Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI STYCZEŃ 2020

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

  • Plakat-WOŚP-2020-7.01

"NIEPODLEGŁA SUWERENNA" Wystawa malarstwa w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

"NIEPODLEGŁA  SUWERENNA" - Wystawa malarstwa w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę 1918 - 2018.

Setna rocznica odzyskania niepodległości była niezwykłą okazją do świętowania doniosłych wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. Jednym z projektów, uświetniających tę okoliczność, był ogólnopolski konkurs malarski, adresowany do  profesjonalnych artystów malarzy, zorganizowany w 2018 r. przez Fundację ArtHANZA z Białegostoku, we współpracy z Fundacją PZU i artystą plastykiem Jarosławem Kukowskim. Celem inicjatorów i realizatorów tego przedsięwzięcia było włączenie środowiska twórczego w aktualne sprawy narodowe i zaoferowanie odbiorcom szerokiego dostępu społecznego do bogactwa kultury i idei narodowej, a przez to wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej wszystkich Polaków. Także potrzeba uczczenia bohaterów walk o niepodległość i utrwalania pamięci o niezwykle ważnych wydarzeniach historycznych. Wszystko to w kształcie zróżnicowanym artystycznie i formalnie, ale jednocześnie nowoczesnym, zrozumiałym i akceptowanym przez wszystkich odbiorców.  

Efektem finalnym jest wystawa, złożona z obrazów różnorodnych malarskich stylów i technik oraz   podejść ich autorów do tematu. Każdy z twórców prezentuje dzieło zainspirowane ideą niepodległości Polski, lub zrodzone z refleksji nad jej historią i współczesnością. Wszystkich - mimo zróżnicowanych światopoglądów -  łączy patriotyzm, szacunek dla idei wolnego państwa i tradycji narodowej oraz Sztuka. Premiera wystawy miała miejsce w białostockiej Operze i Filharmonii Podlaskiej, a następnie była prezentowana, w prestiżowych instytucjach wystawienniczych, m.in. w: Kołobrzegu, Warszawie, Włocławku, Tczewie i Siedlcach. Wystawa została też objęta Honorowym Patronatem Prezydenta RP.

Na ekspozycję wystawy w Muzeum Ziemi Mińskiej składa się 35 dzieł. Ich autorami są: Agma, Tomasz Awdziejczyk, Karol Bąk, Czesław Dźwigaj, Wacław Jagielski, Michał Janczuk, Łukasz Jaruga, Barbara Kaczmarowska-Hamilton, Dariusz Kaleta, Marcin Kołpanowicz, Ewa Kukowska, Jarosław Kukowski, Piotr Lemke, Janusz Lewandowski, Jacek Maślankiewicz, Marcin Mikałajczak, Józef Panfil, Daniel Pawłowski, Daniel Pielucha, Stefan Rybi, Sabina Maria Stasińska, Józef Stolorz, Janusz Wierzyński, Eugeniusz Wiszniewski i Krzysztof Wiśniewski.

Prezentacja wystawy w Mińsku Mazowieckim zorganizowana została we współpracy z Agencją Zegart. 

  • Suwerenna Niepodległa Plakat

Mińska Liga Rummikub

Zainspirowani przez organizatorów Mistrzostw Polski w Rummikub proponujemy Wam regularne rozgrywki. Liga to cykl 6 do 8 kolejek. W każdej kolejce uczestnicy zdobywają punkty, które liczą się do generalnej klasyfikacji. Na koniec zwycięży ten, który zdobędzie najwięcej punktów. Nie trzeba brać udziału we wszystkich kolejkach. Za zwycięstwo w lidze trzech graczy z pierwszych miejsc otrzyma nagrody rzeczowe, a zwycięzca przepustkę na Mistrzostwa Polski w listopadzie 2020.

Zapraszamy  na spotkanie organizacyjne. Policzymy chętnych, omówimy wstępnie kalendarz rozgrywek. Czekamy na Was w Gralni 8 lutego o godz. 13.00.

Zostań Mistrzem Rummikub!

  • rummikub(1)

OK konferencja

Kilkudziesięciu nauczycieli spotkało się w sobotę (11 stycznia) w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, żeby rozmawiać o tym, jak sprawić, żeby lekcje były OK.

Pomysłodawczynią konferencji była nauczycielka matematyki w papieskiej trójce – Joanna Sułek, która zaprosiła nauczycieli do dyskusji o nowoczesnej szkole. Jako entuzjastka wprowadzania do nauczania elementów oceniania kształtującego chciała podzielić się swoimi doświadczeniami w prowadzeniu przez uczniów OK zeszytów, czyli zeszytów, które pomagają się uczyć. Na zaproszenie na sobotnie spotkanie pozytywnie odpowiedziała spora grupa nauczycieli (dokładnie 68 osób) z Mińska oraz bliższych i dalszych okolic.

Gości powitał gospodarz obiektu dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, który wyraził radość, że aż tylu nauczycieli chce ambitnie rozwijać się zawodowo. Część merytoryczną rozpoczęło wystąpienie Danuty Sterny, ekspertki merytorycznej w programie Szkół Uczących Się prowadzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Gość specjalny to także autorka wielu książek o ocenianiu kształtującym i pomysłodawczyni idei OK zeszytu.

– Motywację uczniów i naszą zabijają słowa: muszę, powinienem, nie mam czasu – mówiła Danuta Sterna i podkreślała, że warto zmienić te słowa na: chcę, wybieram, wiem, co jest ważne. Warto też pozwolić uczniowi popełniać błędy, bo one pomagają się uczyć. Ekspertka uzasadniała w ten sposób ideę odejścia od tradycyjnego szkolnego oceniania.

Praktyczne zastosowanie tych zasad pokazała w swojej prezentacji Joanna Sułek, która opowiadała o OK zeszycie, pokazując, jak elementy oceniania kształtującego pozwalają się uczniowie lepiej i skuteczniej uczyć. „Quo vadis polska szkoło?” – pytała w swoim wystąpieniu matematyczka i wskazywała wyzwania, jakie stoją przed współczesną szkołą. Odpowiedzią na nie może być ocenianie kształtujące.

– Dzięki OK zeszytowi zawsze wiem, czego mam się nauczyć na sprawdzian. Notatki są uporządkowane, a materiał pokazany tak, żeby było wiadomo, co jest najważniejsze – mówili uczniowie, absolwenci i rodzice podczas panelu na temat skuteczności oddziaływania OK zeszytu. Jeden z absolwentów opowiadał o tym, jak przekonał do idei OK zeszytu nauczycieli w swojej nowej szkole. W wypowiedziach uczniów wyraźnie wybrzmiało, że OK zeszyt pomaga im się uczyć.

Ostatnią częścią konferencji były spotkania w mniejszych grupach z nauczycielami praktykami uczącymi według zasad oceniania kształtującego. Można było obejrzeć autentyczne uczniowskie OK zeszyty, porozmawiać o praktyce lekcyjnej, rozwiać rodzące się wątpliwości. Spotkania poprowadziły panie: Magdalena Niedziela, Jolanta Podsiadły, Agnieszka Kożuchowska, Irena Micek, Joanna Sułek, Karina Orłowska i Lidia Wacławek, które na różnych przedmiotach i poziomach nauczania stosują OK zeszyt.

Organizatorzy mają nadzieję, że sobotnie spotkanie było inspirujące dla uczestników i dało pole do rozmyślań nad tym, jak uczyć i jak oceniać, by nauczyć i uratować motywację uczniów.

Szczególne podziękowania Szkoła Podstawowa nr 3 składa osobom, które wsparły organizację konferencji, zwłaszcza Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz firmie „Atlas”. Dzięki tej pomocy konferencja była bezpłatna dla uczestników.

Izabela Saganowska

  • DSC_0007
  • DSC_0008
  • DSC_0016
  • DSC_0022
  • DSC_0035
  • DSC_0045
  • DSC_0051
  • DSC_0063

Repertuar Miejskiego Domu Kultury

Repertuar wydarzeń w Miejskim Domu Kultury na miesiąc styczeń 2020.

  • STYCZEN_rep

Kalendarium statystycznych badań ankietowych GUS

Urząd Statystyczny w Warszawie od wielu lat realizuje na terenie województwa mazowieckiego badania ankietowe prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny.
Każdy ankieter posiada legitymację służbową ze zdjęciem oraz upoważnieniem do prowadzenia badań. Tożsamość ankietera można dodatkowo potwierdzić w Urzędzie Statystycznym w Warszawie. Szczegóły na stronie internetowej https://warszawa.stat.gov.pl/badania-ankietowe
Gorąco zachęcamy do udziału w badaniach ankietowych. Poprzez aktywny udział mamy wpływ na nasze życie i otoczenie. Zbierane dane są poufne i podlegają ochronie zgodnie z przepisami ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. z 20212 r. poz. 591 z późn. zm.).

KALENDARIUM STATYSTYCZNYCH BADAŃ ANKIETOWYCH W 2020 R.

BADANIA GOSPODARSTW DOMOWYCH
Badanie Budżetów Gospodarstw Domowych (realizowane przez cały rok, co miesiąc w innych wylosowanych gospodarstwach domowych)
Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (realizowane przez cały rok, co miesiąc w innych wylosowanych gospodarstwach domowych)
Badanie Kondycji Gospodarstw Domowych (realizowane przez cały rok, co miesiąc w innych wylosowanych gospodarstwach domowych)
Uczestnictwo mieszkańców Polski w podróżach (termin: styczeń, kwiecień, lipiec, październik)
Wykorzystanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych (termin: kwiecień – maj)
Europejskie Badanie Warunków Życia Ludności (termin: kwiecień – czerwiec)

BADANIA GOSPODARSTW ROLNYCH
Ankieta koniunktury w gospodarstwie rolnym (termin: styczeń, lipiec)
Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (termin: czerwiec, grudzień)
Badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej (termin: czerwiec, grudzień)
Powszechny Spis Rolny PSR 2020 (termin: wrzesień, październik, listopad)

 

  • kalendarium badań ankietowych 2020

W kinie MUZA

AKTUALNY REPERTUAR KINA MUZA
www.muzakino.pl

  • rep138

Spot zapowiadający jubileusz 600-lecia miasta

Szanowni Państwo, już wkrótce będziemy świętować 600. urodziny miasta. Mówmy o tym głośno, cieszmy się, że dane nam jest być uczestnikami tego niezwykłego wydarzenia. Zapraszamy do obejrzenia spotu zapowiadającego jubileusz, którego mottem są RELACJE, a bohaterami MY MIŃSZCZANIE, bo wszyscy jesteśmy z Mińska Mazowieckiego.

https://www.facebook.com/MiastoMinskMazowiecki/videos/509093926407510/

Turniej Mistrzów Futsalu – relacja

W dniach 18-19 stycznia dzięki gościnności dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 odbył się już 7. Turniej Mistrzów w futsalu.  Rozgrywki przyciągnęły do Mińska Mazowieckiego 29 drużyn rywalizujących w 8 grupach. 16 drużyn awansowało do fazy pucharowej. Były emocje, piękne akcje i bramki, było wszystko, czego od turnieju piłkarskiego można oczekiwać.

Organizatorami wydarzenia byli Piotr Lichota oraz Łukasz Krawczyk, którzy są koordynatorami mińskich rozgrywek Topaz Mińskiej Ligi Mistrzów.

19 stycznia odbyła się akcja charytatywna na rzecz Sebastiana Bartka Lipińskiego.  Zbierano środki na protezę bioniczną ręki.
Całemu wydarzeniu towarzyszyły również dodatkowe atrakcje. Najmłodszymi uczestnikami zaopiekowały się panie ze żłobka Hocki Klocki, a o 12:00 zajęcia fitness poprowadziła Ewa Dobrodziej. Cały dzień dzieci mogły również uczestniczyć w zajęciach Parkour prowadzonych przez instruktorów z Akademii Parkour Wschód. Ważnym wydarzeniem był mecz rozgrywany między rocznikami 2011 a 2012 Mosirka Mińsk Mazowiecki. Chłopaki dali z siebie wszystko, a spotkanie skończyło się braterskim remisem 1 : 1.

TMF 2020 miał swoich faworytów. Był to jeden z najlepiej obsadzonych turniejów, jakie udało się zorganizować w powiecie mińskim. Rywalizacja zarówno w grupach, jak i faza pucharowa, były zacięte i stały na wysokim poziomie. W fazie pucharowej po ostrej rywalizacji wiele meczów kończyło się remisami, a o awansie rozstrzygały karne, co dodatkowo rozgrzewało atmosferę. Do najlepszej czwórki awansowały ekipy MAR-GO, SŁW, 23. BAZA oraz Grospol. W półfinałach SŁW pokonało Grospol, a MAR-GO 23. Bazę. Mecz o trzecie miejsce była zacięty do ostatnich minut, w których to Grospol zdobył zwycięską bramkę, zmieniając wynik na 2:1! Finał dostarczył równie dużo emocji.  Młoda mocna ekipa SŁW postawiła wysoko poprzeczkę naszpikowanej ligowcami ekipie MAR-GO. Zimna głowa i świetna gra w obronie dały jednak minimalne zwycięstwo MAR-GO 1 :0! Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Michał Bondara, który zdobył 15 bramek. Najlepszy strzelec to bezapelacyjnie Wojciech Wocial – 16 bramek. Najlepszy bramkarz z SŁW – Mateusz Wieczorek.

Na koniec organizatorzy chcieliby podziękować wszystkim, którzy wspierali TMF 2020 i akcję charytatywną. Podziękowania kierowane są do Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego oraz Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki  Marcina Jakubowskiego, którzy objęli patronat nad wydarzeniem. Organizatorzy dziękują również partnerom turnieju:  dyrektorowi MOSiR Robertowi Smudze, wszystkim pracownikom działu promocji MOSiR, Łukaszowi Dzięcielskiemu właścicielowi firmy DTZ, PWiK w Mińsku Mazowieckim, Pawłowi Rybackiemu właścicielowi firmy Flexsport. Wielkie podziękowania dla fotografów: Michała Grabca oraz Piotra Głażewskiego.

oprac. na podst. mat. organizatora

  • 20200119_MLM_004
  • PIOTR GŁAŻEWSKI - IMG_5140
  • PIOTR GŁAŻEWSKI - IMG_5217

Królowa Śniegu w Koperniku

20 stycznia dzieci z klas 0b oraz 3d (Szkoła Podstawowa nr 1) pod opieką wychowawców wystawiły spektakl oparty na baśni Hansa Christiana Andersena pt. ,,Królowa Śniegu”.

Zaproszeni goście z mińskich przedszkoli oraz dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej w Ignacowie dzięki zimowej scenerii zostali wprowadzeni w nastrój baśniowego klimatu. Najmłodsi z zapartym tchem śledzili losy Kaja i Gerdy, by następnie udać się wraz z nimi w długą i niebezpieczną podróż do krainy Królowej Śniegu. Baśń H. Ch. Andersena to dzieło ponadczasowe. Uniwersalny przekaz sprawia, że ma ona niezwykłą wartość dla każdego pokolenia. Mimo upływu lat, wciąż kształtuje wrażliwość najmłodszych. Uczy, jak wielka jest siła oddania i przyjaźni. Udowadnia, że człowiek, który kocha, jest w istocie w stanie osiągnąć wszystko.
oprac. na podst. mat. Szkoły

 

  • IMG_7527
  • IMG_7545
  • IMG_7552

OBWIESZCZENIE WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

OBWIESZCZENIE WOJEWODY  MAZOWIECKIEGO z  dnia  30  grudnia  2019 r. o  przeprowadzeniu  kwalifikacji  wojskowej  w  2020 r.

 

Uczniowie MSA na Uniwersytecie Muzycznym

Dnia 19 stycznia 2020 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie wystąpili nasi uczniowie klasy II cyklu sześcioletniego w interpretacji ruchowej do utworu "Zima" A. Vivaldiego pod kierunkiem merytorycznym p. Anity Wasilewskiej.

Występ ten odbył się w ramach koncertu "Zimowe impresje u Fryderyka", który zapoczątkował  cykl spotkań muzycznych dla dzieci. Impreza artystyczna udała się. Dzieci wróciły do Mińska bardzo szczęśliwe.

Opracowanie Joanna Nowik/Anita Wasilewska

 

  • 20200119_125336 (002)nowe

Imprezy w MDK - luty 2019

Harmonogram imprez w Miejskim Domu Kultury -  luty 2020
www.mdkmm.pl

  • 28078

Kultura włączania w Mińsku Mazowieckim

Miasto Mińsk Mazowiecki uczestniczyło w bardzo ważnym programie Kultura włączania. Ideą projektu jest współpraca operatorów kultury, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych i instytucji edukacyjnych w zakresie edukacji włączającej, tj. Pełne włączenie osób niepełnosprawnych w życie społeczne i kulturalne. Edukacja włączająca jest coraz częściej stosowanym modelem pracy z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jego sukces zależy od zintegrowanych działań wielu instytucji, w tym instytucji kultury.

Głównym celem projektu jest promowanie pełnego włączenia osób niepełnosprawnych w życie społeczne i kulturalne. Kultura włączająca ma szczególne znaczenie w kontekście uczenia się przez całe życie. Jego istotą jest przezwyciężenie barier uczestnictwa w kulturze, pokazanie zdrowym ludziom, czym jest niepełnosprawność, a także wspólna zabawa.
Projekt był możliwy dzięki współpracy z Mazovia Institute of Culture.

W filmie można zobaczyć ujęcia z różnych wydarzeń w ramach projektu:
- warsztaty dla uczniów szkół podstawowych na temat audiodeskrypcji.
- rugby na wózkach inwalidzkich - mecz z lokalną drużyną rugby
- warsztaty dla nauczycieli
- spektakl teatralny

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 




 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim