Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI KWIECIEŃ 2021

Nowy sprzęt do sprzątania powierzchni miejskich zakupiony przez ZGK.

 
Zarząd Gospodarki Komunalnej używa nowoczesnego sprzętu do sprzątania powierzchni miejskich. Zakupione urządzenia są ekologiczne, bezemisyjne, zasilane elektrycznie czym wpisują się w politykę działań antysmogowych miasta.
 
 
 • Pracownicy ZGK w pomarańczowych uniformach, sprzatają...
 • Dwóch pracowników ZGK w pomarańczowych uniformach...
 • Pracownicy ZGK sprzatają chodnik w okolicy parku używając...

Podziękowania dla służb medycznych

Od ponad roku żyjemy w bardzo trudnej rzeczywistości, pełni niepokoju o zdrowie i życie swoje i najbliższych. Wyrażamy uznanie dla lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek, salowych, laborantów i innych osób dbających o ochronę zdrowia za ich poświecenie, oddanie i opiekę. Szczególne podziękowania dla naszej mińskiej medycznej społeczności.

Służbom medycznym dedykujemy utwór nagrany przez mińskich muzyków w ubiegłym roku.

Chodź, Pomaluj Mój Świat
2 plus 1

Piszesz mi w liście, że kiedy pada,
Kiedy nasturcje na deszczu mokną,
Siadasz przy stole, wyjmujesz farby
I kolorowe otwierasz okno.

Trawy i drzewa są takie szare,
Barwę popiołu przybrały nieba.
W ciszy tak smutno, szepce zegarek
O czasie, co mi go nie potrzeba.
 
Więc chodź, pomaluj mój świat
Na żółto i na niebiesko,
Niech na niebie stanie tęcza
Malowana twoją kredką.

Więc chodź, pomaluj mi życie,
Niech świat mój się zarumieni,
Niech mi zalśni w pełnym słońcu,
Kolorami całej ziemi.
 
Za siódmą górą, za siódmą rzeką,
Twoje sny zamieniasz na pejzaże.
Niebem się wlecze wyblakłe słońce,
Oświetla ludzkie wyblakłe twarze.
 
Więc chodź, pomaluj mój świat
Na żółto i na niebiesko,
Niech na niebie stanie tęcza
Malowana twoją kredką.

Więc chodź, pomaluj mi życie,
Niech świat mój się zarumieni,
Niech mi zalśni w pełnym słońcu,
Kolorami całej ziemi.

 

Autorzy utworu: Dutkiewicz Marek Wojciech / Kruk Janusz

Najważniejsze informacje o Urzędzie Miasta ( ETR)

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przygotowanymi zgodnie z zasadami tekstu łatwego do czytania (ETR).

LINK: https://www.minsk-maz.pl/1139,tekst-latwy-do-czytania-etr

 

 

Kolorowe stołówki

Stawka jest wysoka! SP3 może wygrać 80 tys. zł na remont stołówki! Pomóżmy!  Głosujmy!

Co trzeba zrobić?

Wystarczy tylko:

1) wejść na stronę: https://kolorowestolowki.amica.pl/

2) zarejestrować się, następnie zalogować,

3) wyszukać po kodzie pocztowym 05-300 i z listy wybrać SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3,

4) oddać swój głos i tak codziennie do 15 maja!

ZACHĘCAMY DO CODZIENNEGO GŁOSOWANIA!

Kondolencje

Panu Pawłowi Bartczakowi
wyrazy najgłębszego
żalu oraz współczucia
z powodu śmierci ojca


Zbigniewa Bartczaka


składa
Zespół Mińskiego Centrum Profilaktyki

 • Kondolencje - Zbigniew Bartczak

Zmysł powiększenia - wystawa w MDK

Czy cokolwiek jest tym, czym nam się wydaje?

Kiedy poznajemy świat, odkrywamy kształty, kolory, faktury. Kształtują nam się zmysły, przez których filtr postrzegamy później otoczenie.

Przez kolejne lata obraz jest w nas utrwalany i przyporządkowywany danemu znaczeniu raz na zawsze.

Wzrok jest zmysłem, któremu najbardziej ufamy. Ciężko jest nas przekonać, że coś nie jest takie, jakie widzimy. Jesteśmy przekonani, że to, co widzimy jest prawdziwe. Że oczy i mózg nie mogą się mylić.

A co, kiedy zmienimy tę rzeczywistość? Oczy widzą coś, co nie jest tym, co podpowiada mózg. Co wtedy? Co czujemy, co myślimy, czemu ufamy? Czy się boimy, czy przyjmujemy to, co podpowiadają nam inni, czy jednak staramy się sami zrozumieć, dostrzec więcej, więcej niż widać, więcej niż nam się wydaje, poruszyć swoją wyobraźnię - powiększyć swoje zmysły?

Cykl fotografii powstał w bardzo nietypowym czasie, w czasie pandemii, kiedy wszyscy zostaliśmy odizolowani od świata. Kwiaty, owoce, warzywa pokazały wtedy swoje inne oblicze.

OTWARCIE: MDK, 22 kwietnia, godz.18:00. Wystawa czynna: pon. - pt. w godzinach od 8.00 do 20.00.

mdkmm.pl

 • MDK wystawa "Zmysł powiększenia"

Koncert Backhand Slap w MDK

Backhand Slap to zespół muzyków związanych wcześniej z formacjami Idol Falls i Ratrace i Pneuma. Zespół powstał w roku 2017, a we wrześniu 2018 wydał pierwszą EPkę zatytułowaną "Walk Your Way". Mają na swoim koncie parędziesiąt koncertów w Polsce i zagranicą. Zapraszamy na mocne uderzenie hard core / punk.

MDK, 23 kwietnia, godz. 20:00, OGLĄDAJ ONLINE.

https://pl-pl.facebook.com/mdkmmz

 

 • Koncert Backhand Slap w MDK

Komunikat miejskiej biblioteki

Drodzy Czytelnicy!
Mając na uwadze skalę zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w województwie mazowieckim oraz związane z tym rekomendacje Biblioteki Narodowej, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Filia pozostaną zamknięte dla Czytelników.
Ponowne otwarcie nastąpi 19 kwietnia 2021 roku.

Przypominamy:

 1. Naliczenie kar za przetrzymane materiały biblioteczne zostało wstrzymane.
 2. Zwrotu książek/filmów/audiobooków można dokonać bezkontaktowo w przedsionku Biblioteki w godzinach 8.00 - 16.00.
 • MBP zamkinięta do 18 kwietnia 2021

Plenerowa wystawa „Białoruś przebudzona”

Represje, sfałszowane wybory, przebudzenie to hasła, które definiują sytuację u naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Solidarni w wytrwałej walce z niesprawiedliwością i przemocą Białorusini tworzą na naszych oczach historię.

Od 8 kwietnia przy ul. Kościuszki 2 można oglądać fotografie białoruskich fotoreporterów relacjonujących protesty w swojej ojczyźnie. Zdjęcia  dokumentują chwile wypełnione nadzieją i te silnie tłamszone przez reżim. Prezentowane są fotografie z manifestacji, z zatrzymań protestujących, portrety pojedynczych osób. Wśród zdjęć jest też uchwycony moment głosowania przez Swietłanę Cichanouską.

"Mam nadzieję, że przez te fotografie dotrzemy do ludzkich serc, do ludzkiego rozumu, żeby ludzie zrozumieli, że Białorusinom potrzebne jest wsparcie i solidarność" – mówi jeden z organizatorów wystawy Denis Bondarev, z którym wywiad zamieściliśmy pod tym linkiem.

Na wystawie prezentowane są zdjęcia fotoreporterów białoruskich niezależnych portali informacyjnych. Owoce swojej codziennej pracy przedstawili: Iryna Arachouskaja (belsat.eu), Daria Buraina, Wolha Szukajła, Wadzim Zamirouski (TUT.by), Nadzieja Bużan (Nasza Niwa), Siarhiej Saciuk (Naviny.by), Maksim Malinouski, Alaksandr Rużaczka, Maksim Tarnalicki i Uładzimir Barysiewicz (Onliner.by).

Mieszkańcy Mińska Mazowieckiego mogą zobaczyć ich zdjęcia dzięki współpracy organizacji: Press Club Belarus, Press Club Polska, biura informacyjnego Belarus in Focus, Fundacji Solidarności Międzynarodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Symboliczne i realne wsparcie Białorusinów jest bardzo ważne. Okażmy solidarność
z sąsiadami zza granicy. Wpłat na rzecz domu tymczasowego dla uchodźców można dokonać poprzez stronę https://en.stranafund.org/article/donate (Należy wybrać: Temporary housing for refugees)

Fundacja potrzebuje także wsparcia niematerialnego, np. tłumaczenia lub/i redakcji treści do newsletteru czy  udzielania lekcji języka polskiego online. Jeśli chcielibyście Państwo pomóc prosimy o kontakt z Fundacją pod adresem solidarni.z.bialorus@gmail.com

Solidarność można także okazać kupując koszulkę z logo #minskdlaminska

https://bit.ly/3wFN7Qf

Wystawę organizowaną  przez Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki i Miejski Dom Kultury można oglądać do końca kwietnia 2021.

Nabór w Mińsku Mazowieckim wystartuje za miesiąc!

PFR Nieruchomości: Nabór w Mińsku Mazowieckim wystartuje za miesiąc! Przed nami pierwsza rekrutacja na Mazowszu!

10 maja rozpocznie się nabór wniosków do 138 mieszkań w Mińsku Mazowieckim przy ul. Klonowej. Będzie to pierwszy nabór na Mazowszu w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, która jest realizowana jest przez PFR Nieruchomości S.A. Pierwsza część rekrutacji, czyli składanie wniosków, potrwa do 31 maja i będzie odbywała się online za pośrednictwem strony www.minskmazowiecki.mdr.pl. Zawieranie umów najmu rozpocznie się w czwartym kwartale 2021.

- 138 mieszkań w Mińsku Mazowieckim to pierwsze osiedle na Mazowszu, na którym wystartuje nabór. To dobra propozycja dla mieszkańców tego miasta, ale także wschodniej części województwa. Osiedle powstaje w sąsiedztwie placówek edukacyjnych, punktów usługowych i sklepów, ale także oferuje bardzo dobry dostęp do infrastruktury drogowej i kolejowej. Dzięki niej do centrum Warszawy można dotrzeć w niespełna godzinę. To ważne – zwłaszcza dla osób mobilnych zawodowo podkreśliła Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S. A.

Pierwszą część naboru przeprowadzi miński samorząd. Zgodnie z kryteriami uchwalonymi przez radnych na najwięcej punktów mogą liczyć ci,  którzy nie posiadają własnego mieszkania, a także osoby, które mieszkają i rozliczają się z podatków w Mińsku Mazowieckim. Radni zdecydowali o premiowaniu rodzin z dziećmi, seniorów, osób z niepełnosprawnościami i rodzin, które utraciły domy na skutek działania żywiołu. Dodatkowe punkty otrzymają również osoby posiadające książeczkę mieszkaniową.

- Rynek mieszkaniowy w Mińsku Mazowieckim stale się rozwija. Deweloperzy chętnie tu budują,  każda kolejna inwestycja cieszy nas, bo przekłada się na rozwój miasta. Osiedle powstające w ramach rządowego programu przy ul. Klonowej uzupełni lukę i zapewni mieszkanie rodzinom, które nie mogą sobie pozwolić na kredyt. Nasze kryteria opracowaliśmy zgodnie z potrzebami mieszkańców, a także w sposób, który – na co liczę – zachęci ich do pozostania w Mińsku i związania swojej przyszłości z naszym miastem wskazał Marcin Jakubowski, burmistrz Mińska Mazowieckiego.

Mieszkania w Mińsku Mazowieckim zostaną objęte dopłatami do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na Start”. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu samorządu w proces naboru najemców. To wymóg wynikających z zapisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Zgodnie z nimi, to samorząd określa kryteria pierwszeństwa w rekrutacji do mieszkań wraz z ich punktacją, a także przeprowadza nabór wniosków. Będzie można je złożyć za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie www.minskmazowiecki.mdr.pl

W drugiej części naboru, PFR Nieruchomości zweryfikuje tzw. zdolność czynszową – sprawdzi, czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody np. świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto, każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG Infomonitor. Podpisywanie pierwszych umów najmu zaplanowano na czwarty kwartał 2021 roku.

Inwestycja przy Klonowej to dwa budynki o niskiej, 4-piętrowej zabudowie, w których zaprojektowano 138 lokale. Elewacja bloków będzie utrzymana w jasnej, szaro-białej kolorystyce. W przestrzeniach między nimi zaplanowano strefy rekreacyjne z alejkami spacerowymi i starannie zaprojektowaną zielenią. Na osiedlu znajdzie się też duży, bezpieczny plac zabaw. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 110 miejsc parkingowych w garażu podziemnym i 38 miejsc naziemnych.

Od początku 2021 roku spółka PFR Nieruchomości uruchomiła dwa nabory na około 620 mieszkań. Ponad pół tysiąca znajduje się na katowickim Nowym Nikiszowcu. W ciągu niespełna miesiąca wpłynęło 2116 zgłoszeń od zainteresowanych najmem mieszkania w tej lokalizacji. Kolejnych 108 mieszkań, do których do 15 kwietnia trwa nabór wniosków, znajduje się przy ul. Gen Roweckiego w Świdniku. Po trzech tygodniach jest już ponad ośmiu chętnych na jedno mieszkanie. Jeszcze wiosną tego roku  spółka PFR Nieruchomości planuje uruchomić nabory na ponad 800 mieszkań w Dębicy, Łowiczu, Radomiu oraz Krakowie.

PFR Nieruchomości S.A. zarządza także inwestycjami powstającymi w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem. Na terenie województwa mazowieckiego w ofercie Funduszu jest blisko 700 mieszkań w czterech lokalizacjach w Warszawie oraz w podwarszawskim Piasecznie. Poziom komercjalizacji FSMnW na Mazowszu wynosi około 90 procent.

 

Więcej informacji na:

www.nieruchomosci.pfr.pl

www.minskmazowiecki.mdr.pl

www.mplus.pl

 

 • Wizualizacja osiedla na ul. Klonowej z programu...
 • Wizualizacja osiedla na ul. Klonowej z programu...

Nowy katalog i nowe możliwości miejskiej biblioteki

Już dziś mamy nowy katalog biblioteczny i nowe możliwości:
- logowanie do swojego konta Czytelnika
- zamawianie dostępnych zbiorów bibliotecznych poprzez przycisk WYPOŻYCZ|
- rezerwację niedostępnych w danej chwili zbiorów bibliotecznych poprzez przycisk ZAPISZ SIĘ.

LINK DO KATALOGU: https://www.minsk-mbp.sowa.pl/


Zamówione materiały biblioteczne można będzie odbierać po wcześniejszym, najlepiej telefonicznym, umówieniu się z bibliotekarzem.

Przypominamy:
Naliczenie kar za przetrzymane materiały biblioteczne zostało wstrzymane
Zwrotu książek/filmów/audiobooków można dokonać bezkontaktowo w przedsionku Biblioteki w godzinach 8.00 - 16.00

https://mbpmm.pl/

 • Plakat - nowy katalog biblioteczny, nowe możliwości w...

Zwalczanie wścieklizny zwierząt

Zgodnie  z  rozporządzeniem nr 2  Wojewody Mazowieckiego z dnia 19 stycznia 2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i miasta stołecznego Warszawy (z późn. zm.) teren miasta Mińsk Mazowiecki, teren gmin: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów oraz miast Halinów  i  Sulejówek jest obszarem zagrożonym wścieklizną.
 
Na obszarze zagrożonym wścieklizną:
 
1.  Zakazuje się:
 
a)    organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;
 
b)    organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.
 
2. Nakazuje się:
 
a)    trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
 
b)    pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Zapraszamy po kody Legimi do Miejskiej Biblioteki Publicznej

Uwaga! Uwaga! Zapraszamy po kody Legimi!

Teraz możecie cieszyć się dostępem także do audiobooków.

Kody do odbioru osobistego w Czytelni na I piętrze dla osób, które są czytelnikami biblioteki i posiadają aktywną kartę! Można też pisać do nas na czytelnia@mbpmm.pl podając numer karty bibliotecznej.

 • Żeby móc wziąć udział w rozdaniu, trzeba posiadać aktualną kartę biblioteczną Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim.
 • Otrzymany kod musi być aktywowany w miesiącu, w którym został pobrany.
 • Najpierw trzeba wejść na stronę https://www.legimi.pl/mazowieckie/, wpisać otrzymany kod i założyć sobie bezpłatne konto lub zalogować się do konta, które już mamy.

(To bardzo ważne!)

 • Należy pobrać bezpłatną aplikację Legimi na urządzenie, na którym planuje się czytać.

https://mbpmm.pl/

 • Plakat: Od dziś dostępne również audiobooki. Odbierz kod...
 • Plakat: Legimi. 60 000 ebooków bez limitów już dostępne w...

Informacja o pracy obiektów MOSiR do 18.04.2021

W związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. (Dz. U. poz.654):

BASEN MIEJSKI BĘDZIE NIECZYNNY DO 18 KWIETNIA 2021

STADION MIEJSKI
ul. Sportowa1,
czynny 7.00-15.00
(z wyłączeniem weekendu)

STADION SPORTOWY
ul. Budowlana 2A,
czynny 14.00-22.00

Stadiony wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego, stypendystów sportowych oraz Członków Kadry Narodowej po wcześniejszym ustaleniu z biurem obiektu 25 759 37 13 (biuro czynne od poniedziałku do piątku w godz 8.00-15.00).

Wymagany jest dokument potwierdzający uprawnienia oraz dokument tożsamości ze zdjęciem, którymi należy okazać się na prośbę pracownika Obiektu.

http://mosir.org.pl/

 • Informacja o pracy obiektów sportowych MOSiR do 18.04.2021

Narodowy Spis Powszechny 2021 – spisz się przez telefon!

Podczas Narodowego Spisu Powszechnego 2021 (NSP 2021) podstawową i obowiązkową metodą spisową jest samospis internetowy. Co, jeśli nie masz komputera lub Internetu? Nie przejmuj się, dla Ciebie też istnieje wygodna i bezpieczna opcja: spis przez telefon. Pomoże Ci w tym infolinia spisowa dostępna pod numerem 22 279 99 99.

Droga do spisu przez telefon jest prosta. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Głos lektorki podpowie nam, co mamy zrobić, by rozpocząć spis:
- najpierw trzeba wybrać klawisz „1”, aby wybrać „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”,
- potem znów wciskamy „1”, czyli „Spisz się przez telefon”.  

Telefon odbierze pracownik urzędu statystycznego, który będzie po kolei czytać pytania z formularza spisowego i wprowadzi odpowiedzi do systemu. Rozpocznie od pytania o PESEL, konieczny do zalogowania się do aplikacji spisowej.

Infolinia spisowa działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00.

Spis przez telefon jest opcją wygodną i bezpieczną, ponieważ wyklucza kontakt bezpośredni z inną osobą i nie musimy już potwierdzać tożsamości rachmistrza. Szczególnie polecamy to rozwiązanie Seniorom.

Więcej informacji: https://spis.gov.pl/

Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych: sami inicjujemy kontakt i nie musimy sprawdzać, czy zgłaszająca się do nas osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

 

 • Po lewej stronie grafiki napis: Spisz się przez telefon i...

Narodowy Spis Powszechny 2021 – spis bezpieczny dla seniorów

Osoby starsze są szczególnie narażone na działania przestępców podszywających się pod członków rodziny lub policjantów. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP 2021) może być dla przestępców okazją do podobnych oszustw i wyłudzeń. Dlatego zachęcamy, by podczas NSP 2021 nie tylko z poczucia odpowiedzialności, ale też dla własnego bezpieczeństwa, jak najszybciej wypełniły obowiązek spisowy i nie czekały na kontakt ze strony rachmistrza.

NSP 2021 jest organizowany z zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Niestety może się jednak zdarzyć, że nieuczciwe osoby spróbują wykorzystać tę okoliczność i będą się podszywać pod rachmistrzów, by wyłudzić jakieś informacje lub pieniądze. Ponieważ najbardziej narażoną na tego typu przestępstwa grupą są seniorzy, warto, by jak najszybciej wywiązali się z obowiązku spisowego i zrobili to z własnej inicjatywy przez Internet lub telefonicznie.

Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją jest samospis internetowy dostępny na stronie https://spis.gov.pl/. Spis można wypełnić w domu o dowolnej porze i nie trzeba czekać na rachmistrza. O pomoc w wypełnieniu elektronicznego formularza można poprosić kogoś z rodziny lub inną zaufaną osobę.

Osoby, które nie mają komputera lub Internetu, mogą się spisać w urzędzie gminy/miasta, a także w siedzibie i oddziałach Urzędu Statystycznego w Warszawie (Warszawa, Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce). Dostępne tam będą stanowiska komputerowe do spisu, a pomocą będzie służyć przeszkolony pracownik. Cała procedura będzie się odbywać z zachowaniem wszelkich wymaganych środków ostrożności. Ze względu na sytuację epidemiczną warto wcześniej telefonicznie sprawdzić dostępność stanowiska spisowego i umówić się na konkretny termin.

Dla osób, które mają problemy z dotarciem do urzędu, przewidziano też inną wygodną i bezpieczną opcję, mianowicie spis przez telefon. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Głos lektorki podpowie nam, co mamy zrobić, by rozpocząć spis. Infolinia działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych: sami inicjujemy kontakt i nie musimy sprawdzać, czy zgłaszająca się do nas osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

Z osobą, która mimo wszystko nie skorzysta z żadnej z tych opcji, skontaktuje się rachmistrz spisowy. Dla zapewnienia swojego bezpieczeństwa można zweryfikować nazwisko oraz numer legitymacji służbowej, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 lub za pomocą aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie https://spis.gov.pl.

Jeśli sam nie jesteś seniorem, przekaż te informacje osobom starszym z Twojej rodziny, grona znajomych lub sąsiadów. W przypadku bliskich osób (rodziców lub dziadków) warto zaoferować pomoc w wypełnieniu samospisu internetowego.

Więcej informacji: https://spis.gov.pl/

 

 • Na górze grafiki napis: Narodowy Spis Powszechny 2021 to...

W kwietniu NSP 2021 realizowany będzie wyłącznie przez formy zdalne samospisu

W związku z rozpoczęciem Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 i jego wydłużeniem do 30 września br. uprzejmie informujemy, że podstawową metodą realizacji obowiązku spisowego jest samospis poprzez aplikację: kliknij tutaj

Przypominamy, że internetowo można się spisać również w urzędach gmin i wojewódzkich urzędach statystycznych na specjalnie przygotowanych w tym celu stanowiskach komputerowych przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
Spisać można się również na infolinii spisowej obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej pod numerem – 22 279 99 99.

Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania.

Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja br. o czym będziemy szczegółowo informować.

 • Napis na grafice: W kwietniu NSP 2021 realizowany będzie...

Narodowy Spis Powszechny 2021 – list do mieszkańców

Szanowni Państwo,

Od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. na terenie całej Polski realizowany jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Obowiązek spisowy dotyczy każdej osoby mieszkającej w naszym mieście.

Mając świadomość powagi obecnej trudnej i nieprzewidywalnej sytuacji, podczas której na pierwszym miejscu jest troska o zdrowie, dołożono wszelkich starań, aby zapewnić Państwu bezpieczeństwo. Dlatego też przyjęte obecnie metody udziału w spisie wykluczają konieczność kontaktu osobistego z osobami z zewnątrz.

Podstawową i obowiązkową metodą spisową jest samospis internetowy poprzez aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/. W ten sposób możemy wypełnić obowiązek spisowy w domu w dogodnym dla siebie terminie. Do elektronicznego formularza zalogujemy się, korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki.

Osoby, które nie mają komputera lub Internetu, mogą zgłosić się do Urzędu Miasta, gdzie będzie czekać specjalnie przygotowane stanowisko z komputerem i przeszkolony pracownik naszego Urzędu. Drugą wygodną i bezpieczną opcją jest spis przez telefon. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Infolinia działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00.

Rachmistrzowie włączą się do prac spisowych w późniejszym terminie i w pierwszej kolejności, ze względu na sytuację epidemiczną, będą się kontaktować z niespisanymi osobami telefonicznie.

Narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane przez statystykę publiczną gwarantują pełną ochronę gromadzonych informacji. Wszystkie dane zebrane od respondentów są objęte tajemnicą statystyczną - będą należycie i starannie zabezpieczone.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących NSP 2021 należy kontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym w Mińsku Mazowieckim (tel. 25 759 53 76, e-mail  spis@umminskmaz.pl).

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie https://spis.gov.pl/.

Przypominając o wspólnej odpowiedzialności za  nasze miasto, apeluję o udział w spisie powszechnym 2021.

 

Gminny Komisarz Spisowy

  /-/  Marcin Jakubowski

 

 

 • Plakat o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań...

Kogeneracja, czyli ciepło i prąd w jednym

Gratulujemy Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim Dyplomu za zajęcie IX miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej za rok 2021. To kolejny sukces mińskiej spółki, co pokazuje, jak konsekwentnie rozwija się nasze miasto. Poniżej publikujemy wywiad z prezesem PEC Jarosławem Belkiewiczem, który ukazał się w biuletynie „Strefa Gospodarki. Biznes Magazyn”.

 

Kogeneracja, czyli ciepło i prąd w jednym

Mińsk Mazowiecki nie jest dużym miastem, jednak za sprawą bardzo dobrego zarządzania przez jego włodarzy rozwija się w szybkim tempie. W tym procesie swój udział ma również tamtejsze Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., które zakończyło proces budowlany związany z realizacją największej inwestycji w jego historii, pn. „Budowa elektrociepłowni w Mińsku Mazowieckim”, we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, rozpoczynając tym samym równoległe wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej.

 

Przełomowa inwestycja

Nowo powstały obiekt w centrum Mińska Mazowieckiego z układem kogeneracyjnym o zdolności cieplnej 6,56 MW i mocy elektrycznej 6,41 MW jest zasilany gazem ziemnym, co spowoduje, że PEC znacząco zmniejszy ilość emitowanych pyłów i gazów cieplarnianych.

Wartość tego zadania, jak na naszą skalę, jest bardzo wysoka, bo wynosi ponad 31 mln zł brutto – tłumaczy Jarosław Belkiewicz, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Mińsku Mazowieckim Sp. z o.o. – Na ten cel uzyskaliśmy dofinansowanie w formie dotacji w wysokości niemal 9 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ponad 12 mln zł pożyczki komercyjnej z NFOŚiGW, choć chcę podkreślić, że udzielonej na bardzo dobrych warunkach. Nasz wkład własny wynosi zatem około 4,5 mln zł netto, a kwota do odprowadzenia przez Spółkę podatku od towarów i usług VAT wynosi prawie 6 mln zł, co w porównaniu z rocznymi przychodami na poziomie 16-17 mln, pokazuje skalę inwestycji. Na uwagę zasługuje sam przebieg realizacji tego projektu, który przyjął ekspresowe tempo. Umowę z NFOŚiGW Spółka podpisała w grudniu 2018 roku, a już w marcu 2019 roku, w drodze postępowania przetargowego został wyłoniony wykonawca.

Należy zwrócić uwagę, że przygotowanie takiej inwestycji jest pracochłonne. Projekt budowlany obejmujący tego typu realizacje to dokumentacja zajmująca wiele pudeł, a my już w czerwcu 2019 roku uzyskaliśmy pozwolenie na budowę i w sierpniu wbito „pierwszą łopatę” pod budowę, rozpoczynając zasadnicze roboty budowlane. Zakończyliśmy je w sierpniu 2020 roku, a więc praktycznie po 12 miesiącach trwania budowy. Tymczasem z mojej wiedzy wynika, że cykl inwestycyjny w podobnych przypadkach zazwyczaj trwa około 2,5 roku. – podkreśla Prezes J. Belkiewicz. Jak wskazuje Prezes PEC-u, na sukces tak sprawnego i szybkiego zrealizowania inwestycji składa się nie tylko odpowiednie przygotowanie przedsiębiorstwa, ale również współpraca z profesjonalnymi wykonawcami.

Za budowę odpowiedzialne było konsorcjum dwóch bardzo doświadczonych firm: INTROL-ENERGOMONTAŻ z Chorzowa oraz FEROX ENERGY SYSTEMS z Katowic. Szczególny udział w pozytywnym przebiegu procesu budowlanego mają zarówno władze Miasta Mińska Mazowieckiego jak i Powiatu Mińskiego. Zdecydowanie należy również podkreślić rolę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który znakomicie realizuje naszą współpracę. Obecnie inwestycja, po rozruchu i próbach eksploatacyjnych oraz uzyskaniu planowanej zdolności wytwórczej zarówno prądu elektrycznego, jak i energii ciepła oraz po uzyskaniu wszystkich wymaganych pozwoleń i certyfikatów, została z końcem 2020 roku oddana do użytkowania, produkując w skojarzeniu energię elektryczną i ekologiczne ciepło.

Chcę również podkreślić niezwykle istotny dla Spółki aspekt finansowy, dotyczący budowy tej elektrociepłowni. Uważam, że każda działalność gospodarcza powinna być oparta o co najmniej dwa filary biznesowe. Gdy jeden z nich jest słabszy, drugi zapewnia stabilizację. Wszyscy wiemy, jak zmienia się klimat, a tym samym zapotrzebowanie na energię cieplną spada. Dywersyfikacja przychodów poprzez rozpoczęcie produkcji i sprzedaży prądu znacznie poprawi kondycję przedsiębiorstwa oraz stabilność jego funkcjonowania. To zasadniczy kierunek w mojej, jako prezesa zarządu, strategii rozwoju tej spółki. – przyznaje J. Belkiewicz.

 

W stronę Europejskiego Zielonego Ładu

Budowa elektrociepłowni jest efektem przemyśleń i zbudowanej strategii, która wpisuje się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu i odejścia od węgla. Jej uruchomienie przeorganizuje układ wykorzystywanych źródeł ciepła. PEC w Mińsku Mazowieckim jest z punktu widzenia prawa kompletnym przedsiębiorstwem energetycznym, dysponującym źródłami wytwarzania energii, sieciami przesyłowymi oraz zajmuje się dystrybucją i jej sprzedażą do odbiorców. Do tej pory zasadniczym źródłem przedsiębiorstwa była ciepłownia węglowa. To nowoczesna instalacja wyposażona w filtry do odpylania, gwarantujące skuteczność na poziomie powyżej 99%, która pracuje przez cały rok. Jej moc jest dostosowywana do warunków pogodowych oraz zapotrzebowania mieszkańców na ciepło, natomiast zimą, podczas znacznych spadków temperatur, uruchamiano dodatkowe ciepłownie gazowe. Teraz te proporcje ulegną zmianie. Nowo powstała elektrociepłownia stanie się instalacją zasadniczą, a gaz podstawowym paliwem. Węgiel wykorzystywany będzie jedynie podczas silnych mrozów, gdy nastąpi potrzeba zwiększenia mocy. To spowoduje znaczne obniżenie ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla. – W ramach naszej działalności do tej pory spalaliśmy w ciągu roku około 15 tys. ton węgla i przewiduję, że od 2021 roku ta liczba zmniejszy się do około 8 tys., a w kolejnych latach będzie jeszcze niższa. – wylicza Prezes J. Belkiewicz. – Radykalnie obniżymy poziom emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych do atmosfery. Obniżenie poziomu emisji szacujemy na poziomie 35 tys. ton ekwiwalentu CO2 rocznie, więc jak na wielkość naszego miasta to bardzo duża poprawa jakości powietrza, a co za tym idzie, jakości życia naszych mieszkańców. Trend ten zamierzamy kontynuować w kolejnych latach: opracowaliśmy już strategię na dekadę 2020-2030, a w jej ramach zaplanowaliśmy budowę kolejnych dwóch elektrociepłowni.

 

Współpraca z samorządem i biznesem

Istotny aspekt strategii przedsiębiorstwa stanowi przyłączanie do miejskiej sieci ciepłowniczej nowych i istniejących obiektów. To zadanie jest realizowane niezwykle efektywnie. Nowe przyłącza w skali roku stanowią około 5% mocy zainstalowanej, wynoszącej około 36 MW. Ten wynik stawia Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Mińsku Mazowieckim w czołówce branży w Polsce. Jego osiągnięciu sprzyja również skuteczna współpraca z otoczeniem gospodarczym.

Mińsk Mazowiecki jako miasto satelickie rozwija się bardzo szybko. Warszawa, poprzez możliwości rozwoju zawodowego, przyciąga wciąż nowych ludzi, którzy poszukują mieszkań albo inwestycji w nieruchomości. W naszym mieście ten popyt również jest odczuwalny, a działający tu deweloperzy oferują znacznie atrakcyjniejsze ceny. To napędza koniunkturę. Inwestorzy występują do nas o przyłączenia, a my oczywiście dokładamy wszelkich starań, by je realizować. Nowe przyłącza ciepłownicze to również efekt ekologiczny i ekonomiczny. Zasilanie budynków ciepłem sieciowym jest oczekiwanym działaniem z punktu widzenia ochrony naszego środowiska. Każdy pozyskany odbiorca generuje dodatkowe przychody, choć to inwestycje, które zwracają się po 7, 10, a nawet 15 latach, w zależności od wielu czynników. Jednak jako przedsiębiorstwo komunalne, Spółka nie jest nastawiona na zysk. Mimo zmiennych warunków rynkowych, ceny ciepła nie były praktycznie podnoszone od kilku lat a w ostatnich dwóch zostały nawet obniżone. Wszystkie nasze działania nakierowane są na służenie mieszkańcom i pomaganie samorządowcom w rozwoju naszego miasta. Mogę śmiało stwierdzić, że nasza współpraca, zarówno z Radą Miasta, jak i burmistrzem jest wzorowa. – podsumowuje Prezes J. Belkiewicz.

 

Bogdan Leszczorz

 • Grafika o treści: Strefa Gospodarki -BIZNES MAGAZYN -...

Kontakt

Urząd Miasta
Mińsk Mazowiecki

ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

   Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Kasa czynna jest:
poniedziałek, wtorek, czwartek
w godz. 8.00 - 15.00
środa 8.00 - 15.30
piątek 8.00 - 14.00


 

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim