Nawigacja
AKTUALNOŚCI WRZESIEŃ 2022
Dobrego roku szkolnego 2022/2023!
Dobrego roku szkolnego 2022/2023!
Mazovia zaprasza na sportowy weekend!
Mazovia zaprasza na sportowy weekend!
Zapraszamy na mecz!
Mazovia zaprasza na sportowy weekend!
Robert Smuga mianowany pierwszym zastępcą burmistrza
Miło nam poinformować, że1 września, na stanowisko pierwszego zastępcy burmistrza powołany został Robert Smuga. Życzymy powodzenia i satysfakcji z pracy.
Pasowanie na ucznia!
Burmistrz Marcin Jakubowski miał dziś przyjemność uczestniczyć w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza. Miał także honor mianowania najmłodszych na prawowitych uczniów szkoły. Spotkanie było także okazją do opowiedzenia o zmianach modernizacyjnych w szkole i jej otoczeniu. Dyrektor szkoły Pan Krystian Matuszewski opowiedział o planach i wyzwania na nadchodzący rok nauki.
Wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali komplet zeszytów z wizerunkiem jubileuszowego muralu. Zachęcamy pierwszoklasistów do odkrycia ukrytych w wizerunku symboli odnoszących się do historia naszego miasta.
W nowym roku szkolnym życzymy wszystkim uczniom i pracownikom szkół ciekawości świata i radości z jego odkrywania.
Zaproszenie do udziału w VII Powiatowym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej
Szkoła Podstawowa nr 1 zaprasza uczniów klas 4-8 uczących się języków obcych do udziału w VII Powiatowym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej, który odbędzie się dnia 26 września 2022 roku o godz. 10:00 w SP 1 przy ul. Kopernika 9. Prosimy o zgłoszenie laureatów, wyłonionych na drodze eliminacji szkolnych, do udziału w festiwalu do 19 września 2022 roku.
Więcej informacji na stronie szkoły: https://www.sp1kopernik.pl/
Godziny otwarcia placów zabaw
Od 1 września 2022 roku place zabaw przy miejskich placówkach oświatowych są ogólnodostępne
od poniedziałku do piątku:
- przy przedszkolach miejskich – w godzinach 16.00 – 19.00
- przy szkołach podstawowych - w godzinach 17.00 – 19.00
w soboty i niedziele:
- wszystkie place zabaw - w godzinach 10.00 – 19.00.
*Plac zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 1 przy ul. Dąbrówki jest obecnie niedostępny – z uwagi na trwające prace modernizacyjne.
Prosimy o użytkowanie placów zabaw zgodnie z regulaminami, m.in. o zachowanie czystości, niewprowadzanie psów.
Harmonogram wydarzeń w Miejskiej Bibliotece Publicznej we wrześniu
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach i aktywnościach zaplanowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną na najbliższy miesiąc.
600 lat Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim
Ksiądz proboszcz Jerzy Mackiewicz oraz patroni honorowi i organizatorzy koncertu jubileuszowego: Senator Rzeczypospolitej Polskiej Maria Koc, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Daniel Milewski i prezes fundacji Aktywny Mińsk Mazowiecki Krzysztof Miąsko mają zaszczyt zaprosić na uroczystości związane z 600-leciem Parafii Narodzenia Najświetszej Maryi Panny.
Akcja zbiórki krwi MOTOSERCE
Klub Dawnych Motocykli MAGNET zaprasza do udziału w XIV edycji Ogólnopolskiej Akcji Zbiórki Krwi MOTOSERCE - MOTOCYKLIŚCI DZIECIOM. Akcja odbędzie się 11 września 2022 r. w godzinach 9:00 - 13:00, podczas X Mińskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych WARKOT, na parkingu przed Starostwem Powiatowym w Mińsku Maz.
Za nami 11. edycja „Narodowego Czytania”
Za nami 11. edycja „Narodowego Czytania”. Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim, Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim i Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki kolejny raz połączyli swoje siły i wspólnie zorganizowali to szczególne wydarzenie.
3 września, na skwerze przy Pl. Kilińskiego za sprawą wierszy Adama Mickiewicza „Ballady i romanse” – wybranej na ten dzień lektury, przenieśliśmy się w epokę romantyzmu, pełnej ludowych wierzeń i duchowości. Tomik poezji, wydany ponad 200 lat temu w Wilnie, był czytany przez mińszczan, przedstawicieli władz Miasta i Powiatu, a także przez specjalnych gości: Barbarę Kurdej – Szatan i Rafała Szatana.
Klimat tak ważnego dla historii i kultury okresu, podkreślały piękne kostiumy z epoki, a przy naszym bibliotecznym stoliku, każdy uczestnik mógł otrzymać pamiątkowy stempel w książce, "przypinkę", a także rozwiązać specjalnie przygotowaną na ten dzień "romantyczną" krzyżówkę i otrzymać nagrodę.
W ramach atrakcji dla najmłodszych uczestników, na bibliotecznych, barwnych ławeczkach, odbywało się malowanie buziek przez uczennice Liceum Sztuk Plastycznych.
Na zakończenie tegorocznego „Narodowego Czytania” odbył się mini recital Macieja Wiśniewskiego, który zaśpiewał i zagrał polskie ballady, idealnie wpisując się w klimat wydarzenia.
Dodać należy, że tegorocznej edycji "Narodowego Czytania" towarzyszyło otwarcie wystawy „Wyspa wolności”, która prezentuje historię Biblioteki Polskiej w Paryżu. To najstarsza polska instytucja kultury poza krajem, dawniej tworzona przez polskich romantyków na emigracji m. in. Adama Mickiewicza. Zapraszamy do obejrzenia jego rękopisów, portretów wieszcza i jego rodziny oraz najcenniejszych pamiątek i zbiorów polskich. Wystawa jest dostępna do zwiedzania w sali konferencyjnej Biblioteki do końca września.
Następne "Narodowe Czytanie" aż za rok... A jaka książka będzie lekturą przewodnią kolejnej edycji? My już wiemy! I dzielimy się z Wami wiadomością, że w przyszłym roku wspólnie czytać będziemy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
10. Miński Zlot Pojazdów Zabytkowych WARKOT
II Mińskie Spotkania Historyczne
Serdecznie zapraszamy do udziału w szczególnym wydarzeniu jakim są II Mińskie Spotkania Historyczne
pod patronatem Proboszcza Parafii NNMP ks. Jerzego Mackiewicza. spotkanie odbędzie się 14 września 2022 roku, w godzinach: 12-14 w sali Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim
Organizatorzy:
Biblioteka Pedagogiczna filia w Mińsku Mazowieckim, Zespół Szkół Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego,
Muzeum Ziemi Mińskiej, Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, Miejski Dom Kultury
Program:
Andrzej Plichta - Mińskie księgi metrykalne
Leszek Celej – Prasowe wzmianki o parafii z przełomu XIX/XX w.
Lilla Kłos – Ks. Józef Bakalarczyk
Już w najbliższy weekend wielkie koszykarskie święto!
Turniej o puchar Burmistrza Mińska Mazowieckiego odbywać się będzie na Hali sportowej przy SP nr 1 w Mińsku Mazowieckim.
Podczas meczu otwarcia rywalem mińskiego Probasketu będzie drużyna KS Legion Legionowo, z którą zespół mierzył się na turnieju Rosti Cup w Białymstoku. Drugie spotkanie w sobotnie popołudnie rozegrają Kolejarz Basket Radom vs Żubry Białystok.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!
Wstęp wolny.
Spotkanie organizacyjne dla wolontariuszy uczących języka polskiego gości z Ukrainy
Zapraszamy na spotkanie organizacyjno-informacyjne dla osób uczących języka polskiego gości z Ukrainy oraz innych zainteresowanych podjeciem wolontariatu w zakresie nauczania. Chętnych jest coraz więcej zatem poszukujemy kolejnych polskich wolontariuszy. Zapewniamy szkolenie z zakresu metodyki nauczania. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą i wsparciem naszych gości z Ukrainy zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej 12 września o 18.00.
Obecnych wolontariuszy kontynujących nauczanie zapraszamy na spotkanie o 19.00. Przekażemy Państwu informacje organizacyjne.
Wakacje z Akademią Sztuk Walki
To były wspaniałe i bardzo pracowite wakacje!
4 turnusy obozów oraz 8 turnusów półkolonii zgromadziło łącznie porażającą liczbę 462 uczestników! Na pierwszy letni obóz wyjechaliśmy do Słonecznego Brzegu w Bułgarii 57-osobową grupą. Drugim turnusem był obóz sportowy w Gdyni, na który pojechało aż 83 śmiałków. Zawodnicy spędzali czas na treningach taekwon-do i kondycyjnych. Kilkoro z nich zdecydowało się także na zdawanie egzaminu, co nie jest łatwe, gdy na obozie jest tyle atrakcji. Na trzeci obóz (7-14 sierpnia) wybraliśmy się w góry do słowackiego Kunerad. Czyste górskie powietrze w połączeniu z pieszymi wycieczkami i leżakowaniem przy basenie pozwoliło 51-osobowej grupie rewelacyjnie odpocząć. Czwarty letni obóz (18-25 sierpnia) w 2022 roku przejdzie do historii jako największy obóz Akademii Sztuk Walki – do Debrzyna pojechało aż 146 osób! Wspaniale minęły wakacje również stacjonarnie – na półkoloniach z Akademią Sztuk Walki bawiło się aż 125 osób: 7 turnusów w sali ASW w Mińsku Maz. i 1 turnus w hali sportowej w Dębem Wielkim. Program naszpikowany był atrakcjami i wycieczkami. Jeden z turnusów skierowany był do grupy akrobatyczno-tanecznej, gdzie oprócz wycieczek czekały ich treningi przy muzyce.
Dziękujemy fantastycznej kadrze, która dbała o zdrowie, bezpieczeństwo i dobre humory podopiecznych.
Oprac. na podst. inf. Moniki Matwiej, ASW
Rozpoczęcie likwidacji stowarzyszenia
Likwidator Stowarzyszenia Kultury Ziemi Mińskiej ogłasza rozpoczęcie likwidacji ww. stowarzyszenia i wzywa wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek roszczenia wobec stowarzyszenia do złożenia ich na piśmie na adres Dąbrówki 10, 05-300 Mińsk Mazowiecki, w terminie 14 dni od podania ogłoszenia do wiadomości publicznej.
Mińskie klimaty mazowieckie czasy - kolejny numer
Zapraszamy do zapoznania się z treścia kolejnego wydania "Mińskich klimatów mazowieckich czasów".
- WYDANIE NR 7 - CZERWIEC-SIERPIEŃ 2022 (PDF) 10966.78kB
Tymczasowa organizacja ruchu 11 września 2022 r.
11 września 2022 r. w godzinach 8:00 – 14:00, z powodu organizacji 10. Mińskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych WARKOT, będą wyłączone z ruchu następujące ulice: Konstytucji 3 Maja (od Ronda Hallera do Ronda Sławińskiego), Jana Pawła II (od Ronda Sławińskiego do Ronda Laszczki), Kościuszki (od ul. Warszawskiej do ul. Okrzei) oraz parking naprzeciwko Starostwa Powiatowego.
600-lecie powstania parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim
Proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim ks. Jerzy Mackiewicz zaprasza do wspólnego świętowania jubileuszu 600-lecia powstania parafii.
Program:
10 września (sobota)
11.00 Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Romualda Kamińskiego Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej
Po mszy koncert „Muzyczna Lekcja Historii” w wykonaniu artystów scen warszawskich i chóru
11 września (niedziela)
9.30 / 11.00 / 12.30 Msze Święte pod przewodnictwem Księdza Biskupa Romualda Kamińskiego Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej
13.30 Piknik Parafialny ( plac przy plebanii) / poczęstunek / atrakcje dla dzieci , młodzieży, dorosłych / śpiewanie piosenek o Mińsku z Mińską Kapelą Małego Stasia
17.00 Występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
Remont ul. Kazikowskiego
Informujemy, że 8.09.2022 r. (czwartek) planowane jest rozpoczęcie remontu nawierzchni ulicy Kazikowskiego.
Prace rozpoczną się od frezowania istniejącej nawierzchni. Następnie rozpocznie się naprawa i regulacja istniejących w jezdni urządzeń. Po wykonaniu tych prac rozpocznie się układanie nawierzchni asfaltowej: warstwa wiążąca, później warstwa ścieralna.
Frezowanie na ul. Świętokrzyskiej
Na 7.09.2022 r. (środa) planowane jest rozpoczęcie frezowania, naprawa i regulacja istniejących urządzeń w ulicy Świętokrzyskiej (odcinek od ul. Bagnistej do ul. Zygmuntowskiej).
Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.
Darmowe warsztaty z programowania
Koduj z Gigantami to międzynarodowe, bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży
w wieku szkolnym, odbywające się w Polsce, Chorwacji, Hiszpanii, Słowacji, Chile i Meksyku. Organizatorem akcji jest szkoła Giganci Programowania.
Zajęcia odbywają się stacjonarnie w 90 miastach Polski oraz online w Polsce i za granicą. Akcja prowadzona będzie stacjonarnie, w zależności od miasta, w dniach 03-25.09.2022 r., a także online. W Mińsku Mazowieckim warsztaty odbędą sie 10-11 września 2022 w lokalizacji Kazikowskiego 17 (I piętro).
Głównym celem wydarzenia jest propagowanie nauki programowania wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie nowych rozwiązań technologicznych.
Program zajęć dostosowany jest do danej grupy wiekowej i obejmuje stworzenie własnej gry komputerowej lub aplikacji mobilnej, a także zapoznanie się z podstawami jednego z języków programowania.
“Koduj z Gigantami: Cyberbezpieczeństwo” to już 11. edycja największych ogólnopolskich warsztatów z programowania dla dzieci i młodzieży, w których udział można wziąć całkowicie za darmo! Tym razem tematem przewodnim będzie bezpieczeństwo w sieci, a na naszych uczestników czekać będzie ogrom pożytecznej wiedzy, świetna zabawa, sporo nauki i konkursy programistyczne, w których do wygrania będą bardzo atrakcyjne nagrody!
Szczegóły wydarzenia znajdziecie Państwo na stronie www.kodujzgigantami.pl .
Akcji towarzyszą konkursy z atrakcyjnymi nagrodami:
- konkurs programistyczny dla uczestników z nagrodami dla autora projektu, szkoły oraz nauczyciela,
- ranking dla szkół, w którym zwyciężają szkoły z największa liczbą uczestników akcji,
- Giganci programowania (PDF) 17215.25kB
Aktualny repertuar kina MUZA
Repertuar kina MUZA od 9 do 23 września 2022 r.
Czasowe zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej - linia M1 i M4
W związku z remontem nawierzchni ulicy Kazikowskiego wprowadza się czasowe zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej od 8 września 2022 r.
Autobusy linii M1 zostaną skierowane na trasę objazdową: PLAC DWORCOWY – PIĘKNA – KOPERNIKA – JANA PAWŁA II – Kościuszki – (…) – CMENTARZ
przystanki RONDO BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 R., KAZIKOWSKIEGO, URZĄD MIASTA czasowo nie będą funkcjonować.
Na czas wprowadzenia objazdu autobusy zatrzymywać się będą na przystankach MIEJSKA SZKOŁA ARTYSTYCZNA i KOPERNIKA.
Autobusy linii M4 zostaną skierowane na trasę objazdową:
PLAC DWORCOWY – PIĘKNA – KOPERNIKA – JANA PAWŁA II – (powrót Kościuszki) – KOŚCIUSZKI – TOPOLOWA – Szczecińska – (…) – SPACEROWA
Przystanki: RONDO BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 R., KAZIKOWSKIEGO czasowo nie będą funkcjonować.
Na czas wprowadzenia objazdu autobusy zatrzymywać się będą na przystankach MIEJSKA SZKOŁA ARTYSTYCZNA, KOPERNIKA, OKRZEI.
II Przegląd teatrów amatorskich „Chodź na scenę”
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu teatralnego organizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną Ziemi Mińskiej.
Modernizacja linii kolejowej nr 2 – konsultacje społeczne
Zapraszamy na konsultacje społeczne, które odbędą się 13 września 2022 r. , godz. 19:30 w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim (sala na I p.).
Firma IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo sp. z o.o. na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przygotowuje Studium Wykonalności dla zadania „Poprawa przepustowości linii kolejowej nr 2 na odcinku Warszawa Wschodnia – Mińsk Mazowiecki – Siedlce” w ramach projektu pn. „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów”.
Projekt ma na celu poprawę przepustowości połączenia kolejowego poprzez m.in.: modernizację istniejącej linii kolejowej nr 2 na odcinku Warszawa Wschodnia – Mińsk Mazowiecki – Siedlce oraz linii kolejowej nr 13 na odcinku Arynów – Kędzierak, dobudowę dodatkowej pary torów na odcinku Warszawa Rembertów – Sulejówek Miłosna lub do Mińska Mazowieckiego, budowę łącznic pomiędzy liniami kolejowymi nr 2 i nr 13 w Mińsku Mazowieckim umożliwiających jazdę w kierunku stacji Krusze i Tłuszcz.
W ramach opracowania analizowane są warianty modernizacji linii kolejowej. Studium wykonalności ma na celu wybranie optymalnego wariantu realizacji inwestycji oraz sporządzenie dokumentacji dla dalszych etapów realizacji przedsięwzięcia.
W celu opracowania optymalnych rozwiązań projektowych firma IDOM zaprasza Państwa na konsultacje społeczne i do zapoznania się z propozycjami modernizacji linii kolejowej nr 2.
Wyniki konkursu na formę rzeźbiarską „Radość”
Po zapoznaniu się ze zgłoszonymi pracami komisja konkursowa w składzie:
1. Maciej Cudny – fundator nagrody, wiceprezes firmy Remex,
2. Robert Jaworski – architekt, członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej,
3. Tomasz Sadlej – prof. APS; Instytut Edukacji Artystycznej APS im. Marii Grzegorzewskiej,
4. Hanna Mrozowska – nauczycielka rzeźby, Liceum Sztuk Plastycznych w Mińsku Mazowieckim,
5. Krzysztof Rusiecki – artysta, malarz, Liceum Sztuk Plastycznych W Mińsku Mazowieckim, Miejska Szkoła Artystyczna w Mińsku Mazowieckim
6. Marta Chróst – starszy inspektor w Wydziale Promocji, Kultury i Sportu
wyłoniła zwycięzców konkursu.
Praca „Tancerka kwiatowa” autorstwa Aleksandry Szlaskiej-Rokickiej i Kajetana Karkucińskiego zdobyła nagrodę główną. Gratulujemy laureatom.
Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na koncert
Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na koncert Brunetki, blondynki, czyli tenor w opałach: arie operowe oraz arie i duety operetkowe, Bizet Kalman, Lehar i inni.
Występują: Barbara Gutaj-Monowid, Galina Kuklina, Emil Ławecki, Jakub Czerski
Koncert odbędzie się w 15 września 2022 o godz. 19.00 w Miejskiej Szkole Artystycznej.
Zapraszamy!
9 września Światowy Dzień FAS - Alkoholowego Zespołu Płodowego
Kobiety, które planują ciążę, powinny całkowicie zrezygnować z alkoholu.
Prawnie picie alkoholu w ciąży nie jest karalne, ale matka, nie zachowując abstynencji w czasie ciąży, naraża siebie i dziecko na poważne konsekwencje. Poważne konsekwencje to duże ryzyko, że dziecko będzie chore, będzie wymagało pomocy, czasem przez całe życie.
Dotychczas nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Kiedy ciężarna kobieta wypija przysłowiową lampkę wina, to jej dziecko wypija tyle samo, ale konsekwencje są o wiele groźniejsze, bo płód nie potrafi obronić się przed trucizną.
Temat Zapobiegania Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) opisany został w publikacji PARPA zamieszczonej poniżej.
10 września Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Temat samobójstw i autodestrukcji to zagadnienie wyjątkowo delikatne, w bezpośredni sposób powiązane z realnymi, ludzkimi tragediami. Nie oznacza to, że o samobójstwach nie należy mówić, trzeba to jednak robić w sposób bardzo odpowiedzialny.
Od 2018 r. z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego w Polsce organizowane są obchody Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom w ramach kampanii Życie warte jest rozmowy.
10 września 2022 roku odbędzie się kolejna odsłona wykładów otwartych pod hasłem: Życie warte jest rozmowy: Razem pokonać kryzys. Wykłady odbędą się w Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie.
Wydarzenie w całości będzie transmitowane na żywo na YouTube Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i FB profilu Życie warte jest rozmowy.
Eksperci w ciągu 30-minutowych wykładów podejmą konkretne aspekty problemu i wyzwań pomocowych. Opowiedzą o głównych zagadnieniach tego zjawiska, wpływie pandemii Covid-19 na wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży, a także o praktycznych wskazówkach pomocnych w kontakcie z dzieckiem i nastolatkiem w kryzysie. Poruszone zagadnienia będą interesujące nie tylko dla nauczycieli, pedagogów szkolnych czy psychologów, ale także dla każdego rodzica.
Jak wynika z informacji przedstawianych przez Towarzystwo każdego roku w Polsce dochodzi do ponad 5 000 samobójstw. Więcej osób ginie w wyniku śmierci samobójczej niż w wyniku wypadków samochodowych. W 2021 roku odnotowany został aż 77% wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży. Dane na ten temat zawarte zostały w raporcie za lata 2012-2021.
Raport dostępny jest na stronie https://zwjr.pl/artykuly/raport-dotyczacy-zachowan-samobojczych-mlodziezy oraz poniżej.
Rozpoczęcie roku szkolnego w Miejskiej Szkole Artystycznej
1 września uczniowie, rodzice i pedagodzy Miejskiej Szkoły Artystycznej I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały wypełnili po brzegi salę koncertową, aby przywitać rok szkolny 2022/2023. Dyrektor Paulina Rzewuska-Korycińska szczególnie gorąco powitała uczniów pierwszych klas. Wszystkim życzyła sukcesów w nauce.
Część artystyczną poprowadziła Monika Kuchta, a zaprezentowano następujące utwory:
J. Bach, Siciliana - duet fortepianowy Joanna Nowik, Paulina Rzewuska-Korycińska.
E Morricone, Cinema Paradiso - muzyka z filmu, flet - Beata Kierzkowska, fortepian - Anna Kornacka.
Eric Ledeuil, Clopinette - klarnet - Janusz Komuda, fortepian- Kamil Gędziarski.
Manfed Pieper, Swing in 5/4 – saksofon - Paweł Szeląg, fortepiano - Jacek Nazarczuk.
Taniec egzotyczny – flet - Marta Sosińska, fortepian - Tatiana Żarek, gitara - Tomasz Bereda, perkusja - Krzysztof Wielgo.
Kamil Gędziarski - własna kompozycja.
Na koniec uroczystości wicedyrektor Arkadiusz Mizdalski podał zgromadzonym informacje związane z dydaktyką, po czym uczniowie mogli spotkać się ze swoimi pedagogami w salach.
oprac. na podst. inf. Joanny Nowik
XLIV Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Mińskiego
8 czerwca w Barczącej miał miejsce XLIV Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Mińskiego. Burmistrz Marcin Jakubowski uczestniczył w nim wraz z rzeczniczką prasową Alicją Cichoń.
Tematem, któremu poświęcono najwięcej czasu na dyskusję, było zagrożenie związane z nielegalnym składowiskiem odpadów niebezpiecznych w Ryczołku koło Kałuszyna. Omówiono też bieżącą działalność Powiatowo-Gminnego Związku Transportu Publicznego Powiatu Mińskiego, przejmowanie dróg serwisowych przez gminy od GDDKiA czy powołanie Klastra Energetycznego Powiatu Mińskiego. Dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Mirosław Krusiewicz przedstawił gościom informację o projektach edukacyjno-sportowych na 2023 rok, na które będzie będzie można uzyskać dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego. St. Chor. Sztab. Dariusz Głażewski zastępca komendanta SP ŻW w Mińsku Mazowieckim zaprezentował projekt sztandaru Szkoły Podoficerskiej Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim z prośbą do starosty, wójtów i burmistrzów o wsparcie przy jego powstawaniu.
Burmistrz Marcin Jakubowski przedstawił informację o modernizacji linii kolejowej nr 2, zaznaczając, że istnieje zagrożenie rezygnacji z wariantu budowy dodatkowej pary torów do Mińska Mazowieckiego. Modernizacja zakłada kilka działań, m.in.: budowę tunelu w ciągu ul. Siennickiej oraz drugiego w ciągu ul. Grzeszaka, budowę łącznic między liniami kolejowymi nr 2 i nr 13 czy budowę kolejnego tunelu pod linią nr 13 u zbiegu ulic Sosnkowskiego i Chróścielewskiego. Jednak nasze miasto nie może pozostać bez dodatkowej pary torów od Rembertowa. Mińsk Mazowiecki, z uwagi na swoje położenie, jest swego rodzaju węzłem pasażerskim i towarowym, ale też miastem, którego bardzo duża część mieszkańców pracuje w Warszawie. Dodatkowa para torów pozwoli w przyszłości na dalszy rozwój naszego miasta i lepsze skomunikowanie metropolii warszawskiej. Takie stanowisko Konwent Wójtów i Burmistrzów postanowił sygnować i przekazać inwestorowi.
W sprawie modernizacji linii kolejowej nr 2 odbędą się konsultacje z mieszkańcami 13 września o godz. 19:30 w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim.
Rajd rowerowy "Znana i nieznana Ziemia Mińska"
Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza do udziału w Rajdzie rowerowym "Znana i nieznana Ziemia Mińska"
Długość trasy: ok. 40 km.
Uczestnicy na starcie otrzymają drukowane mapy z zaznaczonymi na nich miejscami do odnalezienia w terenie. Bedą to różnego rodzaju atrakcje turystyczne, miejsca warte zobaczenia, punkty widokowe, miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne itp. W tych miejscach będą przygotowane odpowiednie naklejki do zebrania i przyklejenia do karty uczestnika. Każdy z uczestników będzie miał za zadanie odnalezienie i oznaczenie odpowiedniej liczby punktów oraz zdanie ich na mecie. Będzie to warunkiem do zaliczenia trasy.
Ze względu na kwestie bezpieczeństwa, każdy z uczestników sam będzie mógł zdecydować, jaką drogą dotrze do określonych punktów. Aby nie powodować zagrożenia na ulicach miasta ze względu na duża ilość rowerzystów, w pobliżu startu, uczestnicy będą wypuszczani na starcie w odstępach czasowych. Rajd nie jest wyścigiem, a więc nie będzie to miało znaczenia w przebiegu trasy.
Czas rajdu przewidziany jest na cztery godziny i najpóźniej po upływie tego czasu wszyscy uczestnicy powinni znaleźć się na mecie.
Na zakończenie rajdu organizator zapewni wszystkim uczestnikom poczęstunek oraz napoje - rajd połączony będzie z piknikiem.
Regulamin oraz karta zgłoszenia: http://lotziemiminskiej.pl/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=1&Itemid=122
Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego
Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie, to pierwsza szkoła w Mińsku Mazowieckim i jedenasta w województwie mazowieckim, która została uczestnikiem projektu Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego. Szkoła zakwalifikowała się do programu EPAS w bieżącym roku szkolnym. Na spotkaniu dnia 9 września 2022 r. z zastępczynią burmistrza Elizą Bujalską, kierowniczką Punktu EUROPE DIRECT Mińsk Mazowiecki, dyrektor Marlena Pustoła oraz ambasadorki programu: wicedyrektor Anna Rokicka i Dagmara Domańska, nauczycielka języka francuskiego. Rozmowy dotyczyły planowanych działaniach , których celem jest wzmacnianie świadomości młodzieży na temat Europy i demokracji europejskiej oraz udostępnianie wiedzy o Unii Europejskiej, a w szczególności o Parlamencie Europejskim. Program popularyzuje wiedzę na temat europejskiej demokracji parlamentarnej, roli Parlamentu Europejskiego i europejskich wartości wśród uczniów szkół średnich i zawodowych o różnym przygotowaniu oraz różnym pochodzeniu społecznym i geograficznym. Program pozwala uczniom zrozumieć ich prawa jako obywateli UE oraz nauczyć się aktywnie uczestniczyć w demokratycznych procesach Unii.
Edukacja europejska w przedszkolach
7 września w Muzeum Ziemi Mińskiej miało miejsce spotkanie zastępczyni burmistrza Elizy Bujalskiej, kierowniczki Punktu EUROPE DIRECT Mińsk Mazowiecki, z dyrektorkami mińskich przedszkoli, podczas którego zaplanowano wspólne działania i wydarzenia na bieżący rok szkolny. Pojawiła się również tematyka edukacji europejskiej jako niezbędnego elementu przygotowania dzieci do pełnego funkcjonowania we współczesnym świecie, aby następne pokolenia rozwijały się w duchu jedności i wspólnoty, zgodnie z ideą wielokulturowości i wzajemnej przyjaźni do drugiego człowieka - wartości, na których opiera się Unia Europejska.
Starostwo Powiatowe informuje - dotacje na odnowienie / przebudowę drzewostanu
Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim informuję, iż w ślad za pismem Wojewody Mazowieckiego z dnia 02.09.2022 r. znak WI-IV.3146.14.2022.ACH istnieje możliwości wystąpienia właścicieli lasów z wnioskiem do Starosty Mińskiego o dotację przeznaczoną na pokrycie kosztów kwalifikowanych w ramach realizacji zadań w 2023 r. związanych z odnowieniem powierzchni leśnych niestanowiących własności Skarbu Państwa zniszczonych w wyniku klęsk żywiołowych, wynikających z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2022 r., poz. 672 ze zm.).
Zgodnie z ww. artykułem, w przypadku braku możliwości ustalenia sprawcy szkody w lasach, powstałej w wyniku oddziaływania gazów i pyłów przemysłowych, oraz w przypadku pożarów lub innych klęsk żywiołowych spowodowanych czynnikami biotycznymi albo abiotycznymi, zagrażających trwałości lasów, koszty zagospodarowania i ochrony związane z odnowieniem lub przebudową drzewostanu finansowane są z budżetu państwa.
Decyzje w sprawie przyznania środków na pokrycie ww. kosztów wydaje starosta, na wniosek właściciela lasu, po zaopiniowaniu przez nadleśniczego, w odniesieniu do lasów innych niż w zarządzie Lasów Państwowych.
W związku z możliwością składania przez Starostów wniosków do Wojewody Mazowieckiego na powyższy cel, w załączeniu przesyłam druk wniosku dla właścicieli lasów. Proszę o rozpowszechnienie powyższej informacji w Państwa gminie.
Wnioski do Starosty Mińskiego należy składać w terminie do 30 września 2022 r.
Konsultacje dotyczące Młodzieżowej Rady Miasta
Ogłoszenie o przeprowadzeniu konsultacji w sprawie projektu uchwały Rady Miasta w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miasta i nadania jej statutu
Działając zgodnie z uchwałą nr XV.153.2016 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 14 marca 2016r.,
w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania projektów prawa miejscowego
z organizacjami pozarządowymi i podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2016 r. poz. 2929) Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki informuje, że w okresie od 20.09.2022 r. do 04.10.2022 r. zostaną przeprowadzone konsultacje w przedmiocie projektu uchwały Rady Miasta Mińsk Mazowiecki w sprawie projektu uchwały w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miasta
i nadania jej statutu
Celem konsultacji jest przygotowanie projektu uchwały w oparciu o wnioski i propozycje wyrażone
w zgłoszonych opiniach.
Konsultacje są prowadzone dla organizacji pozarządowych, o których mowa w § 1. Uchwały nr XV.153.2016 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 14 marca 2016 r., prowadzące na terenie miasta Mińsk Mazowiecki działalność w zakresie określonym w ustawie o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057), w trzech formach:
1) protokołowanego, otwartego spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które odbędzie się 27 września 2022 r. w godzinach 15.00-16.00, w pokoju nr 116, w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1;
2) zgłaszania przez przedstawicieli organizacji opinii na piśmie;
3) zgłaszania przez przedstawicieli organizacji opinii drogą elektroniczną.
Opinie, o których mowa w pkt. 2. i 3. można zgłaszać na formularzu konsultacyjnym projektu. Formularz dostępny jest pod adresem www.minsk-maz.pl w zakładkach „Mieszkaniec – Konsultacje społeczne – Bieżące konsultacje z NGO”. Wnioski i propozycje należy składać do 04.10.2022 r. w formie pisemnej lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: boi@umminskmaz.pl
Załączniki do ogłoszenia:
projekt konsultowanej uchwały
formularz konsultacyjny
- Formularz konsultacyjny (DOCX) 20.55kB
- Ogłoszenie o konsultacjach (PDF) 470.36kB
- Projekt uchwały.pdf (PDF) 336.26kB
- Projekt statutu.pdf (PDF) 707.85kB
"Laur ciepłownictwa" dla PEC
Z wielką radością informujemy o uhonorowaniu spółki Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej prestiżową nagrodą „Laur Ciepłownictwa” przyznaną przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie. Nagrodę została wręczona na ręce prezesa spółki pana Jarosława Belkiewicza 12 września 2022 podczas ogólnopolskiego Kongresu Ciepłowniczego w Międzyzdrojach. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele prezydenta oraz innych instytucji rządowych. Nasza mińska spółka zdobyła najwyższy laur wśród przedsiębiorstw ciepłowniczych w swojej kategorii w kraju.
Gratulujemy kierownictwu i pracownikom nagrody!
Torami Nowej Edukacji
W ramach projektu „Torami nowej edukacji - wykształcenie, kreatywność i innowacyjność drogą do lepszej przyszłości uczniów Mińska Mazowieckiego” ponad 1000 uczniów uczestniczyło w zajęciach rozwijających umiejętności uczenia się i wzmacniających kompetencje kluczowe. Celem projektu było także podniesienie jakości edukacji i zwiększenie atrakcyjności nauczania poprzez rozszerzenie kwalifikacji nauczycieli. Zakupione za blisko milion złotych nowoczesne pomoce dydaktyczne z pewnością uatrakcyjniają proces nauczania.
Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego projekt "Torami Nowej Edukacji".
Wręczenie nagrody Rady Europy - Plaque of Honour - film podsumowujący
28 września 2022 r. miastu Mińsk Mazowiecki, na ręce burmistrza Marcina Jakubowskiego, wręczono drugie najważniejsze wyróżnienie w ramach czterech etapów do zdobycia najważniejszego - Nagrody Rady Europy. Przekazania dokonała senator Danuta Jazłowiecka, przedstawicielka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Przed nami już tylko jeden krok do zdobycia nagrody głównej - Nagrody Rady Europy.
Zarządzenie burmistrza w sprawie powołania komisji konkursowej
Zarządzenie burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki nr 980/383/22 z dnia 15 września 2022 r. w sprawie powołania komisji konkursowej ds. opiniowania ofert na realizację zadania publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia w Mińsku Mazowieckim w 2022 roku.
Sportowe wakacje w mieście
Koniec wakacji to również koniec projektu „Sportowe wakacje w mieście” dedykowanego dzieciom i młodzieży.
W trakcie wakacji w bezpłatnych zajęciach Brazylijskiego Jiu Jitsu i kickboxingu wzięło udział ponad 50 dzieci z Mińska Mazowieckiego. Przez ten czas uczestnicy wykonywali ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz techniki z poszczególnych sztuk walk: bjj i k1. Warsztaty miały na celu zachęcenie dzieci do różnych aktywności fizycznych poprzez gry i zabawy sportowe, naukę poszczególnych technik obronnych, wzrost ich siły, szybkości, gibkości, a także pewności siebie, przełamywania barier.
Zajęcia oprócz sportowego charakteru przyczyniły się rozwoju kontaktów społecznych i nawiązania nowych przyjaźni. Treningi zakończyły się wręczeniem wszystkim uczestnikom okolicznościowych upominków.
Organizatorem zajęć dla dzieci i młodzieży był Miński Klub Sportowy MMA TEAM. Zajęcia sportowe dofinansowano z budżetu Miasta Mińsk Mazowiecki. Dziękujemy za wsparcie zadania i do zobaczenia za rok!
Weekendowy rozkład jazdy
Weekendowy rozkład jazdy to zestawienie wydarzeń kulturalnych przygotowanych przez instytucje miejskie na najbliższy weekend.
Zapraszamy do udziału! Do zobaczenia!
16.09 piątek
19.00 / Rodzinna giboteka / taras MDK
9.00-17.00 Złote Szable II Rzeczypospolitej z kolekcji Pawła Komorowskiego / MZM 7 PUL / ul. Sosnkowskiego 4
9.00-17.00 Mazowsze w spódnicy – wystawa lalek artystycznych / MZM / ul. Okrzei 16
17.09 sobota
11.00 -12.30 Językowe zabawy plenerowe / MBP / Plenerowa czytelnia Plac Kilińskiego
18.09 niedziela
Teatr Fuzja / Ciocia Jadzia / przedstawienie dla dzieci / MDK
9.00-14.00 Wyprzedaż garażowa i antykwaryczna / MDK / park miejski
12.00-16.00 Złote Szable II Rzeczypospolitej z kolekcji Pawła Komorowskiego / MZM 7 PUL / ul. Sosnkowskiego 4
12.00-16.00 Mazowsze w spódnicy – wystawa lalek artystycznych / MZM / ul. Okrzei 16
Konkurs na nazwę osiedla
Na terenie byłego poligonu w Mińsku Mazowieckim powstanie nowoczesne osiedle budowane przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową SIM Mińsk Mazowiecki Sp. z o.o.
W związku z tym Spółka ogłosiła konkurs, z którego szczegółami zapoznacie się państwo po wejściu w poniższy link:
https://minskmazowiecki.kzn.gov.pl/2022/09/13/konkurs-na-nazwe-nowego-osiedla/
NABÓR NA BEZPŁATNE ZAJĘCIA DLA SENIORÓW 60+
NABÓR NA BEZPŁATNE ZAJĘCIA DLA SENIORÓW 60+ organizowane w ramach zadania „Aktywizacja seniorów w mieście Mińsk Mazowiecki” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Ogłaszamy nabór na bezpłatne zajęcia dla seniorów powyżej 60. roku życia. Przyjmowanie zgłoszeń rusza 19 września 2022 roku o godz. 8:00 i potrwa do wyczerpania miejsc na listach.
W ramach zajęć odbędą się wykłady z rehabilitantką:
- 22 września (czwartek) 12:30-15:30 oraz 6 października (czwartek) 12:30-14:00
- sala teatralna w Szkole Podstawowej nr 3, ul. Budowlana 2, Mińsk Mazowiecki
Należy pobrać ze strony www.minsk-maz.pl (zakładka Komunikaty lub Miejska Rada Seniorów) lub w Urzędzie Miasta formularz zgłoszeniowy wypełnić, podpisać i zostawić w pok. 4 w Urzędzie Miasta. Szczegółowe informacje o zajęciach: tel. 25 759 53 81, e-mail: rzecznik@umminskmaz.pl O przyjęciu decyduje dostępna ilość miejsc. O zakwalifikowaniu na zajęcia uczestnik zostanie poinformowany od razu przy składaniu zgłoszenia.
Uczestnik oświadcza, że jego stan zdrowia pozwala na wzięcie udziału w zajęciach, na które się zgłasza.
Tematyka wykładów:
a. ból: rodzaje, jego źródła oraz sposoby radzenia sobie z nim
b. wpływ aktywności fizycznej na jakość życia u osób starszych
c. rehabilitacja: jakie mamy rodzaje rehabilitacji na NFZ
d. zaprezentowanie sprzętów, które możemy wykorzystać w warunkach domowych do ćwiczeń
e. naturalne metody jako sposób radzenia sobie z bólem
f. profilaktyka przeciwudarowa oraz przeciwupadkowa wspólna gimnastyka
Zadanie pn. „Aktywizacja seniorów w mieście Mińsk Mazowiecki” współfinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
- Zgoda wizerunek.docx (DOCX) 681.02kB
- zgłoszenie.doc (DOC) 905.5kB
NABÓR NA BEZPŁATNE ZAJĘCIA DLA SENIORÓW 60+
Ogłaszamy nabór na bezpłatne zajęcia dla seniorów powyżej 60. roku życia organizowane w ramach zadania „Aktywizacja seniorów w mieście Mińsk Mazowiecki” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
1. Przyjmowanie zgłoszeń rusza 19 września 2022 roku o godz. 8:00 i potrwa do wyczerpania miejsc na listach.
2. W ramach zajęć odbędą się wykłady z ratownikiem medycznym dla dwóch grup:
Pierwsza grupa: 23 września (piątek) 16:00-18:30
Druga grupa: 28 września (środa) 16:00-18:30
Miejsce: sala teatralna w Szkole Podstawowej nr 3, ul. Budowlana 2, Mińsk Mazowiecki
3. Należy pobrać ze strony www.minsk-maz.pl (zakładka Komunikaty lub Miejska Rada Seniorów) lub w Urzędzie Miasta formularz zgłoszeniowy wypełnić, podpisać i zostawić w pok. 4 w Urzędzie Miasta.
4. Szczegółowe informacje o zajęciach: tel. 25 759 53 81, e-mail: rzecznik@umminskmaz.pl
5. O przyjęciu decyduje dostępna ilość miejsc.
6. O zakwalifikowaniu na zajęcia uczestnik zostanie poinformowany od razu przy składaniu zgłoszenia.
7. Uczestnik oświadcza, że jego stan zdrowia pozwala na wzięcie udziału w zajęciach, na które się zgłasza.
- Zgłoszenie 1 (DOC) 905.5kB
- Zgłoszenie 2 (DOC) 905.5kB
- Zgoda wizerunek.docx (DOCX) 681.02kB
Zielony Europiknik
Zielony Europiknik / 25 września 2022 / 14.30 -18.00
Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na Zielony Europiknik!
25 września oficjalnym otwarciem muralu Solidarni z Ukrainą rozpoczniemy nasze doroczne zielone święto. Zapraszamy o 14.30 na plac przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Krótko opowiemy o idei dzieła, spotkamy się z przedstawicielami Komisji Europejskiej w Polsce ( sponsorami przedsięwzięcia), zobaczymy program artystyczny przygotowany przez społeczność ukraińską. Skosztujemy też tradycyjnych przekąsek ukraińskich.
O 15.00 przed Urzędem Miasta będziemy kontynuować świętowanie. Przede wszystkim podzielimy się efektami pracy przy projekcie Torami Nowej Edukacji. Przedstawiciele społeczności szkolnych zaprezentują obszary nauki, w których poruszali się w ramach projektu. Szkoła Podstawowa nr 1 na przykład zaprosi gości do mobilnego planetarium. Inne szkoły do twórczych zabaw konstruktorskich czy logicznych.
Przygotowaliśmy także warsztaty Las w słoiku. Nasi partnerzy zaproponują wyplatanie wianków czy spacery ścieżką sensoryczną.
Atrakcją pikniku będą przejazdy dwoma autobusami: historycznym „ogórkiem” i nowoczesnym MANem. Dyrektor MZM w trakcie drogi opowie o ciekawostkach związanych z naszym miastem.
Cieszymy się, że nasze zaproszenie przyjęło Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przedstawiciele instytucji zaproszą gości do interaktywnych aktywności w ramach projektu „4 kroki do lepszego świata”. Tematyka ekologii, środowiska będzie obecna przy wielu działaniach. Poznamy problemy wody, która sama opowie o swoim świecie. Jak to będzie możliwe? Przekonacie się na pikniku.
Zielony piknik to zdrowie, o które zadba MOSiR. Koniecznie odwiedźcie ich sportowe miasteczko.
Nazwa naszego wydarzenia zdradza także, że zajmiemy się także tematyką europejską. Mobilny punkt Europe Direct zaprasza. Wolontariusze EBU wciągną Was w rozmowy w kilku europejskich językach.
O atrakcje dla dzieci zadba młodzież z Międzyczasu. Podczas pikniku odbędą się też konsultacje społeczne. Zapraszamy młodzież, aby opowiedziała o swoich refleksjach i pomysłach związanych z Młodzieżową Radą Miasta.
A jakie atrakcje przygotował ZGK czy PWiK? Przekonajcie się sami ;-)
Spędźmy razem niedzielne popołudnie!
Do zobaczenia!
Aktualny repertuar kina MUZA
Repertuar kina MUZA od 20 września do 1 października 2022 r.
Złote medale dla UKS Judo KONTRA
17 września 2022r. w Kowali k/Radomia odbył się Ogólnopolski Turniej Dzieci i Młodzików. W zawodach uczestniczyło pięciu zawodników UKS Judo KONTRA i wszyscy wygrali swoje kategorie wagowe, zdobywając złote medale.
W kategorii dzieci młodszych, rocznik 2013 - 2014, I miejsca zajęli:
- Kamil Girndt, 30kg,
- Jarosław Alekseevich, 46kg.
W kategorii dzieci, rocznik 2011 - 2012, I miejsca zajęli:
Artur Girndt, 42kg,
Aleksandr Alekseevich, 60kg.
W kategorii młodzików, rocznik 2007 - 2008 złoty medal zdobył Piotr Marczak, 66 kg.
Choć mała, wiele znaczy
15 września od 2008 roku niemal na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Wszystko zapoczątkowała niezwykle popularna książka pt. „Kropka” Petera H. Reynoldsa, opowiadająca o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. Historia dziewczynki, co roku inspiruje tysiące nauczycieli z całego świata, do organizowania w swoich placówkach „Dot Day”.
W tym roku na mapie placówek biorących udział w wydarzeniu znalazło się i nasze przedszkole. Przedszkole Miejskie nr 6. Chcąc pokazać dzieciom, że niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent, tylko trzeba go w sobie odkryć. A Dzień Kropki jest idealnym pretekstem do pokazania go światu.
Jest to święto nietypowe, ale niezwykle istotne. Poświęcone dziecięcej kreatywności, odwadze i wierze we własne umiejętności. To doskonała inspiracja plastyczna. Vashti swoim przykładem pokazała, że warto w siebie uwierzyć i dostrzec w sobie ogromne pokłady pomysłów. Nauczyć się, że z niewielkiej kropki, każdy jest w stanie wyczarować dzieło sztuki.
Aktywności związane z Dniem Kropki w naszym przedszkolu czekały na dzieci w każdej grupie przez cały dzień. Dzięki zaangażowaniu wszystkich dzieci, rodziców i nauczycieli powstała między innymi galeria zakropkowanych obrazków oraz drzewa talentów.
Przedszkolny Dzień Kropki był prawdziwym świętem kreatywności.
Bowiem czasem wszystko zaczyna się od jednej kropki na kartce papieru ...
Postaw swoją kropkę!
Ewelina Pukacka
PM nr 6
Soroczka i kiszone arbuzy
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Katarzyną Łozą „Soroczka i kiszone arbuzy" w sali konferencyjnej MBP 29 września o godzinie 18.30.
Potańcówka międzykulturowa
Zapraszamy w środę 21 września, o godzinie 17:00 na międzykulturową potańcówkę z muzyką na żywo w MIejskiej Bibliotece Publicznej. Oprawa muzyczna Zespół "Aga Band”, Agnieszka Sawka.
Zapisy w Czytelni 25 740 51 04
Spotkanie autorskie z Piotrem Kitrasiewiczem
W Miejskiej Bibliotce Publicznej odbędzie się spotkanie autorskie z bibliotekarzem Biblioteki Publicznej Województwa Mazowieckiego, Biblioteki Głównej m.st. Warszawy – Piotrem Kitrasiewiczem, połączone z promocją jego książki “Filmowcy przedwojennej Warszawy”.
Rozmowę poprowadzi Paweł Hapka – Specjalista ds. Edukacji z Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Zapraszamy 22 września 2022 r. godz. 18.30. Wstęp wolny
Mecz mińskich koszykarzy
UKS Probasket Mińsk Mazowiecki zaprasza na mecz II Ligi Koszykówki Mężczyzn, który odbędzie już w najbliższą sobotę 24.09 o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowej nr 1.
Przeciwnikiem mińskich koszykarzy będzie drużyna Żubry Białystok.
Wspierajmy naszych zawodników!️
Razem tworzymy historię w naszym mieście, dlatego wypełnijmy halę do ostatniego miejsca!
Wykaz obejmujący nieruchomości przy ul. Kościelnej
Zapraszamy do zapoznania się z treścią wykazu dotyczącego sprzedaży nieruchomości przy ul. Kościelnej.
Ankieta Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej
Zadaniem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Mińsku Mazowieckim jest budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu dla różnych grup społecznych, w tym dla osób, które z uwagi na przekroczenie progu dochodowego, nie mogą starać się o najem lokalu z zasobu gminy, a jednocześnie nie mają na tyle zdolności kredytowej, by kupić własne „M” na rynku pierwotnym lub wtórnym przy pomocy kredytu hipotecznego.
Pragnąc dopasować ofertę mieszkaniową do potrzeb zarówno naszych mieszkańców, jak i osób, które zamierzają związać swą przyszłość z Mińskiem Mazowiecki, SIM przygotowała ankietę i prosi o jej wypełnienie.
Ankieta będzie aktywna do 16.10.2022 r.
Szczegóły i ankieta na stronie internetowej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej
https://minskmazowiecki.kzn.gov.pl/2022/09/16/ankieta-dla-osob-zainteresowanych-wynajmem-
mieszkania-w-systemie-spolecznej-inicjatywy-mieszkaniowej-2/
Noc Bibliotek!
Przed nami VIII wydanie ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. Pokażmy, jak ważnym i bliskim naszym czytelniczym sercom miejscem jest biblioteka. Spotkajmy się 1 października o godz. 17:00, aby wspólnie celebrować ten dzień! W myśl tegorocznego hasła wydarzenia
„To się musi powieść” zapraszamy na warsztat poświęcony tematowi „Jak powstaje powieść?”. Wszystkich, którzy marzą o napisaniu własnej książki lub już to zrobili, ale nie wiedzą, jak ją wydać oraz tych, którzy są po prostu ciekawi zagadnień związanych z szeroko
pojętym rynkiem książki – serdecznie zapraszamy na to spotkanie. Warsztat poprowadzi i opowie o swoich pisarskich doświadczeniach Paula Er. – pisarka, mieszkanka Mińska Mazowieckiego. Jej debiutancka książka „Wolność Jaskółki” zdobyła tytuł książki marca 2018 r. w kategorii „proza polska” przyznanej przez „Magazyn Literacki Książki”. Kolejne napisane przez nią powieści: „Tam, gdzie milczą róże”, „Kształt dźwięku” i „Wysłuchaj mnie” są uwielbiane przez naszych czytelników. Niedawno premierę miała najnowsza książka Pauli Er. „Zanim mnie zabijesz”, o której, mamy nadzieję, również opowie podczas spotkania.
Po części warsztatowej, uzbrojeni w wiedzę o tworzenie powieści, przeniesiemy się w poetycką (o)powieść. O godz. 18:00 zapraszamy na spektakl „Moc Słowa” w wykonaniu grupy „Do Trzech Razy Sztuka” o kreacji i destrukcji, o świecie, który miał być idealny
oraz o miejscu, jakie zajmuje w nim człowiek. Etiuda w dźwiękach lirycznych muzyki, plastycznych obrazach i poprzez sugestywne symbole stawia pytanie: dlaczego? Pytanie naiwne, ale jakże uniwersalne w świecie chaosu słów. Tegoroczne wydarzenie kierowane jest głównie do młodzieży i dorosłych, ale nasi najmłodsi czytelnicy również są mile widzianymi gośćmi. Na dzieci będą czekały kolorowanki, zakładki, pamiątkowe „przypinki” i słodkości.
Weekendowy rozkład jazdy
Weekendowy rozkład jazdy to zestawienie wydarzeń kulturalnych przygotowanych przez instytucje miejskie na najbliższy weekend.
Zapraszamy do udziału! Do zobaczenia!
23.09 piątek
9.00-17.00 Złote Szable II Rzeczypospolitej z kolekcji Pawła Komorowskiego / MZM 7 PUL / ul. Sosnkowskiego 4
9.00-17.00 Mazowsze w spódnicy – wystawa lalek artystycznych / MZM / ul. Okrzei 16
19.00 ŚWIATŁOczuły MIŃSK | Wystawa fotografii Marcina Najdenowa / Galeria MDK
24.09 sobota
11.00 / Rummikub – eliminacje do Mistrzostw Polski / MBP
20.00 / DŹWIĘKOczuły MIŃSK | silent disco | DJ Savic, DJ Damian Cali, DJ Zmywak / taras MDK
25.09 niedziela
14.30 Symboliczne odsłonięcie muralu „ Solidarni z Ukrainą” / SP nr 1
15.00 – 18.00 Zielony Europiknik / moc atrakcji / przed Urzędem Miasta
12.00-16.00 Złote Szable II Rzeczypospolitej z kolekcji Pawła Komorowskiego / MZM 7 PUL / ul. Sosnkowskiego 4
12.00-16.00 Mazowsze w spódnicy – wystawa lalek artystycznych / MZM / ul. Okrzei 16
Grapplerzy z sukcesami na turnieju MMA i NO GI
W sobotę, 24 września, zawodnicy Klubu Walki Grappler wzięli udział w turnieju sportowym pn.: „Gong I Turniej MMA im. Joanny Jędrzejczak” oraz w Turnieju GG CUP NO GI. Obie imprezy odbywały się równolegle na hali sportowej OSIR w Suwałkach.
W kategorii MMA mińscy zawodnicy wywalczyli 2 złote medale. Szczęśliwcami okazali się Andrzej Frankiewicz w kategorii U 16 – 67kg oraz Bartosz Czerwiński w kategorii U 18 – 70 kg. Pierwszy z nich zwyciężył, wygrywając na punkty, zaś Bartek pokonał swojego przeciwnika już w pierwszej rundzie poprzez techniczne poddanie. W kategorii NO GI Andrzej uplasował się na trzeciej lokacie, zdobywając tym samym brązowy medal.
Ich młodsi koledzy z maty Aleksander Kozłowski i Jarosław Bodecki stoczyli swoje pojedynki, osiągając następujące wyniki: Aleksander w kategorii NO GI + 50 kg ostatecznie zajął 3. pozycję i zdobył brązowy medal, zaś Jarosław w kategorii NO GI – 50 kg po dwóch zaciętych walkach stanął na najwyższym stopniu podium.
Drużynowo osiągnęliśmy bardzo dobre 5. miejsce. Serdeczne gratulacje dla zawodników i podziękowania dla trenerów: Zdzisław Raubo, Michał Stanisławski, Adam Wilk i Damian Zięba za świetne przygotowanie naszych zawodników.
mat. KW Grappler
Mecz 10. kolejki IV ligi mazowieckiej
Zapraszamy 1 października na stadion przy ul. Sportowej 1 na godz. 16:00. Rozegrany zostanie mecz o mistrzostwo IV ligi sezonu 2022/23.
Bezpłatne zajęcia dla seniorów
NABÓR NA BEZPŁATNE ZAJĘCIA DLA SENIORÓW 60+
organizowane w ramach zadania „Aktywizacja seniorów w mieście Mińsk Mazowiecki” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
Ogłaszamy nabór na bezpłatne zajęcia NOWOCZESNE TECHNOLOGIE dla seniorów powyżej 60. roku życia.
- Przyjmowanie zgłoszeń rusza 27 września 2022 roku o godz. 8:00 i potrwa do wyczerpania miejsc na listach.
- W ramach zajęć odbędą się ćwiczenia z informatykiem dla dwóch grup:
Pierwsza grupa: 3, 5, 10, 12, 17 października, 16:30-18:30, Szkoła Podstawowa nr 1 (15 osób)
Druga grupa: 4, 6, 11, 13, 18 października, 16:30-18:30, Szkoła Podstawowa nr 2 (20 osób) - Należy pobrać ze strony www.minsk-maz.pl (zakładka Komunikaty lub Miejska Rada Seniorów) lub w Urzędzie Miasta formularz zgłoszeniowy, wypełnić, podpisać i zostawić w pok. 4 w Urzędzie Miasta.
- Należy wypełnić tylko jedno zgłoszenie w zależności od szkoły, w której będą zajęcia.
- Szczegółowe informacje o zajęciach: tel. 25 759 53 81, e-mail: rzecznik@umminskmaz.pl
- O przyjęciu decyduje dostępna ilość miejsc.
- O zakwalifikowaniu na zajęcia uczestnik zostanie poinformowany od razu przy składaniu zgłoszenia.
- Uczestnik oświadcza, że jego stan zdrowia pozwala na wzięcie udziału w zajęciach, na które się zgłasza.
Zielony Europiknik
Zielony Europiknik już za nami, ale miłe wspomnienia z pewnością zostaną z nami. Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością. Co działo się podczas pikniku?
Rozpoczęliśmy od oficjalnego odsłonięcia muralu „Solidarni z Ukrainą”. Realizacja dzieła, którego autorami są Sara Sierra i Paweł Ziemicki, możliwa była dzięki grantowi finansowemu z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Powstawaniu muralu towarzyszyły warsztaty twórcze dla dzieci polskich i ukraińskich. Gość specjalny spotkania, zastępca dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Bartosz Balcerzyk, podkreślił wagę przesłania i naszą odpowiedzialność za jego realizację w codzienności. Odsłonięcie uświetnił występ artystyczny lokalnej społeczności ukraińskiej. Takie spotkania najlepiej pokazują wagę udzielanego wsparcia i solidarności. Gospodarze obiektu, na którym widniej mural – społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika z dyrektorem Tomaszem Ciechańskim – zadbali o miłą atmosferę i poczęstunek. Serdecznie dziękujemy.
Spod budynku szkoły zebrani przejechali na miejsce pikniku dwoma autobusami. Jedni z nostalgią wrócili do przeszłości i wsiedli do zabytkowego „ogórka”, drudzy do nowoczesnego autobusu elektrycznego MAN Lion’s City 12 E. Autobusy kursowały przez cały czas trwania pikniku, a w nich dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej Leszek Celej dzielił się z podróżującymi ciekawostkami o naszym mieście.
Zielony piknik koncentruje się wokół tematyki ekologicznej i prozdrowotnej. I tak, pierwsze stoisko, zorganizowane przez miński Sanepid, promowało projekt „Żyj zdrowo”. Nadleśnictwo Mińsk Mazowiecki zaprosiło najmłodszych na ścieżkę sensoryczną, a pracownia florystyczna „Kwiaty i Chróst” zaproponowała wspólne plecenie wianków. Stoisko piekarni „Chleb każdy inny” także cieszyło się powodzeniem. Strefę edukacyjną otwierały stoiska wszystkich szkół podstawowych. W pięknych nowych namiotach organizatorzy zapraszali do wykonywania różnych eksperymentów i uczestnictwa w zabawach. Społeczności szkolne w ten sposób podzieliły się doświadczeniami i wiedzą wyniesioną z projektu „Torami nowej edukacji”. Szkoła Podstawowa nr 1 – jak na kopernikańską szkołę przystało - zaprosiła mieszkańców do miniplanetarium rozstawionego w Miejskiej Szkole Artystycznej. Mimo problemów technicznych, które nie pozwoliły wyświetlić gwieździstego nieba na „nieboskłonie” kopuły namiotu, wiele się dowiedzieliśmy z ciekawych prezentacji. W MSA było prawdziwe minicentrum astronomiczne. Odwiedzający mogli porozmawiać o astronomii i kosmosie m.in. z Marią Cybulską, redaktor naczelną miesięcznika „Astronomia”, oraz Robertem Nowakowskim z Kosmicznej Akademii i PTMA Warszawa. Przy okazji można było obejrzeć teleskopy sterowane elektronicznie z zaprzyjaźnionej firmy Astroshop. Radny Mariusz Kulma, dzięki któremu mogliśmy wzbogacić nasze wydarzenia w dodatkowe astronomiczne atrakcje, zapewnił, że nie ostatni raz zaprasza nas do astronomicznego świata, tak minicentrum cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
Na pikniku spotkaliśmy także „Gigantów programowania”, którzy pomagają najmłodszym rozwijać cyfrowe kompetencje. Poprzez programowanie trenerzy-programiści uczą młodych ludzi logicznego myślenia oraz rozwijają ich kreatywność.
W strefie edukacyjnej mogliśmy spotkać przedstawicieli Centrum Edukacji Obywatelskiej, którzy odwiedzili Mińsk Mazowiecki z niezwykle ciekawym projektem „4 kroki do lepszego świata”.
O piękne zielone otoczenie zadbał Zarząd Gospodarki Komunalnej. Kaskada
z kwiatów zachęcała do rozmów o ekologii i czystości. ZGK zaprezentował mieszkańcom nowe urządzenie do czyszczenia ulic na mokro. Dodatkową atrakcję stanowiły gry, zabawy i kolorowanki o tematyce ekologicznej.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, nasz stały partner wydarzeń plenerowych, zapewniło gościom pikniku wodę z sokiem z saturatora i quiz z nagrodami.
Niezwykłą popularnością cieszyło się stanowisko „Art For Nature”, gdzie pod okiem specjalistów można było samodzielnie wykonać las w słoiku. Żaden piknik nie może odbyć się bez zaprzyjaźnionej z samorządem Ochotniczej Straży Pożarnej. Z nimi czujemy się bezpieczniej. Strażacy prowadzili pokazy i uczyli gości, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy.
Do „Rolkowego miasteczka” zaprosił Rolkowy Mińsk. Chętnych do hokeja na rolkach pod okiem radnego Kamila Ołdaka było wielu. W strefie sportu MOSiR zapraszał do różnych aktywności sportowych. Choć kosz do koszykówki był w wersji mini, rzut za 3 punkty okazał się nie lada wyzwaniem!
Europiknik to piknik z myślą o strefie euro. Punkt Europe Direct Mińsk Mazowiecki pokazywał, czym się zajmuje, jaka jest jego rola i możliwości współpracy. Wolontariusze Fundacji EBU zaprosili gości pikniku do pogawędek w kilku obcych językach, promowali w ten sposób Europejski Dzień Języków Obcych. Mińszczanie próbowali zaś nauczyć naszych zagranicznych gości wymowy polskich łamańców językowych. Z ogromną energią i wdziękiem spotkanie animowała zastępczyni burmistrza Eliza Bujalska. Pilnowała, by nie rzucać gości na głęboką wodę i nie trenować od razu frazy: „stół z powyłamywanymi nogami”.
W strefie euro z gościem pikniku Bartoszem Balcerzykiem toczyły się bardzo ciekawe rozmowy dotykające spraw młodzieży. Trwają u nas przygotowania do powołania Młodzieżowej Rady Miasta, wiec każdy głos, sugestia, propozycja, które wypływają od młodzieży są ważne. Kolejki ustawiły się do stoiska centrum młodzieżowego Międzyczas, gdzie młodzież oferowała zajęcia plastyczne dla najmłodszych, malowanie buziek czy „przedłużanie włosów” kolorowymi pasemkami.
Bardzo dziękujemy za zainteresowanie, obecność, rozmowy i spotkania. Potrzebne są nam takie wydarzenia, w czasie których możemy radośnie i wspólnotowo spędzać czas.
Dziękujemy za pomoc i współorganizację wydarzenia. Razem możemy więcej.
Zielony Europiknik współtworzyli:
UM Mińsk Mazowiecki
EUROPE DIRECT Mińsk Mazowiecki
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Fundacja Rozwoju Międzykulturowego EBU
Centrum Młodzieżowe MIĘDZYCZAS
Szkoły Podstawowe w Mińsku Mazowieckim
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim
Muzeum Ziemi Mińskiej
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim
Zarząd Gospodarki Komunalnej
OSP Mińsk Mazowiecki
Nadleśnictwo Mińsk Mazowiecki
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mińsku Mazowieckim
Centrum Edukacji Obywatelskiej
Giganci Programowania
Art of Nature
Kwiaty i Chróst
Chleb każdy inny
Rolkowy Mińsk
Magazyn „Astronomia”
Straż Miejska
Zarząd Dróg Miejskich sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim
Stwórz plakat promujący bibliotekę!
Ruszył jubileuszowy konkurs plastyczny z okazji 70-lecia Biblioteki Pedagogicznej im. H. Radlińskiej w Siedlcach i jej filii na „Plakat promujący Bibliotekę”. Uczniowie zgłoszą swoje prace w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VIII i szkoły średnie. Laureaci pierwszych miejsc zostaną zaproszeni na galę jubileuszową, podczas której otrzymają nagrody i dyplomy.
Do 14 października uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich mogą składać prace na konkurs zorganizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną im. H. Radlińskiej w Siedlcach z okazji jubileuszu 70-lecia Biblioteki. Tematem prac jest „Plakat promujący bibliotekę". Placówka do konkursu zaprasza uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII i średnich z powiatów: siedleckiego, węgrowskiego, sokołowskiego, mińskiego, garwolińskiego i łosickiego. Tym samym, uczestnicy mają dowolność wyboru miejsca złożenia prac na konkurs – można to będzie zrobić zarówno w siedzibie głównej Biblioteki w Siedlcach, jak i jej filiach.
Konkurs ma na celu nie tylko kształtowanie wrażliwości estetycznej uczniów, czy rozbudzanie ich twórczej inwencji i kreatywności, ale przede wszystkim ma uwrażliwiać czytelniczo i rozwijać indywidualne zdolności plastyczne uczniów.
Organizatorzy zastrzegają, że prace konkursowe muszą być pracami własnymi uczniów, wcześniej nieopublikowanymi. Dodatkowo każdy z uczestników może przekazać tylko jedną pracę wykonaną osobiście.
Rozdanie nagród laureatom I miejsc obu kategorii nastąpi 9 listopada 2022 r. podczas uroczystej gali jubileuszowej 70-lecia Biblioteki Pedagogicznej im. H. Radlińskiej w Siedlcach. Natomiast laureaci miejsc II i III otrzymają nagrody w placówkach Biblioteki Pedagogicznej im. H. Radlińskiej, do których złożyli prace konkursowe w terminie ustalonym przez poszczególne filie lub bibliotekę główną.
Szczegółowy regulamin konkursu dostępny: www.minsk-maz.bpsiedlce.pl
- regulamin konkursu (PDF) 747.02kB
Spotkanie z burmistrzem
Zapraszamy na spotkanie z burmistrzem Marcinem Jakubowskim 4.10 (wtorek), godz.18:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Unieważnienie konkursu - ochrona i promocja zdrowia
Zapraszamy do zapoznania się z treścią zarządzenia Burmistrza w sprawie unieważnienia otwartego konkursu ofert na realizację zadań w zakresie ochrony i promocji zdrowia w Mińsku Mazowieckim w 2022 roku.
Spotkanie z Mobilnym Punktem Informacyjnym
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza na spotkanie z Mobilnym Punktem Informacyjnym.
Kiedy: 12 października 2022r., w godz. 10:00 – 13:00
Gdzie: Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja, 05- 300 Mińsk Mazowiecki
Zgłoszenia: Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, ul. Jagiellońska 74, 03 – 301 Warszawa
Kontakt: punkt_kontaktowy@mazowia.eu
Zamknięcie ul. Kazikowskiego
29 września (czwartek) od godz. 7.00 zamknięte będzie rondo Hallera oraz ulica Kazikowskiego na odcinku od ronda Hallera do skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego.
Układana będzie warstwa ścieralna.
Prosimy o PILNE przestawienie samochodów z parkingów przy ul. Kazikowskiego.
Autobusy linii M2 i M3 pojadą objazdem ulicami Siennicką i Warszawską. Przystanki Mireckiego oraz Przedszkole Miejskie nr 5 czasowo nie będą funkcjonowały.
Konsultacje programu współpracy województwa mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi
Zarząd Województwa Mazowieckiego zaprasza organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do konsultacji projektu „Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na 2023 rok”.
Konsultacje trwają od 23 września do 14 października 2022 r.
szczegółowe informacje pod linkiem https://mazovia.pl/pl/bip/zalatw-sprawe/konsultacje-spoleczne/konsultacje-spoleczne-projekt-rocznego-programu-wspolpracy-wojewodztwa-mazowieckiego-z-organizacjami-pozarzadowymi-oraz-podmiotami-wymienionymi-w-art-3-ust-3-ustawy-o-dzialalnosci-pozytku-publicznego-i-o-wolontariacie-na-2023-rok.html
Utrudnienia na stacji Sulejówek Miłosna
Ze względu na budowę tunelu drogowego w stacji Sulejówek Miłosna, w dniach od 3 do 31 października 2022 roku, ruch pociągów na odcinku Warszawa Rembertów – Sulejówek Miłosna będzie prowadzony tylko po jednym torze. W związku z tym część pociągów KM zostanie odwołana, a wybrane pociągi będą kursować z Mińska Mazowieckiego i Mrozów do stacji Sulejówek Miłosna. Za niektóre połączenia na odcinku Warszawa Rembertów - Sulejówek Miłosna zostanie wprowadzona Zastępcza Komunikacja Autobusowa (ZKA).
Dla zmniejszenia utrudnień związanych z budową tunelu, w tym okresie, zostanie wprowadzone honorowanie biletów ważnych na przejazdy pociągami Kolei Mazowieckich w wybranych pociągach PKP Intercity oraz autobusach ZTM.
Z biletami KM będzie można podróżować w następujących pociągach uruchamianych przez PKP Intercity:
· Niemcewicz nr 11112 w relacji Sulejówek Miłosna - Warszawa Wschodnia,
· Inka nr 12121 W relacji Warszawa Wschodnia – Sulejówek Miłosna.
Bilety na przejazdy pociągami Kolei Mazowieckich w powyższych pociągach będą honorowane wyłącznie w dni robocze oraz tylko przy przejazdach w jedną stronę. Na podstawie ważnego biletu jest również możliwość podroży z bagażem lub psem. Przewóz roweru możliwy jest wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, po wykupieniu specjalnej rezerwacji, a także biletu na przewóz roweru.
Na podstawie ważnego biletu KM można zająć dowolne miejsce przeznaczone dla pasażera
w powyższych pociągach PKP IC. Należy jednak ustąpić miejsca po zgłoszeniu się pasażera posiadającego bilet na wspomniane miejsce. W przypadku braku ważnego biletu KM w ww. pociągach, podróż możliwa jest po zakupie biletu wg zasad i opłat PKP IC. Podróżny nie ma możliwości zakupu biletu na połączenia PKP Intercity, według zasad obowiązujących na przejazdy pociągami Kolei Mazowieckich.
Honorowanie biletów KM będzie również możliwe w następujących autobusach ZTM
(w obu kierunkach):
· 173 na odcinku Warszawa Wschodnia – Al. Piłsudskiego,
· 514 na odcinku Wola Grzybowska – PKP Rembertów,
· ZS2 na całej trasie linii zastępczej.
Nadal obowiązuje wzajemne honorowanie biletów KM i ZTM wprowadzone do 10 grudnia 2022 r. w związku z modernizacją dworca Warszawa Zachodnia.
Więcej informacji na stronie: https://www.mazowieckie.com.pl/pl/honorowanie-biletow-km-w-pociagach-pkp-ic-i-autobusach-ztm-na-odcinku-warszawa-wschodnia-sulejowek
Weekendowy rozkład jazdy
Weekendowy rozkład jazdy to zestawienie wydarzeń kulturalnych przygotowanych przez instytucje miejskie na najbliższy weekend.
Zapraszamy do udziału! Do zobaczenia!
30.09 piątek
9.00-17.00 Złote Szable II Rzeczypospolitej z kolekcji Pawła Komorowskiego / MZM 7 PUL / ul. Sosnkowskiego 4
9.00-17.00 Mazowsze w spódnicy – wystawa lalek artystycznych / MZM / ul. Okrzei 16
01.10 sobota
17.00 Noc Bibliotek 2022 – warsztaty z Paulą Er i spektakl „Moc Słowa” w wykonaniu grupy Do Trzech Razy Sztuka / MBP
18.00 Dyskusyjne spotkania filmowe - Vortex/ MDK / bilet 20 zł
02.10 niedziela
16.00 Kraina wyobraźni – spektakl dla dzieci / MDK / bilet 20 zł
12.00-16.00 Złote Szable II Rzeczypospolitej z kolekcji Pawła Komorowskiego / MZM 7 PUL / ul. Sosnkowskiego 4
12.00-16.00 Mazowsze w spódnicy – wystawa lalek artystycznych / MZM / ul. Okrzei 16
Dodatki i rekompensaty do źródeł ciepła
Dodatki i rekompensaty do źródeł ciepła wynikające z ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (dalej jako ustawa) obwiązującej od dnia 20 września 2022 r.
1. Dodatek dla gospodarstw domowych – realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim, ul. Kościuszki 25A.
Dodatek dla gospodarstw domowych przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ciepła gospodarstwa domowego jest:
1) kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, albo
2) kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, albo
3) kocioł olejowy
- zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r. albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Dodatkowe informacje dostępne są w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim.
2. Dodatek dla podmiotów wrażliwych – wniosek należy złożyć w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, ul. Konstytucji 3 Maja 1, do 30.11.2022 r.
Dodatek dla podmiotów wrażliwych przysługuje podmiotom:
1) które ponoszą koszty zakupu węgla kamiennego, brykietu lub peletu zawierającego co najmniej 85% węgla kamiennego, peletu drzewnego albo innego rodzaju biomasy, gazu skroplonego LPG albo oleju opałowego, wykorzystywanych na cele ogrzewania w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich podstawowej działalności;
2) których główne źródło ciepła jest wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Podmioty wrażliwe: szkoły, żłobki, przychodnie, szpitale, domy pomocy społecznej, ochotnicze straże pożarne, noclegownie i ogrzewalnie, jednostki wspierania rodziny, placówki opieki nad niepełnosprawnymi, podmioty prowadzące działalność kulturalną, kościoły i inne podmioty wymienione w art. 4 ust. 1 pkt. 4 ustawy.
Dodatek dla podmiotów wrażliwych:
1. Pokrycie 40% wzrostu kosztów ogrzewania na sezon (wyliczone dynamicznie na podstawie średniej ceny i ilości zużytego paliwa z wybranych dwóch lat).
2. Możliwość wyboru do obliczeń dwóch lat z okresu trzech ostatnich (w celu uwzględnienia efektów lockdownu związanego z COVID-19) + rozwiązanie dla nowych obiektów.
3. Potwierdzeniem ilości i ceny paliwa będzie dokument sprzedaży.
4. Wzór wyliczania wysokości dodatku D = (Zk – Skp) x 0,4.
Symbole oznaczają:
D – wysokość dodatku dla podmiotów wrażliwych wyrażona w złotych,
Zk – zakładany średni roczny koszt zakupu paliwa wykorzystywanego na potrzeby ogrzewania stanowiący iloczyn jego średniej ceny zakupu obliczonej na podstawie dokumentów sprzedaży dotyczących roku dostaw 2022 oraz średniej rocznej ilości tego paliwa przyjętej do obliczenia Skp, wyrażony w kwocie brutto w złotych, przy czym dokumenty sprzedaży powinny obejmować co najmniej 50% średniej rocznej ilości paliwa przyjętej do obliczenia Skp,
Skp – średni roczny koszt zakupu paliwa wykorzystywanego na potrzeby ogrzewania obliczony z dwóch wybranych lat z okresu trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych, stanowiący sumę iloczynów wykazanych na dokumentach sprzedaży cen zakupu tego paliwa oraz jego ilości, podzieloną przez dwa, wyrażony w kwocie brutto w złotych. W przypadku gdy dane główne źródło ciepła było wykorzystywane w okresie krótszym niż dwa lata poprzedzające złożenie wniosku o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych, obliczenia średniego rocznego kosztu są wykonywane dla tego okresu.
3. Rekompensata dla gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych oraz podmiotów wrażliwych:
wariant 1 – odbiorcy, którzy są przyłączeni do sieci gazowej lub do sieci ciepłowniczej
– w celu zamrożenia cen ciepła składają oświadczenie do sprzedawcy ciepła o spełnieniu przez nich warunków pozwalających za uznanie ich za odbiorców uprawnionych
wariant 2 – odbiorcy, którzy nie są przyłączeni do sieci gazowej i do sieci ciepłowniczej, którzy kupują ciepło od przedsiębiorstw energetycznych* innych niż w wariancie 1 (kotłownie lokalne wykorzystujący źródła ciepła o mocy do 5MW, które nie wymagają uzyskania koncesji)
– w celu zamrożenia cen ciepła składają oświadczenie do sprzedawcy ciepła o spełnieniu przez nich warunków pozwalających za uznanie ich za odbiorców uprawnionych.
*określonych w art. 3 ust. 2 przedmiotowej ustawy
Oświadczenia dla obu wariantów należy składać do sprzedawców ciepła w terminie 21 dni od dnia nabycia uprawnień, tj. od daty obowiązywania ustawy.
Uwaga: oświadczeń nie składają gospodarstwa domowe!
Wnioski w wersji edytowalnej i materiały związane z rekompensatami dostępne są na stronie:
https://www.gov.pl/web/klimat/do-pobrania-mechanizm-sredniej-ceny-wytwarzania-z-rekompensata
Wspólnie świętowaliśmy europejskie wartości – 6 edycja Erasmus Days
Punkt EUROPE DIRECT Mińsk Mazowiecki we współpracy z Centrum Młodzieżowym Międzyczas oraz Fundacją rozwoju Międzykulturowego EBU zaprosił młodzież do udziału w wydarzeniach współprowadzonych przez polskich i zagranicznych wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności z Fundacja EBU w ramach obchodów Erasmus Days 2022 od 13 do 15 października 2022 r.
I tak, w czwartek 13 października, wędrowaliśmy z wolontariuszami z Fundacja EBU w ramach akcji „Blue Sofa” i rozmawialiśmy o wspólnej Europie, oczekiwaniach i obawach młodych Europejczyków, możliwościach jakie stwarza Europa dla młodzieży, współodpowiedzialności za środowisko oraz o przyszłości zielonej Europy. Piątek 14 października był dniem „Blue Games”. Komunikacja w językach obcych, świadomość i ekspresja kulturalna, kompetencje osobowe, interpersonalne i międzykulturowe… to tylko niektóre z europejskich kompetencji kluczowych, które młodzi ludzie mogli kształtować uczestnicząc w aktywnościach prowadzonych przez wolontariuszy w Centrum Młodzieżowym Międzyczas, takich jak odkrywanie dziedzictwa kulturowego krajów europejskich poprzez uczestnictwo w „Erasmus Trip, Ralley Photo across Europe” czy udział w debacie oksfordzkiej na temat: Do you feel European? Ostatniego dnia obchodów 35-lecia programu Erasmus+, w sobotę 15 października 2022 r., pobiegliśmy w VI e-Biegu Erasmusa z zagranicznymi wolontariuszami, młodzieżą z Centrum Młodzieżowego Międzyczas oraz chętnymi uczniami z miasta i powiatu mińskiego i przy okazji rozmawialiśmy o możliwościach jakie daje program Erasmus+, w ramach którego można uczyć się za granicą, wziąć udział w międzynarodowych projektach edukacyjnych, w zagranicznej mobilności czy też zaangażować się w europejski wolontariat.
Wspólnie świętowaliśmy europejskie wartości w ramach Europejskiego Roku Młodzieży.
VII Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków
Dnia 26 września 2022 r. Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim miało miejsce święto piosenki, muzyki, młodych talentów i radości czyli VII Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej, który został objęty Patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki oraz Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim, Fundacji EBU, Fundacji Rozwoju Młodzieży Idea, i był współorganizowany przez Punkt EUROPE DIRECT Mińsk Mazowiecki w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków. W festiwalu wzięło udział 30 finalistów eliminacji szkolnych z 16 szkół podstawowych powiatu mińskiego. W Jury festiwalu zasiadała zastępczyni Burmistrza Pani Eliza Bujalska, kierowniczka Punktu EUROPE DIRECT Mińsk Mazowiecki, Pani Ewa Żak, wicedyrektorka SP1 w Mińsku Mazowieckim oraz zagraniczni wolontariusze Fundacji EBU z Europejskiego Korpusu Solidarności. Nagrody dla wszystkich uczestników oraz nauczycieli, którzy przygotowali uczniów do udziału w festiwalu ufundowało SJO, Punkt EUROPE DIRECT Mińsk Mazowiecki oraz Miasto Mińsk Mazowiecki.
Laureatką festiwalu została Zofia Natkańska ze Szkoły Podstawowej w Halinowie. Na drugim miejscu ex aequo uplasowały się Łucja Kalinowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sulejówku i Elżbieta Siwek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulejówku. Jury przyznało również dwa miejsca III dla Mateusza Główki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mińsku Mazowieckim i Nikoli Rozwadowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim oraz dwa wyróżnienia dla Hanny Protaziuk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim i Jakuba Rozwadowskiego z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Fundatorem nagród w postaci talonów do Empiku dla laureatów festiwalu było SJO w Mińsku Mazowieckim.
Dziękujemy wszystkim sponsorom. Uczestnikom, gratulujemy pięknych występów i zapraszamy za rok!
Europejski Dzień Języków
Różne języki, jedna Europa!
Różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami oraz kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu. Na terenie całej Europy 26 września 2022 r. świętowaliśmy Europejski Dzień Języków, w ramach którego podejmowane były różnorodne działania mające na celu promowanie wielojęzyczności.
My również przyłączyliśmy się do wspólnego świętowania. Warsztaty językowo-kulturowe prowadzone przez zagranicznych wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności z Fundacja EBU w szkołach (26-30 września 2022 r.) oraz w ramach Europejskiego Zielonego Pikniku (25 września 2022 r.), VII Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim (26 września 2022 r.), to wydarzenia, które współorganizowaliśmy aby uświetnić tę wspaniałą europejską inicjatywę.
Europejski Rok Młodzieży – Green Deal
Postępujący kryzys klimatyczny jest jednym z największych problemów z jakimi musi obecnie zmierzyć się ludzkość. Zbudowanie społeczeństwa, w którym wszystkie młode osoby aktywnie działają na rzecz środowiska, są wyedukowane w tej dziedzinie i zdolne dokonywać zmian w swoim codziennym życiu, to jeden z Europejskich Celów Młodzieżowych nakreślonych przez Radę Unii Europejskiej w sprawie ram europejskiej współpracy na rzecz młodzieży. W oparciu o unijne priorytety Europejskiego Roku Młodzieży oraz Europejskiego
Zielonego Ładu, Fundacja EBU we współpracy z irlandzkim partnerem Ballyfermot Youth Service z Dublina, zrealizowała w terminie od 15 do 21 sierpnia 2022 r. projekt wymiany młodzieżowej Erasmus+, który skupiał się na ekologii, ekologicznych praktykach oraz zrównoważonym rozwoju. Wszystkie działania projektowe opierały się na zasadzie 3R -reduce, reuse, recycle. Partnerami w projekcie byli również Centrum Młodzieżowe Międzyczas oraz EUROPE DIRECT Mińsk Mazowiecki.
Europejski Zielony Piknik
Europejski Zielony Piknik, który miasto Mińsk Mazowiecki zorganizowało we współpracy z Punktem EUROPE DIRECT Mińsk Mazowiecki, odbył się 25 września 2022 r. się już po raz trzeci.
Europa = edukacja, przyszłość, ekologia, solidarność, młodzież, wielojęzyczność i wielokulturowość, radość, wspólnota – na pikniku niewątpliwie mieliśmy okazję doświadczyć tego wszystkiego. Zielony Europiknik, to wydarzenie, dzięki któremu przybliżyliśmy mieszkańcom priorytety Europejskiego Zielonego Ładu, którego nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności dla klimatu w Europie do 2050. W czasie "rozmów przy okrągłym stole" z Panem Bartłomiejem Balcerzykiem, zastępcą Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, w ramach obchodów Europejskiego Roku Młodzieży zwróciliśmy uwagę na rolę, jaką odgrywa europejska młodzież w budowaniu lepszej przyszłości. Mieliśmy również możliwość porozmawiania z zagranicznymi wolontariuszami Fundacji EBU z Europejskiego Korpusu Solidarności na temat możliwości jakie stwarza młodzieży Unia Europejska poprzez projekty europejskie. Ponadto, konwersacje i gry językowe prowadzone przez wolontariuszy z Francji, Rumunii i Hiszpanii w ramach Europejskiego Dnia Języków, doskonałą okazją do podszlifowania znajomości języków obcych. Piknikowi towarzyszyło odsłonięcie muralu solidarności UE z Ukrainą sfinansowanego przez Komisję Europejską.
Szkolenie dla nauczycieli w ramach Sieci Szkolnych Klubów Europejskich przy EUROPE DIRECT Mińsk Mazowiecki
Wspieramy uczniów i nauczycieli w poszerzaniu wiedzy z zakresu edukacji europejskiej oraz lepszym rozumieniu koncepcji przyświecającej UE. Projekt sieci Szkolnych Klubów Europejskich przy EUROPE DIRECT Mińsk Mazowiecki ma na celu m.in. wprowadzenie uczniów w tematykę europejską, objaśnienie struktury, wartości i priorytetów europejskich. W ramach spotkania szkoleniowo- informacyjnego dla zainteresowanych nauczycieli ze szkół podstawowych 27 września 2022 roku, zastępczyni Burmistrza Pani Eliza Bujalska, kierownik Punktu Europe Direct Mińsk Mazowiecki, przedstawiła koncepcję projektu, omówiła formalności związane z działalnością SKE, zaproponowała
ofertę warsztatów i wydarzeń z zakresu edukacji europejskiej. Dziękujemy za zainteresowanie nauczycielom ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 6 oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Zapraszamy również do kontaktu wszystkie zainteresowane projektem szkoły podstawowe i średnie z terenu miasta Mińsk Mazowiecki oraz powiatu mińskiego pod adresem mailowym europedirect-minskmaz@umminskmaz.pl.
Do dzieła! W ramach SKE promujmy autonomię uczniów, uczmy krytycznego myślenia, propagujmy świadome obywatelstwo europejskie i rozwijajmy zdolności językowe!
Europejski Tydzień Mobilności partycypacyjnie i lokalnie
Punkt EUROPE DIRECT Mińsk Mazowiecki wraz z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Miasta Mińsk Mazowiecki i mińską oświatą, połączył wiedzę, pomysły i energię planującwspólne celebrowanie Europejskiego Tygodnia Mobilności, aby zachęcić dzieci i młodzież oraz mieszkańców do zmiany nawyków komunikacyjnych dla zrównoważonej zielonej Europy. Na spotkaniu z nauczycielami miejskich szkół i przedszkoli, Zastępczyni Burmistrza Eliza Bujalska, Kierowniczka Punktu ED razem z Kierownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej Rafałem Czerechowem wspólnie zaplanowali akcję edukacyjną dla najmłodszych użytkowników miasta m.in. aktywne lekcje wychowania komunikacyjnego w autobusach komunikacji miejskiej, które cieszyły się ogromną popularnością. Europejski Tydzień Mobilności (dawniej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) organizowany jest co roku od 16 do 22 września, a jego zwieńczeniem jest Europejski Dzień bez Samochodu (22 września). Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy oraz znaczenia
zrównoważonego transportu. Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu. Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia”, co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca. Jest to czas, w którym promowane są inicjatywy poprawiające
jakość powietrza i ochronę środowiska. ETM wspiera też projekty, które poprawiają jakość naszego życia. Przeciwdziałanie zatłoczeniu w transporcie drogowym, hałasowi i wykluczeniu społecznemu – to cechy szczególnie docenianie w inicjatywach ETM. Europejski Tydzień Mobilności zwraca uwagę na optymalizację wykorzystania wszystkich dostępnych w naszej codziennej rzeczywistości rodzajów transportu.
Hasłem przewodnim ETM w 2022 r. jest: Mix & Move! = Przesiadaj się i jedź!
Kontakt
Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki ul. Konstytucji 3 Maja 1 05-300 Mińsk Mazowiecki tel. +48 25 759 53 00, 11 fax +48 25 758 40 25 e-mail boi@umminskmaz.pl www.minsk-maz.pl |
Pracujemy: Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
|
Portal Usług Elektronicznych: https://e-minskmaz.pl
Informacja o sposobach komunikacji - kliknij