Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI LISTOPAD 2021

Cegiełka na zakup sztandaru

Szkoła Podstawowa nr 3 prosi o wsparcie w zakupie sztandaru. Szczegóły na plakacie.

 • Cegiełka na zakup sztandaru

Rajd Niepodległości po Ziemi Mińskiej

LOT Ziemi Mińskiej zaprasza RAJD NIEPODLEGŁOŚCI PO ZIEMI MIŃSKIEJ - 6 LISTOPADA 2021.

REGULAMIN RAJDU:
lotziemiminskiej.pl

Zgłoszenia do 3.11.21 na adres:
rajd.npzm@gmail.com
 

 • Rajd Niepodległości po Ziemi Mińskiej

Nasze miasto na 62. miejscu w Rankingu Samorządów

Mińsk Mazowiecki znalazł się na 62. miejscu w Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej".
Ranking ten jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce.
Od 17 lat redakcja "Rzeczpospolitej" ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.

https://rankingi.rp.pl/rankingsamorzadow/2021

 • https://rankingi.rp.pl/rankingsamorzadow/2021
 • https://rankingi.rp.pl/rankingsamorzadow/2021

Utrudnienia w pracy Referatu Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych

W dniu 5 listopada 2021 roku interesanci w sprawach dowodów osobistych będą przyjmowani do godz. 11.30 z uwagi na konieczność wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie  dowodu osobistego zawierającego odciski palców.
Za utrudnienia przepraszamy.

W dniu 9 listopada 2021 roku Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych będzie nieczynny.
Za utrudnienia przepraszamy.

 

Dziewczyny z "Kopernika" w "You Can Dance"

UWAGA! Wspieramy młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1. Uczniowie z "Kopernika" zgłosili się do programu "You Can Dance", a Wy możecie im pomóc w przejściu do kolejnego etapu.
Co zrobić? Trzeba wejść w post źródłowy załączony poniżej i tam kliknąć pod filmem LIKE. 

https://www.facebook.com/watch/?v=307543560913142

 • https://www.facebook.com/watch/?v=307543560913142

III Puchar Orła BJJ NO GI i GI

30 października odbyły się zawody sportowe pn. III Puchar Orła BJJ NO GI i GI zorganizowany został 30 października przez UKS Zakręt. MKS MMA TEAM reprezentowało łącznie 17 zawodników.

W formule NO GI osiągnęli oni następujące rezultaty:

Złoto: Jarosław Bodecki, Ivan Novyk, Kacper Budkiewicz

Srebro: Bartosz Pyrka, Katarzyna Rogala, Maciej Mruzek, Piotr Gniado

Brąz: Bartłomiej Rogala, Aleksander Wąsowski, Marcel Gołębiewski, Antoni Rosa.

W klasyfikacji drużynowej MKS MMA TEAM uplasował się na 4. pozycji.

 

na podst. mat. MKS MMA TEAM

 • III Puchar Orła BJJ NO GI i GI - zawodnicy na podium
 • III Puchar Orła BJJ NO GI i GI - zawodnicy na podium
 • III Puchar Orła BJJ NO GI i GI - zawodnicy na podium
 • III Puchar Orła BJJ NO GI i GI - zawodnicy na podium
 • III Puchar Orła BJJ NO GI i GI - zawodnik na podium

Nocny Maraton Pływacki

Zapraszamy na Nocny Maraton Pływacki - 20 listopada 2021 w godzinach 22.00 – 2:00,  Aquapark Miejski przy ul. Wyszyńskiego 56.
Organizator:
• Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim sp. z o. o., Mińsk Mazowiecki ul. Wyszyńskiego 56,
e-mail: mosir@mosir.org.pl, tel.: 25 752 24 46
• Klub Sportowy Barakuda Mińsk Mazowiecki, Sędzia Główny zawodów – Tomasz Radomiński
Bezpośredni kontakt do Organizatora:
Dział Marketingu, Imprez i Sportu Młodzieżowego,
e-mail: imprezy@mosir.org.pl, tel.: 25 752 75 13

Więcej na www.mosir.org.pl
 
 

 • Nocny Maraton Pływacki

7 listopada korekta rozkładu jazdy autobusów miejskich

Informujemy, że od 7 listopada wprowadza się korektę rozkładu jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Poniżej zamieszczamy zmienione rozkłady jazdy linii M1, M2, M3 i M4 w wersji jpg i pdf.

Rozkłady jazdy od 7 listopada 2021 (pliki.jpg)

 • M1 Tabela 1
  M1 Tabela 1
 • M1 Tabela 2
  M1 Tabela 2
 • M2 Tabela 1
  M2 Tabela 1
 • M2 Tabela 2
  M2 Tabela 2
 • M3 Tabela 1
  M3 Tabela 1
 • M3 Tabela 2
  M3 Tabela 2
 • M3 Tabela 3
  M3 Tabela 3
 • M3 Tabela 4
  M3 Tabela 4
 • M4 Tabela 1
  M4 Tabela 1
 • M3 Tabela 2
  M3 Tabela 2

Rozkłady jazdy od 7 listopada 2021 (pliki.pdf)

Spotkanie autorskie z Anną Ziobro

Literatura piękna ma wielką moc uwrażliwiania na problemy społeczne i otwiera nas na drugiego człowieka. Dokładnie taką właściwość mają książki Anny Ziobro – wspaniałej pisarki, która już 18 listopada, o godz. 18:30 będzie gościem naszej Biblioteki. Inspiracją do spotkania jest październikowa premiera najnowszej książki tej autorki pt. „Brakujący obrazek”. To powieść obyczajowa z bogatą warstwą psychologiczną, poruszająca temat przemocy domowej, rozpadu rodziny i ogromnej siły siostrzanej miłości.

Anna Ziobro zadebiutowała w 2020 r. pełną emocji książką o dorastaniu do miłości pt. „Tysiąc kawałków”. Następnie na rynku ukazała się kolejna pozycja literacka - „ Za ścianą ciszy”, która jest sugestywnym obrazem niepełnosprawności i jej odbioru w naszym społeczeństwie. Obie powieści znalazły swoje miejsce w sercach czytelników.

Autorka przyjedzie do naszego miasta aż z Rzeszowa, w którym na stałe mieszka i pracuje w charakterze tłumacza oraz korektora tekstów. Liczymy, że spodoba jej się w Mińsku Mazowieckim, a przede wszystkim w naszej Bibliotece. Zapraszamy serdecznie na tę wyjątkową rozmowę nie tylko o literaturze, ale także o tym, co w życiu naprawdę ważne.  

 

 • Spotkanie autorskie z Anną Ziobro

Koncerty organizowane przez Fundację "Czas Sztuki"

Zapraszamy na kolejne koncerty organizowane przez Fundację "Czas Sztuki" w najbliższy weekend.

6.11 o godz.13.00 w Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" odbędzie się warsztat muzyczny dla seniorów w ramach cyklu Symfonia Życia Codziennego II edycja pod tytułem "Folklor w muzyce". Wystąpi kwartet smyczkowy The Time Quartet, a w programie warsztatu znajdą się utwory takich kompozytorów jak: H. Wieniawski, G. Bacewicz, W. Kilar, F. Chopin, I. J. Paderewski.

6.11 o godz. 18.00 w Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Przyrody w Cegłowie odbędzie się kolejne wydarzenie kulturalne w ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego. Tym razem będzie to koncert poświęcony twórczości argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli w 100. rocznicę urodzin kompozytora.

Podczas koncertu wystąpi zespół Tango Fuerte w składzie:

Rafał Grząka - bandoneon
Maksymilian Grzesiak - skrzypce
Mateusz Szemraj - gitara elektyczna
Wojciech Gumiński - kontrabas
Maciej Chwała - fortepian.

W programie kompozycje Astora Piazzolli.

7.11 o godz. 10.00 w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Seroczynie odbędzie się kolejny koncert w ramach cyklu Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier. Wystąpi kwartet smyczkowy The Time Quartet.

Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie instrumentalnej sakralnej kompozycji Dawida Pajdzika "Księga Tobiasza" na kwartet smyczkowy.

Oprócz prawykonania w programie koncertu znajdą się barokowe kompozycje A. Corellego, J. S. Bacha oraz G. F. Haendla.

 • Folklor w muzyce
 • Tango Fuerte
 • Ksiega Tobiasza

Check this out! Scenariusze lekcji języka angielskiego do filmów o Mińsku Mazowieckim.

Pamiętacie serię filmików o Mińsku Check this out? Amerykanin Greg pokazał nasze miasto swoimi oczami. Pani Katarzyna Wiącek, nauczycielka języka angielskiego, autorka materiałów dydaktycznych, w prezencie na 600-lecie miasta,  przygotowała scenariusze lekcji języka angielskiego do dwóch filmów z  serii Check this out! Bardzo serdecznie dziękujemy!  A nauczycieli i uczniów zachęcamy, aby Check the lesson plans out!

Enjoy English!

https://www.youtube.com/watch?v=jJQSZUWKz6Q

https://www.youtube.com/watch?v=Mj6cbvAu2vU

Wywiad z prezesem PEC Jarosławem Belkiewiczem

Podczas VIII Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Krakowie przeprowadzono wywiad z Jarosławem Belkiewiczem prezesem przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. w Mińsku Mazowieckim.

- Znajdujemy się na VIII Polskim Kongresie Przedsiębiorczości w Krakowie. Moim gościem jest prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Mińsku Mazowieckim pan Jarosław Belkiewicz. Panie prezesie, odebrał pan dzisiaj nagrodę. Czym to wyróżnienie jest dla firmy oraz dla pana?

- To wielka radość, wielka przyjemność, wielki zaszczyt, a jednocześnie taka siła napędowa i motywacja do podejmowania dalszych działań. Często, że tak powiem, niezwyczajnych, często ryzykownych, często wydających się na początku jako bardzo trudne do zrealizowania, bo rzeczy niemożliwych to chyba nie ma… No i chyba dzięki tej nagrodzie więcej energii, więcej przyjemności, więcej satysfakcji… Same przyjemności.

- A czy w takim razie może Pan zdradzić plan na dalszy rozwój spółki?

- Tak, mogę zdradzić, oczywiście. To nie jest jakaś szczególna tajemnica. My byliśmy do tej pory przedsiębiorstwem energetycznym w rozumieniu, że wytwarzaliśmy i sprzedawaliśmy energię cieplną wytwarzaną na bazie węgla i gazu. W zeszłym roku zakończyliśmy bardzo dużą inwestycję w skali naszego przedsiębiorstwa, tj. budowa elektrociepłowni gazowej. Staliśmy się również producentem energii elektrycznej. Ta inwestycja, jak się okazało, była bardzo dobrze trafioną. Ona przynosi znakomite dochody dla spółki i na bazie znacznego wzrostu dochodów dla spółki można zaplanować kolejne takie inwestycje. I zachęcony szybkością, sprawnością realizacji tej inwestycji chciałbym jeszcze w ciągu najbliższych 10 lat budować dwie takie elektrociepłownie. W skali naszego miasta to są duże inwestycje, bo koszt tej pierwszej inwestycji to było około 30 mln zł. Była to inwestycja realizowana przy środkach pomocowych unijnych, czyli uzyskanych dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na poziomie 10 mln, reszta to są pieniądze praktycznie własne spółki. Jest to inwestycja o sporej mocy około 17,5 MW, więc to jest duża inwestycja. No i w ciągu tych najbliższych 10 lat chciałbym dwie jeszcze takie zbudować. Pierwszą o podobnej mocy również na gazie, gdzieś w ciągu 5 lat chciałbym zbudować. A trzecią, czyli druga w kolejności z tych nowych, w okresie 2028-2029. I tutaj przymierzam się bardzo poważnie do inwestycji produkcji ciepła i prądu na bazie wodoru czystego. I chciałbym tę inwestycję realizować, być może okaże się, że będziemy jedną z pierwszych firm w Polsce, która taką inwestycję pobuduje. No, ale ja się tego nie boję, także chcemy zrobić gaz jeszcze, bo na to już środki mamy praktycznie zgromadzone. A wodór, bo to jest przyszłość.

- Super. A jeśli mówimy o przyszłości, to czy Pana zdaniem inicjatywy tego typu, takie, jak na której się dzisiaj znajdujemy, powinny mieć miejsce dla polskich przedsiębiorców, dla Polski ogólnie?

- Tak, dlatego że podstawą bytu wszelakiego jest gospodarka. I to bez gospodarki, bez inwestycji, bez tworzenia organizacji, które przynoszą pieniądze, nie da się nic zrealizować. Bez pieniędzy nie da się nic zrealizować, więc jeżeli chce się podchodzić poważnienia do zagadnienia, nie tylko planować, nie tylko mówić, ale swoje plany realizować, no to trzeba mieć na to pieniądze. Czyli ja wyznaję taką zasadę, że w życiu i wszelakiej działalności najważniejszy jest człowiek. Człowiekowi trzeba umożliwić, że tak powiem, i wykorzystać jego potencjał intelektualny, dać mu z tego tytułu satysfakcję… Tak…? I możliwości działania. Ale w drugiej kolejności jest, oprócz człowieka, który jest najważniejszy, jest myślenie. Myślenie to… Bez myślenia nie ma dobrych inwestycji. Trzeba myśleć, perspektywicznie patrzeć, co się może zdarzyć, odpowiednio planować, realizować i być konsekwentnym w tej realizacji. Takie kroki, czyli od… czyli to myślenie dające stworzenie odpowiednich prognoz, odpowiednich planów na bazie tych prognoz poprzez realizację i konsekwencje, to jest naprawdę połowa sukcesu. To jest połowa sukcesu. I w ten sposób nie należy się bać nowych wyzwań, nie należy się bać nowych technologii, nie należy się bać inwestycji, które na dzień dzisiejszy wydają się mało prawdopodobne. Dzisiaj niektóre rzeczy są mało prawdopodobne, ale za 5 lat będzie to standard, więc trzeba patrzeć perspektywicznie.

- A jeśli chodzi o Pana działalność, co uczestnictwo w tego typu wydarzeniach wniesie dla Pana działalności?

- Wniesie pewien rodzaj „know-how”, dlatego że ja jestem z branży działalności gospodarczej, tak? Prowadzę spółkę, co prawda komunalną, ale jest to spółka „pełną gębą” z prawa handlowego, spółka z o.o., która bazuje tylko na tym, co zarobi. Natomiast to piękne Państwa przedsięwzięcie jest również związane z samorządem. I to właśnie gospodarka musi być powiązana, że tak powiem, z lokalną społecznością, musi być powiązana z mieszkańcami, musi być powiązana z odbiorcami, bo to są ludzie. Trzeba działać dla ludzi, dla dobra ludzi i oczywiście robić pieniądz na tym, ale nie kosztem, nie krzywdą, tylko tak jakby wspólnym zadowoleniem. Jest to wyważenie, tak jakby, między potrzebami ludzi a zasadami wolnego rynku. Jest tu pewna sztuka, żeby to organizować, ale bez tego się po prostu nie da. Więc Państwa ta organizacja… Zawarłem tutaj kilka interesujących kontaktów, tak? To jest po pierwsze. Po drugie – sporo rzeczy się dowiedziałem. Po trzecie – skupiony na działalności gospodarczej wiele nowego dowiedziałem się o działalności samorządowej. Chcę tez w swojej działalności zwrócić baczną uwagę, co, musze się przyznać ze wstydem, że pomijałem, to jest kultura. Bardzo bym chciał w kolejnym etapie nie tylko zbierać pieniądze i budować, realizować nowe inwestycje, ale chciałbym się stać, nie chcę powiedzieć – mecenasem, bo to zbytnio górnolotnie może zabrzmieć, ale chciałbym, że tak powiem, w miarę możliwości, ale konkretnie wspomagać kulturę. Szczególnie chodzi mi o naszą lokalną społeczność, czyli Mińsk Mazowiecki. Jestem rodowitym mińszczaninem. W tym roku obchodzimy 600-lecie miasta. To jest bardzo piękny jubileusz. To jest 600-lecie nadania praw miejskich. Chcę powiedzieć, że miasto Mińsk pod tym względem jest młodsze od Krakowa tylko o 65 lat. Oczywiście my porównujemy się do królewskiego miasta Kraków, ale chcielibyśmy… Chciałbym, jako zarządzający spółką, która w tej chwili bardzo dobrze stoi, mam znakomite wyniki… Chciałbym część tych środków przeznaczyć na wsparcie kultury. Dobrze się składa, że jesteśmy tutaj w Krakowie, dlatego że Mińsk ma całkiem fajne kontakty i związki z miastem Krakowem. My mamy u siebie w Mińsku, na przykład, corocznie organizujemy u siebie festiwal ikony krakowskiej pana Piotra Skrzyneckiego. Nie wiem, czy wiadomo, tak? Wiąże to się stąd, że ojciec pana Piotra Skrzyneckiego, pan Marian Skrzynecki, pułkownik, był przed wojną dowódcą 7. Pułku Ułanów Lubelskich, który to stacjonował w Mińsku. Pan Skrzynecki często przyjeżdżał, szczególnie w Święto Zmarłych, na groby swojej rodziny. My z racji tych kontaktów  mamy ten festiwal. W tym roku prywatny przedsiębiorca w Mińsku ufundował wspaniały pomnik pana Skrzyneckiego. Co ciekawe, do Mińska przyjeżdża prawie cała ekipa Piwnicy Pod Baranami z koncertami. Także te kontakty są z Krakowem zadzierzgnięte. Ja dzisiaj podjąłem bardzo interesujący kontakt z krakowskim holdingiem komunalnym i być może wspólnie będziemy realizować przedsięwzięcie wykorzystania wodoru w nowoczesnej gospodarce energetycznej. Może to się uda, więc jestem szczęśliwy, że jestem tu, w Krakowie. Kraków kocham, mam tu wielu przyjaciół i przyjeżdżam kilka razy do roku… A przy tej okazji, jak jestem dzisiaj, także odświeżyłem te kontakty, ale też nawiązałem nowe i to jest bardzo cenne.

- Ja bardzo panu dziękuję i trzymam kciuki odnośnie tych planów na przyszłość, bo tutaj widzę, że bardzo ciekawe kontakty się nawiązały. Bardzo panu dziękuję, jeszcze raz serdecznie gratuluję otrzymanej nagrody i mam nadzieję – do zobaczenia w przyszłości.

„Dzień szacunku dla munduru” - 11 listopada 2021 r.

Komendant Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Dzień szacunku dla munduru” - 11 listopada 2021 r.

W programie:

 •     zwiedzanie sali tradycji (10.00-15.00)
 •     prezentacja mundurów będących na wyposażeniu wojsk formacji żandarmerii  wojskowej
 •     pokazy specjalistycznego sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki 

 • „Dzień szacunku dla munduru” - 11 listopada 2021 r.

Przerwa w dostawie wody do posesji przy ul. Spółdzielczej

OGŁOSZENIE

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o. o. w Mińsku Mazowieckim informuje,
że w związku z pracami eksploatacyjnymi na sieci wodociągowej w ul. Spółdzielczej
w dniu 09.11.2021 r. wystąpi przerwa w dostawie wody do posesji przy ul. Spółdzielczej pomiędzy ulicami
R. Traugutta i B. Limanowskiego w godzinach 8.00-13.00

Za zaistniałe niedogodności przepraszamy.

 

 • Przerwa w dostawie wody do posesji przy ul. Spółdzielczej

Nasze miasto w Melo Radio

Poniedziałek, 8 listopada, burmistrz Marcin Jakubowski rozpoczął nagraniem dla Melo Radio. Wśród pytań znalazły się m.in. te o elektromobilność czy komunikację miejską. Całości będzie można wysłuchać 15.11. o godz. 22:29, 16.11. o godz. 6:00 oraz od 16.11. jako podcastu na https://player.meloradio.pl/Podcasty/

Częstotliwość Melo Radio: 94 FM.

 • Burmistrz udziela wywiadu stacji radiowej Melo Radio

Jubileusz 70-lecia pożycia małżeńskiego

Państwo Henryka i Ryszard Piwkowie na ślubnym kobiercu stanęli 70 lat temu. 4 listopada 2021 roku  w Sali Ślubów w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim dostojna para świętowała 70–lecie pożycia małżeńskiego, czyli kamienne gody. Podczas uroczystości małżonkowie podzielili się wspomnieniami sprzed lat. Burmistrz Marcin Jakubowski pogratulował Jubilatom długiego, zgodnego i szczęśliwego pożycia małżeńskiego oraz wręczył parze pamiątkowy dyplom i upominki. Życzył dalszych pogodnych lat życia w jak najlepszym zdrowiu i w otoczeniu najbliższej rodziny oraz przyjaciół.

 

 • Burmistrz Miasta wręcza dyplom z okazji 70. lecia ślubu
 • Dostojna para, która świętowała 70–lecie pożycia małżeńskiego

Badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym

Badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 roku (12-24 listopada 2021).

Od 12 do 24 listopada 2021 r. zostanie przeprowadzone badanie kontrolne. Jego celem jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jego wyniki umożliwiają również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym.

Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci).

Z osobami, które zostały wylosowane do udziału w badaniu, skontaktuje się telefonicznie ankieter statystyczny, dzwoniąc z numeru: 22 828 88 88. Ankieter pytać będzie m.in. o to, gdzie respondent mieszkał 31 marca 2021 r., o poziom wykształcenia, przynależność narodowo-etniczną, własność mieszkania.

Badanie kontrolne zajmie około 10 minut.

Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora). Przypominamy, że ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc. Lista pytań zadawanych w badaniu kontrolnym będzie dostępna na stronie: spis.gov.pl .

Pozyskane w badaniu kontrolnym dane podlegają prawnej ochronie i objęte tajemnicą statystyczną. Podobnie jak w przypadku Spisu Powszechnego, udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy art. 27 Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

 

 • NSP

Mecz charytatywny dla Igora

MECZ CHARYTATYWNY "NAJMOCNIEJSI DLA IGORA BOGUCKIEGO" POD PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA MARCINA JAKUBOWSKIEGO.

VIPY  VS PRZYJACIELE IGORA, 14 LISTOPADA 2021, GODZ. 16.00 STADION MOSIR UL. BUDOWLANA 2, MIŃSK MAZ. BILET CEGIEŁKA 10 zł
Sędziować będą licencjonowani sędziowie.

Zagrają między innymi: Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki, Radni Rady Miasta, Bramkarze Reprezentacji Polski AMP Futbol,
Wójt Gminy Kotuń, Dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej, Prezes OSP w Mińsku Mazowieckim i wielu innych znakomitych gości,
dzieci, przyjaciele oraz ludzie wielkich serc!

Mnóstwo atrakcji dla publiczności: licytacje, grochówka z kuchni polowej, ciepłe napoje, słodki poczęstunek.
Wydarzenie będzie się odbywało w reżimie sanitarnym z zapewnieniem środków bezpieczeństwa.

 • Mecz charytatywny dla Igora

V Mińskie Spotkania Wydawców Publikacji Regionalnych

Szanowni Państwo,
27 listopada 2021 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim organizuje V Mińskie Spotkania Wydawców Publikacji Regionalnych, poświęcone Mińskowi Mazowieckiemu i powiatowi mińskiemu. Wydawnictwa te cieszą się od lat dużym zainteresowaniem, są jednak rozproszone i niekiedy trudno do nich dotrzeć.

Dla wydawców Mińskie Spotkania będą okazją do zaprezentowania swego dorobku wydawniczego i wymiany doświadczeń, dla czytelników, bibliotek i placówek kultury  - do poznania lokalnego rynku wydawniczego i uzupełnienia zbiorów.
V Mińskie Spotkania Wydawców Publikacji Regionalnych odbędą się pod patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki  i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Program wydarzenia:

część I – konferencyjna, start o godz. 14:00

1. Janusz Kuligowski, „VI wieków Mińska Mazowieckiego na jubileusz 600-lecia"
2. Małgorzata Lucyna Kłoszewska, Serendipity i "Klimaty/Czasy" – wartość druków niszowych
-----przerwa------- (film 600-lecia miasta "Mińskie Opowieści")
3. Elżbieta Jurkowska, prezentacja Gminnej Biblioteki Publicznej w Siennicy
4. Panel dyskusyjny z mińskimi autorami: J.B.Grajdą, Paulą Er., Arturem Pomiernym

część II - wystawiennicza (mini targi), start około godz. 16:00

Rejestracja wystawców rozpocznie się o godzinie 13:00.
Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniu, tym bardziej, że po zakończeniu jubileuszowej edycji Mińskich Spotkań zamierzamy wydać tradycyjny katalog publikacji regionalnych.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do 22.11.2021 na adres poczta@mbpmm.pl.

 

 • V Mińskie Spotkania Wydawców Publikacji Regionalnych

Czy Twoje nerki są zdrowe?

W powiecie mińskim rusza wirtualna poradnia nefrologiczna i akcja społeczna - Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek.
Zrób test w internecie i odbierz skierowanie na bezpłatne badania w laboratorium!

Wielka Lekcja Obywatelska o Polsce, demokracji i samorządzie

Drogie mińszczanki, drodzy mińszczanie.

Ogromną wartością wolności i niepodległości Polski jest samorządność, która przejawia się w samodzielności prawnej, organizacyjnej i majątkowej gmin, miast, powiatów, województw, a jej zwieńczeniem jest prawo mieszkańców do decydowania o gminie wiejskiej, miasteczku, mieście, w którym żyją.

Dlatego na chwilę przed Narodowym Świętem Niepodległości, 9 listopada o godz. 18.00, zapraszam Was na wirtualne spotkanie na  fanpage miasta. Zapraszam do rozmowy z o Polsce, demokracji i samorządzie.

https://www.facebook.com/MiastoMinskMazowiecki

Polska swój rozwój zawdzięcza działaniom samorządów lokalnych. To w miastach, miasteczkach i gminach wiejskich sołtysi, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, urzędnicy i organizacje pozarządowe zrealizowały dziesiątki tysięcy inwestycji infrastrukturalnych i społecznych, które przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców.

Fundamentalne założenia samorządu lokalnego zostały ujęte w uchwale I Zjazdu Solidarności już 40 lat temu. Istotna część władzy publicznej została przekazana obywatelom oraz ich przedstawicielstwom lokalnym i regionalnym, a współpraca rządu i samorządu została oparta na zasadzie pomocniczości.

„Wielką Lekcją Obywatelską o Polsce, demokracji samorządzie” przypomnimy, że samorządność to sukces polskiej demokracji - ustroju opartego na trójpodziale władzy i zasadzie pomocniczości.
#MyOSamorządzie

 

Wielka Lekcja Obywatelska o Polsce, demokracji i samorządzie

 • https://www.facebook.com/BMMJak

Konkurs na kartkę bożonarodzeniową Miasta

Organizatorem konkursu na projekt kartki bożonarodzeniowej zwanego dalej konkursem jest Miasto Mińsk Mazowiecki.
Celem konkursu jest:
•    wyłonienie najciekawszej pracy plastycznej o tematyce związanej ze Świętami Bożego Narodzenia, która zostanie wykorzystana w projekcie kartki bożonarodzeniowej Miasta Mińsk Mazowiecki,
•    rozwijanie aktywnej twórczości plastycznej, wyobraźni i wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży,
•    kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Więcej informacji w załączonym regulaminie.

 

Radosne świętowanie niepodległości

11 listopada uroczyście obchodziliśmy 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Obchody święta rozpoczęła msza w intencji ojczyzny w kościele NNMP.  Następnie na Starym Rynku miały miejsce oficjalne uroczystości przy asyście wojskowej kompani honorowej z udziałem pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i mieszkańców miasta. Po okolicznościowych przemówieniach odbył się apel poległych, a delegacje władz samorządowych, miejskich instytucji oraz organizacji złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.
Po oficjalnych uroczystościach rozpoczęło się radosne świętowanie.

Z Wydziałem Promocji i Kultury przy dźwiękach przedwojennych szlagierów wykonać można było kotyliony, przypinki  oraz w „magicznym lustrze” zrobić stylizowane zdjęcia z rekwizytami  z czasów II Rzeczpospolitej. Na plenerowej wystawie poświęconej kobietom niepodległości można było poznać historię bojowniczek o niepodległość i emancypację.

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta cieszyła się gra miejska „Ścieżkami niepodległości”. Z kartą do zbierania pieczątek  można było odwiedzić stoisko Towarzystwa  Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich oraz siedziby MBP, MZM i MDK, gdzie przygotowano mnóstwo atrakcji dla uczestników. Po zebraniu pieczątek potwierdzających obecność i udział w spacerze niepodległości, uczestnicy spaceru losowali  jubileuszowe upominki. Na wszystkich gości czekał kubek gorącej herbaty z sokiem oraz ulubione ciastko Marszałka Piłsudskiego, czyli suchary.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wzięli udział  w obchodach oraz tym którzy zaangażowali się w organizację tego ważnego dla nas wszystkich święta.

 

 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Święta Niepodległości
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Święta Niepodległości 11.11.2021r.
 • Obchody Święta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.
 • Obchody Świeta Niepodległości 11.11.2021 r.

"Koncert Niepodległościowy" - wspólne śpiewanie pieśni legionowych w MZM - Dział 7. PUL

Kampania „Wybieraj zdrową żywność”

Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Mińsku Mazowieckim przekazuje informacje na temat kampanii informacyjnej pod nazwą „Wybieraj zdrową żywność” organizowanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przy udziale Głównego Inspektora Sanitarnego. Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki (ze szczególnym uwzględnieniem misji EFSA)w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności w Unii Europejskiej oraz zachęcenie obywateli do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych.

Kampania skierowana jest głównie(lecz nie jedynie) do obywateli UE w wieku 25 – 45 lat ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i młodych rodziców - osób, które wywierają decydujący wpływ na postawy zdrowotne swoich dzieci. System bezpieczeństwa żywności w UE charakteryzuje się jednym z najwyższych standardów na świecie, który daje każdemu obywatelowi Europy prawo do wiedzy, w jaki sposób spożywana przez niego żywność jest wytwarzana, przetwarzana, pakowana, etykietowana i ostatecznie sprzedawana.        
 
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z założeniami powyższej  kampanii i skorzystania z przygotowanych materiałów, które dostępne są na stronie:

https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl

 • Plakat "Bezpieczna żywnośc, pewny wybór"

Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS?

Liczba osób zakażonych HIV wciąż wzrasta. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do AIDS. Wbrew obiegowej opinii na ryzyko zakażenia HIV narażeni mogą być wszyscy – bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę. W związku z tym, wiedza na temat HIV i AIDS jest niezbędna każdemu człowiekowi.

W załączeniu zamieszczamy materiały informacyjne dot. HIV i AIDS.

https://www.aids.gov.pl/kampanie/1test.2zycia/strefadlakobiet/pliki/co_musisz_wiedziec_o_hiv_i_aids.pdf

 • Zakażenia przenoszone drogą płciową zwiekszają ryzyko zakarzenia HIV
 • HIV można zakazić się podczas kontaktów seksualnych
 • Nie zakazisz się HIV droga kropelkową
 • Nie zakazisz się HIV pływajac na basenie
 • HIV przenosi sie wyłącznie z człowieka na człowieka

Koncert multimedialny Trumba Ensemble - muzyka do obrazów Pawła Wąsowskiego

Święto muzyki, światła i wizualizacji multimedialnych czyli koncert Trumba Ensemble w kompozycjach stworzonych do obrazów Pawła Wąsowskiego.  Artysta stworzył cykl obrazów dedykowanych miastu w 600. rocznicę nadania praw miejskich. Zapraszamy do  muzycznych wspomnień.

Artyści:
Rafał Gańko (trąbka/flugelhorn),
Maciej „Maxa” Kowalczyk (gitara),
Rafał „Rogala” Rogulskie (gitara),
Janusz Sobolewski (bas),
Eddy  (barabany).

Wizualizacje: Marcin Najdenow.

Organizator wydarzenia: Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim.

 

Rekrutacja do projektu "Postaw na aktywność, postaw na włączenie"

Trwa rekrutacja do projektu współfinansowanego z EFS "Postaw na aktywność, postaw na włączenie"

Jest to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działanie 9.1 Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu

Projekt jest skierowany do 50 niepracujących osób dorosłych, w wieku 18 lat i więcej, zamieszkałych w woj. mazowieckiem, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej zgodnie z ustawą z 12.3.2004 o pomocy społecznej lub kwalifikujące się do objęcia wsparciem pomocy społecznej, osoby z niepełnosprawnościami, osoby korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa).

Celem projektu jest wzrost integracji społecznej i/lub zawodowej uczestników projektu przez zastosowanie usług aktywnej integracji o charakterze społecznym i zawodowym, określonych na podstawie diagnozy indywidualnych potrzeb i potencjałów każdego z uczestników projektu.

Na działania Projektu składają się usługi aktywnej integracji o charakterze społecznym i zawodowym, w tym:

 • Diagnoza indywidualnych potrzeb i potencjałów Uczestników Projektu dla 50 osób
 • Trening kompetencji psychospołecznych: warsztaty grupowe, konsultacje indywidualne dla 50 osób
 • Poradnictwo i terapia rodzinna dla 10 osób
 • Pośrednictwo pracy dla 50 osób
 • Szkolenia prowadzące do uzyskania kwalifikacji lub nabycia kompetencji dla 40 osób
 • Staże dla 40 osób
 • Informacje o rekrutacji do projektu współfinansowanego z EFS "Postaw na aktywność, postaw na włączenie"

Złoty weekend dla Walhalli

12-14 listopada były czasem wyjątkowo udanym dla ekipy kickboxerów z Walhalla Fight Club. Odbyły się wtedy 2 imprezy sportowe: szkolenie i turniej. Szkolenie dla instruktorów i zawodników połączone było z egzaminem na stopnie mistrzowskie kickboxingu, a organizował je Polski Związek Kickboxingu. Prowadzone było przez głównego szkoleniowca kadr Tomasza Mamulskiego oraz prezesa PZKB Piotra Siegoczyńskiego.

W kursie uczestniczyli Mateusz Główka oraz trener Radosław Sitnicki. Obaj pozytywnie zdali egzamin na stopień mistrzowski – 1 DAN – czarny pas. Kolejną imprezą był  IV Świętokrzyski turniej Kickboxingu, na który wybrała się ekipa z Walhalli. Startowało blisko 200 zawodników, głównie z województwa świętokrzyskiego, ale również z pozostałych części Polski (34 kluby). Rywalizacja toczyła się w formułach ciągłych na planszy – Kicki-Light (walka ciągła z ograniczoną siłą) oraz ring – formuła Low Kick (formuła charakteryzująca się mocnymi ciosami i kopnięciami zarówno na korpus, jak i na nogi). Obie formuły są formułami wymagającymi od zawodników umiejętności technicznych i taktycznych w walce, jak również kondycji fizycznej i wytrzymałości, gdyż są to walki nieprzerywane, trwające odpowiednio 2 x 2 min. (kick-Light) oraz 3 x 2 min. (Low – Kick).

Drużyna z Mińska Mazowieckiego zajęła najwyższe podium w klasyfikacji drużynowej. Jest to dla nas ogromny sukces, zarówno ekipy, jak i trenera Kamila Chłopika.
Na turnieju pomagali nam też niezawodni: Weronika Chłopik w roli pomocy trenerskiej, Michalina Drożdż jako fotoreporter oraz sędzia z ramienia PZKB Karolina Chróścik.

Start w turnieju dofinansowany był przez klubowego sponsora firmę KOMA Marcin Pechcin z Dębe Wielkiego oraz ze środków budżetu Miasta Mińsk Mazowiecki, za co serdecznie dziękujemy.

Wyniki:
I m-sc Low-Kick - Kacper Pechcin
I m-sc Kick Light, II m-sc Low Kick  - Piotr Bielak
II m-sc Kick Light  - Adrian Śledziewski
I m-sc Kick Light  - Jakub Kuba Lubaszka
I m-sc Kick Light  - Kamila Chłopik
I m-sc Kick Light - Mikołaj Komorzycki
II m-sc Kick Light  - Szymon Piekut
II m-sc Kick Light - Katarzyna Mazurowska

Gratulujemy naszym zawodnikom, a wszystkim, którzy chcieliby rozpocząć przygodę ze sportami walki zapraszamy do klubu Walhalla Fight Club na zajęcia Kickboxingu oraz Cross Trening, Boks, MMA.

Zapraszamy również na wyjątkowe wydarzenie w naszym mieście, które to odbędzie się już 15 stycznia 2022 roku na hali sportowej przy ul. Siennickiej 17, a będzie to Grand Prix Polski w Kickboxingu.


Klub Walhalla Fight

 

 

 

 • Zawodnicy klubu WALHALLA - foto grupowe
 • Zawodnicy i trenerzy klubu WALHALLA

Kicia Kocia w PM nr 6

5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disneya, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat. Bajkowi bohaterzy bardzo często rozwijają dziecięcą fantazję, uczą rozróżniania dobra od zła, pomagają najmłodszym poznać prawdę o świecie jak również oswajają dziecięce lęki.

5 listopada w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom Przedszkole Miejskie nr 6 zorganizowało warsztaty autorskie w oparciu o serię książek „Kicia Kocia”. Spotkanie poprowadziła „Bajanka” Monika Skikiewicz, która zabrała dzieci do niesamowitego świata Kici Koci i jej przyjaciół. Dzieci poznały przygody słynnej Kotki, były eksperymenty chemiczne, zagadki oraz wspólna zabawa przy piosenkach. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak otrzymał imienny dyplom przyjaciela Kici Koci oraz  upominki. To był bardzo wesoły dzień.


                                                Marlena Łukasiak
                    nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 6

            

 

 

 

 

 

 • Spotkanie Kici Koci z dziećmi w PM nr 6
 • Spotkanie Kici Koci z dziećmi w PM nr 6

Aktywni Obywatele Europy w SP nr 5

W poniedziałek, 8 listopada 2021 r., w Szkole Podstawowej nr 5 odbyła się Konferencja podsumowująca realizację przedsięwzięcia "CLIL – bo język obcy to komunikacja i kultura!" w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów" realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor Ewa Szczerba, która przywitała gości, wśród których znaleźli się: zastępczyni burmistrza pani Eliza Bujalska, kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu pani Katarzyna Łaziuk, przewodniczący Rady Rodziców pan Ryszard Gorczyca, proboszcz Jerzy Danecki, dyrektor TUS Travel pani Agnieszka Dulęba-Kosowska, a następnie przedstawiła najważniejsze cele i rezultaty przedsięwzięcia. W konferencji ponadto uczestniczyli: wicedyrektor pani Anna Ciszkowska, wicedyrektor  pani Iwona Kokoszka, koordynatorka projektu pani Beata Polit, opiekunowie: kierownik wyjazdu pani Katarzyna Milewska, pani Edyta Gmitrzuk, pan Mirosław Kruszewki, pan Adam Osica, pan Adam Zwierz, uczestnicy projektu oraz reprezentacja uczniów SP nr 5.

Głównymi bohaterami konferencji było 13 uczniów i 21 uczennic z klas VII i VIII, którzy po powrocie z mobilności ponadnarodowej w Portugalii, jaka odbyła się w dniach 25 września-2 października 2021 r., chcieli podzielić się swoimi nowymi kompetencjami i wrażeniami z wyjazdu. Zdobyciu tych kompetencji, od początku projektu, przyświecała idea aktywnego obywatelstwa europejskiego, które zapewni młodym ludziom lepszy start życiowy i zawodowy, o czym opowiadała koordynatorka, relacjonując przebieg wszystkich działań. Ważną częścią konferencji było wręczenie certyfikatów potwierdzających odbycie 30-godzinnego przygotowania i mobilności. Przejmując prowadzenie konferencji, uczniowie  przedstawili prezentację multimedialną ukazującą w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób każdy kolejny dzień mobilności (kompetencje technologiczne)  oraz wywiady zarówno z Portugalczykami, jak i z uczestnikami wyjazdu, a także inscenizację legendy Wars i Sawa w języku angielskim (kompetencje wielojęzyczności oraz współpracy w grupie międzynarodowej). W czasie konferencji głos zabrała pani Eliza Bujalska, która „zmierzyła” i doceniła nowe kompetencje młodzieży oraz życzyła im, aby byli nie tylko obywatelami Europy, ale i świata. Pani Dulęba-Kosowska, nawiązując do slajdu z prezentacji, życzyła uczestnikom projektu, aby „SP 5” mogli napisać na wielu innych plażach w czasie kolejnych podróży. Grupa  podziękowała organizatorom, czyli dyrekcji i nauczycielom SP nr 5, wszystkim przybyłym gościom, a przede wszystkim władzom Mińska Mazowieckiego za patronat nad całym przedsięwzięciem.

 • Uczniowie na plaży. Napis na piasku SP 5
 • Uczniowie SP 5 zagranicą - foto zbiorcze
 • Uczennice SP nr 5
 • Wiceburmistrzyni z Dyrekcją
 • Zdjecie zbiorowe uczniów z dyplomami
 • Prezentacja multimedialna - Portugalia
 • Inscenizacja uczniów
 • Dyrektor SP nr 5

W poniedziałki ZUS do 17.00

Od 22 listopada obsługa klientów w poniedziałki odbywać się będzie do godz. 17.00. ZUS przypomina, że z jego usług można skorzystać bez wychodzenia z domu.

Od najbliższego poniedziałku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienia godziny obsługi klientów. W poniedziałki sale obsługi w całym kraju będą czynne od 8.00 do 17.00, a nie do 18.00. Zmiana została zaplanowana na okres od 22 listopada do 31 marca. W pozostałe dni robocze Zakład przyjmuje klientów od 8.00 do 15.00.

Do dyspozycji pozostaje także infolinia ZUS. Konsultanci czekają na telefony i wiadomości mailowe od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 18.00. Ze specjalistami można skontaktować się pod nr 22 560 16 00 oraz adresem mailowym cot@zus.pl

Warto mieć konto w ZUS.
Statystyki pokazują, że klienci ZUS doceniają także nowoczesne formy kontaktu z urzędem. Platforma Usług Elektronicznych ZUS ma już prawie 9 mln profili. Dzięki PUE możemy m.in. sprawdzić, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń oraz czy nasi najbliżsi zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego. Przez Internet uzyskamy informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach. Za pośrednictwem PUE można wysłać też wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe oraz rozliczyć składki.

Na popularność PUE wpłynął także fakt, że przepisy prawa zobowiązały klientów ZUS, by przesyłać wnioski dot. tarczy antykryzysowej wyłącznie elektronicznie. Chodzi tu m.in. o dodatek solidarnościowy, świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek. Przez PUE załatwiamy też wszelkie sprawy związane z Polskim Bonem Turystycznym.

Jak założyć konto? Trwa to tylko kilka minut. Można to zrobić w placówce ZUS lub samodzielnie w domu. Trzeba wtedy jednak dysponować profilem zaufanym ePUAP, podpisem kwalifikowanym lub kontem w bankowości elektronicznej. Na stronie ZUS jest zamieszczona instrukcja w jaki sposób krok po kroku założyć konto na PUE.

E-wizyta, czyli eksperci ZUS na wyciągnięcie ręki
Pandemia sprawiła, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyśpieszył przygotowania nad nową formą kontaktu z klientami. Kilka miesięcy temu zakończyły się prace i od 4 listopada ubiegłego roku każdy ma już możliwość skorzystania z e-wizyty w ZUS. Od tego czasu z wirtualnej porady eksperta skorzystano w całej Polsce ponad 116 tys. razy. W województwie mazowieckim przez rok odbyło się niemal 21 tys. tego rodzaju konsultacji.

Aby można było odwiedzić ZUS online wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę e-wizyty. Podczas porady eksperci odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek, a także emerytur i rent zagranicznych. W ramach takiej wizyty można założyć także profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Od 16 lutego klienci mogą umawiać się również na konsultacje w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent.

Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

 

Przerwa w dostawie wody

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o. o. w Mińsku Mazowieckim informuje, że w związku z pracami eksploatacyjnymi na sieci wodociągowej w ul. gen. Sosnkowskiego w dniu 17.11.2021 r. w godzinach 8:00 -14:00 wystąpi przerwa w dostawie wody do posesji na Osiedlu Kolejarz przy ul. gen. Kazimierza Sosnkowskiego i segmentów przy ul. Widok 1 i 3.

Za zaistniałe niedogodności przepraszamy.

PWiK sp. z o.o.

 

 • Przerwa w dostawie wody na ul. Sosnkowskiego i ul. Widok

Sukcesy Studia Tańca La Flaca

Od 6 do 7 listopada 2021 roku Studio Tańca La Flaca stanęło 11 razy na podium Mistrzostw Polski World Artistic Dance Federation ( WADF) reprezentując miasto Mińsk Mazowiecki. Konkurencje rozegrane zostały w Białych Błotach obok Bydgoszczy. Mimo pandemii przyjechali tancerze z całej Polski, a poziom rozgrywek tanecznych stał na wysokim poziomie.

Tancerze stawali na podium w następujących kategoriach:

 • LA FLACA - formacja contemporary pow. 16 lat
 • LA FLACA - mini formacja contemporary pow. 16 lat
 • Kacper Sarna i Anna Kurowska - duet contemporary 16 +
 • Kacper Sarna i Inez Smuga - duet jazz  pow.16 lat
 • Wiktoria Trochimiak- solo jazz Youth 1
 • La Flaca - formacja showcase jazz pow.16 lat
 • La Flaca Junior- formacja jazz 12 - 15lat
 • La Flaca - mini formacja jazz pow.16 lat
 • LA FLACA JUNIOR - formacja contemporary 12 - 15 lat
 • Anna Kurowska - solo contemporary pow. 16 lat
 • Kajetan Konowrocki - solo jazz pow 16 lat

Studio Tańca La Flaca stanęło 5 razy na podium Mistrzostw Polski WADF w Contemporary Ballet.

Choreografie przygotowali: Jakub Chocholski, Aleksandra Borkowska, Eliza Kindziuk oraz Anna Kurowska i Kacper Sarna. 

Prezentacje wyćwiczyli: Aleksandra Borkowska i Jakub Chocholski we współpracy z Markiem Zajączkowskim.

 • Tancerze na podium.
 • Tancerze na podium.
 • Tancerze na podium.
 • La flaca zdjęcie grupowe
 • La flaca zdjęcie grupowe
 • La flaca zdjęcie grupowe
 • Tancerze na podium.
 • Tancerze na podium.
 • Tancerze - zdjecie na podium.
 • Tancerze - zdjecie grupowe na podium.
 • Tancerze - zdjecie grupowe na podium.
 • Logo La Flaca

Posłuchaj wywiadu z burmistrzem w Meloradio

Czy naszemu miastu doskwierają problemy komunikacyjne? Posłuchajcie Burmistrza Miasta Marcina Jakubowskiego w wywiadzie dla Meloradio.

https://player.meloradio.pl/Podcasty/Po-drodze.-MotoWarszawa/Komunikacyjne-problemy-Minska-Mazowieckiego?fbclid=IwAR04DD77lT5Th7wT5Fm988c9F1A7kasj_3TrPy_Yl9Oy5DbBjq64Y6kY4D8

 • mikrofon

List intenecyjny dla rozwoju piłki nożnej

16 listopada podpisano List Intencyjny mówiący o współpracy na rzecz rozwoju na terenie miasta Mińsk Mazowiecki systemu szkolenia sportowego z zakresu piłki nożnej.

Stronami Listu, a niebawem stosownej umowy, są: Miasto Mińsk Mazowiecki, MOSiR Sp. z o.o., MKS "Mazovia" Mińsk Mazowiecki, UKS "Dąbrówka" Mińsk Mazowiecki, UKS "Piątka" Mińsk Mazowiecki, UKS "Szóstka" Mińsk Mazowiecki, Stowarzyszenie "Dwie Jedynki".

 • List Intencyjny mówiący o współpracy na rzecz rozwoju na terenie miasta Mińsk Mazowiecki systemu szkolenia sportowego z...

Stop smog!

14 listopada obchodzono Dzień Czystego Powietrza. Co roku na Mazowszu z powodu złej jakości powietrza umiera ok. 4-6 tys. osób.
Miesięczne koszty związane z leczeniem chorób spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza oraz nieobecnością chorych w pracy w woj. mazowieckim wynoszą aż 800 zł w przeliczeniu na mieszkańca. Pamiętajmy, że przestrzegając kilku podstawowych zasad, dbamy o swoje i innych zdrowie oraz życie.

 • Stop Smog!

Rozmowy przy wspólnym stole – Rodzina jaka – jest każdy widzi.

Biblioteka zawsze była miejscem spotkania. I tym razem chcielibyśmy umożliwić mieszkańcom naszego miasta uczestnictwo w dobrej rozmowie. Wierzymy, że Rozmowy przy wspólnym stole rozbudzą w  nas wzajemną życzliwość, chęć współdziałania i wspólną refleksję nad ważnymi sprawami. Proponujemy formułę spotkania, która ułatwia poznawanie innego doświadczenia. Chcemy by najważniejszy był dialog, a nie zwycięstwo i przekonywanie do własnych racji. Zależy nam na wzajemnym wysłuchaniu i zrozumieniu.

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Rozmowy przy wspólnym stole” – Moje miasto, a w nim….
w Czytelni naszej Biblioteki. Porozmawiamy o tym czym jest rodzina. Czy z rodziną najlepiej na zdjęciu?
Każdy z nas jest na jakimś etapie życia, przeżywa rozterki związane z relacjami w rodzinie. Rodzina nas wzmacnia, ale może nas także ograniczać. Jeżeli tak – jak sobie z tym poradzić? Model rodziny w ostatnich latach się zmienia – doświadczamy tego i o tym słyszymy. Zapraszamy do rozmowy i wymiany doświadczeń. Jak czerpać siłę i radość z życia i radzić sobie z wyzwaniami i problemami. W tej dziedzinie wszyscy jesteśmy ekspertami.

 

Podziękowania dla MINSKMAZ.COM za możliwość wykorzystania zdjęcia do plakatu.

 • Rozmowy przy wspólnym stole – Rodzina jaka – jest każdy widzi.

"O rzeczy muzycznej na wesoło"

Miejska Orkiestra Kameralna działająca pod patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego
oraz Dyrektora Miejskiej Szkoły Artystycznej I Stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały Pauliny Rzewuskiej - Korycińskiej
zaprasza na cykliczne spotkania pt. "O rzeczy muzycznej na wesoło"

Sala Koncertowa MSA, godz. 19.00, 25.11.2021 (czwartek).
Wystąpi Miejska Orkiestra Kameralna Miasta Mińsk Mazowiecki pod Dyrekcją W. M. Domagały

Spotkanie Poprowadzą:
Monika Pszkit
Jerzy Maciejewski

Wstęp z wejściówkami.
Wejściówki do odbioru w recepcji MSA od 19.11.21 po godz. 16.00

 • Orzeczy muzycznej na wesoło - plakat

Koncert "Cohen i Kobiety!"

W ramach 12. Festiwalu Piotra Skrzyneckiego odbył się wczoraj  koncert "Cohen i Kobiety!".  Na scenie w kameralnej sali MDK wystąpiły: Anita Lipnicka, Natalia Kukulska i Matylda Damięcka!
To był niezwykły wieczór, bardzo dziękujemy artystom i publiczności. Zapraszamy na kolejne wydarzenia zaplanowane podczas trwającego jeszcze do 20 listopada Festiwalu Piotra Skrzyneckiego. Poniżej zamieszczamy fotorelację z koncertu.

Partnerzy wydarzenia: Miasto Mińsk Mazowiecki, Powiat Miński - Stolica Kultury Mazowsza, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Samson Sound, Wirtualny Mińsk Mazowiecki, Tygodnik Siedlecki, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, teatralny.pl, CartPoland, Tygodnik Mazowiecki Nowy Dzwon
Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Organizator: MDK Mińsk Mazowiecki

 • Cohen i Kobiety! Anita Lipnicka, Natalia Kukulska i Matylda Damięcka!
 • Cohen i Kobiety! Anita Lipnicka, Natalia Kukulska i Matylda Damięcka!
 • Cohen i Kobiety! Anita Lipnicka, Natalia Kukulska i Matylda Damięcka!
 • Cohen i Kobiety! Anita Lipnicka, Natalia Kukulska i Matylda Damięcka!
 • Cohen i Kobiety! Anita Lipnicka, Natalia Kukulska i Matylda Damięcka!
 • Cohen i Kobiety! Anita Lipnicka, Natalia Kukulska i Matylda Damięcka!
 • Cohen i Kobiety! Anita Lipnicka, Natalia Kukulska i Matylda Damięcka!
 • Cohen i Kobiety! Anita Lipnicka, Natalia Kukulska i Matylda Damięcka!
 • Cohen i Kobiety! Anita Lipnicka, Natalia Kukulska i Matylda Damięcka!
 • Cohen i Kobiety! Anita Lipnicka, Natalia Kukulska i Matylda Damięcka!
 • Cohen i Kobiety! Anita Lipnicka, Natalia Kukulska i Matylda Damięcka!
 • Cohen i Kobiety! Anita Lipnicka, Natalia Kukulska i Matylda Damięcka!

Koncert Fundacji "Czas Sztuki"

21.11 o godz. 10.00 odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego, które odbędzie się w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Siennicy. Będzie to koncert muzyki klasycznej, podczas którego wystąpi kwartet smyczkowy The Time Quartet w składzie:
Maksymilian Grzesiak - skrzypce
Katarzyna Grzesiak - skrzypce
Bartłomiej Szymborski - altówka
Małgorzata Maśluszczak - wiolonczela.
W programie znajdą się kompozycje religijne i klasyczne, m.in. A. Corellego, A. Vivaldiego, J. Masseneta, F. Chopina, a także utwory pochodzące z muzyki filmowej, m.in. E. Morricone czy N. Hessa.
Koncert odbędzie się po mszy świętej.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

 • Koncert Fundacji "Czas Sztuki"

Pożegnanie komendanta CSŻW

16 listopada zastępczyni burmistrza Eliza Bujalska oraz komendant Straży Miejskiej Anna Kwiatkowska uczestniczyły w uroczystym przekazaniu obowiązków Komendanta Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Z dniem 15 listopada br. płk dr Sławomir Niemirka został wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe - Szefa Sztabu Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, tym samym kończąc służbę na stanowisku komendanta CSŻW w naszym mieście.
Zastępczyni burmistrza Eliza Bujalska, wręczając okolicznościowy list od burmistrza Marcina Jakubowskiego oraz prezent,  podziękowała komendantowi za 4 lata owocnej współpracy z samorządem miasta i życzyła wielu sukcesów na nowym odcinku służby.
[fot. CSŻW w Mińsku Maz.]

 

 • Sala kinowa w Klubie Oficerskim
 • Oddanie czci sztandarowi przez dowódców CSŻW
 • Zastępczyni Burmistrza, Komendantka Straży Miejskiej i płk dr Sławomir Niemirka

Nagroda dla Przemka Fedorowicza

6 listopada w Kielcach odbyła się IV Gala wręczenia nagród im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Wyróżnienie to jest przyznawane osobom i społecznościom kultywującym historię i tradycje polskiej kawalerii.

W kategorii "Nauka" laureatem nagrody został pracownik Muzeum Ziemi Mińskiej z oddziału 7. PUL Przemysław Fedorowicz. Statuetkę przyznano mu za książkę "Siódmacy w kampanii wrześniowej". Gratulujemy!

Fot. 18 Dywizja Zmechanizowana

 • Przedstawiciel 18 Dyw. Zmech. wręcza nagrodę Przemkowi Fedorowiczowi

Na wspólnej ścieżce

Wspólna inwestycja Miasta i Gminy Mińsk Mazowiecki - ścieżka pieszo-rowerowa od ul. Klonowej do Marianki otwarta!
Nowa nawierzchnia i oświetlenie. 15 listopada oficjalnie  weszliśmy na wspólną ścieżkę:  Burmistrz Marcin Jakubowski, Dariusz Kulma, Tomasz Płochocki, Wójt Gminy Antoni Janusz Piechoski, Jolanta Damasiewicz, Sławomir Komuda, Andrzej Jaworski i Kamil Zawadka.

https://www.facebook.com/search/top/?q=Tomasz%20P%C5%82ochocki

 • Otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej do Marianki.
 • Na wspólnej ścieżce pieszo-rowerowej do Marianki.
 • Ścieżka pieszo-rowerowa do Marianki.
 • Ścieżka pieszo-rowerowa do Marianki.
 • Ścieżka pieszo-rowerowa do Marianki.
 • Ścieżka pieszo-rowerowa do Marianki.

Święta zero waste – warsztaty DIY z Anną Jaklewicz w MBP

Przygotujmy się do świąt inaczej. Proponujemy Wam mniej zakupów, a więcej zabawy. Zapraszamy na świąteczne warsztaty z Anną Jaklewicz – podróżniczką, archeolożką i antropolożką; autorką książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” (gościła z nią w naszym cyklu Biblioteka podróży) i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”, a także inicjatorką ogólnopolskiej akcji sprzątania świata: “Książka za worek śmieci”.

Warsztaty rozpocznie prezentacja „ZERO WASTE NA CO DZIEŃ”, dotycząca ekologicznego
stylu życia. Podczas pokazu dowiecie się w jaki sposób zminimalizować ilość wyrzucanych przez nas rzeczy, jak ograniczyć ilość przedmiotów z tworzyw sztucznych i czym je zastąpić.

Poznamy także podstawowe produkty zero waste oraz less waste przydatne na co dzień.

W części praktycznej warsztatów wykonamy wspólnie trzy świąteczne dekoracje: woskową świecę, lampion i zapachowe zawieszki.

Ilość miejsc ograniczona. Zapraszamy do zapisów tel. 25 740 51 04

Wiek 16+

 • Święta zero waste – warsztaty DIY z Anną Jaklewicz w MBP

Międzynarodowe Seminarium w Akademii Sztuk Walki

14 października hala sportowa w Dębem Wielkim zamieniła się w koreańskie Do-Jang. Na specjalne zaproszenie Mistrza Dawida Matwieja VII dan przybył z Czech Mistrz František Macek, który trenuje Taekwon-do od ponad 30 lat, z tego 12 lat pod okiem gen. Choi Hong Hi – twórcy Taekwon-do. Mistrz F. Macek przez ponad 10 lat pełnił również funkcję prezesa Czeskiego Związku Taekwon-do, organizując turnieje i seminaria dla adeptów Taekwon-do z całego globu.

Szkolenie zorganizowane przez Akademię Sztuk Walki zgromadziło ok. 60 adeptów Taekwon-do z całej Polski i składało się z dwóch części: pierwsza była skierowana głównie do dzieci i niższych stopni uczniowskich. Druga część była przeznaczona dla bardziej zaawansowanych: od zielonych do czarnych pasów.

Serdecznie dziękujemy Mistrzowi Mackowi za wyjątkową wizytę i budowanie przyjaznych relacji polsko-czeskich w Taekwon-do.


Monika Matwiej IV dan
Akademia Sztuk Walk

 

 • Międzynarodowe Seminarium w Akademii Sztuk Walki
 • Międzynarodowe Seminarium w Akademii Sztuk Walki

Weekend z Lemem

26 listopada (pt.)
g. 17:00 | W KOSMICZNEJ BAŚNI – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
g. 19:00 | ADAPTACJA LEMA W KOMIKSIE – spotkanie z Wojciechem Birkiem poprowadzi Wojtek Cichoń i Krzysztof Garula | wstęp wolny

27 listopada (sob.)
g. 12:00 | LEM – ROBOTY – warsztaty plastyczne dla dzieci 6-12 lat poprowadzi: Elżbieta Dunajewska i Wojtek Cichoń | zapisy na promocja@mdkmm.pl
g. 18:00 | AUTOR SOLARIS – film | wstęp wolny
g. 19:00 | WYCIECZKA W KOSMOS, PUŁAPKA – animacje na podstawie Lema | wstęp wolny
g. 19:30 | KONGRES – animacje na podstawie Lema | wstęp wolny

28 listopada (niedz.)
g. 11:00 | BAJKI ROBOTÓW – spektakl Teatru Miniatura z Gdańska | bilet: 15zł >>>KUP BILET
g. 13:00 | TWÓJ ROBOT – warsztaty rodzinne | bilet: 10zł >>>KUP BILET
g. 17:00 | NIEZWYCIĘŻONY – koncert zespołu Ścianka (alternatywny rock) | bilet 10zł >>>KUP BILET

 • Weekend z Lemem

UKS Judo Kontra z Sochaczewa wraca z medalami

13 listopada reprezentanci UKS Judo KONTRA w Mińsku Mazowieckim uczestniczyli w Międzynarodowym Turnieju Judo Dzieci i Młodzików w Sochaczewie. Wszyscy zawodnicy  wrócili z medalami.

W kategorii młodzików złoty medal w wadze 55 kg wywalczył Piotr Marczak.
W kategorii dzieci młodszych złoty medal wywalczył w wadze 30 kg Kamil Girndt.
W tej samej kategorii wiekowej w wadze 26 kg brązowy medal zdobył Dawid Świątek.
W kategorii dzieci starszych brązowy medal w wadze 39 kg wywalczył Artur Girndt.
Zawody zaszczycił swoją obecnością wicemistrz olimpijski z Londynu  2012 i 3-krotny mistrz świata Rosjanin Alexander Mikhaylin, który wręczał medale i rozdawał autografy.

Zawody były wartościowym sprawdzianem umiejętności zawodników naszego klubu.


Ze sportowym pozdrowieniem

Zdzisław Wiącek
Trener Judo II klasy, IV DAN

 

 • UKS Judo Kontra - zawodnicy na podium
 • UKS Judo Kontra - zawodnicy na podium
 • UKS Judo Kontra - zawodnicy na podium
 • UKS Judo Kontra - zawodnicy na podium

Na Serbinowie powstaje teren rekreacji

Trwa budowa terenu rekreacji publicznej na Serbinowie!  Prace prowadzone są w ramach projektu pn. „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców” współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, w ramach projektu pn. „Mińsk Mazowiecki – miasto inteligentnych dzielnic”.
Umowna wartość inwestycji to 1 003655,46 zł brutto.  

Planowany termin zakończenia budowy to koniec grudnia 2021 r.

 

 • Na Serbinowie powstaje teren rekreacji
 • Na Serbinowie powstaje teren rekreacji

Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dotyczący akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie i informacja dotycząca postępowania ze zwierzętami, które zetknęły się ze szczepionką przeciwko wściekliźnie.

Byliście już w Międzyczasie?

Droga, młodzieży! Byliście już w Międzyczasie? Zamieszczamy rozkład jazdy, a Wy korzystajcie z miejsca pełnego dobrej energii i fajnych pomysłów. Zapraszamy młodzież od 13 do 25 roku życia.

GODZINY OTWARCIA:
PONIEDZIAŁEK 13.30-19.00
WTOREK 13.30-19.00
ŚRODA 13.30-19.00
CZWARTEK - OTWARTE TYLKO NA WARSZTATY
PIĄTEK 13.30-18.00
SOBOTA 11.00-15.00

*JEŚLI JESTEŚ W 7 KLASIE, ALE NIE MASZ JESZCZE 13 LAT, TEŻ MOŻESZ WPAŚĆ!

Międzyczas - Centrum Młodzieżowe w Mińsku Mazowieckim. Miejsce dla młodych tworzone przez młodych!
Warszawska 173, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Telefon kontaktowy: 25 758 39 17 wew. 23
http://miedzyczas.org/
miedzyczas.mmz@gmail.com

https://www.facebook.com/miedzyczascm/about/?ref=page_internal

 • Zapraszamy do miedzyczasu

Przerwa w dostawie wody

OGŁOSZENIE
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o. o. w Mińsku Mazowieckim informuje,
że w związku z pracami inwestycyjnymi na sieci wodociągowej w ul. Wesołej
w dniu 23.11.2021 r. w godzinach 9:00-13:00
wystąpi przerwa w dostawie wody do posesji
przy ul. Wesołej oraz ul. Sosnkowskiego 10, 10A, 10B i ul. Sosnowej 37A


Za zaistniałe niedogodności przepraszamy.

 • Przerwa w dostawie wody - ogłoszenie

Skąd nasz ród? Warsztaty genealogiczne

Gdzie szukać źródeł genealogicznych? Jak czytać księgi metrykalne i hipoteczne? Jak poznać dzieje swojej nieruchomości?
Przyjdź na warsztaty genealogiczne i poznaj historię własnej rodziny! Pomożemy Ci w korzystaniu z zasobów różnych archiwów, w tym z opublikowanych w internecie metryk parafialnych!
Spotkanie prowadzi dr Andrzej Nowik.

MDK, 25.11., 2021, godz. 18:00. BILET 5 ZŁ do kupienia przed warsztatami.

 

 • Skąd nasz ród? Warsztaty genealogiczne

Tetr Witkacego i recital Doroty Ficoń

Wczoraj w ramach 12. Festiwalu Piotra Skrzyneckiego na scenie Miejskiego Domu Kultury - Teatr Witkacego!
W recitalu "Intymne" wystąpili Dorota Ficoń i Jerzy Chruściński przy fortepianie .
Zagrali również:
Jacek Hołubowski – akordeon,
Max Kowalski – kontrabas,
Piotr Skupniewicz – klarnet, saksofon,
Bartłomiej Szczepański – perkusja.

Publiczność mogła wysłuchać ulubionych i wybranych przez Dorotę Ficoń, pełnych uroków piosenek ze spektakli Teatru Witkacego – do tekstów takich twórców jak Stanisław Ignacy Witkiewicz, Julian Tuwim, Emily Dickinson, czy awangardowy francuski poeta Paul Eluard.
Przy fortepianie  akompaniował jej  Jerzy Chruściński – kompozytor muzyki do większości przedstawień zakopiańskiego teatru.

Dziękujemy!

 • Teatr Witkacego i recital Doroty Ficoń
 • Teatr Witkacego i recital Doroty Ficoń
 • Teatr Witkacego i recital Doroty Ficoń
 • Teatr Witkacego i recital Doroty Ficoń
 • Tetr Witkacego i recital Doroty Ficoń
 • Teatr Witkacego i recital Doroty Ficoń

Spotkanie z Anną Ziobro w MBP

18 listopada, gościem biblioteki była Anna Ziobro - autorka - znakomita pisarka powieści obyczajowych, utrzymanych w nurcie literatury zaangażowanej społecznie. W jej książkach, poza dobrze zbudowaną fabułą, Czytelnicy odkryją ważny przekaz, między innymi o akceptacji niepełnosprawnych w naszym społeczeństwie oraz problemach osób z rodzin doświadczających przemocy domowej.

Autorka przyjechała do nas aż z Rzeszowa, w którym na stałe mieszka i pracuje. Cieszymy się, że zgodziła się pokonać tak znaczną odległość, aby spotkać się z Czytelnikami.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że Anna Ziobro swoją przygodę z pisarstwem rozpoczęła od poezji i ma w szufladzie ok. 100 wierszy swojego autorstwa. Wiemy już, że uwielbia góry, które inspirują ją do pisania, że często pisze nocami i wiemy, że bardzo polubiła naszą bibliotekę. Kto wie? Może jeszcze kiedyś nas odwiedzi.

Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy pisarskie Anny Ziobro, a Czytelnikom dziękujemy za ich uczestnictwo w tym niecodziennym spotkaniu.

 

 • Spotkanie z Anną Ziobro w MBP
 • Spotkanie z Anną Ziobro w MBP
 • Spotkanie z Anną Ziobro w MBP
 • Spotkanie z Anną Ziobro w MBP
 • Spotkanie z Anną Ziobro w MBP
 • Spotkanie z Anną Ziobro w MBP
 • Spotkanie z Anną Ziobro w MBP
 • Spotkanie z Anną Ziobro w MBP
 • Spotkanie z Anną Ziobro w MBP

Książkomat przed MBP coraz bardziej popularny

Nasz Książkomat ostatnio bije rekordy popularności!  Od września skorzystało z niego aż 1366 osób.
W związku z tym bardzo prosimy o jak najszybszy odbiór zamawianych pozycji, aby zwolnić miejsce dla kolejnych czytelników.
Pamiętaj, że na odbiór masz 3 dni. Książkomat jest czynny całodobowo.

Książkomat to urządzenie samoobsługowe, które działa jak popularne paczkomaty. Wystarczy zamówić książkę lub film przez katalog biblioteczny online i wybrać opcję odbioru w książkomacie. Poza odbiorem zamówionych zbiorów można także zwrócić wypożyczone wcześniej pozycje do książkomatu.

Katalog zbiorów: https://www.minsk-mbp.sowa.pl/

 • Nasz książkomat przed MBP

Zaproszenie na odsłonięcie muralu

Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski i dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego płk dypl. pil. Krzysztof Stobiecki zapraszają na uroczyste odsłonięcie muralu przy ulicy Siennickiej 9.

Mural powstał z okazji 100-lecia Pułku Lotniczego. Przedstawia charakterystyczny dla jednostki symbol - samolot MIG-29 na tle kuli
ziemskiej. Wymowa dzieła nawiązuje do wpływu i zasięgu działań jednostki i miasta. Podkreśla otwartość instytucji na wyzwania współczesności i przyszłości. Wspólne przedsięwzięcie jest dowodem współpracy i silnych związków wojska z miastem,
Rocznica 100-lecia istnienia Pułku Lotniczego wpisuje się w obchody 600-lecia miasta Mińsk Mazowiecki. Dzięki uprzejmości zarządu Spółdzielni Przełom i mieszkańców budynku przy ul. Siennickiej 9 malowidło ścienne będzie przez długie lata świadectwem dobrej współpracy i odpowiedzialności za wspólne dziedzictwo.

Mural jest dziełem artystów Sary Sierry i Pawła Ziemickiego. Powstał dzięki współfinansowaniu 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego,
Miejskiego Domu Kultury, Muzeum Ziemi Mińskiej i Miasta Mińsk Mazowiecki.

 • Zaproszenie na odsłoniecie muralu

Koncert na zakończenie festiwalu Skrzyneckiego

Na zakończenie 12. Festiwal Piotra Skrzyneckiego odbył się w sali koncertowej Miejskiej Szkoły Artystycznej koncert Piwnicy pod Baranami. Po raz kolejny krakowscy artyści, związani z bohaterem festiwalu, oczarowali poziomem swojego występu mińską publiczność. Dziękujemy artystom za piękny koncert, a Państwu za obecność.

Partnerzy wydarzenia: Miasto Mińsk Mazowiecki, Powiat Miński - Stolica Kultury Mazowsza, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Samson Sound, Wirtualny Mińsk Mazowiecki, Tygodnik Siedlecki, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, teatralny.pl, CartPoland, Tygodnik Mazowiecki Nowy Dzwon.
Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Organizator: MDK Mińsk Mazowiecki.

 • Koncert Piwnicy Pod Baranami
 • Koncert Piwnicy Pod Baranami
 • Koncert Piwnicy Pod Baranami
 • Koncert Piwnicy Pod Baranami
 • Koncert Piwnicy Pod Baranami
 • Koncert Piwnicy Pod Baranami
 • Koncert Piwnicy Pod Baranami
 • Koncert Piwnicy Pod Baranami
 • Koncert Piwnicy Pod Baranami
 • Koncert Piwnicy Pod Baranami
 • Koncert Piwnicy Pod Baranami
 • Koncert Piwnicy Pod Baranami
 • Koncert Piwnicy Pod Baranami
 • Koncert Piwnicy Pod Baranami
 • Koncert Piwnicy Pod Baranami

Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin, Kraków 2021

Nigdy w historii karate kyokushin zawody tej rangi nie odbywały się w Polsce, a nawet w Europie. Była to głównie domena Japonii. W tym roku pierwszy raz w historii, w sercu Europy – w Krakowie,  odbyły się Mistrzostwa Świata, gdzie najlepsi karatecy rywalizowali o tytuł Mistrza Świata.

Do udziału w imprezie zgłosiło się 690 zawodniczek i zawodników z ponad 30 krajów z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Zawodnicy walczyli w różnych kategoriach wiekowych (młodzicy 12-13 lat, juniorzy młodsi 14-15 lat, juniorzy 16-17 lat, młodzieżowcy 18-21 lat, seniorzy powyżej 21 lat, oldboje powyżej 35 lat) i wagowych. Na tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć naszego Klubu. Sensei Tomasz Bartnicki, Maciej Wójcicki i Jarosław Fruba przeszli szkolenie i zdobyli uprawnienia sędziów międzynarodowych.

W kumite wystartowali senpai: Nina Bartnicka, Sandra Kosiec, Daria Kwiatkowska, Mikołaj Kwiatkowski. Naszym zawodnikom przy macie sekundowali: sensei Katarzyna Fruba i sensei Paweł Galant.
Z Mistrzostw Świata Karate Kyokushin KWF przywozimy 3 miejsca medalowe.
2. miejsce - Wicemistrzyni Świata KWF Senpai Sandra Kosiec
3. miejsce - Brązowy medal Senpai Daria Kwiatkowska
3. miejsce - Brązowy medal Senpai Mikołaj Kwiatkowski
Gratulacje dla wszystkich zawodników startujących w zawodach.
Ogromne brawa za waszą ciężką pracę Osu!


mat. Mińsko-Mazowiecki Klub Karate Kyokushin

 

 • Zawodnicy Karate Kyokushin na Mistrzostwa Świata w Krakowie

Ogólnopolski Turniej Judo Dzieci w Skierniewicach

21 listopada sześciu młodych judoków z Mińska Mazowieckiego uczestniczyło w Ogólnopolskim Turnieju Judo Dzieci w Skierniewicach zorganizowanym przez klub Wojownik Skierniewice.

W kategorii dzieci młodszych (2012 – 2013) srebrny medal zdobył Kamil Girndt w wadze 27 kg. W kategorii dzieci (2010 -2011) srebrny medal zdobył Artur Girndt w wadze 40 kg. Brązowy medal w tej kategorii wiekowej wywalczył Jan Nowik, waga 36 kg. W kategorii dzieci starszych (2008 - 2009) brązowy medal zdobył Maksymilian Macios, waga 60 kg.

W zawodach uczestniczyli również Aleksander Majszyk i Karol Kozłowski, którzy dzielnie stawiali opór swoim przeciwnikom, nabierając tym samym doświadczenia. Podczas zawodów w Skierniewicach nie udało im się zdobyć medalu, ale nie tracą ducha walki.

Zdzisław Wiącek
Trener Judo II klasy, IV DAN
Uczniowski Klub Sportowy Judo KONTRA

 

 • UKS Judo Kontra - zawodnicy na podium
 • UKS Judo Kontra - zawodnicy na podium
 • UKS Judo Kontra - zawodnicy na podium
 • UKS Judo Kontra - zawodnicy na podium

Ogłoszenie o przetargu - nieruchomość przy ul. Spółdzielczej

Ogłaszam pierwszy przetarg ustny ograniczony do innych współwłaścicieli nieruchomości na sprzedaż udziału ¼ części w nieruchomości przy ul. Spółdzielczej

Ogłoszenie o przetargu - nieruchomości przy ul. Kościelnej

Ogłaszam pierwszy przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonych w Mińsku Mazowieckim przy ul. Kościelnej 2 i 4.

Nagroda im. Kierbedziów dla Miejskiej Biblioteki Publicznej

Gratulujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej nagrody im. Kierbedziów. To ważne wyróżnienie  ustanowione przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy w 2005 roku docenia osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w działalność na rzecz książki i czytelnictwa oraz zasłużone dla rozwoju bibliotekarstwa na Mazowszu.

Bardzo nas cieszy ten sukces! To nagroda dla dyrekcji i wszystkich pracowników  Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jesteśmy dumni z Was i Waszej pracy, dzięki której Mińsk Mazowiecki jest postrzegany jako ważne miejsce na mapie kulturalnej Polski.

Foto: https://www.facebook.com/Miejska-Biblioteka-Publiczna-w-Mi%C5%84sku-Mazowieckim-170689842964491/

 • Nagroda im. Kierbedziów dla Miejskiej Biblioteki Publicznej
 • Uroczystość wręczenia nagrody im. Kierbedziów dla Miejskiej Biblioteki Publicznej
 • Przedstawiciele MBP z nagrodą
 • Uroczystość wręczenia nagrody im. Kierbedziów dla Miejskiej Biblioteki Publicznej
 • Nagroda im. Kierbedziów
 • Dyrektor MBP ze ststuetką

XXXV Sesja Rady Miasta Mińsk Mazowiecki

Zapraszamy do obejrzenia materiału video z XXXV Sesji Rady Miasta Mińsk Mazowiecki - 22.11.2021 r.
Link ➡️https://bit.ly/3DGlwBn
Materiały ➡️https://bit.ly/30OC9wA

Szkoła dla innowatora

Innowacyjna szkoła – innowacyjni uczniowie
W Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II realizowany jest pilotażowy projekt „Szkoła dla innowatora”. Jednym z działań projektowych są wycieczki, podczas których uczniowie poznają innowacyjne przedsiębiorstwa.
Klasa 8c oraz uczący w niej nauczyciele na czele z dyrektorem szkoły – Grzegorzem Wyszogrodzkim już drugi rok szkolny biorą udział w projekcie „Szkoła dla innowatora”. Tylko 20 szkół podstawowych z całej Polski zostało wybranych do tego innowacyjnego działania na rzecz polskiej oświaty.

Kompetencje przyszłości
- Cieszę się, że możemy z naszymi uczniami eksperymentować z nowoczesnymi metodami nauczania i kształtować kompetencje przyszłości – mówi dyrektor Wyszogrodzki.
Projekt łączy się z bardzo bogatą ofertą szkoleń dla nauczycieli. Dziesięcioro nauczycieli biorących udział w przedsięwzięciu regularnie uczestniczy w szkoleniach z zakresu strategii wspierających kształtowanie u uczniów kompetencji proinnowacyjnych, takich jak samodzielność myślenia, współpraca, zarządzanie sobą, rozwiązywanie problemów czy liderstwo. Nauczyciele dzielą się dobrymi praktykami z innymi pedagogami z całej Polski, opracowują scenariusze, współpracują z doradcami.
Dodatkowym walorem projektu jest poznawanie specjalistów od nowoczesnego spojrzenia na edukację. W październiku nauczyciele z papieskiej trójki mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez Oktawię Gorzeńską – jedną z najlepszych w Polsce liderek zmiany w oświacie.

Firmy przyszłości
W tym roku szkolnym uczniowie klasy 8c już dwukrotnie uczestniczyli w wyjazdach finansowanych w ramach projektu. Najpierw spędzili dwa dni w Toruniu, a potem wyjechali na trzy dni do Trójmiasta. Ósmoklasiści poznają historię, kulturę odwiedzanych miejsc, zwiedzają cenne zabytki czy interesujące miejsca, ale przede wszystkim uczestniczą w zajęciach warsztatowych z innowacyjnymi przedsiębiorcami.

W Toruniu poznali firmę produkująca interfejsy łączące mózg ludzki z komputerem. Na własne oczy widzieli, jak jedna z ich koleżanek z klasy sterowała komputerem za pomocą myśli. To było niezwykle odkrywcze i pokazywało, w jakim kierunku rozwija się światowa myśl technologiczna. W Trójmieście z kolei uczniowie uczyli się, jak założyć własną firmę, jak wykreować potrzeby rynkowe, jak zarządzać produktem – od pomysłu po dystrybucję. Pracowali w grupach, generowali pomysły, planowali, opracowywali koncepcje, czyli uczyli się kompetencji, które będą im przydatne na rynku pracy.
A przy okazji dobrze się bawili, integrując się po ubiegłorocznym zdalnym nauczaniu.

Po pierwsze kreatywność
Udział w projekcie rozwija u uczniów kreatywność. Na lekcjach systematycznie zachęcani są do udziału w przeróżnych, mniejszych lub większych projektach, pracach grupowych. Ostatnio zorganizowali dla uczniów klas 4-8 szkolną grę terenową z okazji Święta Niepodległości. Pracują nad inscenizacją „Dziadów cz. II” dla kolegów i koleżanek z klas siódmych. Opracowują lektury szkolne metodą projektu, np. tworzyli prezentacje multimedialne, książki kucharskie, filmy, makiety, obrazy związane z „Panem Tadeuszem”. Na matematyce tworzą mapy myśli, a na angielskim zajadają się przygotowanymi potrawami z dyni z okazji Haloween. Na biologii przygotowują przestrzenne schematy DNA albo poglądowe plansze dotyczące ilości cukru w pokarmach. Na niemieckim pracują w parach lub grupach, a do tego spory zespół co miesiąc pisze artykuły do gazetki szkolnej.
Ten ministerialny projekt prowadzi Centrum Edukacji Obywatelskiej, a finansowany jest z funduszy unijnych. Jako szkoła jesteśmy zaszczycenie i niezwykle zadowoleni z udziału w tym eksperymencie. Mamy nadzieję, że wypracowane w projekcie pomysły, koncepcje będą wdrażane stopniowo we wszystkich polskich szkołach.

Izabela Saganowska

 

 • Szkoła dla innowatora. Fot. grupowe młodzieży w tle Toruń
 • Szkoła dla innowatora. Fot. grupowe młodzieży w tle fontanna
 • Szkoła dla innowatora. Zajęcia.
 • Szkoła dla innowatora. Fot. grupowe przed bramą stoczni - Gdańsk

Poznaj Polskę

Szlakiem „Kamieni na szaniec”

Ósmoklasiści z papieskiej trójki skorzystali z programu „Poznaj Polskę” i wyjechali do stolicy, by wędrować po niej śladami bohaterów opisanych przez Aleksandra Kamińskiego. Zobaczyli szkołę, w której uczył się Alek, Rudy i Zośka. Odwiedzili siedzibę Gestapo i więzienie, gdzie przetrzymywano Rudego i miejsce, w którym został odbity w czasie akcji pod Arsenałem. Zapalili też znicze na grobach Jana Bytnara, Tadeusza Zawadzkiego i Aleksego Dawidowskiego.

18 i 19 listopada uczniowie klas: 8a, 8b oraz 8d i 8e pod opieką wychowawców – p. Aldony Szewczyk, p. Tomasza Ruty, p. Agnieszki Rycharskiej i p. Renaty Jasińskiej oraz polonistki, p. A Matuszewskiej w nietypowy sposób rozpoczęli swoją pierwszą przygodę z lekturą A. Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec". Wycieczka do stolicy w ramach projektu „Poznaj Polskę” miała konkretny cel: przybliżyć uczestnikom najważniejsze wydarzenia życia Zośki, Rudego i Alka z książki Aleksandra Kamieńskiego, ich ideały i dramaty, jak również obraz życia w okupowanej Warszawie. Choć pogoda nie dopisała, to alternatywa objeżdżania zakątków miasta z panem przewodnikiem okazała się fascynującą przygodą.

Grupa odwiedziła konkretne miejsca związane z wydarzeniami przedstawionymi w lekturze. Pierwszym punktem programu była Aleja Szucha i Mauzoleum Walki i Męczeństwa, upamiętniające prowadzone w nieludzki sposób przesłuchania więźniów. Muzeum mieści się w dawnej siedzibie Gestapo przy Alei Jana Christiana Szucha 25. Zobaczyliśmy tam cele zbiorowe, zwane potocznie "tramwajami", korytarze, izolatki oraz pokój dyżurnego gestapowca. Z autokaru uczniowie mogli zobaczyć Liceum im. Stefana Batorego - szkołę, do której chodzili bohaterowie - żywe miejsce zawiązywania się przyjaźni; pomnik Mikołaja Kopernika, ze zwróceniem uwagi na śruby, które Alek odkręcił "pod nosem" Komendy Głównej, celem odsłonięcia polskiego napisu ukrytego pod hitlerowską płytą oraz pl. Piłsudskiego.

Kolejnym miejscem zwiedzania było Muzeum Więzienia na Pawiaku, gdzie przetrzymywany był Rudy. Więzienie zostało spalone, zaś Muzeum zastało wybudowane na ocalałych piwnicach Pawiaka. Uczniowie zobaczyli pierwsze wydanie „Kamieni na szaniec”, jak również przejmujące listy, różańce, rysunki oraz różne pamiątki, które przetrwały w pożarze, a zostały pozostawione przez więźniów, w większości osoby zamordowane w czasie II wojny światowej. Największe wrażenie wywarły narzędzia tortur, jakimi posługiwali się naziści oraz informacje na temat bestialstwa, jakiego doświadczyli przetrzymywani w tych murach Polacy. Odsłuchane w tym miejscu nagrania grypsów (ukrytych wiadomości przemycanych przez więźniów) najbardziej zapadły w pamięć zwiedzającym. Odczyty wyznań skazanych wprawiły uczestników wycieczki w osłupienie. Reakcja grupy – głęboka cisza i spuszczone głowy - była najwymowniejszym dowodem autentycznego przeżycia dramatów doświadczanych przez Polaków w czasie okupacji.

Atmosferę smutku wzmocniła jeszcze wizyta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ósmoklasiści oddali hołd spoczywającemu tam A. Kamińskiemu – autorowi książki oraz jej głównym bohaterom – Janowi Bytnarowi (Rudy), Tadeuszowi Zawadzkiemu (Zośka) oraz Aleksemu Dawidowskiemu (Alek), zapalając symboliczny znicz.

Na koniec uczniowie udali się pod gmach Arsenału, gdzie 26 marca 1943r. miała miejsce najsłynniejsza akcja Szarych Szeregów - odbicie Jana Bytnara wraz z 25 więźniami. Przed budynkiem znajduje się dziś kamień - pomnik upamiętniający to dramatyczne wydarzenie. Zwieńczeniem całej trasy był Pomnik „Małego Powstańca”, przedstawiający blisko 1,5-metrową postać kilkuletniego chłopca w za dużym hełmie, zbyt obszernej panterce, za dużych butach i z przewieszonym przez ramię karabinem, upamiętniający najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.

Nasza wycieczka była pełna przemyśleń i refleksji na temat wojennej historii Polski. I pomimo, że większość uczniów nie lubi takich wycieczek, to ta i towarzyszące jej emocje na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych ósmoklasistów…
Dodatkowo niezapomniana i wyjątkowa lekcja W-Fu czekała na naszych uczniów w kompleksie sportowym Hangar 646 na warszawskim Gocławiu, gdzie nasi uczniowie mogli sprawdzić swoją sprawność fizyczną, wytrzymałość i koordynację ruchową. Był też posiłek w Pizza Hut dla odzyskania sił i równowagi przeżyć.

Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II udało się na realizację tej wycieczki pozyskać prawie 5 tys. zł z funduszu projektu „Poznaj Polskę”.

Renata Jasińska                                                         

 

 • Młodzież na wycieczce w Warszawie. Fot. grupowe
 • Młodzież na wycieczce w Warszawie. Przed pomnikiem Powstania Warszawskiego
 • Młodzież na wycieczce w Warszawie szlakiem bohateów „Kamieni na szaniec"
 • Młodzież na wycieczce w Warszawie przed pomnikiem Małego Powstańca

Pierwszy w Mińsku Mazowieckim ogród deszczowy!

Wybudowaliśmy pierwszy w Mińsku Mazowieckim ogród deszczowy! Znajduje się przy ul. Dąbrówki, nieopodal skrzyżowania z ul. Mickiewicza. Jeszcze skromny wizualnie, co o tej porze roku jest standardem, zwłaszcza że to obiekt nowy.

Coraz bardziej realne staje się zagrożenie deficytem wody. Staramy się wprowadzać w przestrzeni miejskiej takie rozwiązania, które wyjdą naprzeciw zmianom klimatycznym i poprawią jakość życia mieszkańców. Jednym z takich rozwiązań jest budowa ogrodów deszczowych, które są przykładem zrównoważonego systemu retencyjnego, gromadzącego wodę opadową w nieprzepuszczalnym zagłębieniu części terenu, sprzyjające rozwojowi roślinności specjalnie dobranej dla terenów podmokłych.

Teren zieleńca można podzielić na dwie strefy:
- strefa przyuliczna z trawnikami, drzewami liściastymi (lipa w odmianach), z żywopłotami liściastymi, kwitnącymi krzewami (hortensja) i trawami ozdobnymi (miskanty w odmianach i rozplenice); pomiędzy trawami ozdobnymi grupy roślin cebulowych, kwitnących wczesną wiosną (hiacynty, narcyzy, tulipany);
- strefa ogrodu deszczowego z roślinami lubiącymi okresowe zalewanie i podmokły teren; drzewa - cypryśnik błotny i grujecznik japoński, krzewy - odmiany derenia i wierzby, byliny  - między innymi kosaćce, kaczeńce, krwawnica czy tatarak.

Radosna Niepodległość

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w papieskiej trójce miały szczególnie uroczysty i różnorodny charakter. Wszystkie działania łączyła jednak wspólna cecha – były radosnym świętowaniem wolności. Szkolne obchody Święta Niepodległości w szkole kierowanej przez dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego trwały w tym roku przez trzy dni. Nauczyciele wymyślili dla uczniów wiele atrakcyjnych form świętowania.

Muzyczne przerwy
Od poniedziałku 8listopada do środy 10 listopada – codziennie na długich przerwach na szkolnym korytarzu spotykali się uczniowie starszych klas, by wspólnie śpiewać pieśni legionowe. Ściany drżały, kiedy z młodych gardeł rozlegały się dźwięki i słowa takich utworów jak: „ Ułani, ułani…”, „Warszawianka”, „Z młodej piersi się wyrwało”, „Pierwsza Kadrowa” czy „Maszerują strzelcy”. Na gitarze grała nauczycielka historii – p. Agnieszka Nowak, która przygotowała dla uczniów także śpiewniki. Chętnych do muzycznego świętowania nie brakowało.

Kolorowa, czyli biało-czerwona
Uczniowie klas ósmych wzięli udział w niezwykłym eksperymencie teatralnym. Zostali poddani teatralnym działaniom w ramach przygotowanego przez Fundację Banina monodramu „Kolorowa, czyli biało-czerwona”. Na podstawie swoich przeżyć podczas warsztatów rozmawiali o granicach między patriotyzmem a nacjonalizmem i o technikach manipulacji. To było bardzo kształcące, choć trudne doświadczenie.

Na sportowo
Młodsi uczniowie świętowali 9 listopada na sportowo. Już po raz czwarty nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zorganizowali dla nich „Bieg radości z niepodległości”. W miejskim parku rozgrzewkę dla maluchów poprowadziła pani wiceburmistrz Eliza Bujalska, a potem ubrani w biało-czerwone stroje i rekwizyty biegali po parkowych alejkach i rozwiązywali zagadki dotyczące historii Polski.

„Z Orłem w tle”
Finałem szkolnych obchodów Święta Niepodległości był spektakl przygotowany przez p. Izabellę Kożuchowską i p. Katarzynę Chłopik z klasami 2a i 2c. Oglądaliśmy barwne i ciekawe widowisko teatralne, w którym pojawiły się wiersze, scenki teatralne, pantomima, taniec czy piosenki. Młodzi artyści za pomocą różnych środków ekspresji pokazywali, jak trudno było wywalczyć niepodległość, a słowa naszego patrona Jana Pawła II były mottem tego święta, bo prawda jest, że „Wolność nie jest dana raz na zawsze”.   
Piękną niespodziankę przygotowali dla nas uczniowie, rodzice i wychowawczyni klasy 3c – p. Małgorzata Kożuchowska. Mogliśmy obejrzeć, jak trzecioklasiści z pięknych, szlacheckich strojach zatańczyli poloneza.

11.11
Nasza szkołą włączyła się również w ogólnopolski projekt „Szkoła do hymnu!” i 10 listopada o godz. 11.11 odśpiewaliśmy uroczyście hymn państwowy. W postawie zasadniczej śpiewali młodsi uczniowie zebrani w hali widowiskowo-sportowej i starsi uczniowie zgromadzeni przed budynkiem szkoły.

Zagrajmy
Na zakończenie w środowe popołudnie klasa 8c pod kierunkiem nauczycielki historii p. Agnieszki Nowak przygotowała dla uczniów kl. 4-8 szkolną grę terenową. Trzyosobowe drużyny reprezentowały nie tylko wszystkie klasy 4-8, ale także nauczycieli oraz dyrekcję. Wszyscy na równych prawach biegaliśmy po szkole w poszukiwaniu kolejnych punktów i wypełnialiśmy przeróżne zadania. Trzeba było wykazać się znajomością biografii Józefa Piłsudskiego, rozpoznawać obrazy przedstawiające wydarzenia niepodległościowe, układać z puzzli mapę Polski, odgadywać wydarzenia historyczne na podstawie rekwizytów, a nawet strzelać czy nosić rannego na noszach lub bandażować. Było przy tym sporo emocji i zabawy. Najlepsi otrzymali dyplomy, a wszyscy – batoniki regeneracyjne.
Dużo się działo w papieskiej trójce w listopadzie, ale głęboko wierzymy, że tylko poprzez działania dotrzemy do młodego pokolenia i przekonamy je, że warto być dumnym z wolnej, niepodległej Polski.

Izabela Saganowska  

 

 • RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ (1)
 • RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ (2)
 • RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ (3)
 • RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ (4)

IV Bieg Mikołaja 12.12.2021

Jak co roku Akademia Sztuk Walki zaprasza wszystkich entuzjastów biegania na IV Bieg Mikołaja w Górkach 12 grudnia 2021 roku. Zapisy mailowo: aswtkd@gmail.com (należy podać: imię i nazwisko, datę urodzenia, kategorię, klub) oraz w dniu imprezy od godz. 10.00
Dla wszystkich wyjątkowe drewniane medale i paczki od Świętego Mikołaja - dla najlepszych puchary! Wpisowe/cegiełka: 20 zł

Kategorie:
•    dzieci do 3 lat: 50m
•    4-5 lat: 100m
•    6-7 lat: 200m
•    8-9 lat: 300m
•    10-11 lat: 600m
•    12-14 lat: 1 km
•    OPEN +15 LAT: 5 km
•    NORDIC-WALKING: 2 km

Serdecznie zapraszamy!

 

 • Bieg Mikołaja - plakat

Spotkanie miast partnerskich w Saint-Égrève

Saint-Égrève, położone w Grenoble, malowniczym rejonie Francji, jest miastem partnerskim Mińska Mazowieckiego od wielu lat. Współpracę zainicjował były burmistrz miasta Zbigniew Grzesiak i kontynuowana jest z sukcesem.

W dniach 18-21 listopada na zaproszenie mera Laurenta Amadieu delegacja naszego miasta uczestniczyła w wizycie studyjnej w Saint- Égrève.  Miasto reprezentowali: burmistrz Marcin Jakubowski, kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Katarzyna Łaziuk oraz mińszczanki Beata Antończak (warsztat terapii zajęciowej) i Iwona Tomusiak (Zespół Szkół Specjalnych im. J. Porazińskiej). Panie miały okazję pokazać swoje prace podczas targów rzemiosła artystycznego. Zaprezentowaliśmy w ten sposób nasze lokalne dziedzictwo kulturowe.  

Gośćmi spotkania byli także przedstawiciele samorządu z Telšiai na Litwie. Burmistrzowi  Kęstutisowi  Gusarovasowi towarzyszyli pracownicy litewskiego biura turystycznego i muzeum.

Wizyta wpisywała się w cykliczne spotkania miast partnerskich, które ostatnio z powodu pandemii nie odbywały się regularnie. Spotkania miast partnerskich odbywają się przede wszystkim w celu wymiany doświadczeń  w obszarze samorządności, kultury i spraw społecznych. Są także okazją do podzielenia się pięknem krajobrazu danego kraju.

Jednym z najważniejszych punktów programu pobytu  był udział w debacie na temat polityki europejskiej Polski, Francji i Litwy. Gośćmi spotkania oprócz burmistrzów miast partnerskich była europosłanka Gwendoline Delbos-Corfield i przedstawiciel Punktu Europe Direct.  Spotkanie w bibliotece publicznej zgromadziło wielu radnych i mieszkańców Saint-Égrève. Rozmawialiśmy o praworządności i wartościach istotnych dla lokalnych samorządów. Burmistrz Marcin Jakubowski odpowiadał na pytania publiczności. Mówił o korzyściach z członkostwa dla naszego miasta i wyzwaniach, z jakimi się mierzymy. Wartością spotkania była różnorodność wyrażanych poglądów i zgoda co do potrzeby dialogu w celu zrozumienia zjawiska eurosceptycyzmu.

Podczas wizyty burmistrz Saint-Égrève zaprosił gości do zwiedzenia instytucji i zobaczenia  inwestycji, z których nasze partnerskie miasto jest szczególnie dumne. Odwiedziliśmy między innymi nowo wybudowany basen. Ciekawym rozwiązaniem jest współfinansowanie tej inwestycji przez Saint-Égrève i dwie okoliczne miejscowości, dzięki czemu na różne podmioty rozkładają się koszty utrzymania basenu.

Przyjrzeliśmy się też straży pożarnej. Jest ona bardzo dobrze wyposażona. Dysponuje różnorodnymi samochodami do zadań na lądzie i wodzie. Ponadto, na wyposażeniu instytucji jest także ambulans. Praca jednostek pożarniczych jest regulowana przez centralę. System komputerowy pozwala na skuteczne i szybkie działania.

W kręgu naszych zainteresowań było także  funkcjonowanie centrum młodzieżowego. Zależało nam na poznaniu specyfiki działalności tej placówki. W naszym mieście w czerwcu został otwarty Międzyczas i jego charakter cały czas się kształtuje. Podpytywaliśmy o dobre praktyki placówki, aby przenieść ja na grunt Mińska.

Zachwyceni byliśmy także funkcjonowaniem centrum opieki dziennej dla dzieci do trzeciego roku życia. Instytucja otwarta jest także dla osób prowadzących prywatne żłobki. Dwa razy w tygodniu nianie-wychowawczynie mogą korzystać z infrastruktury centrum. Najmłodsi mieszkańcy Saint-Égrève podczas takich spotkań mają okazję uczyć się zachować społecznych.

Program obfitował także w wydarzenia kulturalne. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wernisażu Annie Chemin,  której akwarele zostały wyeksponowane w przestrzeni urzędu miasta. Wystawy lokalnych artystów  zmieniają się co miesiąc.

W Muzeum Rewolucji Francuskiej zlokalizowanym w zamku w Vizille zapoznaliśmy się z przyczynami, które doprowadziły do zrywu. Poznaliśmy rozwój kultury oświecenia pod koniec XVIII wieku oraz postaci przywódców ruchu. W muzeum znajdują się także dokumenty, obrazy przedstawiające przebieg rewolucji oraz pamiątki po jej uczestnikach. Zamek położony jest w otoczeniu przedgórza Alp. Wokół niego rozciąga się malowniczy park krajobrazowy z licznymi fontannami i stawami.

Jesteśmy wdzięczni, za to, że gospodarze zorganizowali przejazd wszystkich gości kolejką linową Grenoble-Bastille. Kolejka łączy centrum miasta z Bastylią, z której roztacza się widok na całe miasto. Trasa wznosi się na wysokość 266 m i mierzy 700 m długości.
Burmistrzowie miast mieli czas na wymianę doświadczeń i rozmowy na temat zarządzania miastami.  Takie wizyty są okazją  do uczenia się od siebie nawzajem i podpatrywania ciekawych rozwiązań.

Możliwość współpracy w obszarze  kultury jest dla nas bardzo istotna. Wierzymy, że sprzyja ona zrozumieniu naszych tożsamości.
Gospodarzom bardzo dziękujemy za zaproszenie i za wspólnie spędzony czas. Jesteśmy pełni podziwu dla sposobu zarządzania miastem Saint-Égrève, zachwyceni krajobrazem i zabytkami. Dziękujemy za bardzo wartościowy program pobytu i życzliwość, z jaką był realizowany.

Naszych partnerów zaprosiliśmy na obchody zakończenia jubileuszu 600-lecia miasta w maju 2022 roku.

 • Trech Burmistrzów z Telsiai, Saint-Égrève, Mińska Mazowieckiego
 • Wizyta gości w budynk straży pożarnej
 • Wizyta w centrum młodzieżowym
 • Spotkanie w centrum młodzieżowym przy wspólnym stole
 • Nowoczesne centrum młodzieżowe w Saint-Égrève
 • Wizyta w centrum opieki dziennej dla dzieci
 • Wizyta na basenie
 • Debata europejska z zaproszonymi gośćmi
 • Serdeczny uścisk dłoni trzech burmistrzów
 • Wystawa na targach rzemiosła artystycznego
 • Mińszczanki Beata Antończak i Iwona Tomusiak, prezentują swoje prace podczas targów rzemiosła artystycznego
 • Wizyta u pszczelarzy
 • Spotkanie europosłanką Gwendoline Delbos-Corfield i przedstawicielem Punktu Europe Direct
 • Goście na wspólnej debacie na temat polityki europejskiej Polski, Francji i Litwy
 • Spotkanie Marcina Jakubowskiego z europosłanką Gwendoline Delbos-Corfield
 • Wspólne zdjęcie z europosłanką
 • Plakat dotyczący debaty na temat wspólnej polityki europejskiej
 • Widok na góry i kolejkę gondolową

Rok 2021 - Europejski Rok Kolei

Rok 2021 został ogłoszony Europejskim Rokiem Kolei, aby wesprzeć realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu w obszarze transportu. Tegoroczne wydarzenia kulturalne  promują kolej jako zrównoważony i innowacyjny sposób transportu. Jest to również najbezpieczniejszy rodzaj transportu lądowego: 0,1 ofiar śmiertelnych na miliard pasażerów/km to ofiary wypadków kolejowych, w porównaniu do 0,23 ofiar wypadków autobusowych, 2,7 ofiar wypadków samochodowych i 38 ofiar wypadków motocyklowych (2011-2015).
 
Komisarz ds. transportu Adina Vălean, stwierdziła: Transport kolejowy przynosi ogromne korzyści w większości takich obszarów jak zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo, a nawet prędkość – gdy jest zaprojektowany i funkcjonuje zgodnie z zasadami XXI wieku. Kolej ma jednak również głębszy aspekt: łączy UE nie tylko w sensie fizycznym. Stworzenie spójnej i funkcjonalnej sieci w całej Europie jest działaniem w obszarze spójności politycznej. Europejski Rok Kolei nie jest wydarzeniem przypadkowym. Został zaplanowany we właściwym momencie – gdy UE potrzebuje tego rodzaju wspólnego przedsięwzięcia.

W całej Europie w ramach czwartego pakietu kolejowego (zbiór 6 dokumentów legislacyjnych, mających na celu ujednolicenie i uproszczenie rynku usług kolejowych na obszarze Unii Europejskiej) trwa modernizacja kolei, która ma na celu uczynić ją jeszcze bardziej popularną alternatywą dla mniej zrównoważonych rodzajów transportu. Promocja tego środka transportu odbywa się także poprzez wydarzenia kulturalne i akcje społeczne takie jak DiscoverEU. Jest to inicjatywa Unii Europejskiej, dzięki której młodzi ludzie w wieku 18 lat mogą wygrać jeden z 60 tyś. biletów uprawniających do bezpłatnych podróży europejskimi kolejami w konkursie wiedzy o kulturze i historii Europy oraz o unijnych inicjatywach skierowanych do młodych.

Transport kolejowy jest przyjazny dla środowiska i energooszczędny. Jako jedyny rodzaj transportu od 1990 r. niemal stale obniża poziom emisji CO2 i jednocześnie odnotowuje  wzrost przewozów.

W tym roku przypada kilka ważnych dla kolei rocznic: 20. rocznica pierwszego pakietu kolejowego, 175. rocznica budowy pierwszego w historii połączenia kolejowego między dwiema stolicami europejskimi – Paryżem i Brukselą oraz 40-lecie TGV i 30 lat istnienia ICE.
 
W ramach Europejskiego Zielonego Ładu Komisja pracuje obecnie nad strategią na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności. Transport odpowiada za jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w UE, jednak jedynie 0,4% emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej pochodzi z sektora transportu kolejowego. Do 2050 r. wielkość emisji w sektorze transportu ma spaść o 90 procent.

Punkt Europe Direct

 • Infografika nr 1
 • Infografika nr 2

Mamy ulicę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Uchwałą nr XXXV.331.2021 Rada Miasta Mińsk Mazowiecki podczas sesji 22.11.2021 nadała ulicy łączącej ul. Siennicką z ul. Błonie nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 • Mamy ulicę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Laureaci X Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania

Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, gdy im na to pozwolić. - Ta myśl zaczerpnięta z Kongresu Futurologicznego Stanisława Lema stanowiła motto tegorocznego, dziesiątego już Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania, który odbył się w Bibliotece Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim w dniach 15-16 listopada. Współorganizatorem konkursu objętego patronatem Starosty Mińskiego Jana Tarczyńskiego były Szkoły Salezjańskie.  

Stanisław Lem - patron roku 2021 - najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, w swoich utworach zawarł rozważania nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego. Pisarz dostrzegał wiele niezwykle istotnych  dla kultury i myśli współczesnej zagadnień, przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne wywierają znaczący wpływ na określanie miejsca ludzkości we wszechświecie i przewidywanie jej losu.

Uczestnicy jubileuszowej edycji konkursu (uczniowie z ponad trzydziestu szkół podstawowych z całego powiatu mińskiego i z prawie wszystkich szkół ponadpodstawowych, w tym jednej policealnej) czytali fragmenty wybranych przez siebie utworów Stanisława Lema. Ze względu na epidemię konkurs odbył się on-line. Członkinie jury - Renata Bakuła (przewodnicząca), Małgorzata Chrobot, Katarzyna Jastrzębska, Anna Popławska, Ewa Pszczółkowska i Bożena Swatko - wysłuchały i obejrzały 142 prezentacje. Zdecydowanie najczęściej wybierane przez uczestników konkursu były fragmenty z Bajek robotów, ale wśród prezentacji znalazły się również takie utwory Lema, jak: Cyberiada, Opowieści o pilocie Pirxie, Obłok Magellana, Dzienniki gwiazdowe, Powrót z gwiazd, Solaris i inne. Konkurs przebiegał w czterech kategoriach wiekowych. Trzy pierwsze obejmowały uczniów szkół podstawowych: klasy 1-3, 4-6 i 7-8. Ostatnią, czwartą grupę stanowiła młodzież szkół ponadpodstawowych i policealnych. Poziom tegorocznych wystąpień był wysoki, dlatego duża grupa uczestników znalazła się na liście laureatów.

W kategorii klas 1-3 pierwsze miejsce ex aequo zajęły Małgorzata Sokołowska, kl. III (Zespół Szkolny w Cegłowie) i  Martyna Demianiuk, kl. II (Szkoła Podstawowa w Rudzie). Na drugim miejscu, także ex aequo znaleźli się Dawid Ostrowski, kl. III (Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa w Mińsku Mazowieckim) i Oliwia Kemska, kl. III (Szkoła Podstawowa nr 1 w Sulejówku). Trzecią lokatę jury przyznało również dwóm osobom: Weronice Dąbkowskiej, kl. III (Szkoła Podstawowa nr 1 w Mińsku Mazowieckim) i Malwinie Grzędzie, kl. III (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrem). Ponadto wyróżnienia otrzymali: Celina Jastrzębska, kl. I (Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrozach) i Franciszek Kropielnicki, kl. III (Szkoła Podstawowa nr 5 w Mińsku Mazowieckim).

Wśród uczniów klas 4-6 najlepiej wypadli: 1. Karolina Wiak, kl. VI (Szkoła Podstawowa w Mistowie), 2. Wiktoria Szostak, kl. VI (Szkoła Podstawowa w Wielgolesie) i ex aequo Zuzanna Karpińska, kl. V (Publiczna Szkoła Podstawowa w Grzebowilku) i 3. Zofia Bogusz, kl. V (Szkoła Podstawowa nr 1 w Mińsku Mazowieckim) oraz Artur Girndt, kl. IV  (Szkoła Podstawowa nr 5 w Mińsku Mazowieckim). Wyróżnienia w tej kategorii przyznano Martynie Rzeskiewicz, kl. VI (Zespół Szkół Specjalnych), Gabrieli Dębale, kl. V (Szkoła Podstawowa w Hucie Mińskiej), Franciszkowi Bilewiczowi, kl. V (Szkoła Podstawowa w Mariance) i Mikołajowi Ptasińskiemu,  kl. V - Szkoła Podstawowa nr 1 w Mińsku Mazowieckim).

Spośród siódmo- i ósmoklasistów na nagrody zasłużyli: Michalina Gąsior, kl. VIII (Zespół Szkolny  w Cegłowie) i Maria Gorczyca, kl. VIII (Szkoła Podstawowa nr 5 w Mińsku Mazowieckim) - obie dziewczynki zajęły pierwsze miejsce. Drugie przypadło  Antoniemu Rosie, kl. VIII (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrem) i Zuzannie Skrzeczkowskiej, kl. VIII (Szkoła Podstawowa nr 1 w Sulejówku), na trzecim uplasowały się Jagoda Wieczorek, kl. VIII (Szkoła Podstawowa w Jakubowie) i Gabriela Stawińska, kl. VIII (Zespół szkól Specjalnych w Ignacowie). Wyróżniono Natalię Uchman, kl. VII (Zespół Szkolny w Cegłowie). Emilię Uksę, kl. VII (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzezinach) i  Katarzynę Wielechowską, kl. VIII (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrem).

W kategorii szkół ponadpodstawowych i policealnych laury zwycięzców przypadły:

1. miejsce - Nikodemowi Szwedowi, kl. IV INFA (technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza  Wielkiego w Mińsku Mazowieckim);

2. miejsce - Kindze Domańskiej, kl. I PPR (liceum w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza  Wielkiego w Mińsku Mazowieckim);

3. miejsce - Łukaszowi Michalskiemu, kl. II OPW (liceum w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza  Wielkiego w Mińsku Mazowieckim).

W tej grupie wiekowej wyróżnienie otrzymała Łucja Piwowarczyk, kl. III (technikum w Zespole Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy). 

            Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za solidne przygotowanie do udziału w konkursie, wszystkim też gratulujemy. Mamy nadzieję, że w kolejnej edycji,  jesienią 2022 r., znowu spotkamy się - być może już bez potrzeby wykorzystania internetu - by posłuchać pięknie czytanych utworów literackich.

 • Uczestnicy Konkursu Pięknego Czytania

Mińskie Klimaty - Mazowieckie Czasy online

Wszystkie numery wydawnictwa "Mińskie klimaty, mazowieckie czasy" dostępne są online na naszej stronie internetowej pod adresem: https://www.minsk-maz.pl/1157,minskie-klimaty-mazowieckie-czasy
Zapraszamy do lektury.

 

Niespodzianka dla mińszczan w 100-lecie Pułku Lotniczego

W 100-lecie Pułku Lotniczego taka niespodzianka dla mińszczan! Wspólne działania miasta, 23 Baza Lotnictwa Taktycznego MDK Mińsk Mazowiecki Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim i Spółdzielni Mieszkaniowej "Przełom" doprowadziły do powstania wspaniałego muralu na bloku przy ul. Siennickiej 9.

Sara Sierra i Paweł Ziemicki stworzyli dzieło, które przedstawia symbolikę związku Mińska Mazowieckiego z lotnictwem. Uroczystego odsłonięcia dokonaliśmy w formie muzyczno-świetlnej w obecności mieszkańców oraz Burmistrz Marcin Jakubowski dowódcy 23. BLT płk. Krzysztofa Stobieckiego, gen. Romana Harmozy, dyr. muzeum Leszka Celeja, dyr. MDK Joanny Wilczak, prezes SM "Przełom" Izabeli Krupy oraz twórców muralu. Wzruszającym akcentem, zwłaszcza w roku jubileuszowym miasta, kiedy to motywem przewodnim są RELACJE, było wspomnienie o reakcjach mieszkańców bloku. Przychodzili do artystów malujących mural, częstowali herbatą, słodkościami. Tak budujemy relacje, tak okazujemy sobie wsparcie i sympatię. Dziękujemy! A każdy obecny na wydarzeniu mieszkaniec, zwłaszcza najmłodszy otrzymał okolicznościowego pierniczka.

 • Uroczyste odsłonięcie muralu z okazji 100-lecia Pułku Lotniczego
 • Uroczyste odsłonięcie muralu z okazji 100-lecia Pułku Lotniczego
 • Uroczyste odsłonięcie muralu z okazji 100-lecia Pułku Lotniczego
 • Uroczyste odsłonięcie muralu z okazji 100-lecia Pułku Lotniczego
 • Uroczyste odsłonięcie muralu z okazji 100-lecia Pułku Lotniczego
 • Uroczyste odsłonięcie muralu z okazji 100-lecia Pułku Lotniczego
 • Uroczyste odsłonięcie muralu z okazji 100-lecia Pułku Lotniczego
 • Uroczyste odsłonięcie muralu z okazji 100-lecia Pułku Lotniczego
 • Uroczyste odsłonięcie muralu z okazji 100-lecia Pułku Lotniczego
 • Uroczyste odsłonięcie muralu z okazji 100-lecia Pułku Lotniczego
 • Uroczyste odsłonięcie muralu z okazji 100-lecia Pułku Lotniczego
 • Uroczyste odsłonięcie muralu z okazji 100-lecia Pułku Lotniczego

Wykaz obejmujący nieruchomość przy ul. Jaśminowej

WYKAZ

Działając na podstawie art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899, poz. 815) – podaję do publicznej wiadomości wykaz obejmujący nieruchomość położoną w Mińsku Mazowieckim, stanowiącą własność Miasta Mińsk Mazowiecki, przeznaczoną do sprzedaży:
1.    Oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej oraz katastru nieruchomości, powierzchnia nieruchomości:
Nieruchomość gruntowa składająca się z działki gruntu Nr 6536/24 o powierzchni 0,0089 ha, położona w Mińsku Mazowieckim przy ul. Jaśminowej, stanowiąca własność Miasta Mińsk Mazowiecki zgodnie z decyzją Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Nr PG.6832.20.2021 z dnia 14 października 2021 r. zatwierdzającą podział nieruchomości oraz z księgą wieczystą Nr SI1M/00039778/1.
2.    Opis nieruchomości:
Nieruchomość położona jest przy ul. Jaśminowej w poza śródmiejskiej wschodniej części miasta, w pobliżu gruntów miejscowości Targówka. Działka posiada regularny kształt trapezu. Działka nie posiada warunków do samodzielnej zabudowy lecz może służyć na powiększenie nieruchomości sąsiedniej.
Nieruchomość obciążona jest ograniczonymi prawami rzeczowymi zgodnie z księgą wieczystą Nr SI1M/00039778/1 (wpis przy działce Nr 6536/21).
3.    Przeznaczenie nieruchomości i sposób ich zagospodarowania:
Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego podjętego uchwałą Nr XX/223/04 Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z dnia 19 lipca 2004 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mińsk Mazowiecki nieruchomość położona jest na obszarze funkcjonalno-przestrzennym F7 - MN, tj. mieszkalnictwo jednorodzinne wolnostojące lub bliźniacze jako przeznaczenie podstawowe; usługi nieuciążliwe wbudowane w budynki mieszkalne - jako przeznaczenie dopuszczone maksymalnie na 10% terenu.

 •  minimalna powierzchnia działek budowlanych na terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej MN (przy nowej parcelacji) - nie mniejsza niż 800 m2 dla zabudowy wolnostojącej i 500 m2 dla zabudowy bliźniaczej,
 •  minimalna powierzchnia biologicznie czynna: 50% dla każdej działki na terenach MN,
 • wysokość zabudowy:

a)    zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej maksymalnie 3 kondygnacje i nie więcej niż 12,0 m od poziomu terenu do najwyższego punktu budynku; trzecia kondygnacja w wysokim dachu,
b)    zabudowy usługowej – maksymalnie 2 kondygnacje i nie więcej niż 10,0 m od poziomu terenu do najwyższego punktu budynku; druga kondygnacja w wysokim dachu,

 •  ukształtowanie dachów nawiązujące do dachów zabudowy sąsiedniej,
 • na terenach MN obowiązuje: dopuszczenie lokalizacji na każdej działce budowlanej wyłącznie jednego budynku mieszkalnego.

4.    Informacja o przeznaczeniu do zbycia lub oddania w użytkowanie, najem, dzierżawę lub użyczenie:
Sprzedaż w trybie bezprzetargowym na rzecz właścicieli nieruchomości przyległej, tj. działki nr 6536/20 celem poprawy jej warunków zagospodarowania.
5.    Cena nieruchomości, obowiązująca do dnia 5 listopada 2022 r.: 24.140,00 zł netto plus podatek VAT w wysokości obowiązującej na dzień sprzedaży.
6.    Termin zagospodarowania nieruchomości; Wysokość stawek procentowych opłat z tytułu użytkowania wieczystego; Wysokość opłat z tytułu użytkowania, najmu lub dzierżawy; Terminy wnoszenia opłat; Zasady aktualizacji opłat; Termin do złożenia wniosku przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości na podstawie art. 34 ust. 1 pkt 1 i pkt 2:
Nie dotyczy.

Niniejszy wykaz wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 na okres od dnia 25 listopada 2021 r. do dnia 15 grudnia 2021 r., a także zamieszczono na stronach internetowych tego Urzędu.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki
Marcin Jakubowski

 

Kolejna edycja Nocnego Maratonu Pływackiego za nami

W przedostatni listopadowy weekend na mińskiej pływalni odbyła się kolejna edycja Nocnego Maratonu Pływackiego. Wydarzenie, które rokrocznie budzi duże zainteresowanie wśród pływaków podzielone zostało tym razem na dwie tury – dwugodzinny maraton kobiet i trzygodzinny maraton mężczyzn.

W nietypowych, wieczornych okolicznościach spotkało się 23 uczestników, ale również kilku wytrwałych kibiców, którzy przyszli dopingować swoich faworytów. Maraton polega na przepłynięciu w określonym czasie i dowolnym stylem jak największej odległości, zatem aby wziąć w nim udział i powalczyć o dobre miejsce trzeba wykazać się nie lada wytrzymałością, determinacją i świetną kondycją.  Przechodząc do tegorocznych wyników, wśród Pań zwyciężyła Sylwia Stupnicka (6850m), druga była Edyta Karwowska (6650m), a trzecie miejsce zajęła Maja Smolińska (5900m). Wszystkie panie zostały uhonorowane upominkami, a zwycięska trójka nagrodami pieniężnymi. Najlepsza zawodniczka opuściła zawody ze wspaniałym pucharem.

Po uroczystej dekoracji nadszedł czas na zmagania w kategorii mężczyzn. Do startu stanęło 14 zawodników – jedni to stali bywalcy naszych maratonów, a inni to śmiałkowie, którzy po raz pierwszy postanowili sprawdzić swoje możliwości. Po wycieńczającej trzygodzinnej wodnej sesji, o godzinie 2.08 poznaliśmy najlepszych maratończyków. Niespodzianki nie było - zwyciężył „stały bywalec” Grzegorz Porada, który tej nocy pokonał dystans 10 km (dokładnie 10050m), drugi był Mariusz Piórkowski (9150m), a trzeci Tomasz Bujko (9100m). Panowie również zostali nagrodzeni i w świetnych nastrojach zakończyliśmy tegoroczne zmagania.

Ćwiczcie do przyszłorocznego maratonu pamiętając, że najlepszy w czasie 3h zrobił 402 długości basenu.

Do zobaczenia za rok!

Dziękujemy Tomaszowi Radomińskiemu i KS Barakuda Mińsk Mazowiecki za pomoc.
 

 

 

 • Zawodnicy bioracy udział w Nocnym Maratonie Pływackim

"Inwestycja z perspektywą" - ruszyło głosowanie!

Polska Agencja Prasowa organizuje konkurs na najciekawszą samorządową inwestycję współfinansowaną z Unii Europejskiej. Nasze miasto do konkursu zgłosiło inwestycję pn. „Rewitalizacja terenu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mińsku Mazowieckim”.

 •  wejdź na  https://europapnews.pap.pl/node/19684
 •  zejdź na dół i kliknij "głosuj na swoją gminę"
 •  na liście inwestycji odszukaj "Mińsk Mazowiecki: Rewitalizacja terenu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mińsku Mazowieckim
 •  zagłosuj

Głosowanie potrwa do końca roku. Prosimy o Państwa głosy!

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 - przedszkole
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 - przedszkole

Ależ to było wydarzenie!

Słuchacze Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego  Wieku zamiast wykładu o życiu i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego postanowili przygotować widowisko artystyczne, na które zaprosili m.in. zastępczynię burmistrza Elizę Bujalską.
Emocji nie dało się ukryć, łzy pojawiały się w oczach i wszystkim towarzyszyła zaduma... W Miejskiej Szkole Artystycznej rozbrzmiewały pieśni powstańcze i wersy poezji Baczyńskiego...
___________________________
Sto lat temu, 22 stycznia 1921 roku, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych polskich twórców, poeta pokolenia Kolumbów, powstaniec warszawski. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

 • Widowisko artystyczne o Kamilu Baczyńskim
 • Widowisko artystyczne o Kamilu Baczyńskim
 • Widowisko artystyczne o Kamilu Baczyńskim
 • Widowisko artystyczne o Kamilu Baczyńskim

Spektakl "Burza Mózgów" 27.11 w MDK

Zapraszamy wszystkich ciekawskich świata do tajemniczego, podziemnego laboratorium wielkiego Doktorka Wątróbki, gdzie wspólnymi siłami uruchomimy niepowtarzalną Maszynę Parową!
Przeprowadzimy wspólnie różne eksperymenty, doświadczenia oraz zbadamy wpływ różnych substancji na nasze zdrowie i życie. Pomocny okaże się głos Robota Andronetki skonstruowanego przez Doktorka, która określi nam nasze ludzkie słabości, ale też wskaże kierunek zdrowego stylu życia.
Z jakiego powodu dzieci są podatne na różne substancje
Skąd się one biorą?
Czym może być uzależnienie i jak sobie z nim poradzić?
Szalone Mózgi wspólnie pomogą nam rozwiązać zagadki i łamigłówki oraz pokażą jak być zdrowym, asertywnym i mieć wokół siebie wielu przyjaciół! Na zakończenie spektaklu interaktywnego odbywa się wielkie podsumowanie, które pozwala zweryfikować nabytą wiedzę widzów na poruszone zagadnienia i jest dodatkową przestrzenią na dyskusję z postaciami.
Przed nami swoista Burza Mózgów!
link do biletów: http://ekobilet.pl/.../burza.../453818-bilety-na-spektakl

 • Spektakl Burza mózgów

Obwieszczenie Wojewody

Obwieszczenie
o wydaniu decyzji w sprawie stwierdzenia nabycia prawa własności nieruchomości

Wojewoda Mazowiecki, działając na podstawie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm) –  dalej jako k.p.a, w związku z art. 73 ust. 1 i 3, art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 z późn. zm.) oraz art. 113 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. 2021 r., poz. 1899 ze zm.) zawiadamia, że w postępowaniu administracyjnym w sprawie stwierdzenia nabycia przez Powiat Miński, z mocy prawa, z dniem 1 stycznia 1999 roku, prawa własności nieruchomości, będącej we władaniu Powiatu Mińskiego, położonej w obrębie Czarnogłów, gmina Dobre oznaczonej na mapie do celów prawnych przyjętej do ewidencji w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Mińsku Mazowieckim w dniu 23.10.2020 r. pod nr P.1412.2020.6412 jako działka nr 345/1 o pow. 0,0017 ha, zajętej w dniu 31 grudnia 1998 roku pod część pasa drogi publicznej (wojewódzkiej) - Nr 36308 relacji: Kałuszyn – Czarnogłów – Wiśniew, została wydana w dniu 22 listopada 2021 r. decyzja Wojewody Mazowieckiego Nr 727/S/2021 znak: SPN-S.7533.3.57.2021.P.J w sprawie stwierdzenia nabycia przez Powiat Miński prawa własności opisanej wyżej nieruchomości.

W związku z powyższym informuję, że istnieje możliwość zapoznania się z treścią w/w decyzji w Wydziale Skarbu Państwa i Nieruchomości Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie w Delegaturze - Placówce Zamiejscowej w Siedlcach przy ul. Piłsudskiego 38, 08-110 Siedlce, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem tel. 25 755-84-46, bądź za pośrednictwem poczty mailowej pod adresem pjanczuk@mazowieckie.pl

                                                     

                                                                                               z up. WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

Joanna Mróz
Starszy Inspektor Wojewódzki

 

Uwaga !!! Spektakl "Bajki robotów" zostaje odwołany

Uwaga !!! Z przyczyn niezależnych od MDK spektakl "Bajki robotów" zostaje odwołany
w zamian zapraszamy 27.11.2021 o godz. 16.00 na spektakl "Burza mózgów"
Zakupione bilety zachowują ważność lub podlegają zwrotowi.

 

 • Odwołany spektakl

Powrót Janka!

Po długiej nieobecności, wynikającej ze zniszczenia rzeźby Jana Himilsbacha, Janek powrócił na swoje miejsce przy ul. J. Piłsudskiego  (parking obok Miejskiej Biblioteki Publicznej) 

Z tej okazji  Muzeum Ziemi Mińskiej i UM zaprosiło wszystkich na symboliczne odsłonięcie rzeźby we wtorek, 30.11.2021, o godz. 15.30. Wydarzenie uświetnił, rapując strofy Janka, Kadezet Fly.

https://www.facebook.com/konrad.kdz

Szkolenie dla organizacji pozarządowych na temat ustawy o dostępności.

Zapraszamy Państwa na szkolenie, którego przedmiotem będzie ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w kontekście współpracy samorządu i organizacji pozarządowych.

Podczas spotkania zostanie przekazana wiedza w zakresie obowiązujących przepisów ustawy o dostępności.

Podczas zajęć poinformujemy, w  jaki sposób przepisy o dostępności wpływają na realizację zadań zleconych w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o sporcie. Podpowiemy, w jaki sposób realizować wymagania ustawy, realizując zadania publiczne.

Szkolenie poprowadzi ekspertka w prezentowanej dziedzinie ze Stowarzyszenia BORIS (Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych).

Spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2021 r.,  w godzinach 9.00 -12.00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Piłsudskiego 1a.

Proszę o potwierdzenie obecności do 6 grudnia do godz. 12.00 na adres: marta.chrost@umminskmaz.pl

1 grudnia 2021 roku Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

XXXV Mistrzostwa Europy Seniorów i XXVI Mistrzostwa Europy Juniorów w Taekwon-Do ITF - 23-28/11/2021, La Nucia, Hiszpania

W dniach 23-28 listopada w La Nucia w Hiszpanii odbyły się XXXV Mistrzostwa Europy Seniorów i XXVI Mistrzostwa Europy Juniorów w Taekwon-Do ITF. W zawodach wzięło udział 575 zawodników z 29 krajów, w tym reprezentacja narodowa Polski.

Wyjazd naszych kadrowiczów na mistrzostwa poprzedziło zgrupowanie Reprezentacji Polski Kobiet i Mężczyzn, które odbyło się w dniach 14-21 listopada w Centralnym Ośrodku Sportu - Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Reprezentacja Polski przywiozła z mistrzostw 51 medali: 17 złotych, 16 srebrnych i 18 brązowych. Polacy zajęli 1. miejsce w generalnej klasyfikacji medalowej mistrzostw - przed reprezentacjami Rumunii i Norwegii.

W Kadrze Polski znaleźli się czworo przedstawiciele Mińskiego Klubu Sportowego TAEKWON-DO: Mistrz Jacek Łuniewski VII DAN jako trener Kadry Kobiet, Julia Kawka III DAN w kadrze seniorskiej oraz Cezary Jackowski II DAN, Cezary Gąsior I DAN i Karolina Łuniewska I DAN w  kadrze juniorów. Nasi klubowicze zdobyli na Mistrzostwach Europy 10 medali.

Cezary Jackowski zdobył tytuł Wicemistrza Europy w walkach juniorów do 75 kg oraz ze swoimi kolegami z drużyny tytuł Mistrza Europy w kategorii juniorów w konkurencji drużynowych układów formalnych, tytuł Wicemistrza Europy w drużynowych testach siły juniorów, a także brązowy medal w konkurencji drużynowych technik specjalnych juniorów.

Cezary Gąsior zdobył brązowy medal w walkach juniorów do 62 kg.

Julia Kawka wywalczyła wraz ze swoimi koleżankami tytuł Mistrzyń Europy w konkurencji drużynowych układów formalnych seniorek oraz brązowy medal w konkurencji drużynowych technik specjalnych seniorek.

Karolina Łuniewska zdobyła wraz z drużyną tytuł Mistrzyń Europy w kategorii juniorów w konkurencji drużynowych układów formalnych oraz konkurencji drużynowych technik specjalnych, a także tytuł drużynowej Wicemistrzyni Europy w konkurencji walk juniorek.

Podopieczne Mistrza Jacka Łuniewskiego, który prowadzi Kadrę Kobiet, zdobyły w Hiszpanii 22 medale, w tym 7 tytułów Mistrzyń Europy.

Ponadto w mistrzostwach, w roli arbitra zawodów, uczestniczył Karol Łuniewski IV DAN - sędzia klasy międzynarodowej.

Wszystkim naszym klubowiczom gratulujemy udziału i wyników w Mistrzostwach Europy!

 

mat. MKS TAEKWON-DO Mińsk Mazowiecki

 • zawodnicy stojący na podium, niżej trener i organizator zawodów. W tle opis zawodów
 • zawodnicy z trenerem na tle krajobrazu Hiszpańskiego

Aktualny repertuar Kina MUZA

Repertuar Kina MUZA w dniach od 3.12 do 11.12.2021 r.
Szczegóły na plakacie i na stronie www.muzakino.pl

 • repertuar kina MUZA na okres 3-12 grudnia 2021 r.

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 
 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim