Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI STYCZEŃ 2025

Bezpłatna cyfrowa mammografia LUX MED

LUX MED Diagnostyka zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne w technologii cyfrowej w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ. Mobilna pracownia będzie przyjmowała w Mińsku Mazowieckim 10 stycznia przy markecie Kaufland, ul. Konstantego Rudzkiego 13. 

Badania można wykonać w dowolnej lokalizacji, niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego. Z badań mogą skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat ( przy określaniu wieku bierzemy pod uwagę rok urodzenia):

  • co 24 miesiące, jeśli nie miały zdiagnozowanej wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej w piersi
  • co 12 miesięcy, jeśli zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu
  • co 12 miesięcy, jeśli po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi  pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) 

! W programie nie mogą brać udziału kobiety objęte „Opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” lub „Kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”. 

Szczególnie zachęcamy kobiety urodzone w 1980 roku, które po raz pierwszy w 2025 roku będą mogły wykonać mammografię w programie. Przypominamy też, że do końca 2025 roku po raz ostatni bez skierowania badanie będą mogły wykonać osoby urodzone w 1951 roku. 

Rejestracja pod nr tel. 22 880 90 80 (*3) 

W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD  z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Prosimy o stawienie się na badanie w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

Badania w bliskiej okolicy:

  • Sulejówek  – 15 stycznia przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Świętochowskiego 15
  • Halinów  – 16 stycznia przy Aptece, ul. Jana Pawła II 24

Dlaczego warto: 

Rak Piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet i stanowi około 20 % wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród Polek. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, a najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi jest mammografia. Systematyczne badania mammograficzne w programie pozwalają wykryć nawet niewielkie zmiany chorobowe wielkości ziarenka pieprzu, które nie są wyczuwalne podczas samokontroli piersi. Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal całkowitą gwarancję powrotu do zdrowia. 

W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia, a dzięki stałemu monitoringowi usprawnia kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspiesza ewentualne konieczne leczenie.

Więcej informacji na temat mammografii, Programu Profilaktyki Raka Piersi i innych badaniach z zakresu diagnostyki obrazowej znajdziecie Państwo na stronie https://www.luxmed.pl 

mat. LUX MED Diagnostyka

  • Uśmiechnięte dwie kobiety. Młodsza i starsza, ubrane na jasno patrzą na siebie. Na dole na jasnym tle kolorowe informacje

Wróbel - bezdyskusyjne spotkanie filmowe w MDK

Remek Wróbel to listonosz i zapalony piłkarz amatorskiej drużyny. Dobiega czterdziestki, wiedzie życie kawalera. Z pasją studiuje encyklopedię, ćwicząc swoją nadzwyczajną pamięć. Poza obrotnym, prowadzącym szemrane interesy, przyjacielem Pedrem nie ma na świecie nikogo bliskiego. I dobrze mu z tym.

Pewnego dnia wszystko się zmienia – jego poukładane życie wywraca się do góry nogami, do tego niespodziewanie pojawiają się w nim nowa, wygadana sąsiadka Marzenka i dziadek, którego do tej pory nie znał. Remek będzie musiał się nauczyć, jak zrobić lemoniadę, gdy życie daje ci cytryny.
Reżyseria: Tomasz Gąssowski
Gatunek: komedia/dramat
Czas: 105 min.

BILETY 20 zł

  • 469484508_975421101297602_3466164579870027817_n

Król Maciuś - spektakl dla dzieci w MDK

Spektakl opowiada historię chłopca, który musi zmierzyć się z nie lada zadaniem.  

W wieku 10 lat zostaje prawdziwym Królem, a od jego rządów zależą odtąd losy wszystkich obywateli. Tych dużych i tych małych. Trudne zadanie, nieprawdaż ?! Mało powiedziane! Przecież król podejmuje decyzje, a za decyzje podobno trzeba być odpowiedzialnym. Każda z nich niesie jakieś konsekwencje, nie tylko dla nas ale i dla innych. Uff. Domyślacie się pewnie, że nasz bohater wpadnie w nie lada tarapaty...

Czy pomoże mu Felek - chłopak z podwórka, czy zarozumiali ministrowie? Pomoc się przyda na pewno, bo media donoszą, że rządzący po sąsiedzku Król chętnie rozszerzyłby swoje terytorium o Państwo Maciusia. A może będzie mógł liczyć na waszą pomoc drodzy widzowie?
Spektakl na motywach książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy.

BILETY 30 zł

  • 469096475_975424604630585_5750963190905947911_n

Skąd nasz ród? Warsztaty genealogiczne w MDK

Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim zaprasza 16 i 30 stycznia o godzinie 18:30 na warsztaty genealogiczne "Skąd nasz ród?".

Przyjdź i poznaj historię własnej rodziny. Pomożemy Ci w korzystaniu z zasobów różnych archiwów, w tym z opublikowanych w internecie metryk parafialnych.

Spotkanie prowadzi dr Andrzej Nowik.

Bilet 15 zł - do kupienia przed warsztatami oraz online

Szczegóły: Skąd nasz ród? Warsztaty genealogiczne

  • Po lewej w kole stare zdjęcia. Po prawej na białym tle informacje

VI szaradziarskie mistrzostwa Mińska Mazowieckiego

Nie od dziś wiadomo, że łamigłówki i gry logiczne pomagają usprawnić funkcjonowanie mózgu. Okazuje się jednak, że najbardziej pozytywny wpływ na ten organ ma rozwiązywanie krzyżówek.   

Wszystkich pasjonatów umysłowych rozrywek zapraszamy na VI szaradziarskie mistrzostwa Mińska Mazowieckiego!

25 stycznia o godzinie 11:00 sala baletowa MDK Mińsk Mazowiecki (II piętro).

Zapraszamy szaradzistów z całej Polski - bez ograniczeń wiekowych. Zgłoszenia prosimy przesyłać do 𝟭𝟳 𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝗶𝗮, drogą mailową na adres: promocja@mdkmm.pl

Ilość miejsc: ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Organizator: Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim
Współorganizator: Miejski Klub Szaradzistów „Kon-tiki” Józefów

  • Po lewej w kole czarno-białe kratki. na białej kratce oparty ołówek. Po prawej na jasnym tle informacje

Co nam w duszy gra? - koncert w MDK

„Co nam w duszy gra?”, czyli młodzi, zdolni uczestnicy zajęć wokalnych zaprezentują swoje umiejętności w wybranym przez siebie repertuarze.

Nad całością czuwa instruktor warsztatów Marcin Błądziński, uczestnik takich programów jak Bitwa na głosy czy Szansa na Sukces.

Zapraszamy! Wstęp wolny.

  • Po lewej w kole na niebieskim tle śpiewa kobieta. Po prawej na jasnym tle informacje

Król Maciuś - spektakl dla dzieci w MDK

12 stycznia o godzinie 16:00 Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim zaprasza na spektakl dla dzieci pt. "Król maciuś" w wykonaniu O! Teatr.

Spektakl opowiada historię chłopca, który musi zmierzyć się z nie lada zadaniem.  

W wieku 10 lat zostaje prawdziwym Królem, a od jego rządów zależą odtąd losy wszystkich obywateli. Tych dużych i tych małych. Trudne zadanie, nieprawdaż ?! Mało powiedziane! Przecież król podejmuje decyzje, a za decyzje podobno trzeba być odpowiedzialnym. Każda z nich niesie jakieś konsekwencje, nie tylko dla nas ale i dla innych. Uff. Domyślacie się pewnie, że nasz bohater wpadnie w nie lada tarapaty...

Czy pomoże mu Felek - chłopak z podwórka, czy zarozumiali ministrowie? Pomoc się przyda na pewno, bo media donoszą, że rządzący po sąsiedzku Król chętnie rozszerzyłby swoje terytorium o Państwo Maciusia. A może będzie mógł liczyć na waszą pomoc drodzy widzowie?

Spektakl na motywach książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy.

BILETY  30 zł

  • Po lewej w kole kukiełka króla w żółtych butkach i koronie. Po prawej na jasnym tle informacje

Tango - warsztaty w MDK

19 stycznia w godzinach 12:00 - 15:00 zapraszamy na pierwszy w nowym roku, warsztat tanga argentyńskiego w MDK Mińsk Mazowiecki!

Caminata to bezdyskusyjny fundament tanga argentyńskiego. Prowadzenie, podążanie, abrazo, wzajemna energia, muzykalność, praca stopy. Chodzenie równoległe i krzyżowe. To część naszego warsztatu, której nie da się pominąć, jeśli marzymy o pięknym tangu. To sztuka, którą rozwijamy przez całą naszą tangową podróż. Caminaty nigdy za dużo!

Na warsztat zapraszamy w parach.

Niezależnie od tego czy zaczynacie dopiero uczyć się tanga czy tańczycie od lat, warsztat będzie dla Was!

Zajęcia poprowadzą pasjonaci tanga: Sylwia Jarek-Jaworska i Marcin Świstak.
Autorzy inicjatywy kulturalnej Energia Tanga https://www.facebook.com/kulturaenergiatanga

BILETY 80 zł

  • Po lewej w kole kobieta i mężczyzna przytuleni w tańcu. Po prawej na jasnym tle informacje

Styczeń w MDK

W styczniu Miejski Dom Kultury zaprasza na:

  • 4.01 (sobota), godzina 18:00 - Wróbel / bezdyskusyjne spotkanie filmowe / reż. Tomasz Gąssowski / komedia/dramat / bilet: 20 zł
  • 12.01 (niedziela) godzina 16:00 - Król Maciuś / spektakl dla dzieci / Teatr w pałacu / O! Teatr / bilet: 30 zł
  • 16.01 (czwartek), godzina 18:30 - Skąd nasz ród? / warsztaty genealogiczne / dr Andrzej Nowik / bilet: 15 zł
  • 19.01 (niedziela), godzina 12:00 - 15:00 - Tango / warsztaty / Caminata - Seminarium / Sylwia Jarek-Jaworska, Marcin Świstak / Energia Tanga / bilet: 80 zł/osoba
  • 20.01 (poniedziałek)
    • godzina 9:30 - Gordon i Paddy / edukacja młode horyzonty / projekcja dla przedszkoli / zapisy
    • godzina 11:30 - Szybcy i Śnieżni / edukacja młode horyzonty / projekcja dla uczniów szkół podstawowych klasy 1-3 / zapisy
  • 21.01 (wtorek), godzina 9:30 - Sea Sparkle / edukacja młode horyzonty / projekcja dla uczniów szkół podstawowych klasy 4-6 / zapisy
  • 22.01 (środa), godzina 10:00 - Dziennik z podróży / edukacja młode horyzonty / projekcja dla uczniów szkół ponadpodstawowych / zapisy
  • 24.01 (piątek), godzina 18;00 - Co nam w duszy gra? / koncert multimedialny / uczniowie warsztatów wokalnych MDK / opiekun: Marcin Błądziński / wstęp wolny
  • 25.01 (sobota), godzina 11:00 VI SZARADZIARSKIE MISTRZOSTWA MIŃSKA MAZOWIECKIEGO / zgloszenia do 17 stycznia na e-mail: promocja@mdkmm.pl / zapisy
  • 26.01 (niedziela) - Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Szczegóły na: Sztab WOŚP Mińsk Mazowiecki / wstep wolny
  • 30.01 (czwartek), godzina 18:30 - Skąd nasz ród? / warsztaty genealogiczne / dr Andrzej Nowik / bilet: 15 zł

Projekcje dla szkół i przedszkoli w ramach Edukacja Młode Horyzonty. Zapisy
Wszystkie wydarzenia
BILETY

  • Na jasnym tle harmonogram wydarzeń

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke dla kl. II-IV SP

8 stycznia (środa) o 11:00 ponownie będziemy gościć w Mińsku Mazowieckim naszą Gwiazdę Alei Gwiazd Literatury – Grzegorza Kasdepke!

Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła zorganizować kolejne spotkanie z gwiazdą tym razem w gościnnych progach sali koncertowej Miejskiej Szkoły Artystycznej I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały.

Na spotkanie z Autorem zapraszamy uczniów klas II-IV szkół podstawowych.

Zapisy klas w Oddziale dla Dzieci: 25 740 50 87

  • 470148267_1010884384406831_7380697181461608111_n

Wernisaż wystawy fotografii "Okna i drzwi"

Biblioteka Pedagogiczna oraz Andrzej Czyżewski mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy fotografii "Okna i drzwi", który odbędzie się 11 stycznia, godz. 13.00, w Galerii biblioteki (II piętro).

Andrzej Czyżewski - rocznik 64, mieszkaniec Mińska Mazowieckiego. Od 10 lat zajmuje się fotografią amatorską. W poszukiwaniu interesujących miejsc przemierza Mińsk i okolice. Interesują go okoliczne kapliczki, krajobrazy, stare pomniki, pomniki przyrody. Kilka lat temu założył stronę na facebooku ,,Barwy Mińska Andrzej Czyżewski", na której zamieszcza relacje fotograficzne z wydarzeń związanych z miastem, zdjęcia interesujących obiektów i przyrody.

Andrzej Czyżewski dokumentuje codzienność, w swoich zdjęciach pokazuje piękno przemijającej architektury drewnianej, która odchodzi
w niepamięć, ale równocześnie fotografuje architekturę nowoczesną, nowe zmieniające oblicze naszego miasta.
Wystawa zdjęć nosi tytuł „Okno i drzwi". Pokazane są na niej fragmenty domów z Mińska Mazowieckiego i niedalekiej okolicy.

Na szczególną uwagę zasługują fotografie:

  • "Jesienne mostki w Parku Dernałowiczów",
  • "Stare grusze na miedzy",
  • "Zaćmienie słońca".
  • Andrzej Czyzewski Katalog-1
  • Andrzej Czyzewski katalog-2

Warsztaty dla rodzin i bliskich osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego

14 stycznia 2025 r. w godz. 16.00 - 20.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędą się warsztaty dla rodzin i bliskich osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego!

Twój bliski doświadczył/doświadcza kryzysu psychicznego? Trudno mu wrócić po nim do codziennego funkcjonowania? Nie wiesz jak mu pomóc? Jak do niego dotrzeć? Chcesz posłuchać osób, które mają kryzys "za sobą"? Co im pomogło powrócić do funkcjonowania w życiu rodzinnym, zawodowym, społecznym?

Mieszkasz na terenie Regionu Warszawskiego Stołecznego?

Jeśli tak jest, to zapraszamy serdecznie na "Warsztaty antystygmatyzacyjne "Razem wbrew stereotypom" dla rodzin i bliskich osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.
Ich wyjątkowość polega na tym, że prowadzą je Edukatorzy Fundacja Efkropka, czyli osoby, które mają własne doświadczenie kryzysu psychicznego. Podczas interaktywnych warsztatów m.in: dzielą się historiami z okresu chorowania oraz własnej drogi do zdrowienia. Towarzyszy im ekspert przez wiedzę (psycholog/psychoterapeuta/psychiatra).

Więcej o Edukatorach eFkropki

Więcej o naszych warsztatach

Zgłoszenia przyjmujemy przez formularz

Wszystkie działania są bezpłatne dla uczestników. Zadanie publiczne jest dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Więcej o projekcie

Projekt skierowany jest do mieszkańców Regionu Warszawskiego Stołecznego, a więc powiatów: wołomińskiego, grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego oraz Warszawy.

Warsztaty są częścią projektu pt. "Wsparcie osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych z Regionu Stołecznego Warszawskiego przez Fundację eFkropka" realizowanego w ramachzadania publicznego "Działalność na rzecz poprawy dobrostanu osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego" zgodnie z umową nr. 32/MCPS/04/2024/B/PSP z dnia 24.04.2024 r.

Projekt realizowany będzie w okresie od września 2024 r. do listopada 2026 r.

  • g

Spis powszechny mazowieckich organizacji

Federacja Mazowia prowadzi obecnie badanie organizacji pozarządowych w województwie mazowieckim pod nazwą „Spis powszechny mazowieckich organizacji”. 

Zależy nam, by zobaczyć, jak faktycznie wygląda sektor pozarządowy w województwie, dlatego na wzór „Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań” prowadzimy „Spis powszechny mazowieckich organizacji”. Badanie jest finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, a raport podsumowujący będzie dostępny w lutym 2025 na stronie www.federacjamazowia.org.pl

Ankieta znajduje się pod adresem - ankieta

Zapraszamy! Stwórzmy razem obraz mazowieckiego trzeciego sektora! Bez Waszych doświadczeń nie będzie to możliwe!

I Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świąteczno-Noworocznych "Serca Ludzkie Się Radują"

27–30 stycznia 2025 r. wraz ze Stowarzyszeniem "Lira" zapraszamy na I Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świąteczno-Noworocznych "Serca Ludzkie Się Radują"!

Finał Wojewódzki Festiwalu odbędzie się 30 stycznia w Sali Koncertowej Miejskiej Szkoły Artystycznej przy ul. Jana Pawła II 23.

KATEGORIE KONKURSOWE:

  • Przedszkola
  • Szkoły podstawowe (klasy I-III, IV-VI, VII-VIII)
  • Szkoły ponadpodstawowe
  • Rodziny i dorośli
  • Seniorzy, Uniwersytety III Wieku, Kluby Seniora

Każdy uczestnik otrzyma pamiątki ufundowane przez Organizatorów i Darczyńców Festiwalu.

WAŻNE DATY:

  • Zgłoszenia przyjmowane od 2 do 22 stycznia 2025 r. na stronie www.fundacjalira.pl (zakładka Festiwal).

Festiwal odbywa się pod Patronatem Burmistrza Miasta Marcina Jakubowskiego, a organizatorami są Stowarzyszenie Ekosystem-Dziedzictwo Natury oraz Fundacja Rozwoju Kultury im. Konstantego Ryszarda Domagały "LIRA".

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników świątecznej muzyki – wspólnie poczujmy radość i ciepło płynące z kolędowania! 

  • Plakat kolędy 2

Webinarium CEDUR dla seniorów i ich opiekunów "Bezpieczny senior - jak nie dać się oszukać w Internecie"

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać w Internecie” organizowane
w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Minister ds. Polityki Senioralnej oraz Komendą Główną Policji. 

Webinarium odbędzie się 21 stycznia 2025 roku (17:00-18:45).

Cel

Celem webinarium jest zwiększenie poziomu świadomości seniorów oraz ich opiekunów odnośnie do zagrożeń pojawiających się w cyberprzestrzeni.

Zgłoszenia

Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy 

W webinarium można uczestniczyć zarówno samodzielnie, jak i grupowo (zgłoszeń mogą dokonywać pracownicy domów seniora, klubów seniora, centrów aktywności seniora, domów pomocy społecznej, placówek społeczno-kulturalnych np. bibliotek, domów kultury, itp.).
W przypadku zgłoszeń grupowych wypełniając formularz należy wskazać przybliżoną liczbę uczestników webinarium.

Potwierdzenia uczestnictwa zostaną przesłane do 20 stycznia 2025 roku. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się webinarium. W przypadku zgłoszeń, które wpłyną w dniu webinarium, potwierdzenia uczestnictwa oraz zaproszenia na spotkanie (wraz z linkiem) będą przesyłane na bieżąco.

Informacje techniczne

W celu uczestnictwa w webinarium niezbędne jest stabilne łącze internetowe. W spotkaniu uczestniczyć można poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację Cisco Webex. Szczegółowe informacje techniczne dotyczące dołączenia do spotkania zostaną przesłane po potwierdzeniu uczestnictwa oraz wysłaniu wiadomości z zaproszeniem (wraz z linkiem) na spotkanie. 

Opłaty

Udział w webinarium jest bezpłatny.

mat. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego 

  • Grafika_-_Urzad_KNF_-_webinarium_CEDUR_dla_seniorow_i_ich_opiekunow_-_21_stycznia_2025_roku

Styczeń w MBP

Zapraszamy w styczniu do Miejskiej Biblioteki Publicznej:

  • 01-31.01 Wystawa ilustracji dla dzieci – Štěpán Zavřel, Wydawnictwo Tatarak
  • 07-30.01 Lekcje biblioteczne na podstawie wystawy ilustracji Štěpána Zavřela (zapisy klas „0”-II w ODD)
  • 08.01 (środa), godzina 11:00 Grzegorz Kasdepke – spotkanie autorskie w MSA dla klas II-IV SP (zapisy w ODD)
  • 09.01 (czwartek), godzina 18:30 Kinga Sabak – spotkanie autorskie
  • 13.01 (poniedziałek), godzina 18:00 Klub Czytelnika – „Afryka to nie państwo”
  • 14.01 (wtorek), godzina 10:15 Klubik Książkowy Wtorek (zapisy w ODD)
  • 15.01 (środa), godzina 13:00 Kinoteka z audiodeskrypcją
  • 16.01 (czwartek)
    • godzina 14:00 Spotkanie autorskie wokół książki „Powstanie Styczniowe” dla uczniów szkół średnich – Bogdan Kuć (zapisy klas w Czytelni)
    • godzina 18:00 Spotkanie autorskie wokół książki „Powstanie Styczniowe”Bogdan Kuć (wstęp wolny)
  • 17.01 (piątek), godzina 11:00 Kinoteka dla przedszkolaków (zapisy grup w ODD)
  • 22.01 (środa)
    • godzina 13:00 Popołudnie z… – spotkanie dla niewidomych i słabowidzących
    • godzina 18:00 Rozmowy przy wspólnym stole (zapisy w Czytelni)
  • 28.01 (wtorek), godzina 10:15 Klubik Książkowy Wtorek (zapisy w ODD)
  • 30.01 (czwartek), godzina 11:00 Finisaż wystawy ilustracji Štěpána Zavřela (zapisy klas „0”-II w ODD)

Oddział dla Dzieci (ODD): 25 740 50 87
Czytelnia: 25 740 51 04

  • Na białym tle harmonogram wydarzeń. Na górze napis Styczeń 2025. Naokoło obramówka ze złotych gwiazd

Konsultacje społeczne - Jaki nowy plan dla działek przy ul. Królewieckiej?

Zmieni się plan miejscowy dla niektórych działek przy ul. Królewieckiej.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu konsultacyjnym, podczas którego dowiesz się więcej o tych planach, a jeśli zechcesz, to zadasz pytania i podzielisz się swoją opinią.

𝗞𝗶𝗲𝗱𝘆? 13 stycznia 2025 r. o 18:00
𝗚𝗱𝘇𝗶𝗲? Szkoła Podstawowa Nr 5 przy ul. Małopolskiej, mała sala gimnastyczna

𝗖𝘇𝘆𝗺 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗺𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗼𝘄𝘆 𝗽𝗹𝗮𝗻?
To dokument, który określi, jak będą mogły wyglądać dane tereny w przyszłości. W planie zapisujemy m.in., jakie budynki można budować i jak zagospodarować przestrzeń. Plany miejscowe pozwalają także na wskazanie przebiegu dróg czy zasad związanych z rozwojem infrastruktury.
   

  • Na jasnym tle kolorowe informacje i wycinek mapy z zaznaczeniami

Kobiety z Mińska: siła, która zmienia świat – odyseja pełna inspiracji

W Mińsku Mazowieckim zrealizowano inspirujący edukacyjny projekt „Mińska Odyseja Kobiet” który odkrywa zapomniane historie, ale także wzbudza w nas dumę z lokalnej tożsamości. Dzięki wsparciu Fundacji Totalizatora Sportowego i realizacji przez Fundację Pomocy i Rozwoju Rodzin Oraz Dzieci oraz Centrum Edukacji RYM I RYTM, projekt stał się nieocenioną skarbnicą wiedzy dla młodego pokolenia mińszczan.

Celem autorek projektu było przybliżenie uczniom mińskich szkół historii kobiet, które miały i wciąż mają ogromny wpływ na kształtowanie naszej rzeczywistości. Mowa tu o mińskich bohaterkach, które swymi czynami i odwagą pozostawiły trwały ślad w historii, a dziś są przykładem siły, determinacji i pasji, które mogą inspirować nas wszystkich, szczególnie w dzisiejszym świecie, w którym brakuje autorytetów.
„Mińska Odyseja Kobiet” to także projekt, który wzbudza poczucie przynależności do naszej małej ojczyzny. Przez odkrywanie postaci kobiet związanych z Mińskiem Mazowieckim, uczestnicy zyskali nie tylko wiedzę, ale również zrozumienie, jak istotną rolę pełnią kobiety. Spotkania przywracały pamięć o tych kobietach, których działania często były znane tylko w wąskich kręgach. Pokazywały też współczesne działaczki, które mogę inspirować młodych ludzi.

Cykl 8 warsztatów dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, zrealizowanych na kanwie książki Magdaleny Bernat-Protaziuk „Mińsk mi się śni” w mińskich szkołach podstawowych, to nie tylko lekcje historii, ale także wspaniała okazja do twórczej pracy. Uczestnicy mieli możliwość poznania sylwetek takich postaci jak Anna Mińska, Pelagia Łubieńska, Anna Hubertowa, mińskie bibliotekarki, pisarki i współczesne działaczki. Na spotkaniach gościliśmy ekspertki i ekspertów z różnych dziedzin, którzy podzielili się swoją wiedzą i pasją. Spotkania polegały na prezentacji głównej bohaterki w stroju z epoki, rozmowie o jej dokonaniach i części warsztatowej. Były to różnorodne zajęcia plastyczne, taneczne, literackie, historyczne, a także konstrukcyjne. Każde spotkanie to także prezent dla uczestników – nowa edycja książki „Mińsk mi się śni”, która stanowiła podsumowanie ich udziału w projekcie.
„Mińska Odyseja Kobiet” to most między pokoleniami i inspiracja, by na co dzień wziąć przykład z siły i odwagi bohaterek i również działać na rzecz naszej lokalnej społeczności.

Projekt zrealizowano ze środków Fundacji Totalizatora Sportowego przez Fundację Pomocy i Rozwoju Rodzin oraz Dzieci (PIRR) i Centrum Edukacji „RYM I RYTM”.

Galeria zdjęć

  • 1735588529918
  • 1735588529982
  • 1735588530166

Spotkanie autorskie z Kingą Sabak

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza 9 stycznia (czwartek) o godz. 18:30  na spotkanie autorskie z Kingą Sabak. Autorka pochodzi z Mińska oraz jest dwukrotną laureatką konkursów literackich z okazji Alei Gwiazd Literatury organizowanych przez mińską bibliotekę. W 2021 roku poprowadziła galę Alei Gwiazd Literatury z udziałem Wiesława Myśliwskiego. Absolwentka filologii polskiej i studiów podyplomowych „Szkoła Mistrzów. Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego” na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie jest wicenaczelną magazynu o kulturze "MINT".
W październiku premierę miała jej debiutancka książka „Trochę z zimna, trochę z radości”.

Spotkanie poprowadzi Justyna Radomińska.

  • Po lewej kolorowy tekst, w kole zdjęcie portretowe kobiety, po prawej okładka książki z wizerunkiem dłoni.

Telefon wsparcia w 2025 roku

Telefon wsparcia to przestrzeń, w której rozmówca otrzymuje informacje, ale także czas i uwagę. Powstał z myślą o osobach dorosłych cierpiących z powodu depresji i doświadczających kryzysów psychicznych, o osobach młodych zmagających z trudnościami emocjonalnymi, a także o rodzicach potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym, i osobach, które z różnych powodów nie są w bezpośrednim kontakcie ze specjalistą świadczącym niezbędną pomoc.

Bezpłatne telefoniczne konsultacje i porady udzielane będą od 2 stycznia do 30 czerwca 2025 r. pod nr. telefonu 512 009 410 według harmonogramu:

  • poniedziałki 19:00 - 21:00
  • piątki 17:00 - 19:00
  • soboty 17:00 - 19:00

Konsultacji udziela wykwalifikowany pedagog i terapeuta. Rozmówca może pozostać anonimowy. Konsultant nie ocenia, nie wartościuje postaw czy zachowań – oferuje możliwość kontaktu, który będzie wsparciem w trudnych chwilach.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, zadzwoń!

Zadanie finansowane ze środków przeznaczonych na realizację w 2025 roku zadań Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Mińsk Mazowiecki na lata 2022-2025

Awaria parkometrów

Uwaga, kierowcy! Z powodu awarii w parkometrach chwilowo nie można płacić kartą. Za parkowanie można zapłacić gotówką lub przez aplikację mobilną (SkyCash lub AnyPark).

Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość – robimy wszystko, by naprawić problem w ciągu najbliższych 2-3 dni.

Dziękujemy za cierpliwość.

Wystawa prac Kingi Nowickiej w MZM

Mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż prac Kingi Nowickiej, który odbędzie się 12 stycznia, o godz. 16:00 w budynku MZM przy ul. S. Okrzei 16.

Kinga Nowicka, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wydziału studiów podyplomowych w zakresie scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, aktualnie od 14 lat specjalista rzemiosł teatralnych w pracowni modelatorsko-malarskiej Teatru Narodowego w Warszawie.

W swojej twórczości poszukuje ciekawych połączeń scenografii,malarstwa oraz grafiki. Porusza problemy egzystencjonalne, o których czasem tak trudno rozmawiać, a które są nierozerwalnie połączone z człowiekiem, jako pewnym rodzajem mechanizmu, ulegającemu często uszkodzeniu. Sama po przebytej chorobie nowotworowej, w sztuce i pracy znajduje cel i satysfakcję. Leczenie było długim procesem, podczas którego wiele rzeczy uległo zmianie, jak i pokazało, co w życiu ma sens i znaczenie.

„Chciałabym pokazać wielu kobietom i osobom w trudnych sytuacjach, że warto walczyć o siebie, mieć marzenia, chcieć i wierzyć. Nawet w najtrudniejszej sytuacji znajdzie się rozwiązanie.”

Angażuje się w wiele projektów, m.in. z uczestnictwem kobiet z chorobą nowotworową „Zjednoczeni pod białą flagą”; jest aktywnym wolontariuszem Szlachetnej Paczki, współzałożycielem Fundacji „Młodzi pokoleniom”, projektuje oraz realizuje wiele projektów artystycznych i scenograficznych.

Życiorys

Kinga Nowicka, ur. 29 czerwca 1985 roku w Warszawie. W roku 2000 ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Mińsku Mazowieckim i rozpoczęła studia na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studia ukończyła z oceną bardzo dobrą w lutym 2011 roku w pracowni grafiki warsztatowej prof. zwyczajnego Rafała Strenta. Aktualnie studentka podyplomowej scenografii na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracuje w Teatrze Narodowym w Warszawie jako specjalista rzemiosł teatralnych.

Uprawia grafikę warsztatową, rysunek, malarstwo, scenografię. Prywatnie realizuje wiele projektów z zakresu grafiki reklamowej.

Wiele grafik Kingi zostało przekazanych na aukcje organizowane przez Panią Prezydent Warszawy na cele charytatywne oraz na aukcje WOŚP.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 12 stycznia – 15 lutego 2025 r. 

Wiecej informacji na temat artystki

  • Na białym tle kolorowe informacje. Po środku wiloformatowa grafika. Naokoło bordowa obramówka

Spotkanie z ambasadorem Tomaszem Orłowskim

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z ambasadorem Tomaszem Orłowskim!

  • Kiedy? 13 stycznia 2025 r., godz. 18:00
  • Gdzie? Muzeum Ziemi Mińskiej; ul. Okrzei 16

Rozpoczynamy cykl spotkań pt. „O dyplomacji z...”, a naszym pierwszym gościem będzie ambasador Tomasz Orłowski – wybitny dyplomata, wieloletni ambasador RP we Francji, Włoszech, Monako, Republice San Marino, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a także autor uznanych książek o dyplomacji, takich jak „Protokół dyplomatyczny”. Wkrótce obejmie stanowisko ambasadora w Maroku. Tomasz Orłowski łączy ogromne doświadczenie zawodowe z pasją do kultury i historii, co wyraża również w swojej bardziej osobistej książce „Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille”.

Podczas spotkania porozmawiamy o tym:

  • Jaka jest polska tradycja dyplomatyczna?
  • Jakie wyzwania czekają polską dyplomację w nadchodzących latach?
  • Jakie sekrety kryje praca dyplomaty?
  • Czy dziś łatwiej, czy trudniej wpływać na międzynarodową opinię publiczną?

To niezwykła okazja, by zgłębić tajniki dyplomacji – od spraw oficjalnych po osobiste refleksje – oraz odkryć jej rolę zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w lokalnym samorządzie. Szczególnie zapraszamy samorządowców, urzędników, radnych, zarządzających instytucjami i przedsiębiorstwami i każdego, kto pragnie poznać fascynujący świat dyplomacji.

Nie przegapcie tej wyjątkowej szansy, by spotkać jednego z najwybitniejszych polskich dyplomatów, dowiedzieć się, jak wygląda jego praca od kulis, i odkryć, jak dyplomacja kształtuje nasze życie – zarówno lokalnie, jak i globalnie.

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy: Miasto Mińsk Mazowiecki, Muzeum Ziemi Mińskiej 

  • Na biało -niebieskim tle informacje. Po środku w kole z żółtą obramówką zdjęcie łysego mężczyzny w garniturze z krawatem.

Lista osób zakwalifikowanych do uczestnictwa w przetargu ustnym ograniczonym do właścicieli nieruchomości przyległych na sprzedaż prawa własności nieruchomości położonej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Parkowej

Mińsk Mazowiecki, dnia 08.01.2025 r.

Lista osób zakwalifikowanych do uczestnictwa w przetargu 

Stosownie do § 15 ust. 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz.U.2021.2213 t.j.) komisja przetargowa podaje do publicznej wiadomości listę osób zakwalifikowanych do uczestnictwa w pierwszym przetargu ustnym ograniczonym do właścicieli nieruchomości przyległych na sprzedaż prawa własności nieruchomości położonej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Parkowej, składającej się z działki 871/4.

Osoby zakwalifikowane do uczestnictwa w przetargu:

  1. małż. Halina i Wiesław Grązka

Komisja przetargowa:

  1. Renata Piekut – Przewodniczący komisji
  2. Jolanta Kozak-Piwowarczyk  – członek komisji
  3. Hanna Nowak – członek komisji

Wywieszono:

  1. tablica ogłoszeń w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki,
  2. Biuletyn Informacji Publicznej,
  3. strona internetowa Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki

Repertuar kina MUZA 11.01 - 22.02.2025

Sobota, 11.01

  • 13:00 Mufasa: Król Lew (Animacja, Familijny, Przygodowy), 2D dubbing, od 6 lat
  • 15:15 Kleks i wynalazek Filipa Golarza (Familijny, Przygodowy), 2D PL, od 6 lat
  • 17:30 Kleks i wynalazek Filipa Golarza (Familijny, Przygodowy), 2D PL, od 6 lat

Niedziela, 12.01

  • 13:00 Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja (Animacja), 2D dubbing, od 4 lat
  • 15:00 Kleks i wynalazek Filipa Golarza (Familijny, Przygodowy), 2D PL, od 6 lat
  • 17:15 Kleks i wynalazek Filipa Golarza (Familijny, Przygodowy), 2D PL, od 6 lat
  • 19:30 Sztuka Pięknego Życia (Melodramat, Romans), 2D napisy, od 15 lat

Piątek, 17.01

  • 19:00 Here. Poza czasem (Dramat), 2D napisy, od 15 lat

Niedziela, 19.01

  • 13:00 Delfinek i ja (Animacja, Przygodowy), 2D dubbing, od 4 lat
  • 15:00 Kleks i wynalazek Filipa Golarza (Familijny, Przygodowy), 2D PL, od 6 lat
  • 17:15 W pokoju obok (Dramat), 2D napisy, od 15 lat
  • 19:30 Here. Poza czasem (Dramat), 2D napisy, od 15 lat

Niedziela, 22.02

  • 19:30 Varius Manx i Kasia Stankiewicz - koncert

Cennik 
Rodzaj biletu:
Normalny 2D - 24 zł, 3D - 26 zł,
Ulgowy, Karta dużej rodziny 2D - 20 zł, 3D - 22 zł
Bajki dla dzieci 2D - 17 zł, 3D - 19 zł
Poranki - 15 zł
Okulary do filmów 3D - 3 zł

Kasa kina czynna w dniach emisji filmów, na godzinę przed pierwszym seansem.

www.muzakino.pl 

e-mail: kontakt@kinomuza.pl 

  • Na ciemno-zielonym tle harmonogram filmów i wydarzeń. Na górze napis repertuar kina Muza, zdjęcia plakatów filmowych po...

Ogólnopolskie Biegi Uliczne

25 maja 2025 r. w Mińsku Mazowieckim odbędą się Ogólnopolskie Biegi Uliczne. 

Wydarzenie obejmuje m.in.:

  • 29. Mazowiecka Piętnastka,
  • 10. Mazowiecka Piątka,
  • biegi dla dzieci i dorosłych,
  • Bieg Krawaciarza.

Dodatkowo dla uczestników i kibiców przewidziano atrakcje w strefie zabawy.

Rozpoczęcie imprezy: godz. 8:30

Miejsce: Stadion Sportowy, Mińsk Mazowiecki, ul. Budowlana 2A

Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie: www.mosir.org.pl

Organizatorzy:

  • Miasto Mińsk Mazowiecki,
  • MOSiR Mińsk Mazowiecki,
  • KS Barakuda.

Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki, Pana Marcina Jakubowskiego.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Zapisy Bieg Wróżek i Elfów 2025 - Dzieci rocznik 2018-2022

Zapisy Biegi Dziecięce i Młodzieżowe 2025

  • Na niebiesko-żółtym tle informajce. Zarys biegnącego mężczyzny

Mali Mistrzowie – tylko w SP3

„Mały Mistrz” to program z zakresu rozwijania sprawności fizycznej uczniów z klas 1-3 zrealizowany w I semestrze tego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim. Wzięło w nim udział prawie 100 uczniów z czterech klas, dwoje nauczycieli wychowania fizycznego oraz 4 nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej. Dzięki udziałowi w programie „Mały Mistrz” dzieci miały profesjonalne lekcje wychowania fizycznego, wychowawczynie klas oraz nauczyciele w-fu wzięli udział w konferencjach szkoleniowych, a placówka pozyskała sprzęt sportowy o wartości blisko 5000,00 zł dla najmłodszych uczniów. 

- Jako nauczyciele wychowania fizycznego otrzymaliśmy profesjonalnie opracowany przewodnik z propozycjami ćwiczeń i scenariuszami lekcji. Mieliśmy także dostęp do filmów instruktażowych, z których korzystaliśmy podczas planowania poszczególnych zajęć – podkreśla Renata Mroczkowska, nauczycielka w-fu, prowadząca zajęciach w trzech zgłoszonych do Programu klasach.

Uczniowie realizujący Program „Mały Mistrz” po opanowaniu określonych umiejętności otrzymywali specjalne odznaki, czyli sprawności. Wszystkie cztery klasy biorące udział w Programie uczestniczyły w miejskim „Biegu Radości z Niepodległości”. Podczas cotygodniowych zajęć dzieci korzystały także z sprzętu sportowego, który szkoła otrzymała w ramach udziału w Programie. Były to m.in. piłki, worki do skakania, zestawy do gry w badmintona, ringo, szarfy, skakanki czy drabinki koordynacyjne. Na koniec Programu dzieci zostały obdarowane koszulkami z logo „Małego Mistrza”.

Jednym z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na bieżący rok szkolny jest edukacja prozdrowotna w szkole, czyli rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej. W założeniach Programu „Mały Mistrz” realizowanego w szkole przy Budowlanej znalazły się działania skupiające się na promowaniu zdrowego stylu życia i przekonaniu dzieci, że ruch to ważny aspekt ich funkcjonowania. Najważniejsze jednak jest to, że Program „Mały Mistrz” przede wszystkim okazał się dla dzieci świetną zabawą! 

Realizacja Programu „Mały Mistrz” była możliwa dzięki współpracy szkoły ze Szkolnym Związkiem Sportowym i dzięki dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

mat. Agnieszka Kożuchowska
wicedyrektor szkoły

Galeria zdjęć

  • Oświetlona hala sportowa. Dzieci grają w siatkówkę
  • Na dworze, dzień. Przed pałacem grupa dzieci w kurtkach i czapkach. Chłopiec trzyma baner Mały mistrz
  • Oświetlona hala sportowa, dzień. Duża grupa dzieci i sześcioro dorosłych pozuje do zdjęcia

e-Doręczenia przy rejestracji w KRS już od 1 stycznia 2025 roku

System e-Doręczeń to nowy sposób komunikowania się z różnymi podmiotami, który będą musiały opanować organizacje pozarządowe. Na początku obowiązek będzie dotyczył NGO-sów uzyskujących wpis do rejestru przedsiębiorców, a po jakimś czasie wszystkich organizacji z działalnością gospodarczą. Dla pozostałych organizacji e-Doręczenia będą możliwością, nie obowiązkiem. 

Pierwotnie organizacje pozarządowe miały zacząć stosować e-Doręczenia (obowiązkowo) już w grudniu 2023 roku. Na pierwszy ogień szły nowo rejestrujące się organizacje - po trzech miesiącach obowiązek miał objąć pozostałe NGO-sy. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się o planach przesunięcia e-Doręczeń. 

Obecnie, po kolejnych przesunięciach, harmonogram wskazuje dwie ważne dla NGO-sów daty: 1 stycznia 2025 r. oraz 1 kwietnia 2025 roku.

Szczegóły: NGO i e-Doręczenia

mat. ngo.pl Portal organizacji pozarządowych

Weekendowy rozkład jazdy 10-12.01.2025

Weekendowy rozkład jazdy to zestawienie wydarzeń kulturalnych na najbliższy weekend. Zapraszamy do udziału! Do zobaczenia!

10.01 piątek

  • 09:00 - 17:00 „W SIODLE KU NIEPODLEGŁOŚCI – wystawa siodeł i narzędzi rymarskich” / MZM Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich / wystawa / bilety / MZM Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich, ul. gen. Sosnkowskiego 4
  • 13:00 Wernisaż wystawy fotografii "Okna i drzwi" / Biblioteka Pedagogiczna oraz Andrzej Czyżewski / MBP ul. J. Piłsudskiego 1a, Galeria biblioteki (II piętro) / wstęp wolny

12.01 niedziela

  • 12:00 - 16:00 „W SIODLE KU NIEPODLEGŁOŚCI – wystawa siodeł i narzędzi rymarskich” / MZM Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich / wystawa / bilety / MZM Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich, ul. gen. Sosnkowskiego 4
  • 16:00 Król Maciuś - spektakl dla dzieci / MDK / Teatr w Pałacu / bilet: 30 zł
  • 16:00 Wystawa prac Kingi Nowickiej / MZM / wernisaż wystawy / wstęp wolny / MZM, ul. S. Okrzei 16

Wyjątkowa okazja podczas finału WOŚP w Mińsku Mazowieckim!

W 33. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej pod hasłem „Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci”. Wrzucajcie do puszek i wspierajcie! 

A 26 stycznia weźcie udział w naszej licytacji.

Do zdobycia kosz upominków z logo miasta oraz voucher na niezapomnianą przygodę  - „Miasto od kuchni” z burmistrzem Marcinem Jakubowskim!

Co oferuje ten unikalny voucher?

  • Kawa z burmistrzem na dobry początek spotkania.
  • Możliwość zwiedzenia wybranych przez Ciebie miejsc w naszym mieście – od nowoczesnej ciepłowni, przez oczyszczalnię ścieków, aż po historyczne zakamarki, takie jak Muzeum 7 Pułku Ułanów Lubelskich czy kulisy Pałacu Dernałowiczów. 
    Ty wybierasz miejsca odwiedzin!
  • Szansa na rozmowę z włodarzem miasta i poznanie Mińska z zupełnie nowej perspektywy.

Licytację vouchera poprowadzi osobiście burmistrz podczas finału WOŚP na scenie przed Miejskim Domem Kultury, 26 stycznia. Nie przegapcie tej niepowtarzalnej okazji! Wszystkie środki z licytacji zostaną przekazane na wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Do zobaczenia podczas finału!

  • Na lekko-brązowym blacie stołu leży zestaw upominkowy zapakowany w przezroczystą folię, przewiązany żółto-niebieską wstążką.
  • Obrazek w czarnej ramce na białym tle napis 33 finał wośp. Obok gliniany kubek

„Dyplomatyczna ratatouille" z ambasadorem Tomaszem Orłowskim

Jeden z najwybitniejszych polskich dyplomatów, wieloletni ambasador RP we Francji, Włoszech, Monako oraz Republice San Marino, a także autor uznanych publikacji o dyplomacji - ambasador Tomasz Orłowski był gościem spotkania inaugurującego cykl „O dyplomacji z...”.

W poniedziałek, 13 stycznia 2025 r., w Muzeum Ziemi Mińskiej rozmowę z ambasadorem Tomaszem Orłowskim poprowadziła wiceburmistrz Mińska Mazowieckiego, Katarzyna Łaziuk. Ambasador z pasją opowiadał o swoim zawodzie, który uważa za najpiękniejszy na świecie. Podkreślał, że dyplomata powinien być przede wszystkim człowiekiem ciekawym świata, otwartym na inne kultury i znać co najmniej dwa języki obce! Wyjaśnił także, że kluczowym działaniem dyplomaty jest budowanie trwałej polityki w interesie narodu.
Wydarzenie miało charakter dialogu z publicznością, a wyjątkowy gość odpowiadał na pytania z ogromną wiedzą i zaangażowaniem, dzieląc się również anegdotami z kariery zawodowej. Dowiedzieliśmy się czym jest praktyka dyplomatyczna, jaki związek ma z nią Stanisław Miński i od kiedy istnieje polska służba dyplomatyczna.

Na zakończenie spotkania, w ramach pożegnania przed wyjazdem ambasadora na nową placówkę do Maroka, podarowaliśmy naszemu gościowi kosz lokalnych specjałów i chleb z rzemieślniczej piekarni.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu „O dyplomacji z...”.

Organizatorzy: Miasto Mińsk Mazowiecki, Muzeum Ziemi Mińskiej.

Galeria zdjęć

  • Pomieszczenie. W tle okno, noc. Na fotelach kobieta i mężczyzna. Przed nimi okrągły stół z przykryciem koronkowym...
  • Pomieszczenie. Na krzesłach słuchacze. Przed nimi na fotelach siewdzą kobieta i mężczyzna przy okrągłym stole
  • Pomieszczenie, za oknem noc. Kobieta wręcza mężczyźnie prezent

Rozmowy przy wspólnym stole – Babcia 2.0

Biblioteka to miejsce spotkania. Po długiej przerwie wracamy do cyklu spotkań Rozmowy przy wspólnym stole.

22 stycznia o godz. 18.00 porozmawiamy o tym, jak zmienia się rola babci we współczesnym świecie? Jak nowoczesne technologie, styl życia i zmiany społeczne wpływają na sposób, w jaki babcie angażują się w życie wnuków i rodzin. Czy wciąż są opiekunkami, a może bardziej mentorkami? Jak godzą pasje, codzienność i rodzinę? A może Twoja babcia to instagramowa influencerka?

Spotkanie poprowadzi Magdalena Mól, moderatorka poprzednich spotkań z tego cyklu.

Wierzymy, że dobra rozmowa budzi wzajemną życzliwość, chęć współdziałania i wspólną refleksję nad ważnymi sprawami. Proponujemy formułę spotkania, która ułatwia poznawanie innego doświadczenia. Chcemy by najważniejszy był dialog, a nie zwycięstwo i przekonywanie do własnych racji. Zapraszamy młodzież i dorosłych. Można też przynieść coś słodkiego lub owoce na wspólny stół.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o potwierdzenie obecności do 20 stycznia / tel. 25 740 51 04

  • Po prawej miasto nocą. Po środku żółte kółko z kolorowymi dymkami naokoło. Po lewej czarno-czerwone informacje

Okna i drzwi

11 stycznia w Bibliotece Pedagogicznej odbył się wernisaż wystawy fotografii Andrzeja Czyżewskiego. Wydarzenie zgromadziło liczne grono zaproszonych gości, którzy mieli okazję wysłuchać koncertu poezji śpiewanej w wykonaniu muzycznego trio: Agnieszki Sawki, Agnieszki Marcinkowskiej i Romana Zająca. Następnie Lidia Nowak-Chomicz przedstawiła sylwetkę autora oraz koncepcję wystawy. Na wystawie można podziwiać fotografie wykonane przez Andrzeja Czyżewskiego w ciągu ostatniego półrocza. Ekspozycja skupia się przede wszystkim na motywie okien uchwyconych obiektywem artysty. Pierwsza część wystawy prezentuje okna starych drewnianych i ceglanych budynków Mińska –zapomniane, zarośnięte, nadgryzione zębem czasu, mijane przez nas na co dzień. W drugiej części znajdują się zdjęcia okien nowoczesnych, przeszklonych budowli, które tworzą niemal abstrakcyjne, wysmakowane kompozycje barw i kształtów. Wystawę uzupełniają wcześniejsze prace fotografa, przedstawiające m.in. mosty w parku Dernałowiczów, stare grusze na miedzy oraz zaćmienie słońca. W katalogu zaprojektowanym specjalnie na tę okazję znalazł się test na spostrzegawczość – uczestnicy mieli za zadanie dopasować zdjęcia okien do ulic Mińska, na których się znajdują. Publiczność chętnie wzięła udział w zabawie, a dla szczęśliwców, którzy poprawnie rozwiązali test, przewidziano nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Pedagogiczną. Wernisaż zakończył się słodkim poczęstunkiem, ożywionymi rozmowami w kuluarach oraz licznymi pytaniami do autora na temat jego techniki i warsztatu fotograficznego.

Andrzej Czyżewski to niezwykle wnikliwy i wrażliwy obserwator. Jego fotografie dokumentują upływający czas, wydobywając urok oraz subtelne niuanse kolorystyczne w starannie skomponowanych kadrach.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która będzie dostępna w Bibliotece Pedagogicznej do 28 lutego w godzinach pracy biblioteki.

Galeria zdjęć

  • Oświetlone pomieszczenie ze skosem po lewej stronie. Po lewej na krzeslach widownia. Po prawej na sztalugach prace. Na...
  • Pomieszczenie. Na pięciu sztalugach prace. W tle półki z książkami
  • Oświetlone pomieszczenie z oknami po skosie. Na krzeslach widownia.
  • Pomieszczenie. Trzy osoby siedzą na krzeslach i grają na instrumentach. W tle półki z książkami

Spotkania z Bogdanem Kuciem wokół książki o Powstaniu styczniowym

16 stycznia (czwartek) zapraszamy na dwa spotkania z Bogdanem Kuciem wokół książki ”Powstanie styczniowe na terenie dawnego powiatu stanisławowskiego w guberni warszawskiej”.

  • godz. 14:00 zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych. Obowiązują zapisy klas pod numerem: 25 740 51 04.
  • godz. 18:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych – wstęp wolny.

Spotkanie poprowadzi Tomasz Żurawski.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa pamiątek powstańczych. Będzie również możliwość zakupienia książki od Wydawnictwa Fotopia w promocyjnej cenie.

  • Ciemno-brązowa okładka książki. Zdjęcia książek i informacje
  • Ciemno-brązowa okładka książki. Zdjęcia książek i informacje

Popołudnie z… – opowieści podróżnicze z Bałkanów

22 stycznia (środa) o 13:00 zapraszamy osoby niewidome i słabowidzące na spotkanie z cyklu „Popołudnie z…najdzikszy szlak górski w Europie”.

Tym razem spędzimy popołudnie słuchając podróżniczki Jagody Wawrzeńczak, która opowie o swojej wyprawie szlakiem górskim Szczyty Bałkanów (Peaks of the Balkans) przez Albanię, Kosowo i Czarnogórę.

  • Po prawej zdjęcie z widokiem na góry w ciagu dnia. Przed choinkami rozstawiony zielony namiot. Po lewej kolorowe informacje

XI sesja Rady Miasta Mińsk Mazowiecki

Informujemy, że XI sesja Rady Miasta Mińsk Mazowiecki odbędzie się 27 stycznia 2025 r. (poniedziałek) o godz. 14.00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim ul. Tadeusza Kościuszki 3.

Porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji.
  2. Przyjęcie protokołów z obrad IX oraz X sesji Rady Miasta Mińsk Mazowiecki.
  3. Przedstawienie przez Komisję Rewizyjną protokołów z kontroli:
    1. przychodów i kosztów w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim od 1 stycznia 2024 r. do 30 września 2024 r.;
    2. zadania inwestycyjnego pn. Budowa Centrum Sportów Miejskich w Mińsku Mazowieckim.
  4. Informacja Burmistrza Miasta z działalności w okresie między sesjami Rady, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady oraz sprawozdanie z realizacji zadań inwestycyjnych Miasta na dzień 13 stycznia 2025 r.
  5. Podjęcie uchwał:
    1. zmieniającej uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawek opłat oraz zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym;
    2. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Mińsk Mazowiecki – Obszary Centrum: A, B, C, D, E;
    3. w sprawie regulaminu Cmentarza Komunalnego w Mińsku Mazowieckim;
    4. w sprawie zaliczenia drogi do kategorii dróg gminnych oraz ustalenia jej przebiegu;
    5. w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie w drodze darowizny na rzecz Powiatu Mińskiego nieruchomości stanowiących własność Miasta Mińsk Mazowiecki;
    6. w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy gruntu na rzecz dotychczasowego dzierżawcy;
    7. zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości Miasta Mińsk Mazowiecki oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony;
    8. zmieniającej uchwałę w sprawie wyznaczenia przedstawiciela Rady Miasta Mińsk Mazowiecki do udziału w negocjacjach poprzedzających zawarcie umowy urbanistycznej w zakresie zintegrowanego planu inwestycyjnego dla rejonu ul. Królewieckiej w Mińsku Mazowieckim.
  6. Wolne wnioski i komunikaty.
  7. Zamknięcie obrad.

Finisaż wystawy ilustracji Stepana Zavrela

30 stycznia o godzinie 11:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim zaprasza na "Finisaż wystawy ilustracji Stepana Zavrela".

Oferta dla klas 0 - II szkół podstawowych.

Zapisy klas w Oddziale dla Dzieci: 25 740 50 87

  • Po lewej na białym tle kolorowe inforamcje. Po prawej rysunek budynków w kolorze niebieskim

"Reborn - koniec i początek"

12 stycznia, muzeum zaprosiło na wernisaż wystawy prac Kingi Nowickiej "Reborn - koniec i początek". Pojawienie się na sali wystawowej artystki zapamiętamy na długo. Zgodnie z myślą przewodnią ekspozycji i głęboką refleksją o nowym początku życia, Kinga została wprowadzona na scenę w specjalnie skonstruowanym eksponacie w kształcie jaja, a jej wydobycie się z niego, wywołało wzruszenie i gromkie brawa publiczności. Całość wzbogaciła muzyka w wykonaniu pianistki Anny Kornackiej i flecistki Beaty Kierzkowskiej, dzięki którym mogliśmy jeszcze silniej odbierać prezentowaną sztukę.

W swojej twórczości artystka poszukuje ciekawych połączeń scenografii, malarstwa oraz grafiki. Porusza problemy egzystencjalne, o których czasem trudno rozmawiać, ale są nierozerwalnie połączone z człowiekiem. Sama po przebytej chorobie nowotworowej, w sztuce i pracy znajduje cel i satysfakcję.

Wystawę można podziwiać do 15 lutego włącznie, w Muzeum Ziemi Mińskiej przy ul. Okrzei 16. Wspólnie z Kingą Nowicką zapraszamy Was serdecznie.

Kinga Nowicka - absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wydziału studiów podyplomowych w zakresie scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, aktualnie od 14 lat specjalista rzemiosł teatralnych w pracowni modelatorsko-malarskiej Teatru Narodowego w Warszawie

Galeria zdjęć

  • Jasne pomieszczenie. Usmiechnięte osoby oglądają wystawę
  • Jasne pomieszczenie. Zaoknami z kratami noc. Na tle białej ściany uśmiechnięta kobieta ubrana w zielone cekiny

„W rytmach karnawału” – koncert Orkiestry Kameralnej

Wraz z dyrektor Miejskiej Szkoły Artystycznej zapraszamy na karnawałowy koncert Orkiestry Kameralnej, który odbędzie się w czwartkowy wieczór, 23 stycznia 2025 r., o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Miejskiej Szkoły Artystycznej.

Przyjdź i poczuj magię karnawałowych rytmów! Wstęp wolny. 

Serdecznie zapraszamy! 

  • Na fioletowym tle znajdują się ozdobne maski karnawałowe z piórami oraz kolorowe konfetti. Naokoło informacje

Utrudnienia w ruchu na ul. Sportowej w dniu 25 stycznia 2025 r.

Uprzejmie informujemy, że w związku z organizacją biegu charytatywnego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w dniu 25 stycznia 2025 r., na ul. Sportowej w godzinach 7:00–14:00 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Mogą również wystąpić problemy z dojazdem do posesji znajdujących się przy tej ulicy.

Prosimy o wyrozumiałość i przepraszamy za niedogodności.

  • mapa z zaznaczonym miejscem utrudnień w ruchu

Mieszkańcy rozmawiają o przyszłości dzielnicy: rekordowa frekwencja na konsultacjach społecznych

13 stycznia 2025 r. mieszkańcy Mińska Mazowieckiego udowodnili, że sprawy lokalne są im bliskie. Konsultacje społeczne dotyczące planowanej inwestycji mieszkaniowej przy ul. Królewieckiej przyciągnęły rekordową liczbę uczestników – w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5 pojawiło się ponad 250 osób. Byli to głównie mieszkańcy dzielnicy. Dzięki ich zaangażowaniu i merytorycznym głosom proces podejmowania decyzji nabrał wymiaru dialogu między mieszkańcami, władzami miasta i inwestorem.

Wprowadzenie do procesu

Konsultacje rozpoczęły się od uzgodnienia przebiegu spotkania i zasad porządkujących dyskusję. Następnie reprezentantka Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości Urzędu Miasta wyjaśniła, na jakim etapie jest proces uchwalania Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego (ZPI). Podkreśliła, że celem tego planu jest pogodzenie interesów mieszkańców, inwestora oraz miasta. Przedstawiono także harmonogram kolejnych działań, zapewniając, że mieszkańcy będą informowani o postępach na każdym etapie.

Głos zabrał także urbanista inwestora, który omówił założenia inwestycji. Przedstawił wizję kompleksu budynków mieszkalnych o zróżnicowanej wysokości (14 i 17 metrów), z uwzględnieniem przestrzeni rekreacyjnych, takich jak place zabaw, mała architektura oraz strefy zieleni. Zgodnie z koncepcją planowane jest również powstanie miejsc parkingowych w garażach podziemnych oraz modernizacja infrastruktury drogowej (plany dotyczą ul. Piasta i Królewieckiej). Przedstawiciel inwestora zaznaczył również, że projekt znajduje się w fazie planowania i otwarty jest na sugestie mieszkańców.

Spotkanie pełne pytań, obaw i postulatów

Podczas dwugodzinnego spotkania poruszono szereg istotnych tematów, które wpływają na codzienne życia mieszkańców dzielnicy. Moderowana dyskusja była żywa, ale prowadzona w duchu wzajemnego szacunku. Mieszkańcy wskazali kluczowe obszary, które ich niepokoją i które powinny zostać uwzględnione przy planowaniu inwestycji.

  • Obawy dotyczące infrastruktury

Najczęściej podnoszono kwestie związane z lokalną infrastrukturą. Wyrażono obawy o to, czy obecny układ drogowy poradzi sobie z większym ruchem. Mieszkańcy podkreślali, że już teraz ulice bywają zakorkowane, a większa liczba samochodów i brak miejsc parkingowych tylko pogorszą sytuację.

Nie zabrakło głosów dotyczących infrastruktury społecznej. Rodzice obawiali się, że liczba miejsc w przedszkolach i szkołach okaże się niewystarczająca. Pojawiły się też pytania o dostępność terenów zielonych i miejsc rekreacyjnych, które są kluczowe dla jakości życia.

  • Środowisko naturalne pod lupą

Mieszkańcy wyrazili zaniepokojenie wpływem inwestycji na środowisko. Podkreślono, że teren budowy jest podmokły, co rodzi ryzyko problemów z retencją wody. Pytano, jak zaplanowano rozwiązania hydrologiczne, jak zaplanowany zbiornik retencyjny, wpłynie na ochronę przed podtopieniami. Niektórzy zwrócili uwagę na potencjalne pogorszenie jakości powietrza w okolicy.

  • Charakter zabudowy i harmonia z otoczeniem

Wielu mieszkańców wyraziło obawy, że intensywna zabudowa wielorodzinna zmieni charakter dzielnicy, która do tej pory była spokojnym osiedlem domów jednorodzinnych. Pojawiły się postulaty, by inwestycja była bardziej zrównoważona, z budynkami o mniejszej liczbie kondygnacji i przestrzenią przyjazną dla rodzin.

  • Transparentność i współpraca

Nie zabrakło również pytań o dalszy przebieg procesu konsultacyjnego. Mieszkańcy pytali, jakie decyzje już zapadły i w jakim stopniu ich opinie wpłyną na ostateczny kształt inwestycji. Wskazali na potrzebę organizacji kolejnych spotkań oraz przejrzystości działań zarówno miasta, jak i inwestora.

Głos mieszkańców ma znaczenie

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konsultacjach i podzielenie się swoimi opiniami. Wasza aktywność pokazuje, że narzędzia obywatelskie, takie jak konsultacje społeczne, mogą realnie wpłynąć na decyzje dotyczące zagospodarowania wspólnej przestrzeni. Dzięki rekordowej frekwencji i merytorycznym wypowiedziom możemy lepiej zrozumieć potrzeby społeczności i zadbać o to, by inwestycja była odpowiedzią na wyzwania, przed którymi staje dzielnica.

Co dalej?

Uczestnicy konsultacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec propozycji zaprezentowanej przez inwestora. Głos mieszkańców będzie brany pod uwagę w dalszych działaniach związanych z opracowaniem Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego. O wszystkich postępach będziemy Was informować na bieżąco.

Galeria zdjęć

  • Oświetlona hala. Wiele osób słucha mężczyzne, który przemawia przy dużym ekranie, pokazując na wykres. Część siedzi, w tle...
  • Oświetlona hala. WIele osób. Część siedzi na krzesłach, pozostali stoją. Słuchają
  • Oświetlona hala. Wiele osób słucha mężczyzne, który przemawia stojąc po środku słuchaczy

Weekendowy rozkład jazdy 17-19.01.2025

Weekendowy rozkład jazdy to zestawienie wydarzeń kulturalnych i sportowych na najbliższy weekend. Zapraszamy do udziału! Do zobaczenia!

17.01 piątek

  • 09:00 - 17:00 „W SIODLE KU NIEPODLEGŁOŚCI – wystawa siodeł i narzędzi rymarskich” / MZM Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich / wystawa / bilety / MZM Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich, ul. gen. Sosnkowskiego 4

18.01 sobota

  • od 08:00 Grand Prix Polski w Kickboxingu / Stowarzyszenie "Klub Walhalla" / turniej / wstęp wolny/ hala sportowa przy SP Nr 4 ul. Siennicka 17

19.01 niedziela

  • od 08:00 Grand Prix Polski w Kickboxingu / Stowarzyszenie "Klub Walhalla" / turniej / wstęp wolny/ hala sportowa przy SP Nr 4 ul. Siennicka 17
  • 12:00 - 16:00 Wystawa prac Kingi Nowickiej / MZM / wystawa / bilety / MZM, ul. S. Okrzei 16
  • 19:00 Tango - warsztaty / MDK / Caminata - seminarium / bilet: 80 zł

Informacja o wyniku przetargu ustnym ograniczonym do właścicieli nieruchomości przyległych na sprzedaż prawa własności nieruchomości położonej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Parkowej

Informacja

Stosownie do § 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2021 r., poz. 2213) informuję, że w dniu 09.01.2025 r. w siedzibie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przeprowadzono pierwszy przetarg ustny ograniczony do właścicieli nieruchomości przyległych na sprzedaż nieruchomości położonej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Parkowej, składającej się z zabudowanej działki 871/4, stanowiącej własność Miasta Mińsk Mazowiecki.

Wadium w wymaganej wysokości wpłacił 1 oferent i został on przez Komisję Przetargową dopuszczony do uczestniczenia w przetargu. 

Cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 300.000,00 złotych, a najwyższa osiągnięta w przetargu sprzedaż zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, w nawiązaniu do art. 29a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Wygrywającym przetarg, a tym samym ustalonym w drodze przetargu nabywcą nieruchomości zostali Państwo Halina i Wiesław małż. Grązka.

Informację niniejszą podaje się do publicznej wiadomości, poprzez zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki oraz poprzez wywieszenie w siedzibie tego Urzędu na okres 7 dni począwszy od 17.01.2025 r.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

Marcin Jakubowski

Kampania edukacyjno-informacyjna „Bezpieczne ferie 2025”

Już 3 lutego w województwie mazowieckim rozpoczną się ferie zimowe. Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżali na zorganizowany wypoczynek, spędzą ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno przemieszczania się, jak również różnych form aktywności i odpoczynku.

Bezpieczne zabawy i aktywności na świeżym powietrzu

Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie. Do zabaw i aktywności na świeżym powietrzu należy wybierać tylko bezpieczne, najlepiej specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi ani przywiązywać ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Zorganizowanie w ten sposób kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla jego uczestników.

Rodzice i opiekunowie powinni również zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci wybierających się na spacer, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Warto przypomnieć podstawowe zasady poruszania się po drogach oraz wyposażyć najmłodszych w elementy odblaskowe.

Kontrola środków transportu

O przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego mogą zwrócić się organizatorzy wypoczynku oraz rodzice i opiekunowie dzieci. Kontrole są prowadzone zarówno w punktach kontrolnych, w miarę możliwości w miejscu wyjazdu autokaru, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych.

Na stronie Bezpieczny autobus rodzice mogą sprawdzić m.in., czy pojazd, którym dzieci pojadą na wypoczynek, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Zaplanowane indywidualne wyjazdy

Rodzice, którzy udają się z dziećmi na wypoczynek własnym środkiem transportu, powinni przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz jego wyposażenie. Warto pamiętać, że podstawą bezpiecznej podróży jest bezpieczna prędkość. Ważna jest również odpowiednia kondycja psychofizyczna kierowcy.

Wypoczynek za granicą

Podczas planowania wyjazdów zagranicznych konieczne jest bieżące śledzenie informacji zamieszczanych na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, szczególnie w zakładce Informacje dla podróżujących.

Wszystkie osoby, które planują wyjazd zagraniczny, zachęcamy do pobrania aplikacji Polak za granicą. To sprawdzone źródło informacji w podróży, w którym można znaleźć m.in. kontakty do polskich placówek zagranicznych.

Zagrożenia zimowe:

  1. W domu:
    • odśnież dach i chodnik przed domem
    • usuń sople z dachu
    • korzystaj z bezpiecznych urządzeń grzewczych
    • nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych
  2. Podróż autem:
    • zabierz przewody do rozruchu silnika
    • zatankuj samochód
    • korzystaj z opon zimowych
    • naładuj telefon, zabierz do auta ładowarkę
  3. Wychłodzenia i odmrożenia:
    • ubieraj się stosownie do pogody
    • reaguj na potrzebujących pomocy
    • nie rozgrzewaj się alkoholem
    • zadbaj o zwierzęta
  4. Aktywny wypoczynek:
    • nie pij alkoholu
    • na łyżwach ślizgaj się tylko w wyznaczonych iejscach
    • na nartach zjeżdżaj tylko na oznakowanych trasach
    • nie przywiązuj sanek do traktora, samochodu itp.

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

  • Na granatowym tle informacje. Po lewej dwa rysunki. na górze osoba odśnieża. Na dole mężczyzna z kablami w ręku stoi przy...

Bezpłatne zajęcia z programowania

Giganci Programownia w Mińsku Mazowieckim zapraszają do udziału w wydarzeniu clickON “Zamień granie na programowanie”, czyli bezpłatne zajęcia z programowania i nowych technologii, które odbędą się na ul. Kazikowskiego 17 w Mińsku Mazowieckim.

Wydarzenie ma na celu rozwijanie kluczowych kompetencji cyfrowych oraz wprowadzenie młodzieży w świat nowoczesnych technologii w sposób angażujący i przystępny.

Najważniejsze informacje o wydarzeniu:

  • Darmowe zajęcia – udział jest całkowicie bezpłatny!
  • Czas trwania akcji: od 10 do 22 lutego
  • Tematyka: programowanie w popularnych środowiskach takich jak Minecraft, Scratch, Python, C#.
  • Grupy wiekowe: zajęcia są dostosowane do uczniów w wieku od 6 do 18 lat.
  • Czas trwania: każde spotkanie trwa 1,5 godziny.
  • Miejsce: Mińsk Mazowiecki

Jak się zapisać?

Zapraszamy do odwiedzenia strony Bezpłatne zajęcia w szkole nowych technologii, gdzie znajdują się szczegółowe informacje o wydarzeniu oraz możiwość dokonania rejestracji.

Projekt organizowany przez Gigantów Programowania jest objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki.

  • Na ciemnym tle ilustracja postaci w okularach, siedzącej przy laptopie, otoczonej ikonami związanymi z technologią. Naokoło...

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 




 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim