Nawigacja
AKTUALNOŚCI PAŹDZIERNIK 2021
Mińscy karatecy na Mistrzostwach Europy
W dniach 24-25 września w Świnoujściu odbyły się 34. Mistrzostwa Europy Kyokushin, w których udział wzięli zawodnicy z 18 europejskich krajów. Rozegrano konkurencje w kategoriach kumite i kata seniorów, młodzieżowców (18-21), juniorów (16-17), młodzików (14-15) i kadetów (12-13).
Oficjalnego otwarcia ME dokonali: prezydent EKF Antonio Pinero, sekratarz Generalny EKF Andrzej Drewniak, prezes PZK Maciej Sokołowski, wiceprezydent Świnoujścia oraz prezydent miasta Ahlbeck w Niemczech.
Miński Klub Karate reprezentowało 6 karateków: Nina Bartnicka, Aleksandra Zęgota, Sandra Kosiec, Kinga Adamska, Daria i Mikołaj Kwiatkowscy. Pod okiem czujnych trenerów: sensei Tomasza Bartnickiego, Macieja Wójcickiego i Jarosława Fruby zawodnicy przygotowywali się bardzo pracowicie przez wiele miesięcy i z całą mocą Klub stwierdza, że godnie wystąpili.
Mińscy karatecy wracają z dwoma brązowymi medalami w konkurencji kumite i z ogromnym apetytem na więcej. Nie spoczywają na laurach i już przygotowują się do następnych zawodów.
W listopadzie wystąpią w Krakowie na Mistrzostwach Świata Karate Kyokushinkai.
oprac. na podst. inf. KK Kyokushinkai
Piknik HSC
26 września, przed Urzędem Miasta odbył się piknik Human Smart City. Podczas wydarzenia odbyła się prezentacja wypracowanych partycypacyjnie projektów przestrzeni wspólnych. Członkowie zespołu opowiadali o pracy nad procesem i koncepcjami oraz odpowiadali na pytania mieszkańców dotyczące planów realizacji przedsięwzięć.
Z funduszy HSC zostanie zrealizowana koncepcja przestrzeni w dzielnicy zwanej Serbinowem. Został już wybrany wykonawca zadania i teraz czekamy na efekty jego pracy.
Nowe konsultacje z NGO
Konsultacje w sprawie ustalenia wysokości opłat za korzystanie z publicznych szaletów miejskich w Mińsku Mazowieckim.
Dziękujemy za Twój udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021
Od 1 kwietnia do 30 września br. (do godzimy 24:00) trwał Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jest to badanie statystyczne realizowane jest raz na 10 lat w niemal każdym kraju na świecie, zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, takich jak UE i ONZ.
Spis powszechny to najważniejsze badanie i źródło danych, które pozwala zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Spis powszechny obejmuje całą populację ludności i mieszkań danego kraju.
Udział w tegorocznym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań był obowiązkowy. Jest to związane ze strategicznym znaczeniem tego badania dla funkcjonowania systemów informacyjnych państwa, lokalnych samorządów oraz biznesu. Uzyskane podczas spisu powszechnego dane są opracowywane i przedstawiane w postaci agregatów danych o różnych przekrojach i na różnych poziomach podziału terytorialnego i administracyjnego kraju. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. W przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych.
Wyniki spisów powszechnym umożliwiają również dokonywanie porównań międzynarodowych. W przypadku krajów należących do Unii Europejskiej, dane statystyczne zbierane podczas spisów powszechnych mają bezpośrednie przełożenie na wysokość dotacji unijnych oraz liczbę miejsc w Parlamencie Europejskim.
Spisy powszechne w niepodległej Polsce przeprowadzane są od 1921 r. Z wynikami tych badań można zapoznać się na stronie Głównego Urzędu Statystycznego: https://stat.gov.pl/spisy-powszechne/narodowe-spisy-powszechne/.
Pierwsze wyniki zakończonego właśnie Narodowego Spisu Powszechnego 2021 zostaną opublikowane już w styczniu 2022 r.
Koniec Spisu Powszechnego to okazja do podziękowania wszystkim, którzy wypełnili obowiązek spisowy i wzięli udział w badaniu. Realizacja spisu wymagała wysiłku ze strony pracowników statystyki publicznej oraz pracowników Gminnych Biur Spisowych. Duże znaczenie dla powodzenia spisu miało zaangażowanie lokalnych społeczności i instytucji oraz innych liderów społeczności lokalnych. Dziękujemy wszystkim, którzy przez ostatnie 6 miesięcy nieustanie przypominali, że wszyscy #LiczymySięDlaPolski i każdy z nas powinien wziąć udział w spisie powszechnym.
Przypominamy, że oprócz Narodowego Spisu Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), który zakończył się 30 września 2021 r., statystyka publiczna prowadzi również liczne badania, m.in. ankietowe.
Wykaz oraz harmonogram badań ankietowych wraz z zakresem danych zbieranych w badaniach dostępny jest na stronie: http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2021/harmonogram.htm.
Gwarantujemy, że stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji.
Państwa udział w badaniach statystycznych prowadzonych przez GUS jest niezwykle ważny i cenny dla statystyki publicznej.
Biorąc udział w badaniach statystycznych, mają Państwo wpływ na proces podejmowania strategicznych decyzji, które obejmują różne aspekty naszego życia, takie jak praca, edukacja, opieka zdrowotna.
Spotkanie z Hanną Sobczuk
A gdyby tak uciec od nostalgicznej jesieni na przykład do słonecznej i roztańczonej Hiszpanii? Uczestnikom wrześniowego spotkania w Bibliotece, udało się choć na krótki czas przenieść myślami na ulice barwnych murali Grenady i poczuć cudowny artystyczny klimat tego miejsca. A wszystko to dzięki opowieściom Hanny Sobczuk, która 30 września odwiedziła nas w ramach cyklu „Biblioteka Podróży”. Hania wędruje przez świat zawsze z pozytywnym nastawieniem do ludzi i odwiedzanych miejsc. Prowadzi inspirujący blog, na którym porusza tematy związane ze swoimi podróżami, spisuje przemyślenia i pokazuje piękne kadry z odległych zakątków świata. Niektóre z jej zdjęć mieliśmy okazję oglądać właśnie podczas spotkania w Bibliotece.
Po bogatej prezentacji fotografii i licznych anegdotach o hiszpańskiej mentalności, stołach wyposażonych w zabawny „system grzewczy” oraz nielegalnych uprawach marihuany, rozmowom o podróżach nie było końca. Uczestnicy mieli do prowadzącej wiele pytań. Dziękujemy przybyłym za obecność, a wszystkich tych, którym nie udało się dotrzeć na spotkanie, polecamy zajrzeć na bloga Hanny Sobczuk, pod adres: www.plecakiwalizka.com
DOMEK z sercem
CYKL CHARYTATYWNYCH WARSZTATÓW TWÓRCZYCH MUZEUM DOMKÓW LALEK, GIER I ZABAWEK
MAZOWSZE ŁĄCZY POKOLENIA - DOMEK Z SERCEM
Muzeum Ziemi Mińskiej zaprasza dwie rodziny do udziału w charytatywnych warsztatach twórczych z Muzeum Domków dla lalek, Gier i Zabawek z Warszawy.
Z pomocą opiekunów artystycznych, każda z rodzin własnoręcznie wykona i ozdobi domek dla misia.
Wszelkie narzędzia i materiały zapewnia organizator.
Uczestnicy otrzymają dyplomy pamiątkowe.
DOMKI ZOSTANĄ PRZEKAZANE MAŁYM PACJENTOM MAZOWIECKICH PLACÓWEK OPIEKI ZDROWOTNEJ.
Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych i dzieci od 6 roku życia, dla grup od 4 do 6 osób. Spotkanie warsztatowe trwa 6 godzin.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
ZAPISY: tel. 25 752 25 81
DATA: 2.10.2021 (Sobota)
MIEJSCE: MZM Dział 7 PUL
GODZ. 10.00-16.00
ul. gen K. Sosnkowskiego 4
Więcej szczegółów na stronie MuzeumDomków.pl
Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Domel połamany, ale na wysokiej lokacie!
W ostatni weekend września odbyła się finałowa runda Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski na wielkopolskim torze Poznań. Nie zabrakło na niej reprezentanta naszego miasta Mariusza Domalewskiego.
Podczas tego wydarzenia miały zostać rozdane tytuły mistrzowskie. Niestety, awaria silnika na słowackiej rundzie pozbawiła Mariusza Domalewskiego dużej liczby punktów, więc nie było szans na odrobienie straty. Mimo wszystko, mocno zmotywowany od początku weekendu, zapowiadał, że nie będzie taryfy ulgowej dla przeciwników. Ciężkie warunki pogodowe w piątkowych treningach napawały optymizmem ponieważ "Domel" od początku był bardzo szybki. Kwalifikacje w sobotni poranek tylko to potwierdziły, a miński zawodnik zajął wysokie 7. miejsce w swojej klasie.
Wyścig nr 1 przebiegał pod kontrolą naszego zawodnika, co pozwoliło mu na zajęcie świetnego 5. miejsca w swojej klasie.
Niedzielna rozgrzewka przy niskiej temperaturze pokazała dobre tempo Mariusza Domalewskiego, a popołudniowy wyścig nr 2 miał zakończyć mijający sezon wyścigowy.
Wszystko zaczęło się po myśli mińszczanina, jednak po kilku okrążeniach i walce o najniższy stopień podium zaliczył groźnie wyglądający uślizg kół. Powoduje to odpalenie poduszki powietrznej, w którą wyposażony jest kombinezon zawodnika, a on sam przez kolejne okrążenia kontynuuje jazdę. Poduszki powietrzne, w które wyposażone są współczesne kombinezony, redukują znacząco ryzyko obrażeń i złamań, na jakie narażeni są zawodnicy. Jedynym wyjściem było odczekanie aż powietrze zejdzie do tego stopnia, że będzie Domel będzie mógł znów swobodnie poruszać się na motocyklu. Po czasie wszystko wróciło do normy, a nasz zawodnik kontynuował jazdę, próbując odrobić pozycję, którą stracił po tym incydencie.
Podczas pogoni dochodzi do kolejnego mocnego uślizgu tylnego kola i "Domel" łamie żebra, uderzając mocno o wystający element zawieszenia. Pomimo bólu i problemu z oddychaniem, udaje mu się dokończyć wyścig, dowożąc wysokie 5. miejsce w swojej klasie.
Sezon wyścigowy 2021 dobiega końca, a miński zawodnik kończy na 6. pozycji w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski.
fot. archiwum Mariusza Domalewskiego
Wycieczka z TPMM
Najbliższa sobota, 9 października, przyniesie drugą tegoroczną autokarową wycieczkę organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.
Tym razem uczestnicy krajoznawczej wyprawy odwiedzą takie podwarszawskie miejscowości jak Kobyłka, Zielonka, Marki i Ząbki. Koszt udziału w wyjeździe wynosi 60 złotych (w tym wynajem autokaru, usługi przewodnickie). Wyjazd wesołego pojazdu nastąpi o godzinie 8:30 sprzed siedziby TPMM (ul. Piłsudskiego 27).
Zapisy do udziału w przedsięwzięciu przyjmowane są pod numerem telefonu 512 517 774. (tpmm)
Aktualny repertuar Kina MUZA
Aktualny repertuar kina MUZA w dniach 8 - 16 października 2021.
XII Turniej NO GI Fight Grappler
W najbliższy weekend 9-10 października nasze miasto będzie gościło zawodników rywalizujących na XII Turnieju NO GI Fight Grappler Cup oraz kadrę Polski walczącą na Pucharze Polski w grapplingu. Zawody odbędą się kolejno w sobotę 9.10 i niedzielę 10.10 w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Kopernika. Organizatorem przedsięwzięcia jest Miński Klub Sportowy MMA TEAM. Podczas zawodów wystąpią przedstawiciele Mińska Mazowieckiego poczynając od najmłodszych grapplerów po doświadczonych seniorów.
Treningi piłki siatkowej
MIĘDZYSZKOLNY KLUB SPORTOWY OLIMP zaprasza dziewczęta ze szkół podstawowych na treningi piłki siatkowej do hali SP nr 1 przy ul. Kopernika 9.
Zmiany w kierownictwie WKU
4 października na uroczystej zbiórce odbyło się pożegnanie ppłk. Krzysztofa Gemzy, Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Mińsku Mazowieckim. Jednocześnie nastąpiło przekazanie obowiązków mjr. Pawłowi Majchrowskiemu. Miasto na uroczystości reprezentowała zastępczyni burmistrza Eliza Bujalska, która w imieniu samorządu miejskiego podziękowała ppłk. Gemzie za wieloletnią współpracę, a przejmującemu obowiązki mjr. Majchrowskiemu życzyła wytrwałości i powodzenia w niełatwej misji stania na straży bezpieczeństwa obywateli.
fot. WKU w Mińsku Maz.
30 lat Orkiestry Dętej Miasta Mińsk Mazowiecki
Z przyjemnością zapraszamy wszystkich na koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej Miasta Mińsk Mazowiecki, który odbędzie się 17.10.2021r. o godz. 18.00 w Sali Koncertowej MSA. Podczas urodzin usłyszycie znane i lubiane utwory, ale nie zabraknie miejsca na muzyczne nowości.
Wystąpią z nami soliści: Basia Majewska, Karolina Świętochowska oraz Szymon Kusarek.
Gwiazdą wieczoru będzie Natasza Urbańska.
Wejściówki będą do odbioru w sekretariacie MSA od 11.10.2021r.
Wykaz obejmujący nieruchomości przy ul. Chełmońskiego i Piłsudskiego
Stosownie do art. 35 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2020 r., poz. 1990 ze zm.) – niniejszym informuję, że w dniu 05 października 2021 r. ustaliłem i podałem do publicznej wiadomości wykaz obejmujący część miejskiej działki gruntu Nr 458/10 przy ul. Józefa Chełmońskiego (stanowiska handlowe Nr 6 i 44 na targowisku miejskim) oraz działkę gruntu Nr 2118/13 przy ul. Józefa Piłsudskiego, przeznaczone do oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym na okresy dłuższe niż trzy lata, na rzecz ich dotychczasowych dzierżawców.
- Wykaz nieruchomości (PDF) 79.15kB
Szkolenia dla firm
W załączeniu zamieszczamy plakat informujący o prowadzonych szkoleniach z zakresu prewencji wypadkowej przez II Oddział ZUS w Warszawie.
Fotorelacja z Teatralnego Weekendu z MDK
Pod koniec września gościliśmy w Mińsku teatry uliczne, które na zaproszenie Miejskiego Domu Kultury realizowały swoje spektakle w przestrzeni naszego miasta pod wspólną nazwą "TEATRALNY WEEKEND".
W załączeniu zamieszczamy fotorelację z tego wydarzenia.
24.09 - spektakl - Kroniki podwórkowe | Teatr Przedmieście z Rzeszowa | PLAC STARY RYNEK
25.09 - spektakl - Opowieści Ziemi | Teatr Ognia LOS FUEGOS oraz Andrzej Siek | PLAC STARY RYNEK
26.09 - spektakl - Poza czasem | Teatr Akt z Warszawy | DZIEDZINIEC MDK
26.09 - spektakl - Dziadek do orzechów |Teatr dla dzieci. Scenariusz i reżyseria Alina Więckiewicz | DZIEDZINIEC MDK
Skąd nasz ród? Warsztaty genealogiczne.
Gdzie szukać źródeł genealogicznych?
Jak czytać księgi metrykalne i hipoteczne?
Jak poznać dzieje swojej nieruchomości?
Przyjdź na warsztaty genealogiczne i poznaj historię własnej rodziny! Pomożemy Ci w korzystaniu z zasobów różnych archiwów, w tym z opublikowanych w internecie metryk parafialnych!
Skąd nasz ród? | WARSZTATY GENEALOGICZNE
7 i 28 października (czwartek), godz. 18:30 | MDK Mińsk Mazowiecki
Spotkanie prowadzi dr Andrzej Nowik.
Bilet 5 zł (do kupienia przed warsztatami).
WARSZTATY przeniesione z 21 na 28 października.
Włodarze Mińska Mazowieckiego - spotkanie autorskie
Muzeum Ziemi Mińskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Lillą Małgorzatą Kłos w MBP w Mińsku Mazowieckim 21.10.2021 o godzinie 18.30. Podczas spotkania zostaną rozlosowanie książki z podpisami burmistrzów Marcina Jakubowskiego i Zbigniewa Grzesiaka również inne publikacje muzealne. Na gości będzie czekał słodki poczęstunek.
Stand-up Macieja Adamczyka
Spodziewacie się dziecka? Zapraszam. Może uda wam się uniknąć jakiegoś mojego błędu.
Wasza druga połówka chce dziecko? Zapraszam. Raz na zawsze wybijcie jej ten pomysł z głowy.
Nie chcecie dzieci? Zapraszam. Przekonajcie się dlaczego to jest najlepszy pomysł, na jaki mogliście wpaść.
Wystąpi Maciek Adamczyk
Nie wie, jak żyć, ale robi, co może. Stand-up / Maciek Adamczyk / Mińsk Mazowiecki / 8.10.2021 r. / 19:00
"Sweat" - KINO KAMERALNE w MDK
"Sweat" to poruszający i wyrazisty portret polskiej influencerki. Niezwykle współczesny film o nowym rodzaju samotności w czasach social mediów.
- komitet selekcyjny Festiwalu w Cannes.
„Sweat” opowiada o trzech dniach z życia Sylwi Zając, influencerki fitness, która dzięki popularności w mediach społecznościowych zyskała status celebrytki. W internecie ma setki tysięcy followersów, w realu otacza ją grupa lojalnych współpracowników, a na imprezach każdy próbuje do niej podejść i ją poznać. Jednak kiedy jest w domu i wyłącza telefon, zostaje zupełnie
sama. Choć Sylwia z łatwością, spontanicznie i bez cenzury dzieli się swoją codziennością z tysiącami nieznajomych, jej prywatne życie w ogóle nie przypomina kolorowego świata z Instagrama.
BILETY dostępne na: https://ekobilet.pl/.../kino.../449604-bilety-na-spektakl
Teatr w Pałacu - "Pchła Szachrajka"
Spektakl familijny dla dzieci w wieku 3-99. Przedstawienie jest adaptacją jednej z najzabawniejszych bajek jakie napisał Jan Brzechwa. Genialny poeta doskonale komunikował się z dziećmi poprzez swoje wiersze. Jednocześnie przemycał w nich wiele treści dla dorosłych, które komentowały ówczesną Polskę, a które są aktualne do dziś.
Kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego, dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka.
Muzyka lat 20-tych, barwna scenografia, wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie się bawią fantastycznie. Odwiedzając kolejne miejsca, przemierza lądy i morza, by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu.
Barwne lalki i wesołe piosenki sprawią, że najmłodsi widzowie pokochają teatr i zapoznają się z najlepszą literaturą dziecięcą.
Teatr Żelazny
Reżyseria Dariusz Wiktorowicz
Scenografia Barbara Wójcik-Wiktorowicz
Pracownia plastyczna Katarzyna Kosietzki
Występują Marta Marzęcka-Wiśniewska
Piotr Wiśniewski/Jacek L. Zawada/ Michał Kirker
Czas trwania 50 min
MDK, 10.10.2021 r., godz. 11:00.
BILET 15 ZŁ /OSOBA
Trójbój Rakietkowy MOSiR
Zapraszamy na Trójbój Rakietkowy - 10.10.2021 r. Boiska wielofunkcyjne MOSiR-u. Szczegóły na plakacie i w załączonym regulaminie.
Wyjaśnienia dot. Narodowego Spisu Powszechnego
Szanowna Pani / Szanowny Panie,
Dziękujemy za wykazane zainteresowanie uczestnictwem w Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 – największym badaniu statystycznym obejmującym całą populację ludności i mieszkań naszego kraju.
Informujemy, że tegoroczny Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwał 6 miesięcy i został ostatecznie zakończony 30 września 2021 r. (o godzinie. 24.00). Obecnie nie ma już możliwości wzięcia w nim udziału.
Nadmieniamy, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 był obowiązkowy, a obowiązek ten wynikał wprost z ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2021 poz. 1143).
Wyjaśniamy, że czynem zabronionym była odmowa udzielenia informacji w spisie powszechnym, podlegająca penalizacji zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 955). Możliwość nałożenia kary grzywny dotyczy respondentów, którzy odmówili udziału w badaniu.
Zakłada się, że wobec osób, które nie mogły lub nie zdążyły w ustawowym terminie udzielić informacji w tegorocznym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań, nie będą kierowane wnioski o ukaranie.
Ludzki Głos - KINO KAMERALNE w MDK
23.10, godz. 18.00, MDK, bilet: 10 zł .
Jesienne witraże - warsztaty rodzinne
Spotkajmy się w pracowni witrażowej pełnej pięknych kolorowych szkieł i sprzętu do ich cięcia i obróbki. Uczestnicy warsztatów będą mogli dotknąć i poznać tradycję pracy z kolorowym szkłem i smak pracy witrażownika. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają witraż z jesiennymi motywami - okienną zawieszkę z kolorowego szkła witrażowego w secesyjnej technice Tiffany`ego. Bezpośredni kontakt z autentycznym rzemiosłem i atrakcyjnym materiałem to niepowtarzalna okazja do doświadczania radości tworzenia oraz cieszenia się efektem pracy swoich rąk.
1 bilet = 1 witraż.
Jeśli rodzice również chcą wykonać swoją pracę, prosimy o zakupienie odpowiedniej ilości biletów.
Dzieci do 8 r.ż. wykonują pracę pod opieką rodziców.
w Mińsku Mazowieckim
ul. Warszawska 173
Warsztaty tańca flamenco w MDK
Warsztaty tańca flamenco dla osób początkujących i nie tylko! Zapraszamy wszystkich, którzy po prostu chcą spróbować.
Podczas warsztatów poznamy rytm, który pozwala odkryć tajniki flamenco, podstawowe kroki, koordynację ruchu, choreografię i improwizację.
Flamenco to emocje – żal, miłość, radość, smutek, tęsknota, ale także nienawiść czy zemsta - zaśpiewana, wytańczona, wygrana na strunach hiszpańskiej gitary, oddana silnym rytmem cajonu, kastanietów, czy po prostu wyklaskana.
Warsztaty poprowadzą: Bogumiła Delimata i Cristo Osorio
BILETY 16 paź:
https://ekobilet.pl/.../warszta.../449559-bilety-na-spektakl
BILETY 17 paź:
https://ekobilet.pl/.../warszta.../449560-bilety-na-spektakl
Samorządowy Lider Programu Mieszkanie Plus 2021
W środę w Katowicach podczas Samorządowego Forum Kapitału i Finansów burmistrz Marcin Jakubowski odebrał dla naszego miasta wyróżnienie Samorządowy Lider Programu Mieszkanie Plus 2021.
PEC z nagrodą Grand Prix Ekostrateg 2020/2021
Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Rafał Czerechow wspólnie z radnymi miasta Tomaszem Płochockim i Jerzym Mrozem, reprezentowali miasto Miasto Mińsk Mazowiecki na Polskim Kongresie Przedsiębiorczości, podczas którego Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. otrzymało nagrodę Grand Prix Ekostrateg 2020/2021. Nagrodę w ICE Kraków Congress Centre odebrał osobiście Prezes spółki - Jarosław Belkiewicz.
Pokazy strażackie na Placu Stary Rynek
Pokazy strażackie organizowane są w związku ze 140. rocznicą powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim.
W niedzielę 10.10.2021 w godzinach 11:00 - 15:00 na Placu Stary Rynek będziemy dostępni dla mieszkańców z naszym sprzętem, atrakcjami dla dzieci, a także wykonamy pokazy z zakresu bezpieczeństwa pożarowego oraz bezpieczeństwa drogowego.
OSP Mińsk Mazowiecki
https://www.facebook.com/ospminskmaz/photos/a.1957595344505395/2915335228731397
Powiatowy Konkursu Pięknego Czytania Prozy Stanisława Lema
Czytanie pozwala rozwijać wyobraźnię, wzbogacać słownictwo, poszerzać horyzonty intelektualne, a także przenosić się w inne wymiary i przestrzenie. Dlatego tak ważne stają się przedsięwzięcia promujące czytelnictwo. Jednym z nich będzie X Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania Prozy Stanisława Lema organizowany - jako impreza cykliczna - przez Bibliotekę Pedagogiczną i Szkoły Salezjańskie.
W szranki konkursowe mogą stanąć wszyscy miłośnicy twórczości science fiction Stanisława Lema. Uczestnicy będą walczyć o zwycięstwo w czterech kategoriach wiekowych: kl. I-III , IV- VI i VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich. Patronat nad konkursem objął Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński.
Miłośnicy literatury mają więc niebywała okazję zaprezentować swoje talenty, popularyzować twórczość Lema, rozwijać kulturę czytelniczą, a nade wszystko udowodnić, że czytanie może być wspaniałą przygodą duchową, bez której nie da się po prostu żyć.
Organizatorzy zapraszają na eliminacje powiatowe, które odbędą się w dniach 15-16 listopada w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim. Szczegóły konkursu na stronie internetowej minsk-maz@bpsiedlce.pl
Spotkanie autorskie z Krystyną Gucewicz
7 października odbyło się niezapomniane spotkanie autorskie z ambasadorką obchodów 600-lecia naszego miasta. Cieszymy się, że mińską bibliotekę odwiedziła Krystyna Gucewicz – pisarka, poetka, dziennikarka, krytyk sztuki, autorka scenariuszy widowisk teatralnych, programów telewizyjnych i filmów, która od 20 lat przygotowuje i prowadzi „Ostry Dyżur Poetycki” w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Na spotkaniu nie zabrakło humoru i ciepłych wspomnień o minionym okresie. Mieliśmy niebywałą okazję raz jeszcze posłuchać o fantazji, która dawniej pchała ludzi do kąpieli nago w morzu o poranku, do pokazowego, wspólnego gwizdania na przeciwności losu i do szczerych rozmów o sztuce i literaturze przy dobrym trunku aż po świt.
Książka „Wakacje Gwiazd PRL. Cały ten szpan” Krystyny Gucewicz to nie tylko sentymentalna podróż do miejsc, w których dawniej czas spędzała śmietanka towarzyska PRL-u, ale przede wszystkim okazja do opowiedzenia humorystycznych anegdot o ludziach i ich stylu życia w tych charakterystycznych czasach. Zachęcamy do lektury.
Noc Bibliotek 2021
Na tegoroczne hasło ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek wybrano słowa „Czytanie wzmacnia”. Decyzja ta nie jest przypadkowa. Katarzyna Górkiewicz, ekspertka edukacyjna wydarzenia, motywuje ten wybór tymi słowami: „Ostatnie półtora roku wywróciło naszą rzeczywistość do góry nogami. Pandemia odebrała nam poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Warto oprzeć się na tym, co przywraca nam zachwiane poczucie bezpieczeństwa. Na tym, czego pandemia nie dosięgła i nam nie odebrała. Zacznijmy więc od szukania tego, co pozostało stabilne, co daje bezpieczeństwo, wsparcie i nadzieję. Nikogo w tym gronie nie zdziwię, pisząc, że widzę tu wyjątkową pozycję dla książek i czytania. Biblioteka jest tym właśnie wyjątkowym miejscem, gdzie w trudnych czasach możemy dbać o dobrostan i dawać wzajemne wzmocnienie sobie i społeczności – czytelnikom i czytelniczkom.”
W duchu idei „wzmacniania” mińska biblioteka przygotowała szereg aktywności. Naszym celem było zachęcenie do wspólnej zabawy nie tylko dzieci, ale również towarzyszących im dorosłych. 9 października „Noc Bibliotek” otworzyliśmy Teatrzykiem Kamishibai przedstawionym przez pracownię „Do góry nogami”, wysłuchaliśmy baśni i bawiliśmy się kreatywnie, poznając swoje emocje i wzmacniając rodzinne więzi. Potem był czas na zabawę. Dzieciaki szukały skarbów w wyznaczonym miejscach w budynku biblioteki. Trzymając w rękach latarki, mogły poczuć się jak prawdziwi detektywi. Kolejnym punktem programu było spotkanie ze sportowcami: Jakubem Popławskim i Rafałem Kazimierczakiem. Odbyła się prawdziwa rozgrzewka piłkarska. Dzieciaki zadawały gościom pytania. Na wyciszenie emocji biblioteka wyświetliła film „Operacja człowiek w czerni”. Po seansie na sali pojawiła się nasza Panda Minka, która wręczyła uczestnikom zabawy książkowe podarunki.
Noc Bibliotek 2021 już za nami. Bawiliśmy się świetnie, oglądając teatrzyk i szukając skarbów w ciemnej bibliotece, ćwicząc w piłkarskiej rozgrzewce i zajadając popcorn podczas filmowego seansu. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.
Pamięć o nauczycielach
Katarzyna Łaziuk (kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w UM) złożyła dziś w imieniu mieszkańców Mińska Mazowieckiego kwiaty będące symbolicznym uczczeniem pamięci nauczycieli, którzy poświęcili życie za krzewienie polskości w czasie II wojny światowej i okupacji.
Pomnik poświęcony nauczycielom Tajnej Organizacji Nauczycielskiej odsłonięto w 2005 r. przy budynku Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Koncert DGZZ i UNPLUGGED ORCHESTRA
Już niedługo, bo 28 października, zagramy wyjątkowy koncert z orkiestrą smyczkową na 600-lecie Miasta Mińsk Mazowiecki. Bardzo ciekawi nas jak to zabrzmi! Wykonamy też utwór, z podopiecznymi Stowarzyszenia ”Dzieciom Radość” z Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie szczególnie Mieszkańców Mińska Mazowieckiego i okolic.
DGZZ
Źródło: https://www.facebook.com/zespol.dgzz
„Iluzoryczne światy” Anny Gibały
30 obrazów… bukiety, portrety zwierząt. Część obrazów z okresu 2011-2018, kilkanaście nowych, z czasu Covid.
„(…) Powstają z myśli, które mnie nurtują, chcą zaistnieć i skonfrontować się. Kiedy temat trafia na białe podobrazie, doznaje przeobrażeń. Od pośpiesznego szkicu bez dbałości o kolor i detal, przez dobór tonacji i barw, do tworzenia klimatu wydobywając szczegóły, kiedy to obraz maluje się już sam. Na tym etapie daję mu odpocząć, by nabrać dystansu do własnego przekazu.”
Zapraszamy na otwarcie wystawy „Iluzoryczne światy” Anny Gibały, 29 października (pt.) o godzinie 18:30 w galerii MDK Mińsk Mazowiecki.
Konkurs plastyczny "W kosmicznej baśni"
Rok 2021 to Rok Stanisława Lema. Właśnie w tym roku - 12 września 2021 r - mija równo 100 lat od dnia, w którym urodził się jeden z najwybitniejszych pisarzy - eseista, futurolog i filozof XX w. Najczęściej tłumaczony polski pisarz, jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, a łączny nakład wyniósł ponad 30 milionów egzemplarzy.
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "W kosmicznej baśni", który jest jednym z działań organizowanych przez MDK Mińsk Mazowiecki w ramach Roku Stanisława Lema.
Szczegóły na stronie: http://mdkmm.pl/konkurs_lem/
#Przystanek_Historia w nowej odsłonie
Mamy nadzieję, że dzięki takim rozwiązaniom będziecie mogli w upalne dni odetchnąć w cieniu nie tylko historii.
Zazielenione wiaty przystankowe to rozwiązania stosowane w miastach, gdzie realizowane są plany adaptacji do zmian klimatu. Jednym z nich jest rozszerzenie terenów zielonych w przestrzeni publicznej z zastosowaniem rozwiązań dotychczas nieznanych na tych terenach.
Takim rozwiązaniem są instalacje pokrywające ściany i dach przystanków, a na nich pnący się bluszcz, będący rośliną zimozieloną, zachowującą zielone liście także jesienią i zimą.
Dzięki tym nasadzeniom wiaty w upalne dni pełnią funkcję „zielonych wysp”, pochłaniają pyły, powstające ze spalin samochodów oraz w wyniku funkcjonowania instalacji grzewczych, retencjonują wodę i zmieniają punktowo mikroklimat przy ciągach pieszych pokrytych kostką betonową i jezdniach z nagrzewającą się nawierzchnią asfaltową.
Projekt zrealizowaliśmy z inicjatywy pana Mariusz Żyła, dziękujemy za świetną inicjatywę oraz za merytoryczne wsparcie.
#miastoogród
Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie
INFORMACJA DOTYCZĄCA PRZYZNAWANIA MEDALI ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE.
Zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 16 października 1992r. o orderach i odznaczeniach, Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Medal przyznawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Organem uprawnionym do przedstawienia Prezydentowi RP wniosku w sprawie nadania medalu mieszkańcom miasta Mińsk Mazowiecki jest Wojewoda Mazowiecki.
Wniosek o nadanie Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przedstawia się Prezydentowi RP nie wcześniej niż w roku kalendarzowym, w którym osoby proponowane do odznaczenia obchodzić będą 50 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Czas oczekiwania na przyznanie medali trwa kilka miesięcy. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Kancelaria Prezydenta RP przesyła Jubilatom podpisany przez Prezydenta RP list gratulacyjny. Urząd Stanu Cywilnego po otrzymaniu medali powiadamia Jubilatów o planowanym terminie uroczystego wręczenia odznaczeń. Podczas uroczystości medale przyznane przez Prezydenta RP wręcza Burmistrz Miasta.
Organizacja uroczystości jubileuszowych nie podlega opłacie skarbowej. Osoby, które nie zgłaszały jubileuszu po przeżyciu wspólnie 50 lat i nie otrzymały medalu mogą zgłosić chęć otrzymania medalu od Prezydenta RP również później. Osoby przedstawiane do odznaczenia Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie muszą spełniać warunek niekaralności.
Urząd Stanu Cywilnego w Mińsku Mazowieckim występuje do Wojewody Mazowieckiego z inicjatywą (projektem wniosku) nadania medali w sytuacji, gdy zamieszkali na terenie miasta Mińsk Mazowiecki Jubilaci lub ich najbliższa rodzina zgłoszą zgodę na wystąpienie z takim wnioskiem.
Sprzęt dla OSP
485 głosów dało mińskiej OSP 1. miejsce w Budżecie Obywatelskim 2021 (głosowanie odbyło się w 2020 roku).
10 października odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu pożarniczego zakupionego w ramach Budżetu Obywatelskiego. Przekazano również sprzęt zakupiony ze wsparcia samorządu województwa mazowieckiego. Równolegle odbyły się pokazy strażackie na Starym Rynku.
Obwieszczenie Burmistrza
OBWIESZCZENIE
BURMISTRZA MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI
o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Mińsk Mazowiecki
Na podstawie art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 741 ze zm.), art. 39 ust. 1 i art. 40 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 247 ze zm.), zawiadamiam o podjęciu przez Radę Miasta Mińsk Mazowiecki uchwały Nr XXXIII.312.2021 z dnia 27 września 2021 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Mińsk Mazowiecki, dotyczącej terenu o łącznej powierzchni ok. 27 ha, obejmującego działki nr ewid. 2417/75, 2420, 2417/76. 2417/78, 2417/73, 2417/72, 2417/77, 2417/83, 2417/82, 2417/80, 2417/81, 2417/74, 2417/69, 2417/75, 2417/71 oraz północną część działki nr ewid. 3219 i wschodnią cześć działki nr ewid. 2417/62, obręb nr 0001 w rejonie ul. Jana Łupińskiego i ul. ppłk. Mariana Skrzyneckiego w mieście Mińsk Mazowiecki, w granicach jak na zamieszczonym poniżej rysunku.