jazdy 3-4.08.2024
Weekendowy rozkład jazdy to zestawienie wydarzeń kulturalnych i sportowych na najbliższy weekend. Zapraszamy do udziału! Do zobaczenia!
3.08 sobota
- 14:00 – 17:00 „Gramy w BULE” / Miasto Mińsk Mazowiecki / skwer przy Placu Kilińskiego / wstęp wolny
- 20:00 - 23:00 „Silent Disco” / MDK / wakacyjna scena disco / wstęp wolny / taras MDK Mińsk Mazowiecki
4.08 niedziela
- 9:00 – 14:00 Wyprzedaż garażowa i antykwaryczna / MDK / park handlowy „ALEJA” / wstęp wolny
- 10:00-11:30, 12:00-13:30, 14:00-15:30, 16:00-17:30 „Wakacyjny Park Rozrywki” / MOSiR Sp. zo.o. / strefa dmuchańców i animacje / boiska wielofunkcyjne przy ul. Wyszyńskiego 56 / bilet: 25 zł
- 16:00 „Tytanomachia – wernisaż wystawy multimedialnej” / MZM / wstęp wolny / MZM, ul. S. Okrzei 16
- 19:00 „The Brickvillers” / MDK / wakacyjna scena plenerowa / koncert / wstęp wolny / taras MDK Mińsk Mazowiecki
3. edycja Festiwalu Młodzieży "Spotkanie z młodzieżą"
9 sierpnia od 15:00 wraz z Centrum Młodzieżowym "Międzyczas" i MDK Mińsk Mazowiecki zapraszamy na 3. edycję Festiwalu Młodzieży "Spotkanie z młodością".
Czeka na Was wyjątkowe wydarzenie pełne energii, radości i niezapomnianych chwil!
Gdzie: Taras Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim
W programie wiele niespodzianek i wspaniała wspólna zabawa m. in.:
- zabawy, rozmowy i dyskusje z Polskim Stowarzyszeniem Studentów i Absolwentów Psychologii
- Bookcrossing z Miejską Biblioteką Publiczną w Mińsku Mazowieckim
- Fundacja rozwoju młodzieży IDEA - zapewni stoisko plastyczne dostępne przez całe wydarzenie
- Studio Rozwoju - Pierwotne JA - zaoferuje warsztaty
- Rolkowy Mińsk Mazowiecki - poprowadzi pokaz jazdy na rolkach
- "Animacje z Wiewiórą" - zabawy, aktywności dla wszystkich grup wiekowych
- Szkoła Językowa ANDROMEDA - zaprezentuje eksperymenty chemiczne i zabawy z elementami języków obcych
- Mobilny Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Mińsk Mazowiecki
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Gwarantujemy dobrą zabawę i owocnie spędzony czas.
Szczegóły: 3. edycja Festiwalu Młodzieży "Spotkanie z młodzieżą"
21 sierpnia 82. rocznica Zagłady Żydów
Wraz ze społeczną grupą Bliscy i Oddaleni oraz Towarzystwem Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zapraszamy do wspólnego uczczenia wydarzeń z Mińska Mazowieckiego 1942 roku.
Historyczka Ewa Borkowska opowie o mińskich cmentarzach żydowskich: tym najstarszym, z II poł. XVIII w., zlokalizowanym w okolicy dzisiejszej ulicy Kazikowskiego, i cmentarza przy skwerze W. Bartoszewskiego. W opowieści uwzględniona zostanie perspektywa żydowskiego prawa (halachy) i tradycji.
Uroczystości główne poświęcone będą pamięci o Żydach pochowanych w mogiłach i grobach masowych. Wspólnie odczytamy wiersz Wisławy Szymborskiej „Jeszcze" - bolesne wspomnienie o Holokauście, przywołujące żydowskie imiona, które już nie rozbrzmiewają w przestrzeni naszego miasta. Dlatego podczas spaceru po cmentarzu odkryjemy historie ważnych dla społeczności żydowskiej postaci oraz znaczenie symboli nagrobnych.
Wydarzenia rocznicowe zakończy koncert Izabeli Szafrańskiej „Żydowska ulica/Jewish street” w Miejskim Domu Kultury. Śpiew i muzyka przywrócą pamięć o tych, którzy od wieków mieszkali w Rzeczpospolitej, ginęli mordowani podczas Holokaustu, a w powojennej Polsce zmuszani byli do emigracji.
Aromaterapia - pachnąca moc roślin w MBP
8 sierpnia o godzinie 14:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim, w ramach wakacji z biblioteką, zaprasza na "Aromaterapię - pachnącą moc roślin". Zajęcia bezpłatne dla młodzieży 13+.
Prowadzenie: Agata Kwaśna-Nowak
Zapisy pod numerem 25 740 51 04
Akademia Parkour zaprasza
Akademia Parkour zaprasza na bezpłatny cykl zajęć sportowo/edukacyjno/profilaktycznych na obiektach sportowych w Mińsku Mazowieckim.
W programie między innymi parkour, zajęcia artystyczne, spotkania z psychologiem, zajęcia terrarystyczne. Cykl trwa do listopada, a zaczyna się 19 sierpnia 2024 r.
Zapisy: tel. 693 147 697
Działanie realizowane we współpracy z Miastem Mińsk Mazowiecki i Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
104. Rocznica Bitwy Warszawskiej
Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczczenia 104. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Bitwa Warszawska należy do najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Ze względu na jej długofalowe konsekwencje – obronę polskiej niepodległości i powstrzymanie rozlania się rewolucji bolszewickiej na całą Europę – uznawana jest za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata.
Mińsk Mazowiecki ze względu na swoje strategiczne położenie znalazł się na osi kluczowych walk. Na przedpolach naszego miasta stoczono walkę, w której (po raz pierwszy na świecie) jednocześnie wzięły udział wszystkie formacje wojskowe: piechota, kawaleria, oddziały pancerne i lotnictwo. Wśród żołnierzy i dowódców niższego szczebla byli też mińszczanie, którzy dali świadectwo wielkiej odwagi i poświęcenia.
Przypominamy rokrocznie te wydarzenia, bo tworzą one lokalną historię naszej społeczności i uświadamiają jak ważne jest dbanie wspólne wartości.
Zapraszamy do udziału w uroczystościach rocznicowych, podczas których będziemy rozdawać okolicznościowe pocztówki.
Zbiórka pocztów sztandarowych przed Kościołem NNMP o godz. 17.45. Cywilnymi pocztami sztandarowymi będzie dowodził instruktor ZHP Andrzej Soćko, a mundurowymi por. Krzysztof Piasecki.
Uwaga! Osoby i organizacje, które zechcą zabrać głos podczas uroczystości oraz składać kwiaty pod pomnikiem, bardzo proszę o informację (może być tuż przed rozpoczęciem uroczystości).
"Twoje czy moje?" - spektakl dla dzieci w MBP
21 sierpnia (środa) o godzinie 11:00 w ramach wakacji z Biblioteką, Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim zaprasza na spektakl "Twoje czy moje?" w wykonaniu Teatru La La Lena.
Zapisy w Oddziale dla Dzieci: 25 740 50 87
Wydarzenie organizowane w ramach wykonywania zadań określonych w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasto Mińsk Mazowiecki na lata 2022-2025.
Wstęp wolny.
Obowiązek szkolny i obowiązek nauki dla dzieci i młodzieży z Ukrainy - działania informacyjne
Od 1 września dzieci i młodzież z Ukrainy będą objęte obowiązkiem szkolnym, co jest powiązane z możliwością pobierania świadczenia wychowawczego (tzw. 800+). To oznacza, że wielu nowych uczniów rozpocznie naukę w naszych szkołach. Kluczowe jest, aby oni oraz ich rodziny byli świadomi nowych przepisów oraz możliwości, jakie przed nimi stoją.
Załączamy ulotkę informacyjną w języku polskim i ukraińskim, która zawiera najważniejsze informacje na temat wprowadzonego obowiązku edukacyjnego oraz dostępnych form wsparcia. Zachęcamy dyrektorów i nauczycieli do ich wykorzystania, aby wspólnie przyczynić się do lepszej integracji i wsparcia edukacyjnego dla uczniów z Ukrainy.
Ważne informacje dla rodziców:
- Od 1 września 2024 roku dzieci uchodźcze z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem edukacji w polskej szkole, czyli:
- rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce,
- obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej,
- obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych.
- Wypłata świadczeń 800+ oraz Dobry Start będzie uzależniona od realizacji obowiązku edukacji w polskiej szkole.
- Dzieci z Ukrainy będą miały możliwość dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego - minimum 4 godziny w tygodniu.
- Dzieci będą miały możliwość korzystania z pomocy asystenta międzykulturowego.
Wyjątki:
- Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej w Polsce nie będą musieli zdawać egzaminu z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty.
- W roku szkolnym 2024/2025 naukę online w systemie ukraińskim będą mogli kontynuować jedynie uczniowie ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej w Ukrainie, którzy w roku 2025 przysztępować będą do ukraińskiej matury.
Edukacja jest prawem każdego człowieka. Dobra edukacja to szansa na dobrą przyszłość. Polska szkoła jest odpwiednio przygotowana, by przyjąć dzieci przybyłe z Ukrainy, zapewnić im odpowiednie wsparcie, opiekę i bezpieczeństwo.
Więcej informacji na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej
Repertuar kina MUZA 9-25.08.2024
Piątek, 09.08
- 17:00 Gru i Minionki: Pod przykrywką (Animacja, Komedia, Przygodowy), 2D dubbing, od 0 lat
- 19:00 Hrabia Monte Christo (Dramat, Przygodowy, Akcja), 2D napisy, od 15 lat
Sobota, 10.08
- 15:00 Gru i Minionki: Pod przykrywką (Animacja, Komedia, Przygodowy), 2D dubbing, od 0 lat
- 17:00 W głowie się nie mieści 2 (Animacja, Przygodowy), 2D dubbing, od 0 lat
- 19:00 Hrabia Monte Christo (Dramat, Przygodowy, Akcja), 2D napisy, od 15 lat
Niedziela, 11.08
- 15:00 Był sobie kot (Animacja, Komedia, Przygodowy), 2D dubbing, od 4 lat
- 17:00 W głowie się nie mieści 2 (Animacja, Przygodowy), 2D dubbing, od 0 lat
- 19:00 Hrabia Monte Christo (Dramat, Przygodowy, Akcja), 2D napisy, od 15 lat
Piątek, 23.08
- 17:00 Nierozłączni (Animacja, Komedia, Przygodowy), 2D dubbing, od 4 lat
- 19:00 Deadpool & Wolverine (Fantasy, Komedia, Akcja), 2D dubbing, od 15 lat
Sobota, 24.08
- 14:00 Nierozłączni (Animacja, Komedia, Przygodowy), 2D dubbing, od 4 lat
- 16:00 Hrabia Monte Christo (Dramat, Przygodowy, Akcja), 2D napisy, od 15 lat
- 19:15 Deadpool & Wolverine (Fantasy, Komedia, Akcja), 2D dubbing, od 15 lat
Niedziela, 25.08
- 10:45 Nierozłączni (Animacja, Komedia, Przygodowy), 2D dubbing, od 4 lat
- 12:30 Nierozłączni (Animacja, Komedia, Przygodowy), 2D dubbing, od 4 lat
- 14:15 Hrabia Monte Christo (Dramat, Przygodowy, Akcja), 2D napisy, od 15 lat
- 17:30 Deadpool & Wolverine (Fantasy, Komedia, Akcja), 3D dubbing, od 15 lat
- 19:45 Deadpool & Wolverine (Fantasy, Komedia, Akcja), 2D napisy, od 15 lat
Cennik
Rodzaj biletu:
Normalny 2D - 24 zł, 3D - 26 zł,
Ulgowy, Karta dużej rodziny 2D - 20 zł, 3D - 22 zł
Bajki dla dzieci 2D - 17 zł, 3D - 19 zł
Poranki - 15 zł
Okulary do filmów 3D - 3 zł
Kasa kina czynna w dniach emisji filmów, na godzinę przed pierwszym seansem.
e-mail: kontakt@kinomuza.pl
Masz pomysł? Włącz się!
W Budżecie na rok 2025 miasto przeznaczy 300.000 zł na Wasze pomysły!
Jesteś mieszkańcem Mińska Mazowieckiego? Zgłoś swój projekt! Uruchomiliśmy już platformę Miński Budżet Obywatelski 2024.
Jakie pomysły możesz zgłosić?
- służące jak największej liczbie mieszkańców,
- związane z zakupem, budową, modernizacją lub remontem infrastruktury miejskiej,
- wspierające wspólne spędzanie czasu,
- poprawiające warunki życia mieszkańców,
- wspierające tolerancję, włączające różne grupy społeczne.
Ponadto projekty muszą być:
- przeznaczone do realizacji na terenie miasta,
- możliwe do zrealizowania w trakcie roku budżetowego,
- zaplanowane w sposób celowy i oszczędny,
- koszt realizacji pomysłu wyniesie maksymalnie 60 000 zł,
- ogólnodostępne lub skierowane do grupy wybranej w otwartej rekrutacji.
BUDŻET OBYWATELSKI to wkład lokalnej społeczności w rozwój miasta! Daje mieszkańcom możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta i tworzy realną szansę, by zrealizować ich pomysły.
Więcej informacji, zrealizowane dotychczas projekty i szczegółowy harmonogram znajdziecie na Miński Budżet Obywatelski 2024
A jeśli zastanawiasz się, które nieruchomości są własnością Miasta Mińsk Mazowiecki zachęcamy do odwiedzenia portalu mminskmazowiecki.e-mapa.net. Po kliknięciu w zakładkę "Warstwy" po lewej stronie ekranu zaznacz pozycję Rejestr Mienia Komunalnego. Nieruchomości stanowiące własność Miasta Mińsk Mazowiecki (zasób mienia komunalnego) podświetlone zostaną na zielono.
Projekt rozkładu jazdy autobusów komuniakcji miejskiej od 1 września 2024
1 września 2024 roku przewoźnicy kolejowi wprowadzają korektę rozkładu jazdy pociągów. W ślad za nią, planowana jest zmiana rozkładu jazdy autobusów komunikacji miejskiej.
Na profilu fb "Mobilny Minsk" zamieszczony został PROJEKT ROZKŁADU jazdy miejskich autobusów. Do końca tygodnia (tj. do 11.08.2024 r.) czekamy na Wasze uwagi i propozycje do rozkładu, które prosimy kierować na adres mailowy: komunikacja@umminskmaz.pl
Uwagi kierowane po wskazanym terminie nie będą poddane analizie.
W treści nadsyłanej uwagi prosimy wskazywać numer linii, godzinę odjazdu z przystanku początkowego, propozycję zmiany oraz krótkie uzasadnienie.
Szczegóły: Projekt rozkładu jazdy autobusów komuniakcji miejskiej
Światowy Dzień Kul Bokashi
8 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Kul Bokashi. Choć na świecie nazywa się je „kulami błotnymi (mud ball)”, służą m.in. do likwidacji mułu!
Kule Bokashi to niezwykły, przyjazny środowisku sposób na oczyszczanie zbiorników wodnych. Mogą być stosowane w przydomowych oczkach wodnych, stawach, jeziorach, a nawet… w morzu (w Japonii co roku organizuje się akcję oczyszczania przybrzeżnych stref morskich przy pomocy tysięcy takich kul!).
Wrzucone do wody, opadają na dno, gdzie sukcesywnie rozpadają się, uwalniając efektywne mikroorganizmy. A te zatrzymują proces gnilny i sprzyjają rozkładowi związków organicznych i nieorganicznych. Efekt: woda zdatna do kąpieli, szczęśliwsza fauna i flora, równowaga mikrobiologiczna, zanik przykrych zapachów.
Wraz z ZGK podjęliśmy kroki, by poprawić kondycję wody w rzece Srebrnej i stawach w parku, a współpraca z firmą Greenland - wyłącznym przedstawicielem japońskiej EM Research Organization Inc. (EMRO) na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią przynosi dobre efekty.
8 sierpnia mieszkańcy mogli dowiedzieć się jak w naturalny, ekologiczny i ekonomiczny sposób możemy czyścić zbiorniki wodne. Przedszkolaki z Przedszkoli Miejskich nr 2 i nr 5 ulepiły nawet własne kule ze specjalnej gliny. Dzieci spotkały się także z prezeską firmy Greenland w Polsce - Pauliną Zajączkowską i Nicole Grospierre-Słomińską propagatorką technologii EM Efektywnych Mikroorganizmów i autorką książki dla dzieci "Super-Mikroby. Tydzień z drużyną EM". Deszcz nas nie wystraszył, a zajęcia okazały się pełne fascynujących odkryć. Dowiedzieliśmy się o potędze fermentacji i roli bakterii w produkcji takich przysmaków jak jogurt czy kiszonki! Rozmawialiśmy o tym, że niektóre mikroorganizmy mogą być groźne dla naszego zdrowia, np. bakterie, które są w stanie rozpuścić szkliwo zębów. Odkryliśmy, gdzie w naszym domu i na naszym ciele znajduje się najwięcej mikrobów. Było to niesamowite doświadczenie pełne nauki i zabawy, które rozbudziło ciekawość przedszkolaków.
Pod zielonym namiotem Katarzyna Zajączkowska i Karol Guzek z Greenland odpowiadali na pytania mieszkańców, przybliżając im, czym są i jak działają kule BOKASHI. Mińską wodą z saturatora częstował PWiK. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.
8 sierpnia wspólnie z ekipą Greenland, wydziałem Gospodarki Komunalnej, pracownikami mińskiego ZGK, Wydziałem Promocji i mińską społecznością wrzuciliśmy do zbiorników wodnych w naszym parku 3 tysiące kul bokashi. Teraz to mikroorganizmy biorą się do pracy i oczyszczają wodę, by fauna i flora miała się dobrze!
Jak poinformował burmistrz Marcin Jakubowski, będziemy stosować tę metodę 2-3 razy w roku.
Weekendowy rozkład jazdy 9-11.08.2024
Weekendowy rozkład jazdy to zestawienie wydarzeń kulturalnych na najbliższy weekend. Zapraszamy do udziału! Do zobaczenia!
9.08 piątek
- 9:00 - 17:00 "Tytanomachia" – wystawa multimedialna / MZM / wystawa / bilety / ul. S. Okrzei 16
- 15:00 - 17:00 3. Edycja Festiwalu Młodzieży "Spotkanie z młodzieżą” / Centrum Młodzieżowe Międzyczas / wstęp wolny / taras MDK Mińsk Mazowiecki
10.08 sobota
- 14:00 – 17:00 „Gramy w BULE” / Miasto Mińsk Mazowiecki / skwer przy Placu Kilińskiego / wstęp wolny
- 20:00 „Nie mam mowy” / MDK / wakacyjne kino plenerowe / wstęp wolny / taras MDK Mińsk Mazowiecki
11.08 niedziela
- Wakacyjny turniej siatkówki plażowej / MOSiR Sp. zo.o. / Stadion Miejski przy ul. Sportowej 1 / wstęp wolny
- 12:00 - 16:00 „Tytanomachia" – wystawa multimedialna / MZM / wystawa / bilety / ul. S. Okrzei 16
- [łan] SLOW day / MDK / wstęp wolny / parkowe alejki przy Pałacu Dernałowiczów
- PROGRAM [łan] SLOW day
- 14:00 - 20:00 - Warsztaty / dziedziniec MDK
- kuchnia słowiańska
- monidło wiejskie
- plecionkarskie
- tkackie
- zabawkarskie
- wieczorny pokaz fireshow (ok. godziny 19:00)
- 16:30 - Bukiet talentów / spektakl dla dzieci / taras MDK
- 19:30 - Sutari / koncert / taras MDK
- 14:00 - 20:00 - EKOTARGI - lokalne autosrkie marki, twórcy rękodzieła, firmy, którym bliskie sercu jest funkcjonowanie w nursie slow i eco friendly (zgłoszenia na mdk@mdkmm.pl)
- 14:00 - 20:00 - Warsztaty / dziedziniec MDK
- PROGRAM [łan] SLOW day
"Magiczne półkolonie" z Hufcem ZHP "Mazowsze"
Hufiec ZHP "Mazowsze" Mińsk Mazowiecki zaprasza dzieci w wieku 7-15 lat na Harcerskie lato w mieście: "Magiczne półkolonie".
W ofercie:
- zajęcia w godzinach 9.00 - 16:00,
- atrakcyjny program wypoczynku,
- opiekę wykwalifikowanej kadry,
- jeden ciepły posiłek dziennie,
- wycieczki i gry terenowe po najbliższej okolicy,
- biwak na terenie hufca i wiele innych atrakcji.
Termin półkolinii: 19 - 23 sierpnia 2024. Miejsce: Komenda Hufca ZHP "Mazowsze" ul. Kościelna 3, 05-300 Mińsk Mazowiecki. Koszt: 300 zł.
Zapisy od 12 sierpnia od godz. 14-ej w stanicy hufca przy ul. Kościelnej 3. Zapraszamy!
Zadanie publiczne pn. "Półkolonie Harcerskie Lato w Mieście 2024" dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Konsultacje z NGO w sprawie nadania Statutu Miejskiej Bibliotece Publicznej
Zapraszamy organizacje pozarządowe działające na terenie miasta do wzięcia udziału w konsultacjach projektu uchwały Rady Miasta Mińsk Mazowiecki w sprawie nadania Statutu Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Szczegóły w zakładce Konsultacje z NGO / Bieżące konsultacje.
Urodzinowy Piknik Czytelniczy
MBP serdecznie zaprasza 31 sierpnia (sobota) w godz. 14:00-18:00 na skwer przy Placu Kilińskiego na Urodzinowy Piknik Czytelniczy – z okazji 85-lecia Biblioteki!
W programie:
- spektakl dla dzieci „Zagraj ze mną” Teatru Vaška
- koncert Orkiestry Św. Mikołaja
- warsztaty rękodzieła (tworzenie wianków i patchworkowych tulipanów)
- plantcrossing – wymiana roślin
- warsztaty z Czytelnią
- rozstrzygnięcie Wakacyjnego Konkursu Fotograficznego
- nagrody dla najlepszych Czytelników
- bookcrossing, książki, prasa
- wata cukrowa i popcorn
Udział w pikniku jest bezpłatny!
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Wydarzenie organizowane w ramach wykonywania zadań określonych w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasto Mińsk Mazowiecki na lata 2022-2025.
Weekendowy rozkład jazdy
Weekendowy rozkład jazdy to zestawienie wydarzeń kulturalnych i sportowych na najbliższy weekend. Zapraszamy do udziału! Do zobaczenia!
16.08 piątek
09:00 - 17:00 TYTANOMACHIA – wystawa prac Anny Kutery / MZM / wystawa / bilety / ul. S. Okrzei 16
17.08 sobota
104. Rocznica Bitwy Warszawskiej/ Miasto Mińsk Mazowiecki
- 17.45 - zbiórka pocztów sztandarowych
- 18.00 - uroczysta Msza Święta w kościele pw. NNMP w intencji ojczyzny
- 19.00 – uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Stary Rynek
14:00 – 17:00 Gramy w BULE / Miasto Mińsk Mazowiecki / skwer przy Placu Kilińskiego / wstęp wolny
20:00 - 23:00 Silent Disco / MDK / wakacyjna scena disco / wstęp wolny / taras MDK Mińsk Mazowiecki
18.08 niedziela
9:00 - 14:00 Wyprzedaż garażowa i antykwaryczna / MDK / wstęp wolny / park miejski
12:00 - 16:00 TYTANOMACHIA – wystawa prac Anny Kutery / MZM / wystawa / bilety / ul. S. Okrzei 16
19:00 KARMIN / wakacyjna scena plenerowa / koncert/ MDK / wstęp wolny / taras MDK
Warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 6-10 lat
23 sierpnia (piątek) MBP zaprasza na warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 6-10 lat, które poprowadzi Teatr Bajki Agi. Odbędą się dwie sesje warsztatowe – o 11:00 oraz 12:15.
Zapisy w Oddziale dla Dzieci: 25 740 51 04.
Uwaga: tego dnia nie będzie kinoteki!
Wydarzenie organizowane w ramach wykonywania zadań określonych w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasto Mińsk Mazowiecki na lata 2022-2025.
Zgłoś Wolontariusza w Konkursie "Mazowieckie Barwy Wolontariatu"
Województwo Mazowieckie już po raz czternasty ogłasza konkurs „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”, zwany dalej „Konkursem”. Jego celem jest nagrodzenie Wolontariuszy, liderów społecznych za ich działalność na rzecz województwa mazowieckiego i jego mieszkańców, popularyzacja dokonań wolontariuszy jako dobrych praktyk, w tym realizowanych indywidualnie lub w partnerstwie z mazowieckimi organizacjami pozarządowymi oraz zachęcanie mieszkańców Mazowsza do podejmowania aktywności wolontariackiej.
Kogo i w jakich kategoriach można zgłosić?
Laureaci Konkursu będą wybierani w następujących kategoriach:
- stałych:
- wolontariat młodzieży – kogo można zgłosić? Osoby indywidualne tj. dzieci i młodzież w wieku szkolnym oraz studentów (wolontariat indywidualny) lub formalne i nieformalne grupy wolontariackie, w tym szkolne i studenckie koła wolontariatu (wolontariat grupowy), którzy podejmowali bezinteresownie różnorodne inicjatywy na rzecz dobra innych, promujące ideę wolontariatu oraz postawy otwartości oraz zaangażowania na rzecz społeczności i osób potrzebujących wsparcia, także przy wsparciu placówek edukacyjnych,
- wolontariat dorosłych – kogo można zgłosić? Osoby indywidualne aktywne zawodowo, poszukujące pracy, zagrożone wykluczeniem społecznym (wolontariat indywidualny) lub formalne i nieformalne grupy wolontariackie (wolontariat grupowy), wolontariuszy - lokalnych liderów działalności społecznej, którzy podejmowali bezinteresowną aktywność społeczną, angażując się w inicjatywy, budujące wspólnotę obywatelską, prowadzili działalność na rzecz innych w ramach wolontariatu pracowniczego,
wolontariat seniorów – kogo można zgłosić? Osoby indywidualne tj. seniorów (wolontariat indywidualny) lub formalne i nieformalne grupy seniorów (wolontariat grupowy), którzy podejmowali bezinteresowną aktywność społeczną na rzecz lokalnej społeczności, realizując inicjatywy społeczne budujące wspólnotę obywatelską, działając na rzecz potrzebujących, - Nagroda mieszkańców Mazowsza – Kandydat zgłoszony w kategoriach, o których mowa w pkt powyżej, zostanie wyłoniony głosami mieszkańców województwa mazowieckiego. Na stronie dialog.mazovia.pl w zakładce > „Wolontariat” > Mazowieckie Barwy Wolontariatu zostaną opublikowane wizytówki Kandydatów, z którymi będą mogli zapoznać się mieszkańcy województwa mazowieckiego i następnie zagłosować wypełniając online formularz głosowania. Szczegółowe informacje oraz termin głosowania zostanie opublikowany na stronach mazovia.pl i dialog.mazovia.pl oraz portalach społecznościowych Facebook prowadzonych przez Organizatora;
- specjalnej
- Organizator wolontariatu - kogo można zgłosić? Tylko organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zwane dalej „organizacjami pozarządowymi”, które realizują innowacyjne i rozwojowe projekty wolontariackie oraz efektywne formy angażowania wolontariuszy.
Kto, kiedy i jak może zgłosić Kandydata?
Kandydatów mogą zgłaszać od 1 do 30 września 2024 r. m.in. organizacje pozarządowe, instytucje samorządowe, podmioty, które realizują program wolontariatu pracowniczego, osoby fizyczne korzystające z pomocy wolontariuszy, wolontariusze.
Zgłaszający wykazuje aktywność wolontariacką Kandydata za okres od 1 września 2023 r. do 31 sierpnia 2024 r.
Kandydat do Konkursu nie może zgłosić się samodzielnie.
W Konkursie nie mogą uczestniczyć osoby, które uzyskały tytuł Laureata w poprzednich trzech edycjach Konkursu.
Zgłaszający może zgłosić od 1 do 3 Kandydatów. Dla każdego Kandydata należy wypełnić osobny formularz zgłoszeniowy.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy przekazać w jeden z niżej wskazanych sposobów:
- elektronicznie – na adres e-mail: organizacyjny@mazovia.pl,
z dopiskiem w temacie „XIV edycja Konkursu Mazowieckie Barwy Wolontariatu” (formularz zgłoszeniowy oraz potwierdzenie działalności wolontariusza musi mieć formę skanu np. w formacie pliku .pdf i zawierać podpisy Kandydatów i osób dokonujących zgłoszenia lub reprezentujących podmiot zgłaszający lub potwierdzających działalność wolontariusza); - pocztą na adres (decyduje data wpływu do Urzędu): Biuro Dialogu i Inicjatyw Społecznych, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Okrzei 35, 03-715 Warszawa - z dopiskiem „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”.
Nagrody w Konkursie
W tegorocznej edycji Konkursu dla Laureatów w każdej kategorii, w tym podział na wolontariat indywidualny i wolontariat grupowy, przewidziane są nagrody finansowe w wysokości: 2000 zł (wolontariat indywidualny) i 3000 zł (wolontariat grupowy). Natomiast dla wyróżnionych we wszystkich kategoriach, bilety/vouchery - ufundowane przez mazowieckie instytucje kultury.
Więcej informacji w Regulaminie Konkursu.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Biura Dialogu i Inicjatyw Społecznych UM WM, tel. 224379474.
104. Rocznica Bitwy Warszawskiej
Uczciliśmy 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą o godzinie 18:00 w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w której udział wzięły poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.
O godzinie 19:00 odbyły się uroczystości przed Pomnikiem Niepodległości na Starym Rynku. To tutaj, w sercu naszego miasta, oddaliśmy hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność Polski. Wspomnieliśmy także walczących mieszkańców Mińska Mazowieckiego, którzy wykazali się ogromną odwagą i poświęceniem.
Niech ta rocznica będzie dla nas nie tylko okazją do zadumy nad przeszłością, lecz także inspiracją do działania na rzecz lepszej przyszłości. Pamiętajmy, że historia to nie tylko to, co było, ale także to, co możemy z niej wyciągnąć, by budować nasz wspólny dom – wolny, sprawiedliwy i zjednoczony.
W imieniu burmistrza Marcina Jakubowskiego oraz wszystkich mieszkańców Mińska Mazowieckiego wiceburmistrz Robert Smuga wyraził wdzięczność i szacunek dla tych, którzy przed laty walczyli i oddali życie, byśmy my dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Podziękował także jednostkom Wojska Polskiego obecnie u nas stacjonującym za oddanie w służbie dla naszego kraju. Z okazji Święta Wojska Polskiego złożył najserdeczniejsze życzenia, doceniając Ich wkład w nasze bezpieczeństwo.
Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystościach, a żołnierzom 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego i pracownikom Miejskiego Domu Kultury, Straży Miejskiej i Policji za pomoc w organizacji wydarzenia.
Uroczystość poprowadził Leszek Celej, dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej, a akompaniowała nam Orkiestra Dęta Miasta Mińsk Mazowiecki.
Warsztaty florystyczne dla seniorów
Zapraszamy seniorki i seniorów na warsztaty florystyczne. Pod okiem florystki Marty Klukowskiej stworzymy oryginalną kompozycję roślinną w naczyniu. Będzie można wymienić się doświadczeniami w pielęgnacji sukulentów.
Spotykamy się w środę 4 września o godz. 14.00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piłsudskiego 1a.
Warsztaty są bezpłatne, a wszystkie niezbędne materiały zapewnia organizator.
Na zajęcia obowiązują zapisy, na które zapraszamy 27 sierpnia do Urzędu Miasta od godz. 8.00.
Zadanie pn. „Aktywni seniorzy z Mińska Mazowieckiego” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Awaria sieci wodociągowej
PWiK sp. z o.o. informuje, że 20 sierpnia w godzinach 8.00 – 15.00 wystąpi przerwa w dostawie wody do posesji przy ul. Józefa Chełmońskiego 1, 3, 5, 7, 7A, 9, 11, 13, 15, 17, 19 i ul. Świętokrzyskiej 16A w związku z awarią sieci wodociągowej.
Za utrudnienia przepraszamy.
Ulewa w Mińsku Mazowieckim. Intensywne działania miasta po gwałtownych opadach deszczu
Wczorajsze intensywne opady deszczu, które przeszły nad Mińskiem Mazowieckim w godzinach popołudniowych i w nocy, spowodowały znaczne utrudnienia i szkody na terenie miasta. Do lokalnej straży pożarnej wpłynęło około 100 zgłoszeń od mieszkańców, które dotyczyły przede wszystkim zalanych piwnic, garaży podziemnych oraz lokalnych podtopień przy zabudowie jednorodzinnej. Najbardziej dotknięta została wschodnia część miasta, w tym ulice Klonowa, Wiejska, Ludowa, Łąkowa, Siennicka, Bulwarna oraz Mazowiecka. Zniszczenia odnotowano także na moście Himilsbacha.
Szczególnie uciążliwe skutki intensywnego deszczu pojawiły się na obszarach z niedostateczną liczbą kratek ściekowych, zwłaszcza w rejonie ulicy Warszawskiej. Problem ten stanowi tzw. "wąskie gardło" w systemie odprowadzania wód opadowych.
Od wczorajszego wieczora działa zespół interwencyjny, który na bieżąco reaguje na zgłoszenia. Nalezą do niego członkowie Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację powołano również specjalny zespół, którego zadaniem jest zmapowanie wszystkich incydentów z ostatniej doby.
W ramach działań zaradczych miasto przeprowadzi prace naprawcze przy moście Himilsbacha oraz na ulicach Mazowieckiej, Klonowej i Daszyńskiego. Już rozpoczęło się sprzątanie parku oraz ulic i chodników, które zostały zasypane piaskiem lub uszkodzone.
Wnioski po spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego wskazują na konieczność poprawy retencji wód opadowych. W związku z tym Zakład Gospodarki Komunalnej wystąpi z wnioskiem do Zarządu Dróg Powiatowych oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zwiększenie liczby kratek ściekowych przy ulicy Warszawskiej. Miasto planuje także podniesienie niektórych przejść dla pieszych, aby zatrzymać spływającą wodę.
Mińsk Mazowiecki od lat podejmuje działania mające na celu lepsze radzenie sobie ze skutkami intensywnych opadów. Na prywatnych inwestorów miasto nałożyło restrykcyjne normy, które zobowiązują ich do ograniczania odprowadzania wód deszczowych do kanalizacji. Zmodernizowano zbiorniki retencyjne w parku, a także utworzono nowe w okolicach ulic Kolberga, Grzeszaka i Wolańskiego. Miasto systematycznie wprowadza regulatory przepływów, wybudowało ogród deszczowy przy Dąbrówki oraz prowadzi działania związane z odbetonowywaniem powierzchni.
Władze miasta zapowiadają kontynuację działań na rzecz minimalizowania skutków ulewnych deszczy oraz poprawy niebieskiej infrastruktury, co pozwoli w przyszłości skuteczniej zarządzać podobnymi sytuacjami kryzysowymi.
Prace remontowe na odcinku Sulejówek Miłosna-Mińsk Mazowiecki
Przypominamy, że w terminie 21-31 sierpnia na odcinku Sulejówek Miłosna – Mińsk Mazowiecki prowadzone będą prace remontowo -naprawcze przez zarządcę infrastruktury, spółkę PKP PLK. W tym czasie ruch pociągów prowadzony będzie jednotorowo. Część pociągów KM zostanie odwołana, a w wybranych godzinach zostanie uruchomiona uzupełniająca komunikacja autobusowa.
Rozkład jazdy na czas remontu.
mat. Biuro Rzecznika Prasowego „Koleje Mazowieckie – KM" sp. z o.o.
Nominacja do Lauru Ciepłownictwa 2024 dla spółki PEC
Z satysfakcją informujemy o nominacji do Lauru Ciepłownictwa 2024 dla spółki PEC. Nominacja do II etapu oznacza, że mińska firma znalazła się w trójce najlepiej ocenianych przedsiębiorstw ciepłowniczych w kraju na ok. 500 ewidencjonowanych.
Gratulujemy i dziękujemy za codzienną pracę dla mieszkańców miasta.
Weekendowy rozkład jazdy 23-25.08.2024
Weekendowy rozkład jazdy to zestawienie wydarzeń kulturalnych na najbliższy weekend. Zapraszamy do udziału! Do zobaczenia!
23.08 piątek
- 9:00-17:00 „Tytanomachia – wystawa multimedialna” / MZM / wystawa / bilety / MZM, ul. S. Okrzei 16
24.08 sobota
- 20:00 „Małe szczęście” / MDK / wakacyjne kino plenerowe / wstęp wolny / taras MDK Mińsk Mazowiecki
25.08 niedziela
- 12:00-16:00 „Tytanomachia – wystawa multimedialna” / MZM / wystawa / bilety / MZM, ul. S. Okrzei 16
- 14:00 - 17:00 „Gramy w Bule” / Miasto Mińsk Mazowiecki / wstęp wolny / skwer przy Placu Kilińskiego
- 16:00 „Babroszki lecą w kosmos” / MDK / wakacyjna scena plenerowa / wstęp wolny / taras MDK Mińsk Mazowiecki
- 19:00 „Muzyka Końca Lata” / MDK / wakacyjne scena plenerowa / wstęp wolny / taras MDK Mińsk Mazowiecki
V sesja Rady Miasta Mińsk Mazowiecki - sesja nadzwyczajna
Informujemy, że V sesja Rady Miasta Mińsk Mazowiecki, odbędzie się 27 sierpnia 2024 r. (wtorek) o godz. 15.30 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim ul. Tadeusza Kościuszki 3.
Zapraszamy mieszkańców do udziału oraz oglądania transmisji na kanale YT miasta.
Informacja do licznych zgłoszeń dotyczących psa
Szanowni Mieszkańcy,
w nawiązaniu do licznych zgłoszeń dotyczących psa, który miałby przebywać w parku w niewłaściwych warunkach, pragniemy wyjaśnić sytuację.
23 sierpnia do Urzędu Miasta wpłynęła oficjalna informacja na ten temat. Równocześnie w Internecie zaczęły pojawiać się komentarze wyrażające niepokój o dobro zwierzęcia. Chcemy zapewnić, że odpowiednie służby zareagowały niezwłocznie.
Strażnicy miejscy tego samego dnia przeprowadzili wizję lokalną. Okazało się, że pies przebywa w zadaszonym kojcu z dostępem do wody i jedzenia na prywatnej posesji jego właścicielki. Na miejscu pojawił się także powiatowy lekarz weterynarii. Potwierdził, że zwierzę jest w dobrej kondycji, a jego kojec jest odpowiednio przygotowany, zapewniając zacienienie i wystarczającą przestrzeń. W ciągu dnia pies często przebywa w domu, co dodatkowo poprawia jego komfort. Zalecono właścicielce usprawnienia, a także zapowiedziano ponowną kontrolę. Przeprowadzili ją pracownicy wydziału ZGK 26 sierpnia. Zauważyli, że stan kojca poprawił się.
Apelujemy o rozwagę i prosimy o niepodsycanie emocji oraz nieprzekazywanie niesprawdzonych informacji. Zależy nam na dobru zarówno mieszkańców, jak i zwierząt, dlatego każda zgłoszona sprawa jest przez nas wnikliwie weryfikowana.
Dziękujemy za zrozumienie i współpracę.
Wykaz nieruchomości przy ul. J. Grzeszaka róg ul. G. Narutowicza przeznaczonej do sprzedaży w trybie bezprzetargowym
Mińsk Mazowiecki, dnia 26.08.2024 r.
PG.6840.13.2023
WYKAZ
Działając na podstawie art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2024 r., poz. 1145) – podaję do publicznej wiadomości wykaz obejmujący nieruchomość położoną w Mińsku Mazowieckim, stanowiącą własność Miasta Mińsk Mazowiecki, przeznaczoną do zbycia w drodze zbycia:
- Oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej oraz katastru nieruchomości, powierzchnia nieruchomości: częsć nieruchomości gruntowej składającej się z działki gruntu nr gruntu nr nr 6687/3 o powierzchni 0,0010 ha oraz działki gruntu nr 6496/10 o powierzchni 0,0087 ha, stanowiącej własność Miasta Mińsk Mazowiecki zgodnie z księgą wieczystą SI1M/00060737/8, obie oznaczone według ewidencji gruntów jako klasoużytek B – teren mieszkaniowy.
- Opis nieruchomości: działka gruntu nr 6687/3 w kształcie trójkąta, działka nr 6496/10 w kształcie wydłużonego trapezu, położone w południowo-wschodniej części miasta, w otoczeniu zabudowy jednorodzinnej
- Przeznaczenie nieruchomości i sposób ich zagospodarowania: Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mińsk Mazowiecki - Obszar środkowo-wschodni uchwalonego uchwałą Nr LXII.542.2023 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 26.06.2023 r. (Dz. Urz. Woj. Maz. z 08.08.2023 r., poz. 9145) wyżej opisana nieruchomość przeznaczona jest pod Teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej MN.
- Termin zagospodarowania nieruchomości: Nie wyznacza się terminu na zagospodarowanie nieruchomości.
- Cena nieruchomości: 46 145,91 zł (w tym 23% podatku VAT).
- Wysokość stawek procentowych opłat z tytułu użytkowania wieczystego; Wysokość opłat z tytułu użytkowania, najmu lub dzierżawy; Termin wnoszenia opłat; Zasady aktualizacji opłat: nieruchomości nie będą oddane w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę, wobec czego nie określa się: wysokości stawek procentowych z tytułu użytkowania wieczystego, wysokości opłat z tytułu użytkowania, najmu lub dzierżawy, terminu i zasad aktualizacji opłat.
- Informacje o przeznaczeniu do zbycia lub oddania w użytkowanie, najem, dzierżawę lub użyczenie: sprzedaż w trybie przetargu ustnego ograniczonego do właścicieli nieruchomości przyległych.
- Termin do złożenia wniosku przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości na podstawie art. 34 ust. 1 pkt 1 i pkt 2.: osoby, którym z mocy ustawy o gospodarce nieruchomościami lub z mocy odrębnych przepisów przysługuje roszczenie o nabycie nieruchomości zamieszczonej w niniejszym wykazie oraz poprzedni właściciele nieruchomości pozbawieni prawa własności tej nieruchomości przed dniem 5 grudnia 1990 r. lub ich spadkobiercy mogą składać wnioski o nabycie nieruchomości w terminie do 16 października 2024 r.
Niniejszy wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 na okres 21 dni od dnia 26 sierpnia 2024 r. do dnia 17 września 2024 r., a także zamieszczono na stronach internetowych tego Urzędu.
Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki
Marcin Jakubowski
Graliśmy w bule!
W cztery sierpniowe popołudnia zaprosiliśmy mieszkańców miasta do wspólnej zabawy i poznania parkowej gry rodem z Francji - Pétanque. Zasady gry tłumaczył nam Marek Rajs, instruktor i zawodnik Dębickiego Bractwa Kulkowego. Spotkania na skwerze przy Placu Kilińskiego przyciągnęły mińszczanki i mińszczan w różnym wieku i chociaż gra w bule jest spokojna, to były emocje i nutka rywalizacji! Gra polega na rzucaniu metalowymi kulami w kierunku tzw. świnki (fr. cochonnet), czyli małej drewnianej lub plastikowej kulki. Podczas rozgrywek gracze starają się umieścić swoje kule jak najbliżej świnki lub wybić bule przeciwnika jak najdalej od niej. Trzeba wypracować własną technikę i strategię, by drużyna zdobywała punkty.
Pétanque jest tradycyjną francuską grą towarzyską, która wywodzi się prawdopodobnie od zręcznościowych gier rzymskich legionistów. Popularna szczególnie w południowej Francji, uprawiana jest także w innych krajach europejskich (Belgia, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Szwecja) i na świecie (Tunezja, Maroko, Tajlandia, Kanada). Bule zyskują też coraz większą popularność w Polsce, a teraz także w Mińsku Mazowieckim.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas i zachęcamy do gry w bule na skwerze przy Placu Kilińskiego, gdzie jest odpowiednia nawierzchnia.
Roztańczeni i radośni
„Jak nie my, to kto?” to grupa zapaleńców z Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy tańczą, śpiewają i chcą się zestarzeć na scenie. Mówią o sobie, że chce im się chcieć i tym porywają ludzi. Właśnie wrócili z Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów, z którego przywieźli II nagrodę w kategorii taniec oraz wyróżnienie w kategorii śpiew.
Podczas Europejskiego Dnia Seniora, który będziemy obchodzić w październiku, seniorzy i seniorki wystąpią na scenie MDK Mińsk Mazowiecki. To dla nich ważne, by zaprezentować się mieszkańcom naszego miasta.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Repertuar kina MUZA 30.08.-08.09.2024
Piątek, 30.08
- 17:00 Nierozłączni (Animacja, Komedia, Przygodowy), 2D dubbing, od 4 lat
- 19:00 Obcy: Romulus (Horror, Sci-Fi), 2D napisy, od 15 lat
Sobota, 31.08
- 15:00 Nierozłączni (Animacja, Komedia, Przygodowy), 2D dubbing, od 4 lat
- 17:00 Obcy: Romulus (Horror, Sci-Fi), 2D napisy, od 15 lat
- 19:30 Deadpool & Wolverine (Fantasy, Komedia, Akcja), 2D dubbing, od 15 lat
Niedziela, 01.09
- 11:00 Nierozłączni (Animacja, Komedia, Przygodowy), 2D dubbing, od 4 lat
- 13:00 Nierozłączni (Animacja, Komedia, Przygodowy), 2D dubbing, od 4 lat
- 15:00 Maryja. Matka ludzkości (Dokumentalny, Religijny), 2D lektor/napisy, od 13 lat
- 17:00 Deadpool & Wolverine (Fantasy, Komedia, Akcja), 3D dubbing, od 4 lat
- 19:30 Obcy: Romulus (Horror, Sci-Fi), 2D napisy, od 15 lat
Piątek, 06.09
- 19:00 Obcy: Romulus (Horror, Sci-Fi), 2D napisy, od 15 lat
Sobota, 07.09
- 15:00 Nierozłączni (Animacja, Komedia, Przygodowy), 2D dubbing, od 4 lat
- 17:00 Bulion i inne namiętności (Melodramat), 2D napisy, od 13 lat
- 19:45 Wróbel (Dramat, Komedia), 2D PL, od 13 lat
Niedziela, 08.09
- 13:00 Nierozłączni (Animacja, Komedia, Przygodowy), 2D dubbing, od 4 lat
- 15:00 Maryja. Matka ludzkości (Dokumentalny, Religijny), 2D lektor/napisy, od 13 lat
- 17:00 Obcy: Romulus (Horror, Sci-Fi), 2D napisy, od 15 lat
- 19:30 Wróbel (Dramat, Komedia), 2D PL, od 13 lat
Cennik
Rodzaj biletu:
Normalny 2D - 24 zł, 3D - 26 zł,
Ulgowy, Karta dużej rodziny 2D - 20 zł, 3D - 22 zł
Bajki dla dzieci 2D - 17 zł, 3D - 19 zł
Poranki - 15 zł
Okulary do filmów 3D - 3 zł
Kasa kina czynna w dniach emisji filmów, na godzinę przed pierwszym seansem.
e-mail: kontakt@kinomuza.pl
Szkoła dla rodziców i wychowawców
Mińskie Centrum Profilaktyki prowadzi nabór rodziców/opiekunów z terenu miasta Mińsk Mazowiecki do udziału w rekomendowanym programie profilaktycznym Szkoła dla rodziców i wychowawców.
Program kierowany jest do rodziców i wychowawców oraz profesjonalistów, którzy pracują z rodzicami i chcą przeciwdziałać zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży.
Realizowany jest w formie 10 warsztatów psychologicznych (40 godzin dydaktycznych).
Liczebność grupy wynosi na ogół 10 – 15 osób.
Zajęcia zawierają krótkie omówienia tematów, a przede wszystkim ćwiczenia (np. dramy, debaty, odwołania do własnych doświadczeń.
Cennym elementem edukującym jest również wymiana doświadczeń rodzicielskich między uczestnikami oraz tzw. praca domowa, czyli praktyczne zastosowanie w domu, w relacji z dzieckiem, nabytych w trakcie zajęć umiejętności.
Rozpoczęcie edycji zaplanowane jest na 19 września 2024 r.
Zgłoszenia do udziału w Programie przyjmowane są do dnia 12 września 2024 r. w Mińskim Centrum Profilaktyki, ul. Juliana Tuwima 1 osobiście w pokoju nr 1 lub telefonicznie pod nr. tel. 25 758 02 51, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 15.00.
Spotkania/zajęcia/warsztaty organizowane w ramach Programu odbywać się będą w siedzibie Mińskiego Centrum Profilaktyki. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Zadanie realizowane jest w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Mińsk Mazowiecki na lata 2022-2025.
„NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda Bezpłatne badania USG dzieci w Mińsku Mazowieckim
Fundacja Ronalda McDonalda i Burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki zapraszają na profilaktyczne badania USG dzieci w wieku od 9 miesiąca do 6 lat, zamieszkałe na terenie miasta Mińsk Mazowiecki.
Współorganizatorem kolejnej już edycji badań adresowanej do naszych małych mieszkańców jest Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki.
Partnerami Fundacji Ronalda McDonalda w „NIE nowotworom u dzieci” są Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ALAB laboratoria i Fundacja Powszechnego Czytania.
Partnerami naukowymi są Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne, a Partnerem technicznym mobilnej kliniki – MAN Polska oraz KOSMED.”
Finansowanie badań w Mińsku Mazowieckim razem z Fundacją Ronalda McDonalda dzieli Miasto Mińsk Mazowiecki.
Badania odbędą się w Mińsku Mazowieckim przy ul. S. Wyszyńskiego 56 na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (AQUAPARKU) 12 i 13 września 2024 r. Zapisy prowadzone będą telefonicznie w Mińskim Centrum Profilaktyki od 2 do 5 września w godzinach od 15:00 do 18:00 pod nr. tel.: 25 758 02 51.
Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona (140 miejsc).
Profilaktyczne kompleksowe badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej i układu moczowo-płciowego na pokładzie specjalistycznego ambulansu Fundacji u dzieci w wieku od 9 miesiąca do 6 lat, realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne, wykonywane jest przez doświadczonych lekarzy-radiologów.
Czas potrzebny na badanie to około 15-18 minut. Każde dziecko przychodzi na wyznaczoną godzinę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Po zakończeniu rodzice otrzymują wyniki badań oraz ewentualne porady lekarskie.
- Zasady ogólne (PDF) 1029.07kB
Informacja o wyniku przetargu na zbycie nieruchomości przy ul. Topolowej
Stosownie do § 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2021 r., poz. 2213) informuję, że w dniu 29.08.2024 r. w siedzibie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przeprowadzono pierwszy przetarg ustny ograniczony do właścicieli nieruchomości przyległych (właściciele działek ewidencyjnych nr 872/5 oraz 8255 w Mińsku Mazowieckim) na sprzedaż nieruchomości składającej się z niezabudowanej działki gruntu nr 872/7 o powierzchni 0,0062 ha, położonej przy ul. Topolowej w Mińsku Mazowieckim, stanowiąca własność Miasta Mińsk Mazowiecki zgodnie z księgą wieczystą.
Cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 115 620,00 zł, w tym podatek VAT.
W wyznaczonym terminie nie wpłynęła żadna wpłata wadium, w związku z tym zgodnie z art. 40 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2024 r., poz. 1145) przetarg zakończył się wynikiem negatywnym.
Informację niniejszą podaje się do publicznej wiadomości, poprzez zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki oraz poprzez wywieszenie w siedzibie tego Urzędu na okres 7 dni począwszy od 29.08.2024 r.
Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki
Marcin Jakubowski
Weekendowy rozkład jazdy 30.08. - 01.09.2024
Weekendowy rozkład jazdy to zestawienie wydarzeń kulturalnych, sportowych na najbliższy weekend. Zapraszamy do udziału! Do zobaczenia!
30.08 piątek
- 09:00-17:00 „Tytanomachia – wystawa multimedialna” / MZM / wystawa / bilety / MZM, ul. S. Okrzei 16
- 10:00-18:00 „Wystawa historyczna – o udziale dywizjonu „Jeleń” w Powstaniu Warszawskim” / MBP / wystawa / MBP, ul. Piłsudskiego 1a
31.08 sobota
- 08:00-14:00 „Wystawa historyczna – o udziale dywizjonu „Jeleń” w Powstaniu Warszawskim” / MBP / wystawa / MBP, ul. Piłsudskiego 1a
- 14:00-18:00 „Urodzinowy Piknik Czytelniczy” / MBP / skwer przy Placu Kilińskiego
- 20:00-23:00 „Silent Disco” / MDK / wakacyjna scena disco /wstęp wolny / taras MDK Mińsk Mazowiecki
01.09 niedziela
- 09:00 - 16:00 „Targ Janowy” / MZM / wstęp wolny / Plac Stary Rynek
- 13:00 Piknik sportowo-rekreacyjny „Biegusiem do Szkoły” / MOSiR Sp. z o.o. / wstęp wolny / Stadion Sportowy, ul. Budowlana 2A
- 12:00-16:00 „Tytanomachia – wystawa multimedialna” / MZM / wystawa / bilety / MZM, ul. S. Okrzei 16
15. edycja Koduj z Gigantami wystartowała
28 sierpnia 2024 r. - Giganci Programowania zapraszają na 15. edycję bezpłatnych warsztatów z programowania - Koduj z Gigantami. Już teraz każdy może zapisać swoje dziecko na zajęcia w ramach najnowszej odsłony wydarzenia. Tym razem tematem przewodnim jest hasło “Cyber Przygoda w świecie AI”.
O co chodzi w bezpłatnych warsztatach z programowania?
Głównym celem akcji jest wspieranie młodych ludzi, którzy pragną postawić pierwsze kroki w świecie programowania. Dodatkowo na zajęciach każdy z uczniów może liczyć na pomoc w zrozumieniu zasad działania cyfrowego świata oraz nauczyć się bezpiecznego i twórczego korzystania z nowych technologii. Każdy z warsztatów Koduj z Gigantami trwa półtorej godziny i pozwala uczestnikom nie tylko nauczyć się tworzenia własnych projektów, takich jak gry i aplikacje, ale także rozwinąć umiejętność pracy w grupie i logicznego myślenia.
W tej edycji przy wykorzystaniu nowoczesnych środowisk, wykwalifikowani trenerzy przygotowali serię zadań, które będą musiały zostać rozwiązane z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji. Zajęcia prowadzone są w małych grupach dziesięcioosobowych, a każdy uczeń może liczyć na indywidualną pomoc trenera. Dodatkowo podczas zajęć stacjonarnych uczestnicy otrzymują dostęp do własnego stanowiska pracy z komputerem.
Minecraft i sztuczna inteligencja
W tym roku, podczas 15. edycji Koduj z Gigantami, obchodzimy również piętnaste urodziny gry Minecraft! To fantastyczna wiadomość szczególnie dla młodszych uczestników, którzy razem z bohaterami takimi jak Steve i Alexa będą mogli stawiać swoje pierwsze kroki w programowaniu. Każdy z uczniów będzie miał szansę nauczyć się, jak ożywiać elementy z gry, a także tworzyć swoje pierwsze samodzielne projekty.
Na wszystkich uczestników czekają kursy dostosowane zarówno do wieku, jak i zainteresowań. Podczas warsztatów uczniowie poznają praktyczne zastosowania AI w projektach programistycznych. Dodatkowo zobaczą jak tworzyć inteligentne aplikacje, które potrafią analizować dane, rozpoznawać obrazy i głos, a także podejmować za nas decyzje.
Doskonalenie kompetencji cyfrowych kluczem do sukcesu, czyli dlaczego warto się zapisać?
W świecie zdominowanym przez technologię, kompetencje cyfrowe stają się bardzo istotnym elementem edukacji. Zdobycie umiejętności na wczesnym etapie edukacji daje dzieciom i młodzieży większą elastyczność w doborze dalszych zainteresowań. Dodatkowo poprzez nauczanie programowania, uczestnicy warsztatów rozwijają umiejętności rozwiązywania problemów, komunikowania się, współpracowania z innymi, a także wykonywania zadań w sposób kreatywny i - co ważne w cyfrowym świecie zagrożeń - etyczny.
Piętnastą edycję warsztatów postanowiliśmy poprowadzić wokół tematyki sztucznej inteligencji. Chcemy w ten sposób pokazać, że wierzymy w rozwój AI i zależy nam, aby nasi podopieczni byli na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami w tej dziedzinie i korzystali z niej bezpiecznie. - powiedział Dawid Leśniakiewicz prezes spółki Giganci Programowania.
Zajęcia dostępne stacjonarnie w placówkach edukacyjnych Giganci Programowania
Warsztaty stacjonarne odbędą się w dniach 5,6,7,8 oraz 12,13,14,15 września 2024 r. Będą one prowadzone w godzinach 9:00-19:00 Wszystkie dostępne kursy zostały zaplanowane i dostosowane przez doświadczonych trenerów do wieku uczestników, którzy mogą wybrać zajęcia spośród poniższych paneli tematycznych:
6-9 lat
- Zajęcia z wykorzystaniem środowiska Scratch
- Zajęcia z wykorzystaniem Minecraft Education
10-12 lat
- Zajęcia z wykorzystaniem środowiska Scratch
- Zajęcia z wykorzystaniem Minecraft Education
- Zajęcia z wykorzystaniem App Inventor
13-18 lat
- Zajęcia z wykorzystaniem języka programowania C#
- Zajęcia z wykorzystaniem języka programowania Python
Zapisy na warsztaty odbywają się pod numerem 669-555-990 oraz poprzez formularz zapisowy znajdujący się na stronie internetowej www.kodujzgigantami.pl (należy wybrać warsztaty stacjonarne, a następnie miasto)
Patronami honorowymi wydarzenia są: Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Minister Edukacji Narodowej. Ogólnopolski patronat medialny objęli: CD-Action, CD-Action Family, Czas Dzieci, Do Rzeczy, Komputer Świat oraz My Company Polska.
Giganci Programowania to największa w Polsce szkoła programowania dla dzieci i młodzieży. Dwa razy w roku organizujemy darmowe warsztaty Koduj z Gigantami, w których do tej pory udział wzięło ponad 100 tys. osób. Jesteśmy również inicjatorem konkursu Gigathon. W naszych działaniach wspiera nas grono pedagogów, posiadających szerokie kompetencje i doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.
mat. Maciej Klocek Technologic Bee
Spotkania tenisowe
5-7 lipca 2024 roku na litewskich kortach w Telsiai odbył się turniej tenisa ziemnego pomiędzy Mińsko Mazowieckim Towarzystwem Tenisowym a Klubem Impulsas. Spotkanie to uczciło dwudziestolecie współpracy obu klubów. Po zaciętych rozgrywkach zakończonych remisem 10 do 10, uczestnicy wzięli udział w uroczystej gali. Wówczas Prezes MMTT, Jacek Żbikowski, wręczył gospodarzom upominki ufundowane przez burmistrza Marcina Jakubowskiego.
Kolejny rozdział tej sportowej przyjaźni napisany zostanie w przyszłym roku, kiedy to tenisowe zmagania przeniosą się do Mińska Mazowieckiego.
Nowi nauczyciele mianowani
27 sierpnia 2024 r. dwudziestu czterech nauczycieli odebrało akty nadania stopnia awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
Warunkiem nadania stopnia nauczyciela mianowanego nauczycielowi kontraktowemu jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji, odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego oraz zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną. Akty nadania nauczyciele otrzymali z rąk burmistrza Marcina Jakubowskiego. Przy nadawaniu stopnia nauczyciela mianowanego nauczyciele składali ślubowanie: „Ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Tak mi dopomóż Bóg”. W tym roku awans zawodowy na nauczyciela mianowanego otrzymali: Magdalena Gołda z ZSP1, Żaneta Karwowska z ZSP1, Marta Niedźwiedzka z ZSP1, Magdalena Krzyżowska z ZSP1, Katarzyna Słowik-Siwicka z SP3, Monika Dorosz z PM6, Marcin Sokołowski z SP3, Iwona Gawryś z SP3, Elwira Królak z ZSP1, Katarzyna Dębowska-Korkuć z SP5, Martyna Posiewka z PM5, Anna Jaworska z SP1, Klaudia Baj z SP4, Joanna Kryczka z SP4, Monika Mazur-Ryś z SP4, Sylwia Rosa z PM4, Katarzyna Rosłoń z SP3, Bogumiła Borzęcka-Gołoś z SP3, Małgorzata Drzazga z SP3, Ilona Kasak z SP3, Aleksandra Pieniak-Gołębiowska z SP4, Milena Gniado z SP3, Aneta Ciarkowska z SP6, Sylwia Osica z SP1.
Nauczycielom gratulujemy i życzymy spełnienia zawodowych planów. Dziękujemy za codzienne zaangażowanie oraz pracę na rzecz naszej lokalnej społeczności.
Zmiany na stanowisku dyrektora Przedszkola Miejskiego Nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Mińsku Mazowieckim
27 sierpnia 2024r. pani Anna Jagiełło- Zamojska otrzymała z rąk Marcina Jakubowskiego Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki powołanie na stanowisko dyrektora Przedszkola Miejskiego Nr 1 oraz pełnomocnictwo do prowadzenia działalności placówki. Zarządzenie w sprawie powierzenia stanowiska zostało wydane 26 sierpnia 2024 r.
Spotkanie w gronie nauczycieli i dyrektorów szkół miejskich oraz przedszkoli było także okazją do podziękowania pani Annie Perzanowskiej, która po wielu latach oddanej pracy na stanowisku dyrektora Przedszkola Miejskiego nr 1, przeszła na zasłużoną emeryturę. Na nowy etap życia życzymy zdrowia, pogody ducha, czasu na odpoczynek i realizację osobistych pasji.
Nowa droga
W ramach instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego wybudowano nową drogę od ul. Aureliusza Chróścielewskiego do ul. Kołbielskiej.
Wartość udzielonej dotacji to 4 000 000 zł
Wartość robót budowlanych: 7 636 014,96 zł brutto
Termin wykonania: 29.08.2023 r. – 02.07.2024 r.
W ramach inwestycji wybudowano drogę klasy L o długości ok. 750 m, łączącą dwa ciągi komunikacyjne: drogę powiatową z drogą gminną od ul. Aureliusza Chróścielewskiego do ul. Kołbielskiej. W ramach zadania wykonano sieć kanalizacji deszczowej wraz z drenażem, jezdnię z betonu asfaltowego, chodniki z betonowej kostki fazowej, ścieżkę rowerową z betonu asfaltowego, sieć oświetlenia ulicznego, oznakowanie poziome i pionowe.
Rozpoczęcie przez miasto działań inwestycyjnych w tym obszarze przyniesie zarówno korzyści społeczne jak i poprawi wizerunek tej okolicy wśród mieszkańców, turystów i inwestorów. Nowa lokalna infrastruktura techniczna posłuży zarówno wspieraniu działalności gospodarczej, jak i umożliwi zaspokojenie potrzeb społeczności lokalnej w zakresie dostaw mediów, utrzymania czystości czy dostępu do lokalnej komunikacji i istniejącej sieci drogowej.
Remonty w mieście
Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Mińsku Mazowieckim Sp. z o.o. zakończył remont nawierzchni jezdni ulicy Mieszka I polegający na wymianie istniejącej nawierzchni jezdni z trylinki betonowej na kostkę brukową betonową gr. 8cm wraz z wymianą podbudowy i krawężnika betonowego. W obrębie przejścia dla pieszych ułożono płytki betonowe koloru żółtego z wypustkami dla niewidomych.
Rozpoczęto remont nawierzchni ulicy J. Heweliusza polegający na ułożeniu nowej nawierzchni jezdni z betonowej kostki brukowej wraz z ułożeniem nowej podbudowy. Przewidywany termin zakończenia prac w drugiej połowie września. W późniejszym terminie zostaną rozpoczęte prace związane z wykonaniem remontu chodnika na ulicy Kopernika na odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Jana Pawła II oraz rewitalizacja terenu przy Wieży Ciśnień.
Budowa Centrum Sportów Miejskich w Mińsku Mazowieckim
W sierpniu 2024 r. zakończono prace związane z budową Centrum Sportów Miejskich przy ul. Budowlanej.
W ramach inwestycji wykonano betonowy, monolityczny skatepark złożony z czterech stref: street, fly, pump i kids oraz strefy flowpark z urządzeniami do ćwiczeń z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała, budowę elementów małej architektury: betonowych siedzisk, ławki wyposażonej w moduł do ładowania urządzeń elektronicznych, koszy na śmieci, stojaków na rowery, stacji naprawczych dla rowerów, tablic z regulaminem użytkowania obiektu, a także zdroju wody pitnej, modułowej i samoobsługowej toalety, boiska o nawierzchni asfaltowej przeznaczonego do gry w streetball (rekreacyjna odmiana gry w koszykówkę). Boisko stanowić będzie równocześnie plac do ćwiczeń i musztry dla klas o profilu wojskowym w ZS nr 1.
Poszczególne strefy połączone zostały poprzez nowe utwardzenia piesze, wykonane z kostki betonowej bezfazowej w kolorze jasno- i ciemnoszarym.
Z uwagi na znaczną różnicę wysokości w terenie wykonano schody terenowe oraz pochylnię terenową, umożliwiającą dostęp do wszystkich elementów zagospodarowania osobom z niepełnosprawnościami.
Obiekt został wyposażony w oświetlenie parkowe oraz sportowe. Teren został objęty monitoringiem wizyjnym połączonym z centrum monitoringu Straży Miejskiej.
Woda opadowa i roztopowa będzie odprowadzana poprzez instalację kanalizacji deszczowej do zbiornika retencyjnego, a dalej, do pobliskiej rzeki Srebrnej oraz powierzchniowo na przyległe tereny zielone.
Wykonawcą robót budowlanych realizowanych od 6 lutego 2023 r. do 6 sierpnia 2024 r. wyłonionym w postępowaniu przetargowym było konsorcjum firm: Ziel – Bud Wojciech Rukat z Warszawy i Techramps Sp. z o.o. Spółka komandytowa z Krakowa.
Wartość wykonanych robót budowlanych wyniosła: 10 133 888,74 zł
Dokumentacja projektowa budowy Centrum Sportów Miejskich została opracowana przez firmę SLO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa z siedzibą w miejscowości Krzysztoforzyce. Koszt opracowania dokumentacji – 97 170 zł brutto.
Nadzór inwestorski we wszystkich branżach nad przebiegiem realizacji inwestycji sprawowała firma BIKSBIT Spółka z o.o. z Warszawy. Koszt świadczonego nadzoru – 129 150 zł brutto.
Wybudowany w sąsiedztwie stadionu MOSIR obiekt stanowi naturalne uzupełnienie istniejącego kompleksu sportowego i będzie służył do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
Inwestycja została dofinansowana ze środków budżetu województwa mazowieckiego w ramach instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego w wysokości 3 960 000,00 zł.
Nowe instalacje
14.08.2024 r. zakończono i odebrano od wykonawcy roboty budowlano-montażowe o wartości 284 669,73 zł brutto związane z wykonaniem i podłączeniem do sieci gazowej wewnętrznych instalacji gazowych centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w 10 lokalach mieszkalnych w budynku komunalnym przy ul. Kołowej 29. Zamontowano także wiszące kondensacyjne dwufunkcyjne kotły gazowe i kuchnie gazowe.
Ta inwestycja oznacza, że będzie mniej zanieczyszczeń powietrza w tej okolicy.
Wykonawcą robót wyłonionym w postępowaniu przetargowym była firma Trak Instal Sp. z o. o. z Warszawy. Nadzór inwestorski nad przebiegiem robót budowlanych i montażowych sprawował p. Ireneusz Nowicki z Siedlec. Koszt świadczonego nadzoru 5 400 zł brutto.
„Zadanie pn. Zmiana systemu ogrzewania w lokalach mieszkalnych w mieście Mińsk Mazowiecki” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa „Mazowieckiego”
W związku z oszczędnościami w wydatkowaniu środków finansowych, w ramach otrzymanego dofinansowania planowane jest w miesiącach wrzesień /październik 2024 r. wykonanie wewnętrznych instalacji gazowych centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej wraz z montażem wiszących kondensacyjnych dwufunkcyjnych kotłów gazowych i kuchni gazowych w 6 lokalach mieszkalnych budynku komunalnego przy ul. Żwirowej 3.
82. Rocznica zagłady Żydów
Pamięć łączy ze zmarłymi i z żywymi. I choć przeszłości nie zmienimy, możemy dbać o teraźniejszość i przyszłość.
21 sierpnia 1942 r. Niemcy zamordowali ok. 1 300 żydowskich mieszkańców Mińska Mazowieckiego, a ok. 5 000 wywieźli transportem do miejsca zagłady - do Treblinki.
Upamiętniliśmy tamto wydarzenie, jak co roku spotykając się na cmentarzu, tym razem w deszczu. Byliśmy: mieszkańcy miasta, potomkowie i goście spoza Mińska Mazowieckiego. W przestrzeni cmentarza, o którym opowiedziała Ewa Borkowska, wybrzmiały imiona i nazwiska zmarłych współobywateli miasta.
„Żydzi ginęli dlatego, że byli Żydami. Nieważne, jakimi byli ludźmi, ich los zdeterminowało imię. Dlatego Aron, Lejb, Sara, Dawid, Estera, Rebeka skazani zostali na Zagładę." - powiedziała podczas wczorajszej rocznicy Katarzyna Łaziuk, zastępczyni burmistrza i współorganizatorka obchodów
To także o nich pisała Wisława Szymborska w wierszu "Jeszcze " . W imieniu społeczników wystąpiła Katarzyna Łaziuk, głos zabrał burmistrz miasta Marcin Jakubowski i posłanka Katarzyna Piekarska, która wspomniała także bliską jej osobę Apolonię Chmielewską, Sprawiedliwą wśród Narodów Świata.
Na cmentarzu zabrzmiała żydowska modlitwa za zmarłych.
W MDK Mińsk Mazowiecki odbył się także koncert "Żydowska ulica" Izabeli Szafrańskiej.
mat. Bliscy i Oddaleni
Międzynarodowy Dzień Młodzieży
Już po raz trzeci we współpracy z Centrum Młodzieżowym Międzyczas współorganizowaliśmy Festiwal Młodzieżowy w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Młodzieży!
Tegoroczna edycja festiwalu - "SPOTKANIE Z MŁODOŚCIĄ" pod hasłem: "Bo Oni są architektami przyszłości" odbyła się w letnie popołudnie 9 sierpnia w amfiteatrze MDK.
W mobilnym Punkcie EUROPE DIRECT Mińsk Mazowiecki w kontekście 20 rocznicy przystąpienia Polski do UE rozmawialiśmy o: strategii UE na rzecz młodzieży, europejskich celach młodzieżowych, inicjatywach UE na rzecz młodzieży, wartościach europejskich.
Odwiedzający nas uczestnicy sprawdzali swoją wiedzę na temat celów młodzieżowych UE, rozwiązując quiz tematyczny. Mogli też wypowiedzieć się i/lub wyrazić artystycznie na temat najważniejszych dla siebie wartości UE, kolorując fragment publikacji "POKOLORUJ WARTOŚCI Unii Europejskiej".
Ponadto, w naszym mobilnym punkcie czekały publikacje KE oraz gadżety promujące #20latPLwUE.
Dziękujemy wszystkim, a w szczególności młodzieży - bo to było Wasze święto - za zainteresowanie i aktywność!
Międzynarodowy Dzień Młodzieży (ang. International Youth Day = IYD) – to święto obchodzone corocznie 12 sierpnia. Zostało ustanowione 17 grudnia 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na wniosek Światowej Konferencji Ministrów Odpowiedzialnych za Sprawy Młodzieży.
Obchody święta są inicjatywą należącą do Światowego Programu Działań na Rzecz Młodzieży (ang. World Programme of Action for Youth).
Międzynarodowy Dzień Młodzieży stanowi ważną platformę służącą podnoszeniu świadomości na temat wyzwań i problemów, z jakimi borykają się młodzi ludzie na całym świecie m.in. bezrobocie, brak wykształcenia czy wykluczenie społeczne. Dzień ten podkreśla także pozytywny wkład, jaki wnoszą do społeczeństwa - zaangażowanie w służbę społeczną, innowacje, przedsiębiorczość i przywództwo.
Obchody zachęcają młodzież do udziału w procesach decyzyjnych na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym, a także do wymiany poglądów, przedstawianie władzom pomysłów i sugestii rozwiązań dotyczących młodzieży w danym kraju. Podkreślają znaczenie dawania młodym ludziom głosu w politykach i programach, które wpływają na ich życie i przyszłość.
Festiwal Młodzieżowy "Spotkanie z Młodością"
9 sierpnia odbyła się już trzecia edycja Festiwalu Młodzieżowego pod tytułem "Spotkanie z Młodością" I znowu zgromadziliśmy mińską młodzież oraz lokalną społeczność na pełnym energii wydarzeniu. Festiwal od trzech lat organizuje Centrum Młodzieżowe Międzyczas.
Tegoroczny program był bogaty w atrakcje, a szczególnie w animacje prowadzone przez młodych wolontariuszy, które wciągnęły uczestników w dynamiczne zabawy i gry. Niezwykły pokaz Szymona Ziemickiego z Roll&Skate przyciągnął uwagę miłośników sportów ekstremalnych, a prezentacje strażaków dostarczyły zarówno emocji, jak i praktycznej wiedzy o bezpieczeństwie. Były tańce, malowanie twarzy i dużo kreatywnych animacji ruchowych i artystycznych.
W trakcie wydarzenia swoje działania zaprezentowały również liczne instytucje i organizacje wspierające młodzież, tworząc inspirującą przestrzeń do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę i zapraszamy do udziału w kolejnych aktywnościach organizowanych przez Centrum Młodzieżowe Międzyczas.
Wernisaż Anny Kutery
Anna Kutera, której prace 4 sierpnia miały swój wernisaż w naszym muzeum, jest osobą uważną na świat i ludzi, a jej wrażliwość zachwyca. Dziś mogliśmy się o tym przekonać, uczestnicząc w wernisażu „TYTANOMACHIA”. Poznaliśmy, czym jest sztuka konceptualna, której zadaniem jest nas otworzyć na wiedzę o społecznych zagrożeniach współczesności. Słuchaliśmy o ryzykach, jakie niesie ze sobą obecna rzeczywistość.
Sztuka Anny Kutery porusza m.in. tematykę bezdomności, kreowania trendów i wizji świata przez media, naszej relacji z naturą i ze zwierzętami, a także szeroko pojętego feminizmu. Jesteśmy wdzięczni Artystce za tak bogaty przekaz.
Roztańczeni i radośni
„Jak nie my, to kto?” to grupa zapaleńców z Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy tańczą, śpiewają i chcą się zestarzeć na scenie. Mówią o sobie, że chce im się chcieć i tym porywają ludzi. Właśnie wrócili z Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów, z którego przywieźli II nagrodę w kategorii taniec oraz wyróżnienie w kategorii śpiew.
Podczas Europejskiego Dnia Seniora, który będziemy obchodzić w październiku, seniorzy i seniorki wystąpią na scenie MDK Mińsk Mazowiecki. To dla nich ważne, by zaprezentować się mieszkańcom naszego miasta.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Czytamy komiksy!
Czy wiedzieliście, że 28 sierpnia to Dzień Publicznego Czytania Komiksów? Z tej okazji zaprosiliśmy mińską społeczność do wspólnej lektury na skwerze przy fontannie. Nad wyborem komiksu nie trzeba było się zastanawiać - mamy w gronie mińszczan artystę w dziedzinie komiksu i to właśnie jego, Wojciecha "Cihego" Cichonia zaprosiliśmy do wspólnego czytania. Wraz z autorem czytał także burmistrz Marcin Jakubowski. Przenieśliśmy się w świat historii naszego miasta, a lektorzy wykazali się nie lada talentem improwizatorskim.
Z pewnością Dzień Publicznego Czytania Komiksów znajdzie się w naszym miejskim kalendarzu.
Kontakt
Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki ul. Konstytucji 3 Maja 1 05-300 Mińsk Mazowiecki tel. +48 25 759 53 00, 11 fax +48 25 758 40 25 e-mail boi@umminskmaz.pl www.minsk-maz.pl |
Pracujemy: Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
|
Portal Usług Elektronicznych: https://e-minskmaz.pl
Informacja o sposobach komunikacji - kliknij