Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI MAJ 2020

Program wirtualnych obchodów 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zapraszamy do zapoznania się z programem wirtualnych obchodów 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 • ogloszenie Konstytucja
 • konstytucja 3 maja A4

Zapraszamy do wirtualnych spotkań wokół 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zapraszamy do wirtualnych spotkań wokół 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mamy nadzieję, że zamieszczane dzisiaj informacje i materiały będą wartościowe i dadzą  Państwu namiastkę wspólnego świętowania.

Burmistrz Marcin Jakubowski kieruje do Państwa swoje refleksje na temat patriotyzmu i przypomina o wdzięczności dla twórców pierwszej w Europie, nowoczesnej Konstytucji z roku 1791.

 

Burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski zaprasza...

 • 3 maja Burmistrz wystapienie www
 • do filmu o patriotyzmie MJ materiały dodatkowe

Wykonaj kotylion

Święto majowe to  okazja do radosnego świętowania. Zachęcamy do wywieszania flagi państwowej i wykonania kotylionu. Jak to zrobić? Instrukcja i materiały do wydruku poniżej.

 • Instrukcja wykonania kotylionu
  Instrukcja wykonania kotylionu
 • Kotylion str 1
  Kotylion str 1
 • Kotylion str 2
  Kotylion str 2

Zapraszamy na spotkanie z parlamentarzystami cz. I

Konstytucja 3 Maja jest symbolem wolności, patriotyzmu i walki o obywatelską równość. Czym dla mińskich i zaprzyjaźnionych z naszym miastem parlamentarzystów jest patriotyzm? Posłuchajmy! Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi Posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Kamili Gasiuk Pichowicz.

Zapraszamy na spotkanie z parlamentarzystami cz. II

Konstytucja 3 Maja jest symbolem wolności, patriotyzmu i walki o obywatelską równość. Czym dla mińskich i zaprzyjaźnionych z naszym miastem parlamentarzystów jest patriotyzm? Posłuchajmy! Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Daniela Milewskiego.

Zapraszamy na spotkanie z parlamentarzystami cz. III

Konstytucja 3 Maja jest symbolem wolności, patriotyzmu i walki o obywatelską równość. Czym dla mińskich i zaprzyjaźnionych z naszym miastem parlamentarzystów jest patriotyzm? Posłuchajmy! Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Czesława Mroczka.

Zapraszamy na spotkanie z parlamentarzystami cz. IV

Konstytucja 3 Maja jest symbolem wolności, patriotyzmu i walki o obywatelską równość. Czym dla mińskich i zaprzyjaźnionych z naszym miastem parlamentarzystów jest patriotyzm? Posłuchajmy! Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi Posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Anny Marii Siarkowskiej.

Quiz o Konstytucji 3 Maja

Zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy o Konstytucji 3 Maja. Jeśli nie znacie odpowiedzi na wszystkie pytania, potraktujcie ten test jako szansę na uzupełnienie wiedzy.

Link do quizu:

https://www.fyrebox.com/play/sprawdz-swoja-wiedze-o-ko_NEmJrE25Y

Film o obrazie Jana Matejki - Konstytucja 3 Maja 1791

Obraz Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791 , który możemy podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie, nosi bogaty przekaz i opowieść historyczną. Dowiadujemy się z niego nie tylko o głównych bohaterach sejmowego uchwalenia Konstytucji, ale również o ponadczasowych postawach Polaków. Co Matejko chciał nam powiedzieć o czasach mu współczesnych? Zapraszamy do wirtualnej galerii i opisu obrazu, z którego można dowiedzieć się kto i dlaczego został na obrazie przedstawiony.

Przedłużenie ważności kart SPP

Uchwałą Rady Miasta nr nr XIX.187.2020 z dnia 27 kwietnia 2020 r. przedłuża się o 2 miesiące ważność kart abonamentowych mieszkańca, kart ryczałtowych, kart SPP-0, kart strefowych P1, P2, P3, P4 obowiązujących na dzień wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego.

Osoby posiadające ww. karty nie będą musiały w tym celu składać wniosków, ponieważ ich ważność przedłużona będzie automatycznie. Nastąpi to po wejściu w życie Uchwały wprowadzającej przedłużenie.

 

Komunikat dla rodziców przedszkolaków

Szanowni Państwo, od 6 maja do 15 maja 2020 roku Przedszkola Miejskie i oddziały przedszkolne w Szkołach Podstawowych prowadzonych przez Miasto Mińsk Mazowiecki pozostają ZAMKNIĘTE.

Listy wsparcia do miast partnerskich

Od wielu lat współpracujemy z miastami europejskimi we Francji, Litwie, Białorusi, Czechach i Lacey w Stanach Zjednoczonych.
Jesteśmy ze sobą nie tylko w momentach radosnych, ale wspieramy się w chwilach trudnych. Budując przyjaźń miast budujemy przyjaźń między ludźmi.
Wysłaliśmy do naszych partnerów listy ze słowami wsparcia i solidarności w  trudnym czasie pandemii.

We are very glad with our cooperation with sister cities in Europe and the US. We support one another in good and bad moments. Building partnership between cities we build friendship.
Having sent letters with our support we wish to show our solidarity with our foreign partners in these difficult times of Coronavirus.

 

 • 95621574_236276814366991_2004952426683039744_n

Komunikat MOSiR

MOSiR przywraca funkcjonowanie niektórych swoich obiektów. Szczegóły na www.mosir.org.pl

 • ogłoszenie mosir

Ostrzeżenie meteorologiczne nr 34

Otwiramy miejskie przedszkola

Drodzy rodzice.
Od 18 maja (poniedziałek) w Mińsku Mazowieckim otwierają się miejskie przedszkola. Opieka wdrażana będzie stopniowo i w ograniczonym zakresie:
- od 2 do 3 grup na placówkę;
- od 5 do 12 dzieci w grupie;
- godziny opieki 7.00-17.00.
Procedury rodzice otrzymają w aplikacji 4Parents. Decyzja w sprawie akceptacji wniosku o przyjęcie dziecka leży po stronie dyrektora placówki. Dla pozostałych dzieci, które na razie nie skorzystają z opieki w przedszkolach miejskich, nadal prowadzone będzie zdalne nauczanie.

Prawdopodobnie od 25 maja (poniedziałek) do nauki w szkołach wrócą uczniowie Zerówek (również w ograniczonym zakresie).
Wszystkich rodziców prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Wraz z dyrektorami szkół i przedszkoli staramy się tak przygotować placówki do powrotu dzieci i młodzieży, aby było to dla nich jak najłagodniejsze i bezstresowe.

 • 97679795_3178324865557969_1058600827331018752_n

Od dzisiaj Muzeum Ziemi Mińskiej otwarte

12 maja Muzeum Ziemi Mińskiej otwiera się dla zwiedzających. Oczywiście, przy zachowaniu środków ostrożności.

 • muzeum

Ogłoszenie o przetargu

Pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej działki miejskiej nr 2145/9, przy ul. Józefa Piłsudskiego

Tarcza Antykryzysowa oferowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu

Zachęcamy do zapoznania się z narzędziami wsparcia dla przedsiębiorców oferowanymi przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., spółkę zarządzającą Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO-PARK WISŁOSAN.

Wśród oferowanych produktów znajdują się: leasing operacyjny z karencją w spłacie i ponadnormatywnym okresem spłaty, pożyczka obrotowa finansująca wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP oraz pożyczka obrotowa na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym.
Wsparcie kierowane jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw, prowadzących pełną księgowość.
Wnioski można już składać online korzystając z poniższej strony:

https://www.arp-tarcza.pl/

 

 • tarcza antykryzysowa

Marysia pierwszą mińszczanką 2020 roku

Burmistrz Marcin Jakubowski na przełomie lutego i marca zaprasza rodziców pierwszego dziecka urodzonego w danym roku, zameldowanego w Mińsku Mazowieckim, by wręczyć list gratulacyjny oraz prezenty. 

W tym roku pierwszą mińszczanką jest urodzona 1 stycznia Marysia Zawadzka. Jednak plany związane z zaproszeniem rodziny do magistratu pokrzyżowała nam epidemia. Dlatego, w trosce o zdrowie Marysi i jej rodziców, dopiero teraz przekazaliśmy pani Paulinie i panu Maciejowi upominki oraz gratulacje. Wśród prezentów znalazł się m.in. bon upominkowy o wartości 200 zł ufundowany przez państwa Ewę i Macieja Majszyków, za co serdecznie dziękujemy.

Małej Anastazji życzymy, by rosła w zdrowiu oraz miała szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo. Rodzicom zaś niech przynosi wiele radości i satysfakcji płynącej z jej wychowywania.
 

 • 97414931_589305511690154_5885965324381061120_n (1)
 • img_20200510_075629_005

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II 

Aby oddać szacunek i pamięć papieżowi Janowi Pawłowi II oraz osobom i instytucjom, które podjęły się trudu upamiętnienia Jego pontyfikatu, w 100. rocznicę urodzin Ojca Świętego przybliżamy związki papieża Polaka z naszym miastem.

Bodaj pierwszą związaną z Mińskiem Mazowieckim osobą, która uwieczniła papieża Polaka w twórczości, był rówieśnik Karola Wojtyły Tadeusz Chróścielewski (Honorowy Obywatel Miasta Mińsk Mazowiecki), który napisał kilka wierszy poświęconych Janowi Pawłowi II. W okresie PRL w ramach mińskiego oddziału Stowarzyszenia „Pax” jego prezes Krzysztof Szczypiorski (Zasłużony dla Miasta Mińsk Mazowiecki) zorganizował dwie wystawy w prowadzonym przez siebie klubie „Pax-u” przy ul. Warszawskiej. Pierwsza w 1987 r. z okazji trzeciej pielgrzymki papieża do Polski i rok później z racji 10-lecia pontyfikatu. Na te wystawy składały się głównie mało dziś znane prace rozpoznawalnych mińskich artystów: Marka Nojszewskiego (który od kilku lat ma w mieście rondo swego imienia) - plansza pielgrzymek papieskich po świecie i grafiki Marka Chabrowskiego, w tym bazyliki w Wadowicach.

Ale papież Jan Paweł II to przede wszystkim honorowy obywatel samorządów polskich, gdyż spośród wielu zasłużonych dla Polski osób, bodaj właśnie Jan Paweł II jest najczęściej spotykanym honorowym obywatelem polskich miast. Podczas kolejnej pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II, z wniosku trzech mińskich stowarzyszeń do kapituły ds. tytułów honorowych, której mistrzem był Krzysztof Szczypiorski, a kanclerzem  Janusz Kuligowski, Rada Miasta 10 marca 1999 roku nadała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowy Obywatel Miasta Mińsk Mazowiecki (Uchwała RM Nr VI/51/99). Było to w skali Polski jedno z pierwszych nadań honorowego obywatelstwa samorządu. Tytuł został wręczony na audiencji indywidualnej na Watykanie 11 kwietnia 1999 r. w trakcie pielgrzymki z mińskiej parafii Św. Antoniego. Dyplom wręczył papieżowi ówczesny miński burmistrz Zbigniew Grzesiak, a symboliczne klucze miasta ówczesny radny miasta Ryszard Luba.

Wcześniej, 16 września 1996 r., na terenie przykościelnym mińskiej parafii pw. Św. Antoniego miało miejsce poświęcenie przez nuncjusza papieskiego ks. abp. Józefa Kowalczyka i ordynariusza diecezji ks. bp. Kazimierza Romaniuka wzniesionego jako wotum dziękczynne za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II poświęconego mu pomnika.  W kościele tym jest też relikwiarz (zrobiony z przetopionych precjozów ofiarowanych przez parafian) z kroplą krwi Jana Pawła II. Dodatkowo w prezbiterium znajduje się herb papieski, a w prawej części kościoła obraz ukazujący papieża Polaka. Na wierzy kościelnej podziwiać można jeden z trzech dzwonów im. Maryja, który poświęcony jest papieżowi Janowi Pawłowi II. 

22 września 1996 r. wzniesiono pamiątkową wolnostojącą płytę marmurową z wizerunkiem papieża przed frontem kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W samym zaś kościele po lewej stronie od dnia kanonizacji papieża 27 kwietnia 2014 r.  znajduje się kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, ponadto relikwie papieża z jego zakrwawionych szat.

Podczas pielgrzymki do Polski 13 czerwca 1999 r. w katedrze warszawsko-praskiej papież  poświęcił złotą koronę (wykonaną z precjozów ze złota ofiarowanych przez wiernych) dla obrazu Matki Bożej Anielskiej, od 2000 r. już jako Matki Bożej Mińskiej zwanej też Hallerowską lub wcześniej Akowską, dla kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim.  Koronacji obrazu dokonali 17 sierpnia 2000 r. ówczesny Prymas Polski kardynał Józef Glemp oraz pierwszy ordynariusz warszawsko-praski ks. bp prof. Kazimierz Romaniuk. 

Jak w każdej świątyni rzymskokatolickiej, tak również w mińskich kościołach farnych, w dniach, kiedy Jan Paweł II odchodził z tego świata na przełomie marca i kwietnia 2005 r., mińszczanie spotykali się na czuwaniu i nabożeństwach w intencji papieża Polaka. Szczególnie duży wkład w dniach wielodniowej żałoby narodowej wnieśli w upamiętnienie pontyfikatu Jana Pawła II mińscy harcerze ZHP i ZHR, organizując spontaniczny żałobny pochód uliczny, bodaj najbardziej doniosły w historii miasta, pochód kilku tysięcy ludzi idących w ciszy, w blasku pochodni, świec oraz zniczy w asyście duszpasterstwa i „białej służby z czasów pielgrzymek” od placu przed kinem „Światowid” pod pomnik papieża przed kościołem pw. Św. Antoniego.

W 2005 r. Gimnazjum Miejskie nr 2 przyjęło za patrona Jana Pawła II. Z dumą nosi zaszczytne imię także po przekształceniu 1 września 2017 r. w Szkołę Podstawową nr 3, gdyż taki patronat zobowiązuje. Zaś w 88. rocznicę urodzin Karola Wojtyły przemianowano Szkołę Podstawową i Publiczne Gimnazjum w Hucie Mińskiej i nadano patronat Karola Wojtyły. 

Powiatowy Dzień Papieski obchodzony jest co roku w październiku począwszy od 2008 r. Pierwsza edycja odbyła się z okazji 30. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża i nikt się nie spodziewał, że stanie się cyklicznym wydarzeniem w kalendarzu powiatu mińskiego. Przedsięwzięcie jest unikatowe, bo tworzą je trzy szkoły: Szkoły Salezjańskie w Mińsku Mazowieckim, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim i Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej. Co roku Powiatowy Dzień Papieski swoim mecenatem obejmują: starosta miński, burmistrz miasta i wójt gminy. Poza tym przedsięwzięciu patronują instytucje warszawskie ‒ Instytut Papieża Jana Pawła II, Centrum Myśli Jana Pawła II, Muzeum Jana Pawła II. Organizatorzy, z koordynatorką działań polonistką mińskiej „Trójki” Izabelą Saganowską na czele, dbają o wysoki poziom merytoryczny proponowanych działań i ich różnorodność. Starają się upowszechniać nauczanie papieża Polaka i integrować społeczność lokalną wokół tej wielkiej postaci. Działania kierowane są do różnych grup wiekowych i zawodowych. Do tej pory organizatorzy zaproponowali mieszkańcom powiatu mińskiego wiele ciekawych form uczczenia pamięci o Janie Pawle II: konkurs recytatorski, muzyczny, plastyczny, fotograficzny, literacki, dziennikarski, grę miejską, rozgrywki sportowe, spotkania z autorami książek o Janie Pawle II, koncerty, spektakle, happening uliczny, konferencję naukową, dyktando z papieża, Familiadę papieską, konkursy multimedialne, quiz znajomości historii Polski, konkurs na lapbook, wystawy i inne. Często podsumowaniom Powiatowych Dni Papieskich towarzyszą wydawnictwa w formie folderów pokonkursowych.

Ale nie tylko we wspomnianych szkołach pamięć o Janie Pawle II  jest żywo kultywowana. W mińskim Gimnazjum i Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej już kilkukrotnie przypomniano o nim na okolicznościowych wystawach, głównie publikacji i wydawnictw zawartych w szkolnej bibliotece za sprawą wieloletniej kierownik biblioteki Zofii Wróblewskiej - 2 kwietnia 2006 r. w 1. rocznicę śmierci papieża, 27 kwietnia 2014 r. z racji jego kanonizacji oraz w 2015 r. z okazji Roku Świętego Jana Pawła II.

26 czerwca 2017 r., w ramach dekomunizacji, jedna z ważniejszych ulic w centrum miasta otrzymała nazwę  Jana Pawła II.

Proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela ks. Marian Sobieszek w dniu święta patrona miasta i odpustu parafialnego 24 czerwca 2006 r. zorganizował posadzenie przed wejściem do kościoła dębu im. Jana Pawła II., który wyhodowano z żołędzi poświęconych przez papieża Jana Pawła II 28 kwietnia 2004 r. jako daru leśników Ziemi Mińskiej. Przed wspomnianym kościołem znajduje się dzwon, który nosi imię Jan Paweł II Wielki oraz apel papieski Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Jest też dzwon Św. Katarzyna z sentencją Dar pracowników ZNTK w roku beatyfikacji bł. Jana Pawła II 1.05.2011 w Mińsku Mazowieckim.

11 listopada 2018 r., świętując stulecie odzyskania Niepodległości, odsłonięto i poświęcono przed bramą wjazdu na teren przykościelny parafii patrona miasta Św. Jana Chrzciciela tablicę, gdzie pod tekstem o dziejowej wymowie jest sentencja Pokój Tobie Polsko! Jan Paweł II.


oprac. na podst. art. Artura Piętki
 

 • 30 (3)

Obwieszczenie Wojewody

Obwieszczenie Wojewody o wydaniu decyzji w sprawie stwierdzenia nabycia przez miasto działki pod drogę publiczną na ul. Bagnistej

Utrudnienia w ruchu na ul. Mireckiego

Z uwagi na wystąpienie poważnej awarii sieci wodociągowej w ul. Józefa Mireckiego na wysokości nr 20 informujemy, że wystąpią utrudnienia w ruchu pojazdów i pieszych. Utrudnienia wystąpią w postaci prowadzonych robót ziemnych, pracą maszyn budowlanych, zwężeniem jezdni i ruchem wahadłowym wprowadzonym na przemian na obu pasach ruchu. Dodatkowo będą również utrudnienia dla  pieszych, przejścia chodnikiem będą ograniczone i wyznaczone drugą strona ulicy. Planowane jest prowadzenie robót naprawczych w dniach 19-21.05.2020 r. Prace będą prowadzone przez PWiK sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim.

Zalecamy objazd ulicy Józefa Mireckiego (odcinek pomiędzy ul. Zgoda i Siennickiej) ww. dniach.

Informacja dla Rodziców o zmianie pracy przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w wakacje

Informacja dla Rodziców

o zmianie pracy przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach

w lipcu i sierpniu 2020 r.

Zamiast tzw. dyżurów wakacyjnych, sześć tygodni pracy placówki. 
 

W trosce o bezpieczeństwo dzieci, zmieniamy  organizację pracy przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w lipcu i sierpniu 2020 r., nie będą one prowadziły opieki nad dziećmi z innych placówek.

Dzieci będą mogły przez 6 tygodni uczęszczać do swojego przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole. Przez okres 2,5 tygodnia placówki pozostaną zamknięte. Terminy pracy i przerwy w funkcjonowaniu poszczególnych placówek zostaną określone po ich uzgodnieniu przez dyrektorów wspólnie z radami rodziców.

Dotychczas stosowana w Mińsku Mazowieckim organizacja tzw. dyżurów wakacyjnych w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, wiążąca się z przemieszczaniem dzieci między placówkami, zwiększałaby niebezpieczeństwo zarażenia wirusem. 

Pełna informacja o harmonogramie pracy przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w okresie lipiec – sierpień 2020 r. zostanie opublikowana w pierwszej połowie czerwca br.

 

Burmistrz Miasta

Mińsk Mazowiecki

Marcina Jakubowski

„Tarcza antykryzysowa dla biznesu” – cykl wideokonferencji dla przedsiębiorców

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Rozwoju uruchamiają cykl bezpłatnych wideokonferencji, które mają pomóc przedsiębiorcom w walce z gospodarczymi skutkami wywołanymi pandemią koronawirusa. Tematyka webinarów będzie poświęcona wybranym narzędziom z rządowej tarczy antykryzysowej i finansowej. Pierwsza konferencja on-line startuje już 26 maja.

Więcej informacji: www.parp.gov.pl/tarcza

 

 • parp

Zarządzenie Burmistrza w sprawie ograniczenia obsługi interesanta w Urzędzie Miasta

ZARZĄDZENIE NR 13/20 BURMISTRZA MIASTA - KIEROWNIKA URZĘDU MIASTA MIŃSK MAZOWIECKI z dnia 19 maja 2020 r. w sprawie ograniczenia obsługi interesanta w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki.

Na podstawie art. 31 oraz art. 33 ust. 1-3 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019r., poz. 506 ze zm.) oraz § 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020r., poz. 878), w związku z art. 207 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2019r., poz. 1040 ze zm.) - zarządzam, co następuje:

§ 1. W związku z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 oraz mając na względzie ochronę zdrowia mieszkańców i pracowników Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, od dnia 19 maja 2020 r. do odwołania, wprowadzam następujące zasady ograniczenia obsługi interesanta w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki:

 1. ustanawiam, że podstawowym sposobem kontaktowania się z Urzędem Miasta jest droga: telefoniczna, za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP, pocztowa oraz mailowa;
 2. zawieszam przyjmowanie interesantów w sprawach skarg i wniosków przez Burmistrza i radnych miasta;
 3. w budynku Urzędu Miasta przy wejściu głównym uruchomiona zostaje skrzynka podawcza, do której interesanci mogą składać podania i wnioski do rozpatrzenia w Urzędzie Miasta;
 4. w sytuacjach szczególnych i konieczności osobistego kontaktu w celu załatwienia sprawy należy umówić się na wizytę po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym;
 5. interesanci przyjmowani są na parterze Urzędu Miasta;
 6. dopuszczalna liczba osób przebywających, w tym samym czasie, w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż 1 osoba na jedno stanowisko obsługi, z wyłączeniem osób realizujących zadania w zakresie obsługi interesantów;
 7. wyznaczam pracownika dyżurującego, który jest uprawniony do egzekwowania zasad określonych w pkt 5 i 6;
 8. każdy interesant po wejściu do budynku Urzędu powinien zdezynfekować ręce płynem, który zapewnia Urząd Miasta;
 9. zawieszam przyjmowanie wpłat w kasie Urzędu Miasta do dnia 22 maja 2020 r.

§ 2. Wykonanie zarządzenia powierzam Sekretarzowi Miasta.

§ 3. Traci moc zarządzenie Nr 9/20 Burmistrza Miasta - Kierownika Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 17 marca 2020r. w sprawie ograniczenia obsługi interesanta w budynku Urzędu Miasta Mińsk Mińsk Mazowiecki.

§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.

§ 5. Zarządzenie podlega publikacji na stronie internetowej Miasta, na stronie Biuletynu Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta.

Burmistrz Miasta - Kierownik Urzędu
Marcin Jakubowski

Audyt dostępności architektonicznej

Liczba osób z niepełnosprawnością systematycznie wzrasta. Według Światowego Badania Zdrowia grupa ta określana jest na ponad 700 milionów osób, co stanowi ponad 15% populacji Ziemi. Oznacza to, że co 7 człowiek mijany na ulicy jest osobą z niepełnosprawnością. Ludzie są różni, maja różne możliwości i różne potrzeby. Biorąc pod uwagę różnorodność użytkowników przestrzeni miejskich konieczny jest dobór rozwiązań, które je uwzględniają. I właśnie o tym jak dostosować przestrzeń publiczną do wymagań wszystkich obywateli rozmawiają uczestnicy dwudniowych warsztatów, które odbywają się w ramach projektu Human Smart City.

Zostań uDOSTĘPniaczem! Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka!
Bądźmy uważni i wrażliwi!

 

Sad samorządności w Warszawie

21 maja, na zaproszenie władz Warszawy, burmistrz Marcin Jakubowski wziął udział w  symbolicznym sadzeniu jabłoni w parku Pole Mokotowskie z okazji ogólnopolskich obchodów 30-lecia wyborów samorządowych.

W spotkaniu udział wzięli m.in.: Rafał Trzaskowski (prezydent m.st. Warszawy), Ewa Malinowska-Grupińska (przewodnicząca Rady m.st. Warszawy), Magdalena Roguska (wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy), Sławomir Potapowicz (wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy),  Artur Tusiński (burmistrz Podkowy Leśnej), Daniel Putkiewicz (burmistrz Piaseczna), Dorota Zmarźlak (wójt Izabelina) oraz Elżbieta Radwan (burmistrz Wołomina).

Wolne wybory samorządowe z 27 maja 1990 r. są jednym z sukcesów rewolucji "Solidarności". Dziś, w dobie epidemii, potrzebujemy nowej solidarności. Ona rodzi się właśnie teraz, w naszych małych ojczyznach.

fot. R. Motyl

 

 • 98204200_237427504208492_2043729431540793344_n
 • 98310397_288434062317026_3677474809857441792_n
 • 98469875_2927047427377752_1572196246402105344_n
 • 99045950_254687355851478_5362979320094523392_n

Nowe zasady funkcjonowania Urzędu Miasta

Od 25 maja zostaje wznowione przyjmowanie wpłat w Kasie Urzędu Miasta, która czynna będzie codziennie w godz. 8.00-14.15

 • ogłoszenie 2

Wernisaż i koncert plenerowy w MZM

Cykl malarski pod tytułem „Muzycy” to zestaw 24 prac, wykonanych akrylami i olejami, na unikatowym kartonowym podłożu, czasem splecionym, wielokrotnie zamalowywanym farbami ściennymi. Przedstawiają ulubionych muzyków autora, którymi są najczęściej giganci polskiego i amerykańskiego jazzu i rocka, m.in.: Miles Davis, John Coltraine, Nina Simone, Jan Ptaszyn Wróblewski, Włodek Pawlik i Krzysztof Komeda, ale też m.in.: Jimi Hendrix, Janis Joplin i Tom Waits. Cykl rozwija się cały czas, a w tej postaci, która eksponowana jest w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, nie był jeszcze nigdzie prezentowany. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

Podczas wernisażu wystąpi Trumba Jazz. Ze względu na cały czas trwające zagrożenie COVID-19 na teren muzeum wejdzie 30 pierwszych osób. Całe wydarzenie będzie transmitowane na żywo na naszym profilu Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim na facebooku.

 

 • Muzycy Plakat

Wykaz dot. działek na ul. Arynowskiej

Wykaz obejmujący działki gruntu: Nr 5207/3 o powierzchni 4465 m2 i Nr 5207/1 o powierzchni 806 m2, obie położone w Mińsku Mazowieckim przy ul. Arynowskiej, stanowiące własność Miasta Mińsk Mazowiecki, przewidziane do sprzedaży w trybie przetargu ustnego nieograniczonego.

Dzień Samorządu Terytorialnego

Obchodzimy dziś Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku w szczególny sposób wspominamy  pierwsze całkowicie wolne i demokratyczne wybory w Polsce po II wojnie światowej – wybory do rad gmin, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Dziś mija 30 lat od tamtego wydarzenia.

Dumni z autonomii, świętujmy i cieszmy się miastem!

Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego najważniejsze sukcesy 30 lat samorządności w Mińsku Mazowieckim.

Vademecum 30-lecia samorządu w Mińsku Mazowieckim

Vademecum w języku łacińskim oznacza „Pójdź ze mną”. Niniejszym zapraszamy w podróż po meandrach historii niezależnego samorządu lokalnego. Pójdziecie z nami?

Sezon z fontannami na stawach

Na podstawie opinii Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) podjęliśmy decyzję, by tegoroczny sezon letni wykluczał uruchomienie fontann i kurtyn wodnych PWiK. Jednak w połowie maja otrzymaliśmy od wojewody kolejne pismo w tej sprawie, gdzie wyrażona została opinia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Jak pisze dyrektor NIZP, główną drogą szerzenia się zakażeń SARS-CoV-2 obok bezpośredniego kontaktu jest droga kropelkowa, podczas której cząstki wirusa zawarte w wydzielinie dróg oddechowych osoby chorej wykrztuszane są podczas rozmowy, kaszlu i kichania i przenoszone na odległość ok. 2 m, a następnie zostają zainhalowane przez znajdujące się w pobliżu osoby zdrowe i przenikają do ich dróg oddechowych, stając się przyczyną zakażenia. W temacie fontann, instalacji wodnych typu „dry-plaza” i podobnych NIZP uważa, że ryzyko szerzenia się infekcji SARS-CoV-2 dotyczy przede wszystkim licznego gromadzenia się ludzi wokół tych obiektów i związanego z tym ryzyka infekcji drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt. Ewentualne skażenie aerozolu wodnego ma mniejsze znaczenie.

Biorąc pod uwagę powyższe burmistrz zdecydował o uruchomieniu fontann pływających na stawach w parku miejskim. Nadal nieczynne pozostaną fontanny na placu przed Pałacem Dernałowiczów oraz przy rondzie gen. Hallera.

 • fontanna1
 • IMG_2392-FONTANNA
 • IMG_5989-FONTANNA-NOCA
 • fontanny2

Honorowy Sztandar dla Mińska Mazowieckiego

Z ogromną radością informujemy o wyróżnieniu dla naszego miasta przyznanym przez Radę Europy.

Nagroda Europy, utworzona przez Zgromadzenie Parlamentarne w 1955 r., jest najwyższym wyróżnieniem, jakie można przyznać miastu europejskiemu za jego działania na rzecz wspólnoty. Unia Europejska nagradza miasta za ich aktywną promocję wartości europejskich. Plebiscyt jest stopniowany. W 2018 r. Mińsk Mazowiecki otrzymał wyróżnienie Diploma of Europe, a w tym roku Flag of Honour.
Honorowy Sztandar jest dla nas potwierdzeniem słuszności naszych działań. Składając wniosek, uwydatniliśmy działania podejmowane przez miasto na rzecz młodzieży w ramach rozwoju polityki młodzieżowej, która stała się priorytetem miasta w 2019 r. Podkreśliliśmy także aktywności promujące pełne włączanie osób z niepełnosprawnością w życie społeczne i kulturalne. Ponadto przedstawiliśmy działania na rzecz utrzymywania wysokiej jakości kapitału społecznego i zaangażowania społeczności w rozwój miasta.
Znalezienie się w gronie sześciu wyróżnionych miast europejskich jest dla nas zaszczytem i  zobowiązaniem do dalszej pracy dla naszej małej ojczyzny.
 

The Flag of Honour of the Council of Europe

We are glad to inform that our City Mińsk Mazowiecki  was awarded with the distinction the  Flag of Honour of the City of Europe.
The decision was taken by the Committee on Social, Health and Sustainable Development of the Parliamentary Assembly. The Flag is a reward for the efforts to promote union and understanding among the people of Europe.
The member of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe is going to hand in the Flag at a public ceremony in the near future.
Honored and proud to bear the distinction!

 

 • 99127631_3202498429807279_4256027258478657536_n

Dzień Dziecka w MDK

Żaden wirus nie zdoła zniweczyć nam radości Dnia Dziecka. MDK Mińsk Mazowiecki przygotował z tej okazji 1 czerwca cały dzień atrakcji on-line.

Zaczynamy o godz. 10.00 spektaklem (Zimowa) Kraina Czarów (a to wszystko dlatego, że w tym roku zima o nas zapomniała). Trójka bohaterów przeniesie się z Zimy do Ciepłych Krajów, gdzie pozna Pszczołę, która nauczy ich co nieco o ekologii. Bohaterowie wyruszą w drogę, w poszukiwaniu marzeń oczywiście - bo ruszą, by znaleźć magiczny pył, który spełnia marzenia.
Po spektaklu zapraszamy na rodzinne warsztaty ruchowe.

Ci, którzy byli z nami rok temu zapewne doskonale pamiętają Frutaki. A tych którzy nie mieli okazji poznać tych sympatycznych postaci, zapraszamy na podzielony na trzy tematyczne bloki koncert w wykonaniu Centrum Uśmiechu. Część pierwsza o godz. 12.00

O godz. 13.00 poznacie śliczną królewnę Lenę Aerię Softellę Lekkosławę - bohaterkę "Baśni o leciutkiej królewnie". Żyła ona sobie dawno, dawno temu. Niestety jej zła ciotka – czarownica rzuciła na nią czar. Za jego sprawą mała królewna straciła swoją wagę i całe dnie unosiła się w powietrzu niczym balonik. Jak na złość czarownicy, królewnie ten stan rzeczy bardzo się jednak spodobał. Zamiast się smucić i narzekać, ona całe dnie śmiała się radośnie i nigdy, przenigdy nie płakała, czym działała złej ciotce na nerwy… Rosła zdrowa i szczęśliwa i wszyscy poddani ją kochali, choć jej królewscy rodzice bardzo się martwili tym, że mała Lena jest samolubnym lekkoduchem…

Jak skończy się cała historia? Czy złej czarownicy uda się zemścić na swojej małej bratanicy? Czy ktoś zdejmie z Leny złe zaklęcie i co może odmienić lekkomyślne serce? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, koniecznie obejrzyjcie „Baśń o leciutkiej królewnie”, na podstawie baśni George’a MacDonalda. To historia, która Was rozbawi, wzruszy i zachwyci.

Na drugą część koncertu zapraszamy o godz. 15.00.

O godz. 16.00 widzimy się na warsztatach. Domowa piekarnia. Zapraszamy dzieci i rodziców w wirtualną podróż śladem chleba. Chleb jest naszym codziennym pożywieniem, ale czy wiemy, jak powstaje? Jakie narzędzia są wykorzystywane w procesie pieczenia chleba? Jak piekło się chleb dawniej, a jak robi się to dziś?

W czasie naszych warsztatów opowiemy o dawnych narzędziach, różnych sposobach pieczenia chleba w Polsce i na świecie, a także przyjrzymy się dziwnym kształtom wypieków. Sami też zadziałamy! Będziemy ugniatać, kulać, formować i piec proste, szybkie i smaczne bułki!

Ten wyjątkowy pod każdym względem dzień zakończymy o godz. 18.00 trzecia częścią koncertu Centrum Uśmiechu.

Bądźcie z nami! Dobra zabawa gwarantowana.

https://www.facebook.com/mdkmmz/
 

 • 101030632_2939804869437337_499548938982916096_o

Dziś są nasze urodziny!

29 maja mija 599. rocznica otrzymania praw miejskich. Zaczynamy świętowanie. Są już pierwsi goście.  Zobaczcie, co mają nam do powiedzenia.

Są goście, a teraz czas na prezenty

Mińska Kapela Małego Stasia w prezencie dla wszystkich mieszkańców przygotowała muzyczną niespodziankę. Bardzo dziękujemy artystom! A Was zapraszamy na mini koncert! Posłuchajmy!

Ten horyzont skończy się człowiekiem

Ten piękny, głęboki w swoim znaczeniu tytuł odzwierciedla misję naszego samorządu. Wiemy, że we współpracy z mieszkańcami, partnerami najważniejsze są relacje z drugim człowiekiem. A każde spotkanie na szczycie to spotkanie drugiego człowieka.
Ten utwór dedykujemy naszym przyjaciołom z miast partnerskich. Bardzo Wam dziękujemy za pamięć i życzenia!
Muzyka i śpiew Daniel Gałązka. Tekst utworu napisał przyjaciel Mińska Mazowieckiego - Piotr Brymas.

 

Tyle słońca w całym mieście, nie widziałeś tego jeszcze popatrz, o popatrz!

Przy dźwiękach  utworu Anny Jantar  poszybowały w górę setki balonów. Niestety nie mogliśmy zaprosić Was na to wydarzenie. Ten happening po prostu się zdarzył.  Było pięknie. Zobaczcie!

Plener rzeźbiarski w MZM

Plener rzeźbiarski, którego motywem przewodnim jest "Konstanty Laszczka artysta niepodległości - na nowo odkrywany". Podczas pleneru powstaną rzeźby wielkoformatowe inspirowane twórczością artysty. Głównym narzędziem pracy są piły spalinowe (carving). W plenerze udział biorą artyści rzeźbiarze z bogatym portfolio i wieloma osiągnięciami w rzeźbie plenerowej Janusz Błażejewski,  Marcin Lichosyt, Mirosław Czeladka, Grzegorz Michlak.

Rzeźby wykonane podczas wydarzenia pozostaną w ogrodzie muzealnym.
Przez cały czas trwania pleneru zapraszamy Państwa do odwiedzania MZM 7 PUL, gdzie będzie można obserwować prace rzeźbiarzy. Będzie również możliwość zakupienia rzeźb wykonanych wcześniej przez artystów.

Plener rozpoczyna się 8 czerwca i będzie trwał codziennie (oprócz czwartku 11.06) do 13 czerwca, w godzinach od 10.00 do 17.00 z przerwą od 13.00 do 14.00. Całe wydarzenie będzie się odbywało z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa związanych z sytuacją epidemiologiczną spowodowaną COVID-19.

 • Plener Plakat wykonawczy

Ogłoszenie Burmistrza

Ogłoszenie w sprawie ograniczeń w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki polegających na wykonywaniu wyłącznie zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom.

Na podstawie § 14 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 964) ogłaszam, że w związku z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 oraz mając na względzie ochronę zdrowia mieszkańców i pracowników Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, od dnia 1 czerwca 2020r. wprowadzam następujące zasady obsługi interesanta w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki:

 1. ustanawiam, że podstawowym sposobem kontaktowania się z Urzędem Miasta jest droga: telefoniczna, za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP, pocztowa oraz mailowa;
 2. przyjmowanie interesantów w sprawach skarg i wniosków przez Burmistrza odbywa się telefonicznie lub mailowo;
 3. dopuszczalna liczba osób przebywających, w tym samym czasie, w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż 1 osoba na jedno stanowisko obsługi, z wyłączeniem osób realizujących zadania w zakresie obsługi interesantów;
 4. wejście interesanta na teren Urzędu jest możliwe w obecności pracownika Wydziału merytorycznego;
 5. wyznaczam pracownika dyżurującego, który jest uprawniony do egzekwowania zasad określonych w pkt 3 i 4;
 6. każdy interesant po wejściu do budynku Urzędu powinien: mieć założoną maseczkę, zdezynfekować ręce płynem, który zapewnia Urząd Miasta oraz zachować bezpieczną odległość;
 7. udzielanie ślubu cywilnego odbywa się w sali ślubów z zachowaniem ograniczeń sanitarnych (zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja rąk); w uroczystości może wziąć udział maksymalnie 15 osób z wyłączeniem nupturientów.

Mińsk Mazowiecki, dn. 1 czerwca 2020 r.

Długi weekend z Kolejami Mazowieckimi

Komunikat prasowy

Długi weekend z Kolejami Mazowieckimi

W związku z długim weekendem czerwcowym Koleje Mazowieckie wydłużą czas obowiązywania oferty Bilet wycieczkowy.

Wydłużenie czasu obowiązywania oferty oznacza, że będzie można z niej skorzystać w dniach 10 czerwca (od godz. 18.00) do 14 czerwca (do godz. 24.00).

Długi weekend to doskonała okazja do odwiedzenia mazowieckich placówek kultury, które stopniowo otwierają się po okresie zamknięcia podczas pandemii. Z biletem KM, także z Biletem wycieczkowym, w placówkach partnerskich akcji Koleją do Kultury otrzymamy zniżki. Lista partnerów wraz z informacją o wysokości zniżek znajduje się na stronie internetowej: dokultury.mazowieckie.com.pl

A szczegóły dotyczące zasad korzystania z przejazdów na podstawie Biletu wycieczkowego znajdują się tutaj: https://www.mazowieckie.com.pl/pl/bilet-wycieczkowy-w-dniu-12-czerwca-2020-r

 

Obwieszczenie Wojewody

Obwieszczenie Wojewody Mazowieckiego dot. stwierdzenia nabycia przez Miasto Mińsk Mazowiecki działki  przy ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego

31. rocznica częściowo wolnych wyborów

Dziś mija 31 lat od pierwszych w powojennej Polsce częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Ze względu na okoliczności nie możemy  wspólnie świętować 4 czerwca w tradycyjnej formie.

Wybory były częściowo wolne, ponieważ podział mandatów poselskich był ustalony odgórnie podczas rozmów przy Okrągłym Stole między opozycją solidarnościową, a władzami komunistycznymi. Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej kandydatów na listy wyborcze mogły zgłaszać nie tylko partie polityczne, lecz również obywatele.

Świętujmy wolność.

 • wolne-wybory-2020_FB

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim